Skocz do zawartości

Problem na ścianach przy balkonach - odpadająca farba


Recommended Posts

Dzień dobry drodzy użytkownicy forum :)

 

Moja obecność tutaj wynika z dwóch rzeczy: 1) mam problem ze ścianami oraz 2) nie jestem specjalistą w tym zakresie aby samemu sobie z nim poradzić

 

Domek powstał w III kw. 2012 r., został wykończony w większości przed końcem 2012 (parter i piętro)

5 lat później na piętrze, przy każdych drzwiach balkonowych, w każdym pokoju gdzie one są , po obu stornach tych drzwi pojawiło się coś takiego jak na poniższych linkach (zdjęcia oryginalne)

https://zapodaj.net/9ab99f17872ad.jpg.html

https://zapodaj.net/f1dc3b69f2fe2.jpg.html
 

Czy ktoś wie co to jest? I jak z tym zawalczyć skutecznie? Nie chciałbym aby za miesiąc zrobiło się tak z połową ściany.. 
Z góry dziękuję za rady i sugestie

MB

sciana1.jpg

sciana2.jpg

Link do komentarza

Wrzuć zdjęcia tych balkonów od góry (jakie jest wykończenie balkonu) i od ich dołu.

Najprawdopodobniej jest to efekt kondensacji pary wodnej z wnętrza domu na mostku termicznym utworzonym przez połączenie płyty balkonu ze ścianą budynku. Możliwe są też nieszczelności w obróbce płyty balkonowej.

 

Dość dlugo decydowałeś się na podjęcie tematu :zalamka: - przecież widziałeś to nie od dziś...

Link do komentarza

uroboros, Redakcjo

 

dzięki za zainteresowanie tematem. Tak, może trochę późno temat poruszam, myślałem że może po prostu gruntu nie było, odpadnie kawałem i potem zrobię ale to się powiększa i jest w tych samych miejscach przy drzwiach balkonowych

 

Załączam dodatkowe zdjęcia tak jak uroboros prosił.

 

Rzeczywiście w pokojach nie ma kratek wentylacyjnych. Dodatkowo na zdjęciach zauważyłem jedną rzecz- może nie ma związku - jakieś dziwne zacieki pod balkonem na ścianie pod nim

 

Co do ekspertyzy na miejscu nie mam na razie sprawdzonych fachowców, pewnie będę musiał ich tak czy siak poszukać..

IMG_20171122_072223.jpg

IMG_20171122_072227.jpg

IMG_20171122_072432.jpg

IMG_20171122_072438.jpg

IMG_20171122_072450.jpg

IMG_20171122_072456.jpg

Link do komentarza

Szczerze Ci powiem, że nie jestem zwolennikiem tak szybkiego wykańczania po wybudowaniu, szczególnie zimową porą, szczególnie, gdy nie ma kratek? Jakim cudem on został odebrany, skoro kilka lat wcześniej już w każdym nowym projekcie zamieszczano wentylację grawitacyjną dla każdego pomieszczenia?

To raz. Dwa. Równie dobrze mógł Ci osiąść budynek, a zakryty z zewnątrz styropianem ukazał pęknięcia od wewnątrz.

Trzy. Serio Twój dom, czy może planujesz go kupić? Bo jeżeli kupić to targuj się. 😉

Link do komentarza

serio, to mój ;) sytuacja była taka, że musieliśmy w miarę szybko kupić i się przeprowadzić

zakładam że budynek nie popękał, pewnie byłoby coś widać czy to na zewnątrz czy to wewnątrz.... w czasie budowy, zanim została zakończona wodę z murów, wylewek wyciągnięto specjalną maszyną właśnie, pewnie nie jest to idealne rozwiązanie ale w naszej sytuacji było akceptowalne

 

także wciąż zastanawiam się co może być powodem takiego problemu, być może wilgoć właśnie, bo skoro wentylacja jest kiepska a tych miejscach przeważnie jest chłodno, to być może gdzieś ta para się skrapla? gdzieś wilgoć się wytwarza? bo to występuje we wszystkich 3 pokojach na górze - w jednym kratka na pewno jest, co prawda w takiej wnęce przerobionej na garderobę, ale drzwi otwarte są zawsze

 

może kolegom powyżej pomogą zdjęcia z zewnątrz.. 

Link do komentarza

Osobiście spodziewam się raczej zawilgocenia od wody opadowej spływającej po płycie balkonu. Czy ukształtowano spadek płyty na zewnątrz? Jaka była izolacja płyty i jej styku ze ścianą?

Czy w oknach pokoi na górze są nawiewniki? Kratki wentylacyjne (wyciągowe) to drugi niezbędny element, ale one mogą być tylko w garderobie i łazience.

Edytowano przez Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

@Takiowaki

zrobię wieczorem jak wrócę z pracy

 

Panie Jarosławie

rzeczywiście w oknach dachowych (po jednym na pokój) są nawiewniki, ale raczej mam je przymknięte z tego co pamiętam... Co do spadku, wydaje mi się, że powinien być w stronę od domu, ale upewnię się wieczorem, a odnośnie izolacji to muszę się dowiedzieć, też postaram się wieczorem dać znać 

Edytowano przez MarcinBodzio (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

powiększyłem zdjęcia

silikon na ścianach już nie trzyma

jest rysa czyli co spływa po ścianie spływa pod kafle

zresztą kafle po lewej stronie drzwi pierwszego zdjęcia  pionowe tez nie trzymają jest rysa na fudze narożnika

co zrobić ?

zdjąć kafle

sprawdzić spadek płyty i ewentualnie go skorygować

następnie nałożyć hydroizolację elastyczną

na to kafle na kleju elastycznym czy ewentualnie co tam sobie pytek wymyśli

jednak hydroizolacja musi zostać wykonana na nowo poziom i pion razem z "bandami"

wszystko oczywiście na wiosnę

czyli do wiosny ze ścianami w pokoju będzie trzeba żyć.

przestanie woda wchodzić po płycie stropowej do mieszkania przestanie się pojawiać wilgoć i purchle

Link do komentarza

Dziękuję za wszystkie informacje. 

Dokładam jeszcze coś od siebie. 

 

@Takiowaki załączam zdjęcia, może coś na nich ujrzysz (można powiększyć dobrze) :) na drugim widać nawet jak dotarłem już do pustej przestrzeni...

 

@Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne niestety od kilku lat tak naprawdę te wywietrzniki przy oknach były zamknięte.. być może nie miało to wpływu na obecny problem (inna opcja to nieszczelność na zewnątrz), ale tego nie mogę stwierdzić

 

@MTW Orle - osuszanie budynkówoglądałem dziś rano na szybko te płytki i fugi, nie sądziłem że takie niewielkie (moim zdaniem niewielkie) rysy mogą tyle wigloci i wody przepuścić, ale być może tak własnie jest.. Spadek płyt balkonowych jest zachowany, sprawdziłem. 

Gdyby rzeczywiście to były te mikro pęknięcia na fugach czy ten nietrzymający silikon, to nie mogę teraz dołożyć trochę tego silikonu? nawet na fugi? "Aby do wiosny" choć trochę powstrzymało wodę? Postaram się zrobić rano lub w weekend dokładniejsze zdjęcia, być może nabierze Pan jeszcze większej pewności do diagnozy.

 

Dziękuję za wszystkie rady i sugestie

MB

 

zoom1.jpg

zoom2.jpg

zoom3.jpg

Link do komentarza
1 godzinę temu, MarcinBodzio napisał:

Spadek płyt balkonowych jest zachowany

 

16 godzin temu, MTW Orle - osuszanie budynków napisał:

przestanie woda wchodzić po płycie stropowej do mieszkania

piszemy o 2 różnych poziomach , a sprawdzałeś spadek na trzecim poziomie (kafle) to co na wierzchu nie musi mieć nic wspólnego z tym co pod spodem

na stropie spadek może być odwrotny i woda jak już się dostanie wlewa się do domu gdzie tynki jako najbardziej higroskopijne wyciągają ją na wierzch.

Poza tym skupiłeś się na ościeżach drzwi balkonowych a problem sięga aż za kolejny narożnik

1 zdjęcie z 2 tury 

Link do komentarza
53 minuty temu, MTW Orle - osuszanie budynków napisał:

a sprawdzałeś spadek na trzecim poziomie (kafle) to co na wierzchu nie musi mieć nic wspólnego z tym co pod spodem

na stropie spadek może być odwrotny

Tak może być. Ja tak własnie mam, tyle że ja to jeszcze mam gołą płytę i mogę to poprawić.

Link do komentarza
1 godzinę temu, MarcinBodzio napisał:

@MTW Orle - osuszanie budynków hmm, czyli chodzi o te pionowe "cokoliki" na górze zalepione brązową fugą na górze? bo nie bardzo wiem co Pan rozumie pod pojęciem "pod spodem na stropie spadek może być odwrotny". Jeśli Pan mi jakoś to wyjaśni to, o ile jest taka możliwość, to sprawdzę i tam spadek...

 

 

 

chodzi o to że strop obwisł nieco po rozszalowaniu i na zasadzie dźwigni uniósł balkon zrobił się spadek odwrotny do wnętrza budynku zamiast na zewnątrz .

na to przyszło ocieplenie i płyta dociskowa załóżmy że ze spadkiem właściwym na to kafle i w sumie tragedii by nie było gdyby nie fakt że hydroizolacji nie było lub trafił ją szlag i ta woda która dostanie się pod płytę dociskową idzie w kierunku przeciwnym do zakładanego .

sprawdzenie dla sprawdzenia sensu większego nie ma

na dziś można położyć na kafle szlam z żywicą razem z cokolikami - bandy - to taśmy elastyczne w narożnikach mape band - sika band itd.

a na wiosnę przystąpić do remontu albo zdjąć kafle poprawić izolację i położyć kafle - do następnego razu , albo zdjąć kafle i płytę dociskową wyrobić spadek na stropie i ponownie izolacje docisk izolacja i kafle

zakres stanowczo większy ale i żywotność dłuższa

Link do komentarza

Na tych zdjęciach to są wykwity solne ewidentnie widać że jest mostek termiczny, jak jest przeciek to są inne plamy.

Czeka Cię rozpierducha. 

Najbardziej ucierpiała szczodrze nałożona warstwa gładzi gipsowej, która magazynuje wilgoć z powietrza i jeszcze bardziej zwiększa przewodność cieplną w tym miejscu. 

Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
43 minuty temu, animus napisał:

Na tych zdjęciach to są wykwity solne ewidentnie widać że jest mostek termiczny, jak jest przeciek to są inne plamy.

jakoś tak mnie się mocno zdaje że jak jest mokre to mostek jest zawsze

popatrz jeszcze na grę kolorów i cieni na tynku wilgotne jest nad listwą podłogową

wykwity zawsze potwierdzają wilgoć nie jej przyczynę

inaczej wygląda przy zalaniu a tu zalania nie ma tylko ciągnie w górę

Link do komentarza

@animus; @MTW Orle - osuszanie budynków; @anpi

 

dzięki za wasze uwagi, wrzucam zdjęcia po zdjęciu jednej z listew

 

problem sięga rzeczywiście za narożnik aż. na płytę balkonową położona była jakaś czarna izolacja, na nią wylewka, i ta czarna izolacja wystawała, potem poszły płytki

 

co do styropianu to się dowiem

 

na zdjęciach pewnie "niewielkie" moim zdaniem pęknięcia przy fugach zauważycie, być może rzeczywiście zasysa tędy, ale i mostka bym nie wykluczał póki nie dowiem się jak było ze styropianem. Widać też wyraźne wykwity solne, słabo to wygląda. Póki co pootwierałem wywietrzniki i jakoś pozalepiam pęknięcia przy kaflach i od góry przy tych pionowych kaflach.

Czy możecie dokładnie mi doradzić co i czym zakleić? dzięki za pomoc

 

 

balkon1.jpg

balkon2.jpg

balkon3.jpg

balkon4.jpg

balkon5.jpg

detale1.jpg

detale2.jpg

detale3.jpg

pokoj2_1.jpg

pokoj2_2.jpg

Link do komentarza
7 godzin temu, MarcinBodzio napisał:

 

...........................

Czy możecie dokładnie mi doradzić co i czym zakleić? dzięki za pomoc

 

 

ja te miejsca uszczelniłem uszczelniaczem dekarskim (przezroczystym), silikony są mało trwałe, kurczą się i odspajają. Uszczelniacz dekarski jest już któryś rok i jest ok, jedyna jego wada, że łapie brud i jest... brudny.

Uszczelniłem te miejsca pomimo, że żadnych przecieków nie było, dodatkowo balkon zadaszony, choć od zachodu to deszcz zacina. Uszczelniłem na wszelki wypadek

 

pozdrawiam Tinek

Link do komentarza
Dnia 24.11.2017 o 00:38, animus napisał:

Ja podejrzewam za cienki styro lub jego brak na płycie i po bokach płyty balkonowej. 

Dobra, MarcinBodzio zrób zdjęcie całej tej ściany od wewnątrz, w miejscu gdzie ściana styka się z  balkonem.

 

płyta balkonowo tylko "od góry" posiada styropian, nad prętami wewnątrz wylewki. Od spodu płyty, po bokach i od fruntu - brak styropianu. Dodam, że zimą czuć chłód na panelach w rejonie balkonu i "szum" z zewnątrz (wrażenie że jak docisnę ręką balkon to wycisza się, tak jakby był nie do końca szczelny). Natomiast latem w pokoju gorąco, nawet ponad 30 st potrafi być (zachodnia strona). Tak jakby brak izolacji przenosił ciepło

 

@TINEK a czy uszczelniacz dekarski można położyć na fugę/silikon? czy dostępny w różnych kolorach jest? 

Link do komentarza
Dnia 21.11.2017 o 13:40, MarcinBodzio napisał:

Domek powstał w III kw. 2012 r

Pięć lat temu świadomy i dokształcony izoler, który ocieplał domek, powinien słyszeć co to jest mostek termiczny i co powinno się zrobić, aby zminimalizować jego wpływ... Wszędzie, gdzie obserwowałem, w domkach, blokach, wieżowcach - wykonawcy ocieplali balkony "na okrągło", loggie również... Czasem pozostawiali - zależnie od wysokości progu drzwi balkonowych - nieocieploną "górę"...

 

#2:

Dnia 21.11.2017 o 16:20, uroboros napisał:

Najprawdopodobniej jest to efekt kondensacji pary wodnej z wnętrza domu na mostku termicznym utworzonym przez połączenie płyty balkonu ze ścianą budynku. Możliwe są też nieszczelności w obróbce płyty balkonowej.

 

Link do komentarza
1 godzinę temu, MarcinBodzio napisał:

płyta balkonowo tylko "od góry" posiada styropian, nad prętami wewnątrz wylewki. Od spodu płyty, po bokach i od fruntu - brak styropianu. Dodam, że zimą czuć chłód na panelach w rejonie balkonu i "szum" z zewnątrz (wrażenie że jak docisnę ręką balkon to wycisza się, tak jakby był nie do końca szczelny). Natomiast latem w pokoju gorąco, nawet ponad 30 st potrafi być (zachodnia strona). Tak jakby brak izolacji przenosił ciepło

 

@TINEK a czy uszczelniacz dekarski można położyć na fugę/silikon? czy dostępny w różnych kolorach jest? 

To jednak rozpierducha konieczna, góra, dół, boki muszą być obłożone styropianem 10cm, styropian powinien połączony być w jedną całość również  z izolacją ściany i teraz nasuwa się pytanie, ile styropianu znajduje się pod tą wylewką?   

 

Można, kolorów jest mniej, bezbarwny, czerwony, szary, brązowy i czarny. 

Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Dnia 25.11.2017 o 19:13, TINEK napisał:

ja te miejsca uszczelniłem uszczelniaczem dekarskim (przezroczystym), silikony są mało trwałe,

O to to to. Kup jeden kartacz i zatkaj szczeliny na płytkach, byle do wiosny, bo przecież rozpierduchy teraz nie zrobisz. Przy okazji, jak uszczelnisz szczeliny uszczelniaczem dekarskim przezroczystym dostępnym w każdym markecie za kilkanaście zeta, podsuszysz ścianę, a przy okazji wyeliminujesz źródło przecieku - faktyczne ub domniemane. Same korzyści, jednym słowem. :D

Link do komentarza
1 godzinę temu, MarcinBodzio napisał:

czyli teoretycznie - latem usunąć tynki z balkonów i okolic, ocieplić je z każdej strony i od spodu, położyć, siatki, kleje, nowy tynk itp. Tak proponujecie? 

Masz jeszcze inną możliwość, zagruzować balkon w całości, wyciąć pręty i zrobić portfenetr. Wtedy styropianu potrzeba niewiele i kłopot z głowy.

27.jpg

 

Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Szanowni Państwo,


opisany problem może być wywołany niewłaściwym montażem drzwi balkonowych (niedostateczna izolacja połączenia stolarka-mur) lub też zawilgocenia poprzez nieszczelności przy płytach balkonowych. Dodatkowo widoczny efekt może potęgować brak prawidłowej wentylacji. Tak, jak doradzają internauci, prace remontowe najlepiej przeprowadzić na wiosnę, a teraz wykorzystać uszczelniacz dekarski do wypełnienia szczelin. Kluczowe jest również zapewnienie wentylacji i ogrzewania pomieszczenia.

Po zlikwidowaniu źródła problemu, widoczne na zdjęciach, łuszczące się fragmenty farby i tynku należy usunąć, podłoże dokładnie oczyścić, wysuszyć i zagruntować. Przed malowaniem nawierzchniowym, jako podkład, zalecam wykorzystanie farby Śnieżka Zacieki-plamy, która dodatkowo zabezpiecza przed zagrzybieniem.
 

Pozdrawiam serdecznie,

E-rzecznik FFiL Śnieżka

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Współwłasność obejmuje wszystko co odziedziczyliśmy po rodzicach ,nie ma jeszcze fizycznego podziału działki ani domu .Postanowieniem sądu nabyliśmy udziały ułamkowe w całości  ,ja mniej siostra więcej .Siostra robi z naszym ogrodem co chce ,nie pytając mnie o zdanie czy zgodę .
    • tylko ogród jest wspólny? w umowie jest tylko mowa o udziałach? decydowanie o sposobie zagospodarowania powinno polegać na zasadzie porozumienia, tu udziały raczej nie mają decydującej roli, ale jak porozumienia nie ma to pozostaje rozstrzygnięcie sądowe, nic innego
    • o ile nic się nie zmieniło, to te 8m odległości jest nadal wystarczające, więc stary budynek nie jest w strefie oddziaływania nowej inwestycji,  co oznacza, że nie ma wymogów odnośnie oddzielenia pożarowego (ściany pożarowej) bo zachowane są odległości, nie widzę powodu czynienia takich manixów są czasami (z tego co pamiętam) jakieś obostrzenia w gęstej zabudowie zakwalifikowanej do miejskiej, ale to jest zawarte zazwyczaj w MPZP   stąd pytanie - czy to Twoje przemyślenia, czy ktoś Ci to powiedział poza tym tak czy siak potrzebujesz projektanta do chociażby adaptacji projektu, więc ten Ci by to wyjaśnił   masz tam Studium czy MPZP?
    • Mam pytanie odnośnie altany ogrodowej .Moja siostra w naszym wspólnym ogrodzie wyłożyła kostkę o wymiarach 4x4 metry a na niej postawiła drewnianą altanę ogrodową wraz z meblami . Nie wyraziłem zgody jako współwłaściciel nieruchomości .Mam mniejsze udziały ,ona większe i twierdzi ,że ma prawo sobie takie konstrukcje stawiać gdzie chce .Czy siostra ma rację?
    • widzę, że Kolega, podobnie jak zeniu, opanował perfekcyjnie mistyczną sztukę ctrl+c - ctrl+v więc wiemy jak wyglądają przepisy i teorię jeżeli chodzi o to jak to wygląda niemniej jednak zalecałbym zapoznanie się z wymogami zawartymi w PnB i warunkach umowy kredytowej odnośnie zakończenia robót; być może wystarczy zgłoszenie zamiaru przystąpienia do użytkowania, urząd to oleje (cicha zgoda), wtedy wystąpić o zaświadczenie o braku sprzeciwu co do zamiaru przystąpienia do użytkowania i to może mogłoby zaspokoić papierożądność banku; pakowanie się w pozwolenie na użytkowanie może się Panu Ł czkawką odbić, bo to już trochę inna bajka i urząd może to potraktować znacznie poważniej, nawet jak dotyczy w sumie niewielkiego zakresu robót, bo tam też często siedzą ludzie, co wg schematu lecą   ale to nie mój cyrk, to tylko moje zdanie, choć na własne życzenie pchanie pod górę nigdy mi się nie podobało
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...