Skocz do zawartości

Smog - co Rząd RP powinien zrobić, by ogrzewanie domów generowało jak najmniej smogu


zenek

Recommended Posts

Napisano (edytowany)

Cytat: 

"17 stycznia problemem smogu zajmie się rząd; Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów został zobowiązany do wypracowania rozwiązań - poinformowała w poniedziałek wieczorem na Twitterze premier Beata Szydło."

Jakie waszym zdaniem środki powinno się podjąć, by kompleksowo rozwiązać sprawę od strony smogu generowanego przez systemy grzewcze w domach prywatnych?!

 

Ja proponuję dla tych co ogrzewają gazem i prądem (np. przez dodatkowy licznik przy kotle):

1. Urealnienie cen przez zmniejszenie VAT i dodatkowych opłat - w sumie 50 procent przynajmniej

2. Dopłaty do ogniw foto i instalacji oraz zmniejszenie VAT w ich cenach

3. ROZWIĄZANIA PROSUMENCKIE

4. dopuszczenie biomasy (też drzewa) jako paliwa ekologicznego i odnawialnego z warunkiem stosowania elektrofiltrów na kominie.

 

a dla ocieplających dom:

1. Zmniejszenie VAT na styropian i dodatki do np 5%

2. Ograniczyć koszty dodatkowych wymagań do sprawdzenia grubości zastosowanych materiałów - każdy i tak zadba o porządne wykonanie, bo od tego będą zależeć dalsze koszty eksploatacji budynku - audyt też powinien być uproszczony w tym przypadku - czyli tańszy.

3. dopuszczenie robót ociepleniowych metodą gospodarczą we własnym zakresie (naturalnie pod nadzorem fachowca - inspektora)- skoro dopuszcza się budowę, czyli bardziej odpowiedzialne roboty - a wpłynie to na obniżenie kosztów.

CO WY NA TO?      WASZE SUGESTIE?    KRYTYKI?     PROPOZYCJE?

Edytowano przez zenek
dodanie 4 pkt o biomasie (zobacz historię edycji)
Napisano

Problemem są piece węglowe, można je wymienić, ale to nie jest sprawa na na kilka miesięcy. Realia są takie, że na samo przyłącze gazowe (o ile w ogóle się da) czeka się czasem nawet trzy lata. Ja czekam już ponad dwa i pół roku od podpisania umowy.

Po pierwsze to wprowadzenie norm na węgiel bo teraz ich nie ma, można sprzedawać wszystko co tylko się jakoś pali a biedni kupują po taniości. Poza tym kontrole pieców, edukacja ludzi, nauczenie prawidłowego palenia w takim piecu, karani tych co rzeczywiście palą śmieciami i lakierowanym drewnem z odzysku.

Niestety w naszym kraju to jest walka z wiatrakami, nawet jak będą te piece dawali za darmo to wiele ludzi zostanie przy tym co ma bo to przyzwyczajenie, rachunki większe, trzeba iść i coś załatwić a w ogóle to dla niektórych nie ma problemu bo żyją tyle i nie narzekają i inne wymówki. Musiał by być przymus, w nowym budownictwie można to zrobić na etapie planu zagospodarowania przestrzennego, ale co ze starymi domami, to z tych domów leci batory z komina.

Dopłaty na OZE spoko, ale to całe OZE mało kogo interesuje jak ma swoją kasę wyłożyć, ludzie w to nie wierzą, sprawa przyszłościowa.

Napisano
15 minut temu, Brum napisał:

Niestety w naszym kraju to jest walka z wiatrakami, nawet jak będą te piece dawali za darmo to wiele ludzi zostanie przy tym co ma bo to przyzwyczajenie, rachunki większe, trzeba iść i coś załatwić a w ogóle to dla niektórych nie ma problemu bo żyją tyle i nie narzekają i inne wymówki.

to racja - ale z drugiej strony - jeśli w czasie ostatnich mrozów za 160 m2 dom trzeba zapłacić 50 zł dziennie z gaz - to kogo na to stać?  Dzis gaz kosztuje 2.8 zl - dawniej 50 gr - moja pensja nie wzrosła 500% tylko najwyżej od tego czasu 100% i nawet nie wiem czy tyle. 

Wniosek: Gaz i prąd są zbyt drogie w stosunku do naszych pensji!

Napisano
Dnia 10.01.2017 o 21:45, mazi88 napisał:

dopłaty do wymiany pieców np na biomasę.

Akurat biomasa to bardzo kontrowersyjne paliwo - rozrastające się uprawy skutkują przecież degradacją środowiska.

Napisano
Dnia 10.01.2017 o 16:21, zenek napisał:

 

Wniosek: Gaz i prąd są zbyt drogie w stosunku do naszych pensji!

Węgiel też do tanich nie należy. Nie obniżą cenę węgla to ludzie przestana palić śmieciami a zaczną węglem. Czy czasami ten smog to nie jest specjalnie nakręcanie? Cofnijcie się trochę wstecz,w czasy komuny, węgiel był tani, ludzie otrzymywali deputaty z zakładów pracy w postaci węgla  i palili nim w swoich piecach a w tamtych czasach u mnie na wsi jak było kilka aut . Dzisiaj domów nie wiele przybyło ale za to aut prawie X4, w każdym domu dorosły użytkownik posiada samochód. 

Ale w mediach twierdzą, że samochody nie zanieczyszczaj a tak środowiska jak palenie węglem, wniosek dla mnie jest prosty, ktoś ma bardzo duży interes aby wykasować palenie węglem.

Napisano

Zawsze był, tylko normy były (i są) zawyżone.

My twarde sztuki jesteśmy, to i u nas mniej szkodzi.

Nawet nasz minister od zdrowia oficjalnie stwierdził, że szkodliwość smogu jest "przereklamowana".

Ps. Gdyby przyjąć normy zachodnie, to czerwony alarm przykryłby Polskę  lepiej niz tegoroczny śnieg.

 

 

Napisano
1 godzinę temu, mhtyl napisał:

 Dzisiaj domów nie wiele przybyło ale za to aut prawie X4, w każdym domu dorosły użytkownik posiada samochód. 

u mnie rocznie jest wydawane trochę ponad 1000 pozwoleń na budowę...od kilkunastu lat...w nowych domach około 90% to piece węglowe(zwyke sporo przewymiarowane - dopiero od niedawna powoli się to zmienia.......a dziwnym zbiegiem okoliczności, takie drastyczne przekroczenia norm są tylko w sezonie grzewczym, a ostatnie rekordy to były o godz. 1-2 w nocy, gdzie na pewno wszyscy jeździli samochodami:wallbash:

Napisano

Dziś 13.I. 2017

Dziś min. Szyszko zaproponował kotły wyższej generacji i paliwo wyższej klasy. Ale o tańszym paliwie i np elektrofiltrach dla kominka ani słowa.

To oznacza wyższe wydatki na ogrzewanie budynków !  

Zobaczymy co dalej!

Napisano
1 godzinę temu, aaaa napisał:

u mnie rocznie jest wydawane trochę ponad 1000 pozwoleń na budowę...od kilkunastu lat...w nowych domach około 90% to piece węglowe(zwyke sporo przewymiarowane - dopiero od niedawna powoli się to zmienia.......a dziwnym zbiegiem okoliczności, takie drastyczne przekroczenia norm są tylko w sezonie grzewczym, a ostatnie rekordy to były o godz. 1-2 w nocy, gdzie na pewno wszyscy jeździli samochodami:wallbash:

Po pierwsze jak napisał Ryszardo, smog był zawsze, po drugie na Śląsk był od dawien, dawna zasyfiany, i podejrzewam, że za komuny był bardziej niż teraz. Nie ma co się dziwić, Śląsk to jedno z wie,szych lub nawet największe skupisko ludzkie w Polsce, a to niewątpliwie też ma wpływ na smog.  Co do godzin w jakich występuje największe stężenie to raczej nie jest tak, że o danej godzinie jak piszesz 1-2 w nocy wszyscy szuflują do pieca, tylko to jest kumulacja z całego dnia a wpływ na to ma temperatura (różnica temperatur) niższa w nocy niż dzień.Pisze to nie z punktu obrony palenia węglem tylko stwierdzam obiektywnie a raczej staram się aby to było obiektywne.

1 godzinę temu, zenek napisał:

Dziś 13.I. 2017

Dziś min. Szyszko zaproponował kotły wyższej generacji i paliwo wyższej klasy. Ale o tańszym paliwie i np elektrofiltrach dla kominka ani słowa.

To oznacza wyższe wydatki na ogrzewanie budynków !  

Zobaczymy co dalej!

To tylko propozycja a od propozycji czyli od pomysłu do realizacja droga daleka.

Napisano

Sytuacja jest kiepska i możliwości są niewielkie.

Nie można zakazać palenia w kotłach, bo jak wszyscy zaczną grzać prądem w pierwszej kolejności padną sieci.
Nie sądzę, żebyśmy byli przygotowani też na większe zużycie gazu, pomijając ceny.
O ciepłowniach geotermalnych to możemy sobie pomarzyć.

Kocioł nowej generacji tj. jaki? Nie będzie wypuszczał dymu?

Paliwa ekologiczne są drogie. Węgiel teraz kosztuje powiedzmy 700 za tonę. Jak moja teściowa ma 1000 zł renty to kupuje flot, bo na węgiel jej nie stać. Więc gdyby jak pisze mhtyl węgiel był tańszy to i więcej ludzi paliłoby węglem.

Ostatnio w pobliskim mieście testowano jakiś "niebieski" węgiel. Domy w najbardziej zanieczyszczonych dzielnicach otrzymały za darmo po tonie/dwie tego węgla. Efektów eksperymentu nie znam, ale też jest to jakiś pomysł.

Generalnie spodobał mi pomysł burmistrza, który chciał w mieście zrobić wielki miejski skład węgla, gdzie jego cena byłaby duuużo niższa, bo pominięto by wszystkich pośredników.
Jak na razie cisza...

Wydaj mi się, że pojedynczo ciężko będzie coś więcej zmienić, trudno zmienić nawet samoświadomość.
No i większość niestety ma to w nosie - dosłownie i w przenośni.



 

 

Napisano

Zamiast komentarza:

Cytat

15 najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce według średniorocznego poziomu BaP:

1. Nowa Ruda - 17 ng/m3

2. Opoczno – 15 ng/m3

3. Nowy Targ – 15 ng/m3

4. Rybnik – 12 ng/m3

5. Sucha Beskidzka – 11 ng/m3

6. Proszowice – 10,0 ng/m3

7. Nowy Sącz – 10,0 ng/m3

8. Tomaszów Mazowiecki – 9,8 ng/m3

9. Godów – 9,6 ng/m3

10. Zakopane – 9,1 ng/m3

11. Brzeziny – 9,1 ng/m3

12. Miechów – 9,0 ng/m3

13. Zabrze – 8,7 ng/m3

14. Rabka-Zdrój – 8,1 ng/m3

15. Otwock – 8,0 ng/m3

Cytat

15 miast o najczystszym powietrzu w Polsce według średniorocznego poziomu BaP:

1. Słupsk – 0,99 ng/m3

2. Działoszyn – 1,0 ng/m3

3. Liniewko Kościerskie – 1,3 ng/m3

4. Gdynia – 1,4 ng/m3

5. Władysławowo – 1,6 ng/m3

6. Kwidzyn - 1,7 ng/m3

7. Koszalin – 1,7 ng/m3

8. Zamość – 1,8 ng/m3

9. Suwałki – 1,8 ng/m3

10. Gdańsk – 1,8 ng/m3

11. Szczecin - 1,9 ng/m

12. Olsztyn – 2,0 ng/m3

13. Leszno – 2,0 ng/m3

14. Lublin – 2,1 ng/m3

15. Białystok – 2,1 ng/m

Ciekawe najbrudniejszym miastem Nowa Ruda, bez przemysłu

9lGktkpTURBXy84NDZjYTU2ZjVmYjE2NzRlMDljY

 

Napisano
1 godzinę temu, aaaa napisał:

opisałeś  sytuację u siebie...co nie przekłada się na powody aktualnego stanu rzeczy u mnie w żaden sposób.

Ale jak pamiętam od X lat zawsze było słychać, że na Śląsku jest największe zanieczyszczenie powietrza, i wcale się temu nie dziwię ani nie zaprzeczam.

Napisano

Parę faktów z Krakowa:

W Krakowie od 2019 nie będzie wolno palic węglem - tylko gaz i prąd. Bo węgiel jest powodem smogu.

Podobno!

Jeśli tak, to dlaczego smogu jest coraz więcej, skoro załozono filtry na Hucie Sędzimira, wygaszono część produkcji, cementownię, zaożono filtry na elektrociepłowni i zakładach w Skawinie, zamknięto mnóstwo fabryk w Krakowie, zamknięto lokalne ciepłownie, podłączono mnóstwo domów do ciepłowni w Łęgu, wiele mieszkań w Starym Krakowie opala się gazem i prądem.  Ale Smog nie zmalał! Zwiększył się!

Oczywiście dobry węgiel, suche drewno, gaz prąd i dobre kotły - są źródłami niskiej emisji. Ale odpowiednia zabudowa miasta, szanowanie zielonych płuc miasta, wykorzystanie klimatu - to są podstawy .

Czy wiecie że przed wojną (Kraków miał 80 tys. ludzi, teraz ok. 900 tys) zwracano uwagę na klimat, położenie, kierunki wiatrów, odpowiednio duże (20a) działki siedliskowe w pewnych rejonach miasta - by zapewnić czyste powietrze.

Teraz zagęszcza się miasto, środmieście , pakuje nowe bloki między istniejące, centra handlowe i biznesowe upycha w centrum zabytkowym, wspomniane wyżej 20ar działki podzielono nawet po 2.5 ara, zabudowuje się tereny przewietrzania miasta, między domkami jednorodzinnymi upchnięto apartamentowce, wypełniając nimi działki na maksa.

Oczywiście jak już znikną piece węglowe, a po mocnej zimie częśc osób wyniosą w postaci sopli, bo ich ne będzie stac na gaz, a drugą częśc wywalą komornicy po sezonie - to nic to nie pomoże, bo smog w krakowie to głownie następstwo zagęszczenia zabudowy i ilości samochodów i braku przewietrzania - czego dowodem jest poziom smogu w lecie! Ale najważmiejsze jest dobre samopoczucie "ekologow" i decydentów i zadowolenie ze "spełnionych obowiązków". I to będize zdaje się jedyny efekt! 

Ostatnio słyszę, że rząd chce wysokiej klasy kotów i węgla. Nic nie słyszę o niskim VAT-cie na Kotły, prąd, gaz węgiel, obniżce akcyzy, niskim Vacie na styropian wełnę tynki, na możliwość ulg, ale bez konieczności brania kredytu i dodatkowych kosztów - a to by rzeczywiście pomogło w koszztach w naszym raczej niebogatym społeczeństwie.

Ale zobaczymy - rekomendacje Morawicki ma przedstawić 17.I - ZOBACZYMY, CZY SĄ COŚ WARTE!

    

Napisano

No więc jednak są nowe rekomendacje - i ma być tańsza taryfa na prąd (w nocy) - to chyba dobre rozwiązanie - ciekawe czy dla wszystkich rejonów - ciekaw jestem konkretów - a że zabraknie prądu? - chyba nie, bo Polska chce produkować węgiel, z niego prąd, a łatwiej jest o oczyszczenie dymów w elektrowni niż w setkach tysięcy palenisk - poza tym prąd możemy mieć własny w 100% - gaz tylko chyba w 25%  

Napisano

Tańsza taryfa nocna na prąd jest już od wieków u Nas.

Napisano
Dnia 13.01.2017 o 17:39, mhtyl napisał:

Węgiel też do tanich nie należy. Nie obniżą cenę węgla to ludzie przestana palić śmieciami a zaczną węglem. Czy czasami ten smog to nie jest specjalnie nakręcanie? Cofnijcie się trochę wstecz,w czasy komuny, węgiel był tani, ludzie otrzymywali deputaty z zakładów pracy w postaci węgla  i palili nim w swoich piecach a w tamtych czasach u mnie na wsi jak było kilka aut . Dzisiaj domów nie wiele przybyło ale za to aut prawie X4, w każdym domu dorosły użytkownik posiada samochód. 

Ale w mediach twierdzą, że samochody nie zanieczyszczaj a tak środowiska jak palenie węglem, wniosek dla mnie jest prosty, ktoś ma bardzo duży interes aby wykasować palenie węglem.

W okresie grzewczym problemem są zanieczyszczenia PM 10 i PM 2,5 pochodzące z tzw. niskiej emisji, czyli z kominów, które są nisko położone, czyli w większości z zabudowy jednorodzinnej. Zanieczyszczenia motoryzacyjne są innego rodzaju i niewiele się zmieniają w ciągu roku.

Może za komuny nie paliło się tak bardzo lichym węglem jak teraz, teraz często pali się miałem bo jest tani. Teraz dużo węgla jest z zagranicy, w innych krajach nie chcą go a Polak kupi bo wolno i jest tanio. Palnie śmieciami kiedyś też nie było tak złe bo śmieci były bardziej naturalne, teraz wszędzie są tworzywa sztuczne.

Ja mam w tym interes, chciał bym oddychać czystym powietrzem bo teraz nawet jak jadę do pracy i przejeżdżam główną ulicą przez okoliczną miejscowość to czuję swąd z kominów, ma on charakterystyczny "zapach".

Napisano
22 godziny temu, zenek napisał:

Zapowiedzieli znacznie niższą taryfę!

obiecać nie grzech...ja zwyczajnie nie wierzę, że to co zostało obiecane, będzie dla mnie tańsze niż to co mam teraz...

Napisano
Dnia 14.01.2017 o 09:20, bajbaga napisał:

 

Ciekawe najbrudniejszym miastem Nowa Ruda, bez przemysłu

 

Dla mnie porażająca jest w tym zestawieniu Rabka, gdzie znajdują się sanatoria leczące choroby płuc.....Powinna chyba gmina podjąć uchwałę o likwidacji tego "Zdrój" z nazwy miejsowości, bo świadomie wprowadza w błąd.

Swoje miasto specjalnie wkomponowałem w taki sposób jak niżej dla poprawy humoru. Znajduję się wśród miejsowości, w których turyści wykładają pieniądze na pensjonaty, aby zaczerpnąć świeżego górskiego powietrza.

PS: ciekawe czy obowiązują opłaty klimatyczne. Bo jeszcze kilka lat wstecz w Rabce przy zameldowaniu - płaciłem. 

3. Nowy Targ – 15 ng/m3

5. Sucha Beskidzka – 11 ng/m3

10. Zakopane – 9,1 ng/m3

13. Zabrze – 8,7 ng/m3

14. Rabka-Zdrój – 8,1 ng/m3

 

Napisano

A ja jestem ciekaw na ile te wyniki są wiarygodne. Nie od wiadomo, że wszelakie rankingi i im podobne były nieraz manipulowane pod publikę, oczywiście Nasz  RANKINGUM RECORDUM GACIORUM  jest jak najprawdziwszy i niczym nie manipulowany:icon_biggrin:

Napisano

Nowa wiadomość do tematu:

Dziś, 26.I. 2017 min Tchórzewski powiedzial (konferencja prasowa Premier Szydło, min. Adamczyka i Tchorzewskiego) , że  będzie "bardzo tani prąd w nocy do grzania"!

Jeśli tak - to to jest najbardziej czyste paliwo dla Krakowa ! No i b. dobra wiadomość! 

Napisano

Tiaaa... Czyste paliwo byłoby wtedy, gdybyśmy prąd wytwarzali, tak jak np. Norwegia w 90% w elektrowniach wodnych...

A u nas - żeby wytworzyć czysty prąd dla Krakowa, to trzeba nadymić DUŻO więcej tu i tam, gdzie spala się węgiel...

Tyle, że w nocy nie widać, jak się dymi z komina...

Napisano
Dnia 24.01.2017 o 17:48, aaaa napisał:

obiecać nie grzech...ja zwyczajnie nie wierzę, że to co zostało obiecane, będzie dla mnie tańsze niż to co mam teraz...

j.w.

1 godzinę temu, stach napisał:

Tyle, że w nocy nie widać, jak się dymi z komina...

na urządzeniach pomiarowych widać...właśnie w nocy u mnie notowano rekordowe stężenia

Napisano
5 godzin temu, stach napisał:

 

Tiaaa... Czyste paliwo byłoby wtedy, gdybyśmy prąd wytwarzali, tak jak np. Norwegia w 90% w elektrowniach wodnych...

A u nas - żeby wytworzyć czysty prąd dla Krakowa, to trzeba nadymić DUŻO więcej tu i tam, gdzie spala się węgiel...

 

I tu nie zgodzę sie z Tobą. W "fabryce" łatwiej zastosować wysokowydajne filtry (jak w spalarni śmieci np), można tam palić gorszym sortem (haha -skojarzenie) i dzieki temu oszczędzać też węgiel (znaczy nie wybierać tylko najlepszy). W końcu na węglu Zachód zarobił na swój dobrobyt . I tu jest dopiero zakłamanie - 150 lat nas truli i odkładali CO2 w atmosferze - teraz zmuszaja nas do ekologii - no to powinni zapłacić takim jak Polska - potężne odszkodowania.

W przyszłości na pewno technologia sloneczna bedzie tańsza, ale na razie to gonienie w piętkę.

5 godzin temu, stach napisał:

Czyste paliwo byłoby wtedy, gdybyśmy prąd wytwarzali, tak jak np. Norwegia w 90% w elektrowniach wodnych...

No tak, ale oni mają fiordy i lodowce. Ale za to mordują foki . Więc nie sa tacy cacy!

Napisano

Wtrącę swoje przemyślenia...

Wydaje mi się, że cała sprawa tego zanieczyszczenia jest mooocno przereklamowana bo:

- ludzie mający na to środki lub nowobudujący się palą węglem/groszkiem albo alternatywnymi źródłami ogrzewają chałupy;

- ludzie coraz bardziej ocieplają domy - a co za tym idzie jednak te zapotrzebowanie na ciepło spada;

- segreguję śmieci i widzę ile tego produkuję miesięcznie - nie sprawdzałem ale podejrzewam, że za miesiąc zbierania poszło by to w komin za jedną noc (śmiem twierdzić, że nawet nie całą);

- patologia i upośledzenie umysłowe jest była i będzie - takim to kary nie pomogą (brak możliwości egzekucji) - stąd jakiś procent palących czymsieda jest był i będzie;

- samochody trują (fakt) ale ktoś (ktoś kto się zna - ale nie pamiętam kto) liczył jak to wygląda w Londynie. Tam jest jakiś zakaz wjazdu dla ciężarówek. Więc ów naukowiec policzył, że wszystkie te ciężarówki za cały dzień jeżdżenia po stolicy UK produkują mniej zanieczyszczeń ni jeden Jet startujący na Heathrow....

- Zakażą palenia węglem? I co może miasto Warszawa,Kraków jakoś to łykną ale co z okolicznymi wsiami? Miliony domów mają już jutro piece wymieniać? Niby jak? Za co? Nawet pracujący w kredytach nie dadzą rady udźwignąć tego finansowo - więc masowo oleją takie nakazy.....

- Od Gierka każdy ale to absolutnie każdy rząd w polsce pompuje w górnictwo - nie sądzę aby coś się miało zmienić od jutra....

 

Dlatego ja myślę, że rozdmuchanie tematu ma coś na celu - albo przykrycie jakiejś potężnej afery, albo kolejne dofinansowywania górnictwa (co by niby miało dać jakościowo lepszy węgiel), albo jeszcze jakieś inne Bóg wi co.

 

Gdyby rząd (lub samorząd) chciał naprawdę coś zrobić to dofinansowywałby bardzo znacząco alternatywne źródła energii lub udzielał nieoprocentowanych długoletnich kredytów. A na chwilę obecną to finansuje to unia i to w niewielkim stopniu.

Napisano

Zawsze w atmosferę pakowano różny syf - teraz mniej.

Teraz mniej ale i tak zbyt dużo.

Teraz mniej, ale wzrosła świadomość ludzi, że jest to szkodliwe.

A szkodliwe jest - u mojej żony wykryto "węgiel" w węzłach chłonnych - nigdy nie pracowała w kopalni ani innym zakładzie przemysłowym. Mieszkała w miejscowości uzdrowiskowej, pracowała w śródmieściu gdzie nie było zakładów przemysłowych, a ruch samochodów był zawsze ograniczony (strefa bez ruchu kołowego). 

Ale jedno było wspólne - stara zabudowa i dymiące kominy w budynkach mieszkalnych.

Teraz mieszkamy w "sypialni" miejskiej, gdzie ogrzewanie jest centralne z ciepłowni - śnieg jest biały, a w wspomnianej miejscowości uzdrowiskowej, od kilku lat jest zakaz palenia węglem dla nowych domów - do starych doprowadzono gaz i przylącza są darmowe. . Tam tez śnieg znów jest biały.

Napisano
19 minut temu, bajbaga napisał:

[...]od kilku lat jest zakaz palenia węglem dla nowych domów - do starych doprowadzono gaz i przylącza są darmowe. [...]

I to jest konkret i przykład jak można walczyć o ochronę środowiska.

Napisano
27 minut temu, bajbaga napisał:

Zawsze w atmosferę pakowano różny syf - teraz mniej.

Teraz mniej ale i tak zbyt dużo.

Teraz mniej, ale wzrosła świadomość ludzi, że jest to szkodliwe.

A szkodliwe jest - u mojej żony wykryto "węgiel" w węzłach chłonnych

Znaczy w ogólnym zarysie to cali zbudowani jesteśmy  z węgla i wody , co nie znaczy że powinien być tam gdzie go być nie powinno , a przynajmniej nie w takiej postaci jaka nie jest dopuszczalna - pozostaje mieć nadzieję że problem małżonki jest odwracalny.

co do świadomości .

Wybuch wulkanu na Islandii pod względem wyrzuconych w powietrze "śmieci" dość istotnie przekroczył działalność człowieka w ciągu wielu lat. I to w zakresie globalnym nie tylko miejscowym.

Nie mogę się oprzeć wrażeniu że ma to coś wspólnego w odwieczną wojną masła z margaryną .

już pamiętam jak gaz był aja - początki elgazu - potem był be: bo kwaśne deszcze, bo cena gazu, bo przyspieszona degradacja zabytków z tytułu kwasów zawartych w efekcie spalania gazu , bo - TAK.

Czyli manipulacja , karmi się nas okruchami informacji które w zależności od trendu odmiennie się interpretuje.

od czego zależy trend ?

jeżeli rynek jest nasycony to trzeba nadgonić zysk atakując klienta z innej strony .

Najbardziej kontrastowy przykład takiej wojny to Vizir vs Ariel i kto by pomyślał że producent podważy jeden swój produkt po to by podnieść wartość drugiego - znaczy musi mu się to opłacać .

W to wszystko doskonale wpisuje się przemysł farmaceutyczny bo można zasublementować przeciwdziałając czemuś , potem można do tego dołożyć lek , który wprowadzą na rynek lekarze świeżo po szkolenio-konferencji w jakimś egzotycznym miejscu . I nagle się okazuje że trend się wszystkim - no może prawie wszystkim opłaca , co więcej że normy - naturalne (czyli takie do jakich jesteśmy przygotowani anatomicznie w fazie ewolucji ) - są zaniżone i zaczynamy je leczyć ni jeszcze zaczną szkodzić.

Co nie zmienia faktu że śnieg powinien być biały a powietrze czyste - Tylko kurna na tym się nie da zarobić - więc nie warto się łudzić.

Napisano
3 minuty temu, MTW Orle - osuszanie budynków napisał:

Tylko kurna na tym się nie da zarobić - więc nie warto się łudzić.

Da się - tak jak na wszystkim.

A póki co:

produkt-baner-bigger.png

Napisano
10 godzin temu, Buster napisał:

 

Do wiadomości,może jeszcze nie czytaliście.
Nie oceniam czy to prawda czy nie,czy słuszne wnioski,
Po prostu przytaczam.......

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/skad-naprawde-bierze-sie-smog-garsc-faktow/ys84trd

 

Przeczytałem. W Krakowie - juz to pisałem - wymieniono część palenisk, zamknięto lokalne kotłownie, podłoączono mnóstwo domow do sieci, gazu, prądu - a smog coraz większy! Więc co jest grane?

Proste - zagęszczono zabudowę, zabudowano kliny zielone i pasy przewietrzania miasta, wpakowano w ciasne śródmieście centra hadlowe i administracyjne. I w miarę likwidacji palenisk - będzie to kontynuowane z uporem maniaka, bo to fooorsa  i partykularny interes. Przypomiam - przed wojną 80 tys ludzi  i świadomość położenia Krakowa - teraz 100000 ludzi i swiadomość robienia hajcu za wszelką cenę....

  • 2 tygodnie temu...
Napisano

http://www.portalsamorzadowy.pl/ochrona-srodowiska/nowy-pomysl-na-blonia-i-walke-ze-smogiem,89829.html

cyt:

Jak informuje Piotr Kempf, taka propozycja zagospodarowania Błoń to zupełnie nowe spojrzenie na ten teren. – Łąka będzie częściowo odpoczywała, dając rozsiać się swobodnie rosnącym na niej roślinom. Jednocześnie będzie pełniła rolę magazynu pyłów, które unoszą się w naszym powietrzu – podkreśla dyrektor ZZM.

Pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej będą kosić łąkę rotacyjnie, tak aby co roku „odpoczywała” inna część Błoń."

Wiecie co pare lat temu wymyślili ci ludzie? - Wyciąć wszystkie drzewa naokoło Błoni - 400 -  (kilkudziesięcio  i stukilkudziesięcioletnie), bo się kilka nadłamało w czasie wichury. Że są zasolone, stare i chore.

Była akcja Zielonych i podobnych, pomagałem też - i wycieto tylko kilka - reszta stoi i dobrze się ma. To tak o pomysłach władz. Zostawią część nieścięte, rozkrzewią się  chwasty - potem pewnie poleją Raundapem i zrekultywują.

Nie ma polityki przestrzennej w Krakowie i tyle. Wolałbym, zamiast odpoczynku błoń - odpoczynek plantów psujących od lat Kraków.

  • 2 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
Napisano
6 godzin temu, krystynastryjak napisał:

 

może w mniejszych miastach tego nie czuć, ale jak się mieszka w większym to zwłaszcza w te dni bezwietrzne da się wyczuć, że krótko mówiąc "śmierdzi"

 

Przecież wiadom:Do, ze trują głownie domki jdnorodzinne, szczególnie kominkami na drewno, w dodatku bogacze, bo nikogo innego nie stac na kominek. Biedny jak wiadomo podłacza sie do sieci mieskiej lub pali gazem i prądem.

Niedawno Dziennik Polski napisał, że w N Hucie się oziębilo. Skąd taki wniosek? Ano wzrosło zapylenie - więc kto winien? - domki!

Ciekawa anomalia pogodowa - oziębiło się w Hucie - w Krakowie nie, bo zapylenie nie wzrosło....

Oczywiście Huta Sedzimira nić nie wypusciła, bo to prywatny zakład, nie komunistyczny, węc jest poza podejrzeniem..

Tylko te pakudne domki - i ich podejrzani i w mniejszości mieszkańcy:yahoo:  

Ciekawe, kto będzie winny smogu, gdy wytną wszystkie piece i kominki?

  • 7 miesiące temu...
Napisano

Ten problem narasta i wielu miastach się tak dzieję. Mniejmy nadzieje że będzie tego coraz mniej. Dobrze by było wybierać lepsze rozwiazania grzewcze typu np gaz płynny ze zbiornika

  • 1 miesiąc temu...
Napisano
31 minut temu, michalinamocon napisał:

Zastanawiam się jak to jest, przecież kiedyś też palono byle czym - wiadomo to zależy od właściciela pieca. Czemu teraz jest coraz gorzej z tymi zanieczyszczeniami, więcej domów?

Myślę, że problemem jest coraz gęstsze zabudowywanie centrów miast i wycinanie drzew.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Każda inwestycja budowlana czy instalacyjna, niezależnie od jej skali, powinna być prowadzona w sposób zgodny z prawem, zasadami sztuki budowlanej i dobrymi praktykami branżowymi. Jednym z absolutnie kluczowych elementów takiej realizacji jest rzetelna dokumentacja z prowadzonych prac.   W Raccoon 24 Home od początku naszej działalności przykładamy do tego ogromną wagę. Bo dla nas liczy się nie tylko to, co widoczne na zewnątrz, ale też pełna transparentność i pewność, że każda instalacja została wykonana zgodnie z projektem, normami i oczekiwaniami inwestora.   Co powinna zawierać dokumentacja robót instalacyjnych?   Podczas prowadzenia prac instalacyjnych — czy to przy ogrzewaniu, klimatyzacji, wentylacji czy instalacjach wodnych — dokumentacja powinna obejmować: Dziennik budowy lub robót — w przypadku instalacji realizowanych w ramach zgłoszenia lub pozwolenia na budowę. Protokóły z wykonanych prób szczelności — instalacji wodnych, gazowych, wentylacyjnych. Protokoły odbioru częściowego i końcowego — dla każdej wykonanej instalacji. Protokół uruchomienia instalacji — potwierdzający poprawną pracę systemów. Protokół pomiarów i testów eksploatacyjnych — np. wydajności wentylacji, ciśnienia w instalacji C.O., parametrów pracy klimatyzacji. Dokumentację powykonawczą — czyli aktualny rysunek/schemat instalacji z naniesionymi zmianami wykonawczymi.   Kartę gwarancyjną i instrukcję użytkowania urządzeń oraz instalacji. Brak tych dokumentów to nie tylko problem w przypadku awarii czy reklamacji, ale też ryzyko przy odbiorach technicznych i problematyczne rozliczenia z inwestorem czy deweloperem.     👉 Pobierz wzór protokołu odbioru robót instalacyjnych (PDF)   Dlaczego dokumentacja jest tak ważna dla Ciebie jako inwestora?   Masz pełen wgląd w zakres wykonanych prac i potwierdzenie, że wszystko odbyło się zgodnie ze sztuką.   Łatwiejsze serwisowanie i eksploatacja — protokoły i dokumentacja powykonawcza pomagają w późniejszych modernizacjach i naprawach. Bezpieczeństwo prawne i techniczne — w przypadku kontroli, odbiorów czy ewentualnych sporów. Możliwość dochodzenia gwarancji — na podstawie podpisanych protokołów i kart gwarancyjnych.   W Raccoon 24 Home masz to w standardzie W naszej firmie każda instalacja objęta jest kompletną dokumentacją powykonawczą i protokolarną. Niczego nie robimy na słowo. Po zakończeniu robót klient otrzymuje komplet dokumentów, w tym:   protokół odbioru końcowego protokół prób szczelności protokół uruchomienia instalacji dokumentację powykonawczą   Dzięki temu masz pewność, że każda instalacja została wykonana zgodnie z projektem i przepisami.   Do pobrania — wzór protokołu odbioru robót instalacyjnych Aby ułatwić inwestorom i wykonawcom właściwe prowadzenie dokumentacji, przygotowaliśmy dla Ciebie gotowy, uniwersalny blankiet protokołu odbioru robót instalacyjnych.       Możesz go wykorzystać przy każdej inwestycji — niezależnie, czy zlecasz nam instalację, czy współpracujesz z inną ekipą. To bezpłatne narzędzie, które pomoże Ci uporządkować dokumentację i zabezpieczyć swoje interesy.   Pamiętaj: instalacja to nie tylko urządzenia i rury w ścianie. To również dokumenty, które chronią Twój budżet i bezpieczeństwo budynku na lata.   W Raccoon 24 Home nie musisz o to prosić — u nas kompletna dokumentacja to standard, a nie dodatkowa opcja.         Michał Rzepczyński +48 698 000 441  office@raccoon24.pl                       e0bdea_5761a534884c4d0988db213df10adb7f.pdf.pdf
    • Dziś niemal każdy inwestor prywatny i biznesowy, planując budowę domu, halę czy modernizację budynku, zadaje sobie jedno pytanie: kiedy zacznie się zwrot z inwestycji w instalacje? Koszty energii rosną, a systemy ogrzewania, chłodzenia, wentylacji i zasilania to nie tylko kwestia komfortu, ale też realnego wpływu na domowy i firmowy budżet. Problem w tym, że większość firm wykonawczych, kiedy słyszy od klienta hasło „zwrot z inwestycji”, zaczyna dopytywać, kalkulować, wyceniać wersję „podstawową” i „wzmocnioną”, a często finalnie proponuje rozwiązania na styk — takie, które formalnie spełnią wymogi projektu, ale realnie nie zapewnią maksymalnych oszczędności i bezawaryjności przez długie lata.   W Raccoon 24 Home nie pytamy, czy chcesz mieć instalację zoptymalizowaną pod szybki zwrot inwestycji. My od razu robimy instalacje w wersji wzmocnionej. Zawsze. Bez wyjątków. Co to znaczy wzmocniona instalacja?   W praktyce oznacza to, że każdą instalację, jaką wykonujemy — czy to ogrzewanie podłogowe, centralę wentylacyjną, instalację wodną czy systemy zasilania odnawialnego — projektujemy i montujemy w taki sposób, by:   zwiększyć jej trwałość wydłużyć bezawaryjny okres działania zminimalizować straty energii przyspieszyć zwrot inwestycji dzięki oszczędnościom na eksploatacji     Jak to robimy? Na przykład:   W ogrzewaniu płaszczyznowym stosujemy więcej rur niż minimum technologiczne. Dzięki temu system szybciej nagrzewa pomieszczenia, pracuje przy niższych temperaturach zasilania, co zmniejsza zużycie energii i przedłuża żywotność źródła ciepła. Montujemy przewymiarowane emitery ciepła, czyli większe grzejniki lub pętle podłogówki, niż wynika to z obliczeń na styk. Efekt? Lepsza wydajność przy niższym koszcie eksploatacji. System grzeje krócej, rzadziej się załącza, a Ty oszczędzasz na rachunkach.     W instalacjach wodnych i kanalizacyjnych stosujemy większe średnice rur tam, gdzie to ma sens dla bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. W wentylacji zawsze przewymiarowujemy kanały i stosujemy lepsze izolacje, co zmniejsza opory przepływu, poprawia wydajność i ogranicza koszty pracy rekuperatora. Po co to wszystko? Żeby Twoje rachunki równały się zero.   W Raccoon 24 Home nie traktujemy instalacji jako zbędnego kosztu, tylko jako realny składnik Twojego domowego lub firmowego bilansu energetycznego. Dzięki odpowiednio zaprojektowanym i wykonanym instalacjom możesz osiągnąć bilans niemal zerowy albo znacząco ograniczyć zapotrzebowanie na energię z sieci. Wielu wykonawców ogranicza się do minimum wymaganego w projekcie lub normach. My wiemy, że warto pójść dalej. Bo im bardziej wydajna i trwała instalacja, tym mniejsze jej koszty eksploatacji i większe oszczędności dla Ciebie.   Zwrot z inwestycji — jak go przyspieszyć?   Kluczem jest odpowiedni mix energetyczny, który nie tylko zapewni Ci niezależność, ale też pozwoli zredukować rachunki praktycznie do zera.   W naszej ofercie możesz połączyć:   pompę ciepła — jako główne źródło ciepła i chłodzenia fotowoltaikę — która zasili pompę ciepła, dom i magazyn energii przydomową elektrownię wiatrową — jako uzupełnienie bilansu w okresach niskiego nasłonecznienia   Taki zestaw pozwala na uzyskanie maksymalnego efektu energetycznego i finansowego. A dzięki temu, że instalacje wykonujemy w wersji przewymiarowanej i wzmocnionej, działają one stabilnie, bez awarii i z wyższą wydajnością przez wiele lat.       Dlaczego inne firmy tego nie robią? Bo liczą na krótkoterminowy zysk i klienta, który nie zadaje pytań. Większość wykonawców chce wykonać usługę możliwie najniższym kosztem własnym, z minimalną ilością materiału, by zwiększyć swoją marżę. My w Raccoon 24 Home patrzymy inaczej. Dla nas liczy się długofalowa relacja i rekomendacje zadowolonych klientów, a to można osiągnąć tylko dzięki jakości i uczciwemu podejściu.     Podsumowanie Jeśli chcesz mieć instalacje, które: działają stabilnie i bezawaryjnie są przewymiarowane, a nie robione „na styk” realnie przyspieszają zwrot z inwestycji pozwalają ograniczyć rachunki do zera to zapraszamy do Raccoon 24 Home.   U nas nie pytamy, czy chcesz mieć wzmocnioną instalację — bo każdą robimy w wersji premium już w standardzie. Tak pracują wykonawcy, którzy naprawdę rozumieją inwestycję w energię i komfort.   Chcesz sprawdzić, jak może wyglądać Twój domowy bilans energetyczny? Skontaktuj się z nami i poznaj propozycję systemu szytego pod Twoje potrzeby.   Usługi Raccoon 24 Home   Instalacje C.O. Instalacje centralnego ogrzewania (C.O.)   Ogrzewanie Ogrzewanie grzejnikowe Ogrzewanie podłogowe   Pompy ciepła Pompy ciepła dla Twojego domu   Kotły gazowe Kotły gazowe kondensacyjne   Klimatyzacja Klimatyzatory Split Klimatyzatory Multi-Split Systemy klimatyzacji VRF Klimakonwektory Przeglądy okresowe klimatyzacji Serwis klimatyzacji   Wentylacja Rekuperacja Wentylacja mechaniczna Kanały wentylacyjne — rodzaje Serwis wentylacji Wentylatory wyciągowe Systemy odciągowe dla hal i garaży   Sterowanie Sterowanie ciepłem   Cennik usług Cennik usług instalacyjnych   O firmie O nas   Kontakt Formularz i dane kontaktowe     Michał Rzepczyński +48 698 000 441  office@raccoon24.pl
    • W świecie usług budowlanych i instalacyjnych od lat funkcjonują dwa zupełnie różne podejścia do kwestii wycen i rozliczeń z klientami. Z jednej strony mamy wykonawców, którzy nie boją się jasno przedstawiać swoich stawek, otwarcie informują o kosztach poszczególnych usług i uczciwie tłumaczą, z czego wynikają konkretne ceny. Z drugiej — wciąż istnieją firmy, które wyceniają „na oko” przez telefon, a na końcowym etapie realizacji zaskakują klienta dodatkowymi pozycjami na fakturze lub tłumaczą nieuzgodnione wcześniej koszty jako „nieprzewidziane prace dodatkowe”. Ten podział doskonale zna każdy inwestor, deweloper, zarządca nieruchomości czy zwykły klient prywatny, który choć raz zlecał wykonanie instalacji wodnej, elektrycznej, wentylacyjnej czy gazowej. Dlatego w Raccoon 24 Home od samego początku postawiliśmy na pełną przejrzystość i uczciwe zasady współpracy z klientem.     Dlaczego przejrzystość cenowa w usługach instalacyjnych jest tak ważna?   W odróżnieniu od wielu branż, w których ceny można łatwo sprawdzić w cennikach online czy porównać na popularnych porównywarkach, w usługach instalacyjnych sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana. Każda inwestycja ma swoją specyfikę, zakres prac często ustala się indywidualnie, a ceny mogą się różnić w zależności od rodzaju budynku, zastosowanych materiałów, stopnia skomplikowania instalacji czy lokalizacji inwestycji. To sprawia, że niektórzy wykonawcy wykorzystują tę niepewność na swoją korzyść. Podają orientacyjne stawki bez szczegółów, nie pokazują klientowi dokładnego kosztorysu, a podczas realizacji pojawiają się „niespodzianki”, które trudno później zweryfikować. Dlatego uważamy, że uczciwy wykonawca nie ma powodu, by ukrywać swoje ceny. Przeciwnie — powinien udostępniać je w przejrzysty i dostępny sposób, aby klient od samego początku wiedział, ile zapłaci za usługę i z czego wynika dana kwota.   Jak to wygląda w praktyce? Transparentny kalkulator usług instalacyjnych   Właśnie z myślą o klientach stworzyliśmy na stronie Raccoon 24 Home kalkulator usług instalacyjnych. To proste i wygodne narzędzie, które pozwala w kilka chwil sprawdzić orientacyjny koszt wykonania wybranej instalacji lub prac modernizacyjnych. Dzięki temu klient ma możliwość porównania cen różnych usług jeszcze przed kontaktem z naszym doradcą technicznym i może zaplanować swój budżet inwestycyjny bez obaw o późniejsze „niespodzianki”. W kalkulatorze jasno przedstawiamy, jakie elementy składają się na cenę usługi — od kosztów materiałów, przez robociznę, aż po ewentualne dodatkowe prace towarzyszące. Dzięki temu klient wie, za co płaci i może świadomie podjąć decyzję o wyborze konkretnej usługi czy zakresu prac.   Czym różni się uczciwy wykonawca od nieuczciwego?   Różnic jest wiele, ale najważniejsze to: Jasne i przejrzyste wyceny jeszcze przed rozpoczęciem prac. Brak ukrytych kosztów, które pojawiają się na końcowej fakturze. Szczegółowe kosztorysy przedstawiane klientowi do akceptacji. Przejrzyste warunki współpracy, które określają, co wchodzi w zakres usługi, a co wymaga dodatkowych ustaleń.   Stała komunikacja z klientem na każdym etapie realizacji inwestycji.   W Raccoon 24 Home klaklulator właśnie według takich zasad prowadzimy każdą realizację. Naszym celem jest nie tylko wykonanie instalacji na najwyższym poziomie technicznym, ale również zbudowanie zaufania i poczucia bezpieczeństwa u klienta.   Wiemy, że inwestorzy i klienci prywatni mają dość niejasnych wycen, niedomówień i kosztów, które nagle pojawiają się w trakcie realizacji zlecenia. Dlatego pokazujemy pełen kosztorys jeszcze przed podpisaniem umowy, informujemy o wszystkich możliwych dodatkowych opcjach i pozwalamy klientowi samodzielnie sprawdzić ceny w naszym kalkulatorze. Dlaczego inne firmy wciąż boją się udostępniać swoje ceny?   Bo często ich polityka cenowa opiera się na „polowaniu” na nieświadomego klienta. Bez przejrzystego cennika można manipulować wyceną w zależności od sytuacji, nastroju klienta, lokalizacji czy konkurencji w danym rejonie.   My w Raccoon 24 Home uważamy, że takie praktyki powinny zniknąć z rynku. Klient ma prawo wiedzieć, ile zapłaci, a wykonawca, który jest pewny jakości swoich usług i uczciwie kalkuluje koszty, nie ma żadnego powodu, by ukrywać stawki.     Podsumowanie   Jeśli szukasz wykonawcy instalacji budowlanych, który: gra w otwarte karty nie boi się pokazać cen swoich usług oferuje transparentny kosztorys pozwala Ci sprawdzić wycenę jeszcze przed pierwszym kontaktem   to zapraszamy do Raccoon 24 Home. Na naszej stronie znajdziesz transparentny kalkulator usług instalacyjnych, dzięki któremu możesz od razu oszacować koszt planowanych prac i sprawdzić, jak wygląda uczciwa wycena w tej branży.   Nie warto ryzykować współpracy z firmami, które unikają konkretów i nie potrafią jasno określić ceny. Wybieraj wykonawców, którzy szanują Twój czas, pieniądze i nerwy.  
    • Nie zastanawiałbym się nad tym ale już zdążyłem przygotować pole pod ten garaż z kostki brukowej i teraz musiałbym to wszystko robić na nowo.    Jakie byłyby koszty starania się o pozwolenie?
    • Tak Rury wodnej podłogówki prowadzi się w warstwie wylewki. Rury pozostałych instalacji (woda, kanalizacja), także kanały wentylacji mechanicznej układa się w warstwie styropianu. Grubość warstw styropianu można dobrać do średnicy rur - to a propos optymalnej grubości styropianu. To rozstrzygnie instalator. Dylatacje wykonują fachowcy od wylewki, powinny być też zaplanowane w projekcie ogrzewania. Zwykle i tak wykonuje się je w otworach drzwiowych.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...