Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Wspólny dom na działce męża

Recommended Posts

Budujemy wspólnie z mężem dom na działce, która przed ślubem należała do męża i w dalszym ciągu w księdze wieczystej tylko on figuruje jako właściciel. Jakie mam prawo do domu budowanego za wspólne pieniądze?

Pełna treść artykułu pod adresem:
http://www.budujemydom.pl/dzialka/8223-wspolny-dom-na-dzialce-meza

Gość Agnieszka
A ja i mój nowo poślubiony malzonek wlasnie przymierzamy się do zawarcia umowy majątkowej rozszerzającej wspolnosc ustawowa. Mój mąż kupil przed slubem okazyjnie dzialke, którą teraz chcemy wlaczyc do wspolnosci. Będziemy tam budowac wpólnie nasz wymarzony domek :) Pewnie bedzie to trwało latami :)

Gość agus
Moj maz dostal od rodzicow dzialke jako darowizne po slubie i budujemy dom na tej dzialce za wspolne pieniadze ale mowi ze mieszkanie bedzie na nas dwoje .jezeli w trakcie rozwodu to mieszkani bedzie mi sie nalezyc ??

Cytat

Moj maz dostal od rodzicow dzialke jako darowizne po slubie i budujemy dom na tej dzialce za wspolne pieniadze ale mowi ze mieszkanie bedzie na nas dwoje .jezeli w trakcie rozwodu to mieszkani bedzie mi sie nalezyc ??

Stara sprawa, ale przecież masz napisane: Własność działki rozwiązuje temat i decyduje o wszystkim co na niej się znajduje!

Mam podobną sytuację, ale inne pytanie. Działka jest moja (kupiona jeszcze przed ślubem) i dla oszczędności czasu i świętego spokoju postanowiliśmy, że sam załatwiam wszystkie dokumenty i pozwolenie na budowę -ot, po prostu jest prościej i szybciej bo trudno razem stawiać się w wielu miejscach gdy się ma pracę.

Jednak czy w przyszłości nie będzie to nas kosztowało? Wspomniana tutaj darowizna chyba nie wchodzi w grę, bo to by oznaczało, że pozbywam się mojego domu na rzecz żony!
Poza tym jakie koszty potem czekają związane z księgami wieczystymi i formalnościami sądowymi żeby działkę i dom formalnie wnieść na majątek wspólny?

Gość Tik
Co w przypadku gdy mąż przed ślubem był właścicielem działki, po ślubie jest nim nadal. Dom budowany na tej działce pochodzi w połowie z męża oszczędności, a w drugiej połowie że wspólnego kredytu, który de facto i tak mąż spłaca. Co w takim przypadku może mi się należeć?

w zasadzie po rozwodzie należy ci się połowa ze wspólnego kredytu, o ile mąż udowodni, że oszczędności pochodziły sprzed ślubu (np. wyciąg bankowy). 

Sprowadza się to do spłacenia twojego udziału w połowie kosztów budowy (1/4 kosztów). 

Czyli jeśli budowa kosztowała 400 tyś i mąż ma dowód, że przed ślubem posiadał 200 tyś, które ulokował w budowie, to spłaca tobie 100 tyś - czyli połowę z kredytu 200 tys.

Możecie u notariusza stworzyć współwłasność nieruchomości i podzielić udziały w budynku pół na pół (czyli każdy po 200 tyś + połowa wartości działki)

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować