Skocz do zawartości

Wilgoć i grzyb w domu - przyczyny i zapobieganie


Recommended Posts

Wilgoć w domu bierze się z zewnątrz - z przecieków z nieszczelnego dachu albo z podciągania z gruntu, bo fundamenty czy podłoga nie są poprawnie izolowane. Może też pochodzić ze środka - ludzie wytwarzają jej dużo. I właśnie dlatego sprawna wentylacja powinna usuwać wilgotne powietrze. Nadmiar wilgoci, bez względu na jej źródło, umożliwia rozwój bardzo niebezpiecznych dla człowieka grzybów pleśniowych.

 

Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/stan-surowy/sciany-i-stropy/a/1257-wilgoc-w-domu

 

Link do komentarza
Gość Sabina Golombek
Witam Mam pytanie Mieszkam na parterze w którym drzwi z klatki schodowej są ciągle otwarte a ściana na którą wieje jest zagrzybiona tylko od strony pokoju Mam centralne ogrzewanie co dzień wietrze pokój Na szybach ani ścianach nie osiada para Czy wina leży po mojej stronie? Czy może to skutek otwartych drzwi z klatki?Proszę o pomoc gdyż ten problem nawraca a zarzadca budynku obarcza Mnie winą za zaistniała sytuacje actym samym odmawia pokrycia kosztów usunięcia wilgoci Dziękuje
Link do komentarza

A jak zapewniona jest wenylacja w pozostałych pomieszczeniach? Ja miałem podobnie na tzw. poddaszu a był to w zasadzie pokój nad garażem, ściana zewnętrzna nie była ocieplona a same nawiewniki w oknach nie zapewniały dostatecznej cyrkulacji. Dopiero odsłonięcie wolnego kanału wentylacyjnego, do którego był dostęp z tego pomieszczenia zniwelowało a potem zlikwidowało problem z grzybem w narożach. Po fakcie mogę stwierdzić, że w tym pomieszczeniu brakowało oddzielnego kanału wentylacyjnego mimo, że nie była to kuchnia ani łazienka a widocznie wilgoć zbierała się tu z jakiegoś powodu i nie znajdowała ujścia. Pomieszczenie było ogrzewane prawidłowo.

 

Ps. Kolega Cezary położył nacisk na zjawisko, którego nie można zdiagnozować bez pomiarów. W moim przypadku miałem farta ale prawdopodobnie przyczyna była ta sama. Pomieszczenie nad garażem graniczyło również z klatką schodową. Wędrówka ciepłego powietrza była do przewidzenia ale wilgotność bez pomiarów już nie.

Link do komentarza

Jaka jest temperatura tej ściany na której pojawia się zagrzybienie? Zarówno od strony mieszkania jak i klatki schodowej. Nawet przy utrzymywaniu prawidłowej wilgotności względnej powietrza w mieszkaniu (ok. 50%) ściana może być schładzana na tyle mocno, że dochodzi do kondensacji wilgoci na jej powierzchni lub w jej przekroju. To bardzo prawdopodobne, skoro na innych ścianach problemu zagrzybienia nie ma. Tu jest jednak sporo dodatkowych czynników (materiał i grubość tej ściany). Po odgrzybieniu ścianę można by ocieplić od strony klatki schodowej. Jednak koniecznie materiałem paroprzepuszczalnym (wełną mineralną), a nie styropianem.

Link do komentarza
1 godzinę temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Zarządca może mieć rację,

O.o:icon_eek::icon_eek:

 

Zarządca powinien doprowadzić do tego, żeby drzwi nie stały otwarte, a jeśli - przypadkiem - te drzwi MUSZĄ być otwarte, to  powinien ocieplić tę ścianę w klatce schodowej w sposób podobny, jak ocieplone są pozostałe zewnętrzne ściany budynku...

Link do komentarza
  • 1 rok temu...
A ja mam inny problem może Panowie pomogą ścianę szczytową mam z pustaków nie ocieplona w łazience zaczęła wychodzić wilgoć więc ściana została ocieplona styropianem niestety po pół roku wilgoć wyszla przez styropian .Cały styropian teraz został zerwany ściana schnie i zastanawiam się czy po prostu nie ocieplić ściany od zewnątrz czy wtedy wilgoć nie wyjdzie? Proszę o podpowiedź co zrobić z góry dziękuję :-)
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 miesiące temu...
Gość Agata
1.5 roku temu kupiłam dom w stanie deweloperskim. Wychodzi pleśń na suficie w łazience i sypialni. Developer twierdzi że nie wietrze domu co jest bzdurą. Uważam że jest niesprawna wentylacja. Jak mam na nim wymusić naprawę w ramach rękojmi
Link do komentarza
26 minut temu, Gość Agata napisał:

1.5 roku temu kupiłam dom w stanie deweloperskim. Wychodzi pleśń na suficie w łazience i sypialni. Developer twierdzi że nie wietrze domu co jest bzdurą. Uważam że jest niesprawna wentylacja. Jak mam na nim wymusić naprawę w ramach rękojmi

Badanie przeprowadzone przez kominiarza, a jeśli developer nadal będzie kwestionował, to kominiarz podpowie co robić.

19 minut temu, Elfir napisał:

a sprawdzał ktoś drożność kanałów wentylacyjnych?

Masz nawiewniki w oknach i kratki w drzwiach?

W nowym mieszkaniu to wszystko winno być. Zgodne z projektem i wystarczające do normalnej eksploatacji. Użytkownik nie ma obowiązku przeprowadzania dochodzenia, bo nie jest fachowcem.

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Gość www.nawiew.eu
"trzeba wyczyścić ją wodą, szorując szczotką ze sztywnym włosiem i po wysuszeniu nałożyć środek grzybobójczy." nie wolno dotykać/szorować grzybów ponieważ zarodniki się przemieszczają w powietrzu !!!
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 miesiące temu...

To, że są stare, nie znaczy, że są na tyle nieszczelne, żeby przez szczeliny dochodziła wystarczająca ilość świeżego powietrza, zapewniając dostateczną WENTYLACJĘ.

Może kanał w kominie jest niedrożny, drzwi do łazienki za szczelne... Przyczyn może być więcej...

Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
u mnie pojawiła się wilgoć na ścianie zachodniej bez okna na poddaszu w budynku trój kondygnacyjnym + suteryna. Ta ściana jest częściowo ocieplona, tylko część poddasza jest wymurowana pustakiem skawińskim. Co może być powodem?
Link do komentarza
41 minut temu, Gość Alicja napisał:

u mnie pojawiła się wilgoć na ścianie zachodniej bez okna na poddaszu w budynku trój kondygnacyjnym + suteryna. Ta ściana jest częściowo ocieplona, tylko część poddasza jest wymurowana pustakiem skawińskim. Co może być powodem?

Daj zdjęcia. Może jakieś zacieki z dachu i "rozchodzi" się po ścianie. Wcześniej tego zjawiska nie było? Coś się zmieniło w układzie konstrukcyjnym, ociepleniu, pokryciu dachowym. Były jakieś modernizacje, naprawy?

Link do komentarza
Witam, U mnie dość dziwna sytuacja kupiliśmy mieszkanie w 13 letnim bloku po remoncie świeżo malowane i zauważyłam w kuchni centralnie na środku ściany działowej z sąsiadami kilka brunatnych kropek w mokrej otoczce. Wygląda to jak pleśń. Mieszkanie ma dobrą wentylacje, jest wietrzone, ogrzewane, przy gotowaniu używamy okapu.
Link do komentarza
13 minut temu, Elfir napisał:

okna mają nawiewniki higrosterowalne?

Dobre pytanie, nawiew przez okna to raz, cyrkulacja między pomieszczeniami to dwa, drożne kanały wentylacyjne to trzy. A i tak nie zawsze jest gwarancja, ze grzyb się nie pojawi. Np. sypialnia jest na samym końcu domu i to jeszcze w narożniku od północy lub ewentualnie północ/wschód. Sypialnia graniczy z łazienką i czasami jest dużo wilgoci w czasie wietrzenia po kąpieli. Przypadków jest multum.

Link do komentarza
Witam.u mnie w pokojach pojawil się grzyb na ścianach.Sa to ściany zewnętrzne. W kuchni tak samo mam ten problem.jak się pozbyć i jakie są przyczyny .dodam że pare razy było pryskane preparatami ale to pomogło nachwile i wychodzi nanowo
Link do komentarza
46 minut temu, Gość Aga napisał:

jak się pozbyć i jakie są przyczyny

Nic nie wiadomo o Twoim mieszkaniu, budynku, ogrzewaniu, przyzwyczajeniach...

 

Czytałaś wątek od początku?

Mostki termiczne (ocieplenie ścian???), brak wentylacji (nawiewniki w oknach, drożność kominów wentylacyjnych w pomieszczeniach "mokrych", otwory lub podcięcia w drzwiach kuchni i łazienki ???) , brak cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach (przesłonięte grzejniki, firany i kotary w oknach, meble, szafy przy ścianach ???)...

 

Pryskanie chemią nie pomoże na dłużej, dopóki wszędzie "fruwające" zarodniki grzyba będą miały warunki do rozwoju :bezradny::zalamka:

Link do komentarza
Witam. Dzisiaj mąż zauważył w rogu w łazience na suficie kropki plesni. Mieszkamy w domu od lutego. Porażka. Jak się kapia to nie włącza wentylatora. Ja zawsze też uchylam drzwi po kąpieli żeby para uciekła z łazienki. No poprostu ręce mi opadły. I co teraz. Jest to nad ubikacja a ubikacja jest w rogu. Jak siedzę na kibelku to mam okno po lewej stronie z jakieś 30 cm. Co mam zrobić. Pomóżcie
Link do komentarza
Gość Kasandra
A u mnie w domu czuć wilgoć,pościel dziwnie pachnie ,ubrania .od marca tego roku choruje mam objawy alergiczne jak kochanie kaszel swędzenie oczu I uszu drapanie w gardle.wlasciciel mieszkania twierdzi ,że nie ma prawa być wilgoci bp dom był wyremontowany A dom jest źle też gdzieś tak 60'tych
Link do komentarza
2 godziny temu, Gość Kasandra napisał:

A u mnie w domu czuć wilgoć,pościel dziwnie pachnie ,ubrania .od marca tego roku choruje mam objawy alergiczne jak kochanie kaszel swędzenie oczu I uszu drapanie w gardle.wlasciciel mieszkania twierdzi ,że nie ma prawa być wilgoci bp dom był wyremontowany A dom jest źle też gdzieś tak 60'tych

Może mało wietrzysz?

Link do komentarza

Zawsze lub w 99,9% należy szukać przyczyny w nieprawidłowej wymianie powietrza. Nadmiar wilgoci nie jest odprowadzany na zewnątrz wraz z powietrzem z pomieszczeń, potem podgrzewamy powietrze w domu i w końcu grzybek ma dogodne warunki. Na przegrodach, na których wypada punkt rosy wilgoć jet pewno cały czas i potem zaczyna się od paru kropek, a kończy na sinym narożniku. To, że chwilowo podsuszymy lub zapędzlujemy narożnik wybielaczem, to tylko chwilowa interwencja, która i tak ni c nie da bez prawidłowej wentylacji pomieszczeń.

Link do komentarza
  • 10 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
Gość Wojtek

Budując nowy dom miałem w pamięci wszystko to co zastałem w starym domu, który otrzymałem po babci. Wilgoć i stęchlizna była dosłownie wszędzie. Zrobiłem w nowym domu wentylację mechaniczną, tzw. rekuperację i póki co problemu wilgoci nie ma. Nawet mam ją w piwnicy, która w poprzednim domu była jedna wielką stęchlizną. A teraz w piwnicy mam m.in. kino i chodzę oglądać tam filmy z przyjemnością. Można skoncentrować się na oglądaniu a poza tym jest tam pełno świeżego i pachnącego powietrza. Polecam wszystkim, którzy budują dom lub maja w planach generalny remont i mają wątpliwości, czy warto wyłożyć 20 czy 30 tys. zł na rekuperację. Ja wiem, że warto. Naprawdę warto. Nigdy nie uświadczycie mokrych szyb, no może poza łazienką, ale tylko po kąpieli

 

a w poprzednim domu była jedna wielką stęchlizną. A teraz w piwnicy mam m.in. kino i chodzę oglądać tam filmy z przyjemnością. Można skoncentrować się na oglądaniu a poza tym jest tam pełno świeżego i pachnącego powietrza. Polecam wszystkim, którzy budują dom lub maja w planach generalny remont i mają wątpliwości, czy warto wyłożyć 20 czy 30 tys. zł na rekuperację. Ja wiem, że warto. Naprawdę warto. Nigdy nie uświadczycie mokrych szyb, no może poza łazienką, ale tylko po kąpieli

 

w planach generalny remont i mają wątpliwości, czy warto wyłożyć 20 czy 30 tys. zł na rekuperację. Ja wiem, że warto. Naprawdę warto. Nigdy nie uświadczycie mokrych szyb, no może poza łazienką, ale tylko po kąpieli i to na krótko. Te 30 tys. zł było warto wydać by nie myśleć o wilgoci.

Link do komentarza
Dnia 10.12.2021 o 10:22, podczytywacz napisał:

Ale te wydanie 30 tysięcy może się skończyć czkawką...

można mieć tyko nadzieję że robił to ktoś z głową i bilans powietrza wychodzi na 0.

czyli ile wychodzi tyle wchodzi , wtedy ma to sens.

Dnia 25.11.2020 o 09:55, Gość Kasandra napisał:

A u mnie w domu czuć wilgoć,pościel dziwnie pachnie ,ubrania .od marca tego roku choruje mam objawy alergiczne jak kochanie kaszel swędzenie oczu I uszu drapanie w gardle.wlasciciel mieszkania twierdzi ,że nie ma prawa być wilgoci bp dom był wyremontowany A dom jest źle też gdzieś tak 60'tych

 

może być po remoncie i mieć problemy z wilgocią inna technologia budowy inna technologia wentylacji .

budynek ocieplili wymienili okna a nawiewów niet 

czyli termos to się musi kisić .

poszukaj na forum "obrzęd gromniczny"

albo zamów wizytę kominiarza pomiary koniecznie przy szczelnie zamkniętych drzwiach i oknach

Link do komentarza

Mi w kamienicy pomagał już tylko osuszacz powietrza. Grzyb jakoś nawet przestał się pojawiać (okresowy, zalezny od pory roku).  Ale dom a mieszkanie to pewnie inna bolączka. Ja w kamienicy nie mogę za dużo zrobić

Link do komentarza

Widzę że tą "moją czkawkę" trochę źle odczytujecie...:zalamka: Chodziło mi TYLKO o wygląd poprzedniego postu o numerze #41, w którym gość wojtek  trzy razy, jak w czkawce, pewnie przez błędy w edycji, powtarzał swoją myśl... nie chodziło mi o źle wydane pieniądze, choć kwota jest niemałą...

Myślę, że każda kwota na rekuperację wydana, nie jest stracona... komfort "powietrzny", oszczędności energii... nawet nie ma co zastanawiać się nad"zwrotem" kosztów  inwestycji... bo tak jak kiedyś mówił nasz "klasyk forumowy" - zwrócić się może wczorajsza nieświeża sałatka...

Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Witam! Nedawno wprowadzilam sie do mieszkania, ktore bylo z wyglądu zadbane. Wprowadzilam sie latem było wszystko w porządku prócz małego siedliska pieśni przy oknie balkonowym. Usunęłam go i w tym miejscu juz nic sie nie pojawiło, ale teraz gdy nadeszła zima to pieśnń pojawiła się nad każdym oknemw kazdym pomieszczeniu mieszkania a w sypalni w rogu od sfitu do podłogi. W mieszkaniu mam ciepło wietrzę je zmywam to draństwo ale i tak wychodzi. Czy to moja wina co robie nie tak że ten problem wraca.
Link do komentarza
9 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

 musi byc mniejsza wilgotność w pomieszczeniu 

Jeśli w mieszkaniu jest zimą za duża wilgotność, to raczej nie wentylacja jest winna. Bo przy ogrzewaniu kaloryferowym problemem przeważnie jest powietrze zbyt suche, a nie nadmiar wilgoci. Pytanie więc co w mieszkaniu "produkuje" wilgoć, bo sami ludzie w normalnym użytkowaniu, oddają jej za mało. Ja w tej chwili suszę wewnątrz pranie niemal codziennie i higrometr rzadko pokazuje więcej niż 20 - 30 %. Dlatego uważam, że należy zacząć od przyglądania się ścianom. Może przemarzają? Może coś przecieka? Czy na pewno nie ma w ścianach wody zewnętrznej?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...