Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Gruntowe pompy ciepła - podstawowe informacje i koszty

Recommended Posts

Zasoby ciepła zawarte w ziemi są ogromne. Pompa ciepła pozwala je wykorzystać do ogrzewania domu. Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja jest tania w eksploatacji i może działać przez kilkadziesiąt lat.

Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/pompy-ciepla/a/23956-gruntowe-pompy-ciepla-podstawowe-informacje-i-koszty

Gość Marcin Dworek

Taka pompa ciepła to świetne rozwiązanie. Ja mam u siebie pompę gruntową bezpośredniego odparowania. Sprawdza się ona doskonale, a sam koszt zarówno instalacji jak i eksploatacji wcale nie był i nie jest wysoki. Według mnie zdecydowanie warto, więc jeśli ktoś szuka ogrzewania do swojego domu to polecam się zainteresować ;)

Gość Łukasz
Witam, ok wszystko ładnie i pięknie opisane, rodzaje, działanie, zastosowanie, itp. itd. Tyle że, jaki artykuł w tej tematyce bym nie czytał, tam brak opisu gdzie i jakich firm zajmujących się montażem i oszacowaniem działki pod daną pompę. Tak wiem, odpiszecie; wiele jest firm. Ok, ale nie zaszkodzi wskazać (polecić) chociaż ze trzy które się tym zajmują i są godne polecenia. Dodajcie do artykułów opinie klientów, którzy już mają i są zadowoleni z użytkowania pomp, nim mniejszym zapominacie o tych, którzy zamierzają o inwestycji i są w poszukiwaniu takowych (dobrych) firm

Gość Jacek
a mi brakuje szacunkowych zysków i strat... 20 lat eksploatacji, domek parterowy 100m2.. od koniecznej instalacji po koszty energii do poruszenia całości aż po wymianę urządzeń, utylizację i serwis. To wszystko porównaniu do energii elektrycznej np.. Chciałbym wiedzieć kiedy i jak zwróci się taka inwestycja, ale realnie.

Gość Jacek
a mi brakuje szacunkowych zysków i strat... 20 lat eksploatacji, domek parterowy 100m2.. od koniecznej instalacji po koszty energii do poruszenia całości aż po wymianę urządzeń, utylizację i serwis. To wszystko porównaniu do energii elektrycznej np.. Chciałbym wiedzieć kiedy i jak zwróci się taka inwestycja, ale realnie.

Zwraca się tylko po zjedzeniu nieświeżych potraw :D

Realnie:

- koszt wykonania kotłowni pędzonej przez PCi (zwłaszcza PCi powietrznej) porównywalny lub nieco droższy od gazowej kotłowni i sporo droższy od najtańszego śmieciucha,

- powietrzne PCi są tak samo dobre jak gruntowe,

- eksploatacyjnie, PCi są najtańsze w eksploatacji (mając na uwadze dzisiejsze wymagania co do jakości paliw stałych).

Gość Jędrek

Mam pompę ciepła solanka-solanka, wcześniej używałem ekogroszku, teraz pierwszy rok ogrzewanie pompą, wyszło 1500zł taniej. W przeliczeniu zwróci się za około 10 lat inwestycja, ale wygoda jest niesamowita. Zero czyszczenia i zero awari, sterowanie bezprzewodowe. To jest przyszłość oraz fotowoltaika.

Generalnie to ogólnie powiedziane. Jeżeli piszecie o pompach ciepła w waszych domach, piszcie proszę bardziej szczegółowo. Wszelkie informacje dotyczące kosztów ogrzewania po sezonie grzewczym są bardzo przydatne.

Czytelnik sam oszacuje ewentualny okres amortyzacji. Możecie też podać model pompy i koszt jej zakupu ze wszystkim co było w pakiecie. Trzeba też wspomnieć o rodzaju instalacji czyli np. podłogówka + cwu i podac orientacyjną powierzchnię pomieszczeń ogrzewanych. A jeżeli mowa o cwu - podać pojemność wymiennika i zużycie cwu na rodzinkę np. 2+ 2.

Tak będzie w miarę jasno. W innym przypadku robi się galimatias i wielowątkowość :)

Gość Michał

Oszczędzałem 2 lata na zmianę ogrzewania. Wymieniłem stary kocioł węglowy na gruntową pompę ciepła, po jednym okresie zimowym zapłaciłem mniej więcej 1300zł za ogrzanie domu 113m2 + ciepła woda użytkowa dla 3 osób. System jest bezobsługowy, dlatego nie potrzebuje sterowania telefonem, choć lepiej mieć podłączenie do internetu w przypadku awarii. Cieszę się z inwestycji, choć pierw bałem się czy ogrzeje dom. Teraz zimy nie są takie straszne jak za czasów dokładania węgla w dzień i w nocy...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

• Utwórz nowe...