Skocz do zawartości

Węglem nie napalisz


Barbossa

Recommended Posts

Napisano
34 minuty temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Minister od edukacji zajmie się nadzorem nad "atomem"

Na razie zajmuje się nadzorem nad jądrami...

 

35 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

dolina wodorowa

Wodór lżejszy od powietrza - z doliny go wywieje...

 

35 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Więcej wiary w postęp

Wierzę w postęp, aleeee.... jakoś tak tylko poza naszymi granicami - póki co... U nas wierzy się w to, w co nam wmówiono, że trzeba w to wierzyć...

Napisano
2 godziny temu, podczytywacz napisał:

 Wierzę w postęp, aleeee.... jakoś tak tylko poza naszymi granicami - póki co... U nas wierzy się w to, w co nam wmówiono, że trzeba w to wierzyć...

 

Dopóki się ktoś nie obudzi.

  • 2 tygodnie temu...
Napisano

https://www.mdr.de/investigativ/video-552112_zc-f80c8d3a_zs-0fdb427d.html?fbclid=IwAR387K6Z9to_FKx-4PGM56cVRW4O7xlIUFwYqebkNLnqwH5Q99NI_IHGrQI

 

Problemy Niemców z radioaktywnymi odpadami i rozbiórką elektrowni atomowych.

Reportaż pokazuje atomówkę z byłego DDR.

Koszt demontażu z uwagi na kontaminacje urósł już do 6,6 miliardów euro.

Rozbiórka może potrwać nawet do 2060 roku

Ostateczne składowisko na odpady radioaktywne pochłonie przynajmniej 24 miliardy euro.

Od 30 lat Niemcy nie mogą znaleźć na nie odpowiedniego miejsca.

Obejrzyjcie reportaż i dowiecie się, dlaczego to taka droga impreza ....

  • 3 miesiące temu...
Napisano
5 godzin temu, bobiczek napisał:

OK mają o co dalej cofnąć się Pawle do XIX wieku ? No to tak nie działa może zamiast ogrzewać hawiry ogrzać jedno lub 2 pomieszczenia ? Zobacz jaki syf jest np w Rybniku , jak skażone organizmy mają tam kilkuletnie dzieci ja jestem w szoku i bardzo współczuję tym ludziom i dlatego tam po twoich urodzinach jest zakaz palenia syfem i koniec był czas i pieniądze na zmiany teraz każdy ma to co sobie zapracował.

Napisano

Może z ekonomii jestem słaby, ale jak to jest możliwe, że PGG idzie pełną parą, a i tak generują straty. 700zł za tonę węgla który schodzi w 1.5 minuty? Za parę dni ten węgiel ląduje na OLX i wystawiany jest za 1400zł. Nikomu nie rzygam, jest okazja, to czemu nie zarobić. Część kopalni w stanie upadłości, a prezes szarpie co miesiąc 35tys. Po co w stanie upadłości jest prezes za 35tys na miesiąc?

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Napisano
1 godzinę temu, vlad1431 napisał:

 Po co w stanie upadłości jest prezes za 35tys na miesiąc? 

 

Kuwwa, a po co jest Polska Agencja Kosmiczna i program eksploracji kosmosu? Po co jest sześćdziesiąt osiem Instytutów Rodziny i Zabawek, Łącznie z Kotem Prezesa? Odpowiadam więc. Dla sześćdziesięciu ośmiu prezesów, z których kazdy będzie miał po pięciu zastępców, a znich znowu kazdy sekretariat, samochody i tak dalej. I kazdy prezes będzie miał 35 tys. co miesiąc. Inni ciut mniej. Co daje w sondażu 31% popierających Wodza wszystkich obłudników i złodziei.

Napisano

I tak wszystko jak zwykle, bez względu na ustrój sprowadza się do wilekości elektoratu. A teraz to już jest tak wszystko wymiszane, że nie wiadomo gdzie kończy się prawa strona i gdzie zaczyna lewa, a może tego podziału już nie ma, zatarł się. Poza tym, upadłością też ktoś musi zarządzać, nie da się przecież tak szybko upaść, trzeba czasu na to wszystko, co najmniej kilka lat.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

  • 9 miesiące temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 miesiące temu...
Napisano
Dnia 13.01.2023 o 19:19, bobiczek napisał:

Jasne, jasne. :D
Patrz jak mało trzeba czasu, aby zweryfikować pewne trendy i dążenia :)

 

Nie podniecaj się, żeby znaleźć się u celu, trzeba najpierw przejść drogę. Dlatego takie oglądanie przystanków, nic o celu nie mówi. Chya, że dla kogoś przystanek jest celem, ale temat nie o tym.

Napisano
1 godzinę temu, retrofood napisał:

 

Nie podniecaj się, żeby znaleźć się u celu, trzeba najpierw przejść drogę. Dlatego takie oglądanie przystanków, nic o celu nie mówi. Chya, że dla kogoś przystanek jest celem, ale temat nie o tym.

 

Boższ...jakie to było głębokie.
I takie filozoficzne.
Super.
I ta końcowa konkluzja.....

 

Napisano
20 minut temu, bobiczek napisał:

 

Boższ...jakie to było głębokie.
I takie filozoficzne.
Super.
I ta końcowa konkluzja.....

Bo ze swoją obsesją niemiecką robisz się dość monotonny. Polskie przykłady podaj, polskie.

Napisano

Stalinogród? Ciekawe ilu wie gdzie to było. Bardzo lubię te stare kroniki oglądać. Często się zastanawiam gdzie zawarty jest fenomenem tych kronik. W porównaniu do tego co teraz się dzieje, to te kroniki przynajmniej dla mnie to Sci-fi, w sensie że wszyscy wiemy że to było niemożliwe, a taśma filmowa jak papier wszystko przyjmowała. Wtedy wszystko było takie proste, jak w tej kabaretowej rzeźni, świnia, prąd, nie ważne czy się na lewo czy na prawą stronę przewróciła, a teraz nawet banan musi mieć określoną krzywiznę.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka



  • 3 tygodnie temu...
Napisano (edytowany)

m29417479,H.png

 

Raport o europejskiej energetyce opublikował brytyjski thnik-tank Ember. Pokazuje on, że w 2022 roku farmy wiatrowe i fotowoltaika wyprodukowały 22 proc. prądu w Unii Europejskiej. Po raz pierwszy w historii wyprzedziły gaz (20 proc.). Według celu unijnej polityki klimatycznej, do 2030 roku UE ma mieć 45 proc. prądu ze źródeł odnawialnych. 

Wiatr i słońce już dawno wyprzedziły w produkcji energii węgiel, który odpowiadał za 16 proc. produkcji energii elektrycznej. Wzrost produkcji węgla był niewielki i czasowy. Ich udział w produkcji energii był w sumie wyższy o 1,5 punktu procentowego, ale już od września znów zaczął spadać. W ostatnich czterech miesiącach prądu z węgla było już o 6 proc. mniej niż w tym samym okresie rok wcześniej. 

Z 26 bloków węglowych przygotowanych do uruchomienia z powodu kryzysu, siedem w ogóle nie zostało włączonych. Pozostałe pracowały na w sumie 18 proc. mocy. Zużyto tylko 1/3 zaimportowanego w 2022 roku węgla. Ember podkreśla, że kraje, które miały plany odchodzenia od węgla, nie zmieniły ich w obliczu kryzysu.

 

Dave Jones z Ember ocenił, że Europa "uniknęła najgorszych skutków kryzysu energetycznego". - Wstrząsy 2022 spowodowały małe drgnięcie energii z węgla i wielką falę wsparcia dla energii odnawialnej. Obawy o powrót węgla można pogrzebać - powiedział. Na powyższym wykresie widać, jak produkcja energii z wiatru i słońca (kolor zielony) rośnie od ponad 20 lat; wyprzedza spadający węgiel po 2018 roku, a teraz także gaz.

 

Według analizy Ember rekordowy wzrost produkcji prądu z fotowoltaiki (+24 proc.) i wiatru pomógł poradzić sobie z niedoborem elektrowni wodnych i jądrowych. Dzięki temu uniknięto dodatkowych 10 miliardów euro, które trzeba by wydać na gaz. Z powodu większej produkcji prądu z węgla emisje gazów cieplarnianych z energetyki wzrosły o prawie 4 proc., ale według analizy "mogłoby być znacznie gorzej". Źródła odnawialne zapobiegły znacznie większemu odbiciu węgla. 

W poradzeniu sobie z kryzysem pomogło także oszczędzanie. Zapotrzebowanie na prąd spadło w ostatnim kwartale 2022 roku o 7,9 proc. Poszczęściło się nam także z pogodą - ciepła jesień i łagodna zima zmniejszyła zapotrzebowanie na energię.

 

Europa ograniczyła całościowe zużycie gazu - jednak w dużej mierze oszczędzał przemysł. W energetyce nie udało się go oszczędzić, a nawet zużycie lekko wzrosło. To jednak - zdaniem analityków - zmieni się "drastycznie" w kolejnych latach.

Według Ember w 2023 roku rozbudowa energii wiatrowej i słonecznej przyspieszy w 2023 roku w odpowiedzi na kryzys. Wróci także duża część produkcji energii z francuskich elektrowni jądrowych oraz elektrowni wodnych. Nałożenie się tych czynników ma spowodować, że produkcja energii z paliw kopalnych ostro spadnie - nawet o 20 proc.

 

Edytowano przez retrofood (zobacz historię edycji)
Napisano

I co z tego jak nasza sieć energetyczna ma takie, a nie inne możliwości współpracy z wiatrem i słońcem... Gdzieśtam ta zielona krzywa będzie się piąć do góry... ale naszych granic na Odrze i Nysie nie przekroczy...:bezradny:

Napisano

No pacz Pan, wszystko coraz bardziej eko a globalne ocieplenie i tak postępuje.:bezradny:

Pewnie to eko wcale nie jest takie eko jak by się mogło wydawać.

Nosz kurna co jest grane????????????.

Napisano
6 godzin temu, animus napisał:

Spoko luzik.

Tiaaaa... jedna maszyna... parę dni temu widziałem tę NOWINĘ!!!

Cytat

w ciągu 3 lat na naszym obszarze dystrybucyjnym skablujemy ponad 9 tys. km sieci,

 

Cytat

pierwszą w Polsce, specjalistyczną, nowoczesną maszynę, która jest w stanie ułożyć nawet 5 km linii kablowej dziennie.

NAWET 5 KM DZIENNIE :yahoo: Może jeszcze da się kupić i drugą... to będzie 10 km!!! DZIENNIE!!!  rocznie ze 3000 km...

A co z sobotami i niedzielami?

 

Cytat

Na terenie działania PGE Dystrybucja łączna długość linii energetycznych przekracza 380 tys. km

Także, ten... tego... SPOKO LUZIK :blowup:

 

Ciekawe ile takich maszyn dałoby się kupić za kasę otrzymaną za sprzedaż uprawnień do emisji CO2, na przykład za 1% za rok 2021 ( 5,6 mld euro ), czyli za 56 mln euro...

 

 

1 godzinę temu, demo napisał:

globalne ocieplenie i tak postępuje

I będzie postępować... ocieplenie Ziemi następuje, bo cyklicznie od zawsze zmieniają się ery ciepłe i zlodowacenia... akurat teraz ociepla się, a za paręset lat znowu nastąpi oziębienie...

Działania cywilizacyjne homosapiensów tylko przyśpieszają tempo ocieplenia... Zaraz walnie kryzys energetyczny, zabraknie internetu, żarcia, ciepła do przetrwania homosapiensów i Ziemia wróci do swoich NORMALNYCH działań... odetchnie jak po dinozaurach... coś tam przetrwa...

Napisano
47 minut temu, podczytywacz napisał:

Na terenie działania PGE Dystrybucja łączna długość linii energetycznych przekracza 380 tys. km

Także, ten... tego... SPOKO LUZIK

I znawca podczytywacz uważa, że wszystkie są do wymiany.:takaemotka:

Napisano
2 godziny temu, animus napisał:

I znawca podczytywacz uważa, że wszystkie są do wymiany.:takaemotka:

I znawca animus uważa, że z mojego postu wynika, że WSZYSTKIE SĄ DO WYMIANY...

Wzorem jednego usera-klasyka (podobno) WYCZYTUJE to co chce, a nie czyta tego co jest małymi znaczkami złożone w słowa...

Napisano
1 godzinę temu, podczytywacz napisał:

I znawca animus uważa, że z mojego postu wynika, że WSZYSTKIE SĄ DO WYMIANY...

A kto to wytłuścił krasnolud?:takaemotka:  

Cytat

Na terenie działania PGE Dystrybucja łączna długość linii energetycznych przekracza 380 tys. km

 

Udajesz "greka".:bezradny:

Napisano

Właściwie, zgodnie z podpowiedziami Dagi z innych wątków, powinienem odpuścić, ale jak odpuszczę - to pozostanę KRASNOLUDEM, czy zgoła GREKIEM... i tak źle, i tak niedobrze... :scratching:

 

Twoje, animusie, WYCZYTYWANIE "moich" intencji ma charakter zenkopochodnych zaczątków próby wywołania goownoburzy, czy coś podobnego...

 

Jako człowiek widomy i jeżdżący po kraju widzę napowietrzne - kabli podziemnych jakoś nie widać -  linie energetyczne i nawet nie mam pojęcia ile jest ich w sumie w całym kraju, ale jest ich trochę, skoro PGE ma ponad 380 tys km, nie wspominając o "majątku" Taurona, Enei i Energi...

PGE się chwali, że ma już trochę sieci schowanej pod ziemią, kupiła super maszynę, będzie dalej sieci chować, Tauron, posiadający obecnie ponad 25 tys. km kablowych linii energetycznych pod ziemią, docelowo chce przebudować kolejne 22 tys. km istniejących linii napowietrznych, zastępując je podziemnymi, i ma w tym pomóc technologia bezwykopowego prowadzenia kabli. Nie będę wspominał o innych gospodarzach sieci... bo po co?

 

W wytłuszczonym fragmencie chciałem pokazać SKALĘ  "majątku" PGE i możliwość jednej, pojedynczej, "cudownej"maszyny SPOKOLUZIKOWO linkowanej przez Ciebie... I to pokazując i zdając sobie sprawę, że nie wszędzie się da zakopać kable - NIGDZIE NIE SUGEROWAŁEM CAŁKOWITEJ WYMIANY WSZYSTKICH ELEMENTÓW SIECI... A Ty WYCZYTAŁEŚ to co chciałeś wyczytać i zrobić ze mnie GREKA...

 

I jakby nie zwróciłeś uwagi na mój wniosek:

 

20 godzin temu, podczytywacz napisał:

Ciekawe ile takich maszyn dałoby się kupić za kasę otrzymaną za sprzedaż uprawnień do emisji CO2, na przykład za 1% za rok 2021 ( 5,6 mld euro ), czyli za 56 mln euro...

 

Napisano
4 godziny temu, podczytywacz napisał:

Właściwie, zgodnie z podpowiedziami Dagi z innych wątków, powinienem odpuścić,

Nie odpuszczaj choćby skały srały. :takaemotka:

Napisano
11 godzin temu, podczytywacz napisał:

Właściwie, zgodnie z podpowiedziami Dagi z innych wątków, powinienem odpuścić, ale...

To może ja odpuszczę, jeżeli ty nie potrafisz.:takaemotka:

Napisano
5 godzin temu, joks napisał:

Jak go znam to jeszcze ostatniego słowa nie powiedział..:)

Nie, już chyba wyczerpał temat.

Nie sugerował wymiany  380 tys. km, tylko 379 tys. km

:scratching:

Napisano
10 godzin temu, animus napisał:

To może ja odpuszczę, jeżeli ty nie potrafisz.

Jednak ne odpuściłeś...:wallbash: dowcipasku... i dałeś się podpuścić joksikowi... a myślałem, że jesteś poważny facet... cóż... bywasz tylko czasami poważny :bezradny:

Napisano
1 godzinę temu, podczytywacz napisał:

Jednak ne odpuściłeś...:wallbash: dowcipasku... i dałeś się podpuścić joksikowi... a myślałem, że jesteś poważny facet... cóż... bywasz tylko czasami poważny :bezradny:

Tak troszkę testuję ciebie, ale chyba się nie obrazisz?.:bezradny:

Napisano
3 godziny temu, podczytywacz napisał:

 myślałem, że... myślisz,,, czasami...

Jeżeli będę zajmował się tym, co myślą baranie głowy, nie będę miał czasu rozmyślać o tym, o czym myślą ludzie inteligentni.:bezradny:

Napisano

Jako człowiek inteligentny myślę, że nie wiesz co piszesz... choć coś mi podpowiada, że usiłujesz mnie obrazić...:scratching:

 

 

A tak w ogóle, to chyba zapomniałeś w jakim wątku piszesz o swoich rozmyślaniach...

 

Przypomnę zatem:

 

obraz.png.181a182f2f37985d149909b53d1febc1.png

 

 

  • 6 miesiące temu...
Napisano

Latka lecą, temat ma 10 lat.
No i są zmiany.
:D

 

Okazało się, że Chiny kłamały i nie bardzo chcą rezygnować z węgla.

Ja wiem, że komunistyczne państwo nigdy nikogo jeszcze nie okłamało, ale wygląda, że jednak mamy ten pierwszy raz.

Okazuje się, że tylko w zeszłym roku chińskie prowincje wydały pozwolenie na budowę 250GW elektrowni węglowych ).

A razem z tymi czekającymi na pozwolenie wychodzi 400GW.

Dla porównania teraz my mamy jakoś 30GW w węglu, a na świecie węglowych elektrowni jest gdzieś 2000 GW.

Jeszcze inaczej to ujmę.

Chińczyki chcą dodać do swoich 1118 elektrowni węglowych 13 razy tyle mocy co cała Polska, ale my musimy drastycznie zbiednieć na karach za węgiel, bo inaczej planeta umrze.

Info do wpisu brałem stąd
https://energyandcleanair.org/publication/chinas-new-coal-power-spree-continues-as-more-provinces-jump-on-the-bandwagon/?fbclid=IwAR2u1qmz00d_DBdrgapv9tAqmCkPE1q94p1lrSmoLpoXMjHWXSkuaHAG0ic

Napisano
4 godziny temu, bobiczek napisał:

Chińczyki chcą dodać do swoich 1118 elektrowni węglowych 13 razy tyle mocy co cała Polska, ale my musimy drastycznie zbiednieć na karach za węgiel, bo inaczej planeta umrze.

Czyli  trza przenosić się do Chin,  :scratching: tam  ścisła komuna, a u nas dopiero się tworzy, po co czekać.:hahaha2:

Napisano
5 godzin temu, bobiczek napisał:

 Chińczyki chcą dodać do swoich 1118 elektrowni węglowych 13 razy tyle mocy co cała Polska, ale my musimy drastycznie zbiednieć na karach za węgiel, bo inaczej planeta umrze. 

 

Jakie znów kary??? Co Ty pierniczysz??? Przecie opłaty za emisję CO2 trafiają do NASZEGO (POLSKIEGO) budżetu, więc wychodzi na to, że społeczeństwo owszem, biednieje. Ale kasa z Polski nie wyłazi, tylko kryje się po wiadomych kieszeniach.

 

A Kitajce palić będą polskim drzewem,, a nie węglem, bo jeszcze parę hektarów Puszcz Białowieskiej i Karpackiej przecież do wyrżnięcia zostało, więc się im sprzeda, a pieniądze weźmie też wiadomo kto. I kraj ogólnie nie zbiednieje, tylko że my będziemy mieć puste kieszenie, a kasę przytuli lepszy sort.

Napisano
13 godzin temu, retrofood napisał:

Ale kasa z Polski nie wyłazi, tylko kryje się po wiadomych kieszeniach.

 

13 godzin temu, retrofood napisał:

a kasę przytuli lepszy sort.

Przed pisaniem takich głupot, dobrze jest trochę poczytać na co idą te pieniądze, żeby jak zwykle nie robić z siebie durnia. ;)

 

https://businessinsider.com.pl/gospodarka/sprzedaz-praw-do-co2-oto-gdzie-trafilo-25-mld-zl-i-ile-rozplynelo-sie-w-budzecie/859c3l0#Gdzie trafiły Środki

 

Napisano (edytowany)
18 godzin temu, animus napisał:

Czyli  trza przenosić się do Chin,  :scratching: tam  ścisła komuna, a u nas dopiero się tworzy, po co czekać.:hahaha2:

 

To nie jest merytorycznie do liczb i prognoz.
To takie tylko wiesz...
Wiesz jakie :)

 

 

17 godzin temu, retrofood napisał:

 

Jakie znów kary??? Co Ty pierniczysz??? Przecie opłaty za emisję CO2 trafiają do NASZEGO (POLSKIEGO) budżetu

 

Jaja sobie robisz, jak zawsze :)

 

 

 

17 godzin temu, retrofood napisał:

A Kitajce palić będą polskim drzewem,, a nie węglem, bo jeszcze parę hektarów Puszcz Białowieskiej i Karpackiej przecież do wyrżnięcia zostało, więc się im sprzeda, a pieniądze weźmie też wiadomo kto.

 

Twoja nadinterpretacja bywa że poraża, ale częściej jednak śmieszy :)

 

 

Edytowano przez bobiczek (zobacz historię edycji)
Napisano
38 minut temu, bobiczek napisał:

Jaja sobie robisz, jak zawsze :)

 

Taak??? A według Ciebie to gdzie niby?

Ja wiem, według "lepszego sortu" podwyżki emerytur Wuc funduje z własnej kieszeni, ale chyba nie próbujesz tu wciskać "mądrości" wydziału propagandy i agitacji?

42 minuty temu, bobiczek napisał:

Twoja nadinterpretacja bywa że poraża, ale częściej jednak śmieszy :)

Bo ten fragment miał być właśnie śmieszny, chociaż jak w każdym dowcipie, jest tu sporo prawdy. A jest nią astronomiczny wywóz drewna do Chin. Ja wiem, że zaprzeczysz, ale Ty już dawno nie zwracasz uwagi na fakty.

  • 5 miesiące temu...
Napisano

Dla światowego sektora wydobywczego Polska jest skansenem, w którym nie obowiązują prawa ekonomii. Nasze przepisy geologiczne to woda na młyn oszołomów, którzy domagają się aby cały węgiel wydobyć bez względu na koszty – bo tak jest zapisane w koncesji

 

Jak górnicze lobby zabiło polskie górnictwo

 

Światowy sektor wydobywczy rozwija się w roku 2024 całkiem dobrze. Jeśli otworzy się lokalne gazety w Namibii, Botswanie lub w dziesiątkach innych krajów to tematem są zawsze nowo uruchamiane kopalnie oraz dokumentowane ciekawe złoża kopalin. Coraz więcej krajów na świecie tworzy nowoczesne systemy kontraktowe, otwiera nowe obszary koncesyjne i uzgadnia dziesiątki inwestycji.

 

Pomimo korupcji, która zawsze towarzyszyła wydobyciu kopalin, mamy sensacyjne spadki cen niklu i kobaltu bo ruszyły nowe kopalnie. Zniszczony wojną domową Irak osiągnął już wydobycie 108 mln baryłek ropy miesięcznie (wartości 8,3 mld USD) co skutecznie zmniejsza przychody Rosji.

Produkcja litu z nowych kopalń wypełniła lukę podażową, a ceny spadły i się ustabilizowały. Nowe złoża gazowe offshore i projekty w skraplanie LNG dały oddech na rynku gazu.

 

Zdecydowana większość projektów wydobywczych na świecie uruchamiana jest po dokładnym rozpoznaniu złoża i jego jakości. To rozpoznanie musi dawać dobrą ocenę wartości ekonomicznej złoża.

Drugi element to wiarygodny projekt techniczny realizacji inwestycji autorstwa firmy, która nie jest zależna personalnie czy biznesowo od właściciela kopalni.

Po trzecie powinien zostać zawarty kontrakcie take-or-pay na przynajmniej 50 % wielkości wydobycia zawartym na warunkach rynkowych, z wiarygodnymi finansowo odbiorcami .

Po czwarte – zamknięcie finansowania i skontrolowanie inwestycji przez zewnętrzne firmy finansujące np. podniesienie kapitału czy kredyt na budowę tej kopalni. Nie może też zabraknąć odpowiedniej księgowości zasobów pokazujących ich realną dostępność.

Po piąte gwarancje polityczne wraz z  możliwością ścigania kraju, który by naruszył swoje zobowiązania poprzez trybunał arbitrażowy.

 

Polskie prawo górnicze było w XV i XVI wieku jednym z najnowocześniejszych na świecie i dawało wpływy z kopalń, które pozwalały na niezbieranie wielu innych podatków. Obecnie jednak polski sektor węgla kamiennego narusza wszystkie międzynarodowe zasady prowadzenia takich inwestycji. Można wskazać generalne przyczyny tej choroby a zbierały się one od lat. Tkwią też w ustawie Prawo geologiczne i górnicze.

...

Napisano

ceny-energii-elektrycznej-polska-europa-

 

Surowce oczywiście w zniżkowym trendzie – tanieje gaz (referencyjna cena w Europie jest z holenderskiego hubu gazowego Dutch TTF to ok. 30 Euro/MWh – a było prawie 13 razy więcej – to dlatego na naszych rachunkach domowych z PGNiG są kolejne obniżki), tak samo szybko tanieje węgiel (tu referencyjna cena ARA portów holenderskich) poniżej 100 USD za tonę.  

Niska cena węgla na rynku to oczywiście katastrofa polskiego górnictwa (które wydobywa po średnich cenach ok. 900 zł/tonę – a więc jest  znacznie droższe niż zewnętrzna konkurencja.

  • 11 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Każda inwestycja budowlana czy instalacyjna, niezależnie od jej skali, powinna być prowadzona w sposób zgodny z prawem, zasadami sztuki budowlanej i dobrymi praktykami branżowymi. Jednym z absolutnie kluczowych elementów takiej realizacji jest rzetelna dokumentacja z prowadzonych prac.   W Raccoon 24 Home od początku naszej działalności przykładamy do tego ogromną wagę. Bo dla nas liczy się nie tylko to, co widoczne na zewnątrz, ale też pełna transparentność i pewność, że każda instalacja została wykonana zgodnie z projektem, normami i oczekiwaniami inwestora.   Co powinna zawierać dokumentacja robót instalacyjnych?   Podczas prowadzenia prac instalacyjnych — czy to przy ogrzewaniu, klimatyzacji, wentylacji czy instalacjach wodnych — dokumentacja powinna obejmować: Dziennik budowy lub robót — w przypadku instalacji realizowanych w ramach zgłoszenia lub pozwolenia na budowę. Protokóły z wykonanych prób szczelności — instalacji wodnych, gazowych, wentylacyjnych. Protokoły odbioru częściowego i końcowego — dla każdej wykonanej instalacji. Protokół uruchomienia instalacji — potwierdzający poprawną pracę systemów. Protokół pomiarów i testów eksploatacyjnych — np. wydajności wentylacji, ciśnienia w instalacji C.O., parametrów pracy klimatyzacji. Dokumentację powykonawczą — czyli aktualny rysunek/schemat instalacji z naniesionymi zmianami wykonawczymi.   Kartę gwarancyjną i instrukcję użytkowania urządzeń oraz instalacji. Brak tych dokumentów to nie tylko problem w przypadku awarii czy reklamacji, ale też ryzyko przy odbiorach technicznych i problematyczne rozliczenia z inwestorem czy deweloperem.     👉 Pobierz wzór protokołu odbioru robót instalacyjnych (PDF)   Dlaczego dokumentacja jest tak ważna dla Ciebie jako inwestora?   Masz pełen wgląd w zakres wykonanych prac i potwierdzenie, że wszystko odbyło się zgodnie ze sztuką.   Łatwiejsze serwisowanie i eksploatacja — protokoły i dokumentacja powykonawcza pomagają w późniejszych modernizacjach i naprawach. Bezpieczeństwo prawne i techniczne — w przypadku kontroli, odbiorów czy ewentualnych sporów. Możliwość dochodzenia gwarancji — na podstawie podpisanych protokołów i kart gwarancyjnych.   W Raccoon 24 Home masz to w standardzie W naszej firmie każda instalacja objęta jest kompletną dokumentacją powykonawczą i protokolarną. Niczego nie robimy na słowo. Po zakończeniu robót klient otrzymuje komplet dokumentów, w tym:   protokół odbioru końcowego protokół prób szczelności protokół uruchomienia instalacji dokumentację powykonawczą   Dzięki temu masz pewność, że każda instalacja została wykonana zgodnie z projektem i przepisami.   Do pobrania — wzór protokołu odbioru robót instalacyjnych Aby ułatwić inwestorom i wykonawcom właściwe prowadzenie dokumentacji, przygotowaliśmy dla Ciebie gotowy, uniwersalny blankiet protokołu odbioru robót instalacyjnych.       Możesz go wykorzystać przy każdej inwestycji — niezależnie, czy zlecasz nam instalację, czy współpracujesz z inną ekipą. To bezpłatne narzędzie, które pomoże Ci uporządkować dokumentację i zabezpieczyć swoje interesy.   Pamiętaj: instalacja to nie tylko urządzenia i rury w ścianie. To również dokumenty, które chronią Twój budżet i bezpieczeństwo budynku na lata.   W Raccoon 24 Home nie musisz o to prosić — u nas kompletna dokumentacja to standard, a nie dodatkowa opcja.         Michał Rzepczyński +48 698 000 441  office@raccoon24.pl                       e0bdea_5761a534884c4d0988db213df10adb7f.pdf.pdf
    • Dziś niemal każdy inwestor prywatny i biznesowy, planując budowę domu, halę czy modernizację budynku, zadaje sobie jedno pytanie: kiedy zacznie się zwrot z inwestycji w instalacje? Koszty energii rosną, a systemy ogrzewania, chłodzenia, wentylacji i zasilania to nie tylko kwestia komfortu, ale też realnego wpływu na domowy i firmowy budżet. Problem w tym, że większość firm wykonawczych, kiedy słyszy od klienta hasło „zwrot z inwestycji”, zaczyna dopytywać, kalkulować, wyceniać wersję „podstawową” i „wzmocnioną”, a często finalnie proponuje rozwiązania na styk — takie, które formalnie spełnią wymogi projektu, ale realnie nie zapewnią maksymalnych oszczędności i bezawaryjności przez długie lata.   W Raccoon 24 Home nie pytamy, czy chcesz mieć instalację zoptymalizowaną pod szybki zwrot inwestycji. My od razu robimy instalacje w wersji wzmocnionej. Zawsze. Bez wyjątków. Co to znaczy wzmocniona instalacja?   W praktyce oznacza to, że każdą instalację, jaką wykonujemy — czy to ogrzewanie podłogowe, centralę wentylacyjną, instalację wodną czy systemy zasilania odnawialnego — projektujemy i montujemy w taki sposób, by:   zwiększyć jej trwałość wydłużyć bezawaryjny okres działania zminimalizować straty energii przyspieszyć zwrot inwestycji dzięki oszczędnościom na eksploatacji     Jak to robimy? Na przykład:   W ogrzewaniu płaszczyznowym stosujemy więcej rur niż minimum technologiczne. Dzięki temu system szybciej nagrzewa pomieszczenia, pracuje przy niższych temperaturach zasilania, co zmniejsza zużycie energii i przedłuża żywotność źródła ciepła. Montujemy przewymiarowane emitery ciepła, czyli większe grzejniki lub pętle podłogówki, niż wynika to z obliczeń na styk. Efekt? Lepsza wydajność przy niższym koszcie eksploatacji. System grzeje krócej, rzadziej się załącza, a Ty oszczędzasz na rachunkach.     W instalacjach wodnych i kanalizacyjnych stosujemy większe średnice rur tam, gdzie to ma sens dla bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. W wentylacji zawsze przewymiarowujemy kanały i stosujemy lepsze izolacje, co zmniejsza opory przepływu, poprawia wydajność i ogranicza koszty pracy rekuperatora. Po co to wszystko? Żeby Twoje rachunki równały się zero.   W Raccoon 24 Home nie traktujemy instalacji jako zbędnego kosztu, tylko jako realny składnik Twojego domowego lub firmowego bilansu energetycznego. Dzięki odpowiednio zaprojektowanym i wykonanym instalacjom możesz osiągnąć bilans niemal zerowy albo znacząco ograniczyć zapotrzebowanie na energię z sieci. Wielu wykonawców ogranicza się do minimum wymaganego w projekcie lub normach. My wiemy, że warto pójść dalej. Bo im bardziej wydajna i trwała instalacja, tym mniejsze jej koszty eksploatacji i większe oszczędności dla Ciebie.   Zwrot z inwestycji — jak go przyspieszyć?   Kluczem jest odpowiedni mix energetyczny, który nie tylko zapewni Ci niezależność, ale też pozwoli zredukować rachunki praktycznie do zera.   W naszej ofercie możesz połączyć:   pompę ciepła — jako główne źródło ciepła i chłodzenia fotowoltaikę — która zasili pompę ciepła, dom i magazyn energii przydomową elektrownię wiatrową — jako uzupełnienie bilansu w okresach niskiego nasłonecznienia   Taki zestaw pozwala na uzyskanie maksymalnego efektu energetycznego i finansowego. A dzięki temu, że instalacje wykonujemy w wersji przewymiarowanej i wzmocnionej, działają one stabilnie, bez awarii i z wyższą wydajnością przez wiele lat.       Dlaczego inne firmy tego nie robią? Bo liczą na krótkoterminowy zysk i klienta, który nie zadaje pytań. Większość wykonawców chce wykonać usługę możliwie najniższym kosztem własnym, z minimalną ilością materiału, by zwiększyć swoją marżę. My w Raccoon 24 Home patrzymy inaczej. Dla nas liczy się długofalowa relacja i rekomendacje zadowolonych klientów, a to można osiągnąć tylko dzięki jakości i uczciwemu podejściu.     Podsumowanie Jeśli chcesz mieć instalacje, które: działają stabilnie i bezawaryjnie są przewymiarowane, a nie robione „na styk” realnie przyspieszają zwrot z inwestycji pozwalają ograniczyć rachunki do zera to zapraszamy do Raccoon 24 Home.   U nas nie pytamy, czy chcesz mieć wzmocnioną instalację — bo każdą robimy w wersji premium już w standardzie. Tak pracują wykonawcy, którzy naprawdę rozumieją inwestycję w energię i komfort.   Chcesz sprawdzić, jak może wyglądać Twój domowy bilans energetyczny? Skontaktuj się z nami i poznaj propozycję systemu szytego pod Twoje potrzeby.   Usługi Raccoon 24 Home   Instalacje C.O. Instalacje centralnego ogrzewania (C.O.)   Ogrzewanie Ogrzewanie grzejnikowe Ogrzewanie podłogowe   Pompy ciepła Pompy ciepła dla Twojego domu   Kotły gazowe Kotły gazowe kondensacyjne   Klimatyzacja Klimatyzatory Split Klimatyzatory Multi-Split Systemy klimatyzacji VRF Klimakonwektory Przeglądy okresowe klimatyzacji Serwis klimatyzacji   Wentylacja Rekuperacja Wentylacja mechaniczna Kanały wentylacyjne — rodzaje Serwis wentylacji Wentylatory wyciągowe Systemy odciągowe dla hal i garaży   Sterowanie Sterowanie ciepłem   Cennik usług Cennik usług instalacyjnych   O firmie O nas   Kontakt Formularz i dane kontaktowe     Michał Rzepczyński +48 698 000 441  office@raccoon24.pl
    • W świecie usług budowlanych i instalacyjnych od lat funkcjonują dwa zupełnie różne podejścia do kwestii wycen i rozliczeń z klientami. Z jednej strony mamy wykonawców, którzy nie boją się jasno przedstawiać swoich stawek, otwarcie informują o kosztach poszczególnych usług i uczciwie tłumaczą, z czego wynikają konkretne ceny. Z drugiej — wciąż istnieją firmy, które wyceniają „na oko” przez telefon, a na końcowym etapie realizacji zaskakują klienta dodatkowymi pozycjami na fakturze lub tłumaczą nieuzgodnione wcześniej koszty jako „nieprzewidziane prace dodatkowe”. Ten podział doskonale zna każdy inwestor, deweloper, zarządca nieruchomości czy zwykły klient prywatny, który choć raz zlecał wykonanie instalacji wodnej, elektrycznej, wentylacyjnej czy gazowej. Dlatego w Raccoon 24 Home od samego początku postawiliśmy na pełną przejrzystość i uczciwe zasady współpracy z klientem.     Dlaczego przejrzystość cenowa w usługach instalacyjnych jest tak ważna?   W odróżnieniu od wielu branż, w których ceny można łatwo sprawdzić w cennikach online czy porównać na popularnych porównywarkach, w usługach instalacyjnych sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana. Każda inwestycja ma swoją specyfikę, zakres prac często ustala się indywidualnie, a ceny mogą się różnić w zależności od rodzaju budynku, zastosowanych materiałów, stopnia skomplikowania instalacji czy lokalizacji inwestycji. To sprawia, że niektórzy wykonawcy wykorzystują tę niepewność na swoją korzyść. Podają orientacyjne stawki bez szczegółów, nie pokazują klientowi dokładnego kosztorysu, a podczas realizacji pojawiają się „niespodzianki”, które trudno później zweryfikować. Dlatego uważamy, że uczciwy wykonawca nie ma powodu, by ukrywać swoje ceny. Przeciwnie — powinien udostępniać je w przejrzysty i dostępny sposób, aby klient od samego początku wiedział, ile zapłaci za usługę i z czego wynika dana kwota.   Jak to wygląda w praktyce? Transparentny kalkulator usług instalacyjnych   Właśnie z myślą o klientach stworzyliśmy na stronie Raccoon 24 Home kalkulator usług instalacyjnych. To proste i wygodne narzędzie, które pozwala w kilka chwil sprawdzić orientacyjny koszt wykonania wybranej instalacji lub prac modernizacyjnych. Dzięki temu klient ma możliwość porównania cen różnych usług jeszcze przed kontaktem z naszym doradcą technicznym i może zaplanować swój budżet inwestycyjny bez obaw o późniejsze „niespodzianki”. W kalkulatorze jasno przedstawiamy, jakie elementy składają się na cenę usługi — od kosztów materiałów, przez robociznę, aż po ewentualne dodatkowe prace towarzyszące. Dzięki temu klient wie, za co płaci i może świadomie podjąć decyzję o wyborze konkretnej usługi czy zakresu prac.   Czym różni się uczciwy wykonawca od nieuczciwego?   Różnic jest wiele, ale najważniejsze to: Jasne i przejrzyste wyceny jeszcze przed rozpoczęciem prac. Brak ukrytych kosztów, które pojawiają się na końcowej fakturze. Szczegółowe kosztorysy przedstawiane klientowi do akceptacji. Przejrzyste warunki współpracy, które określają, co wchodzi w zakres usługi, a co wymaga dodatkowych ustaleń.   Stała komunikacja z klientem na każdym etapie realizacji inwestycji.   W Raccoon 24 Home klaklulator właśnie według takich zasad prowadzimy każdą realizację. Naszym celem jest nie tylko wykonanie instalacji na najwyższym poziomie technicznym, ale również zbudowanie zaufania i poczucia bezpieczeństwa u klienta.   Wiemy, że inwestorzy i klienci prywatni mają dość niejasnych wycen, niedomówień i kosztów, które nagle pojawiają się w trakcie realizacji zlecenia. Dlatego pokazujemy pełen kosztorys jeszcze przed podpisaniem umowy, informujemy o wszystkich możliwych dodatkowych opcjach i pozwalamy klientowi samodzielnie sprawdzić ceny w naszym kalkulatorze. Dlaczego inne firmy wciąż boją się udostępniać swoje ceny?   Bo często ich polityka cenowa opiera się na „polowaniu” na nieświadomego klienta. Bez przejrzystego cennika można manipulować wyceną w zależności od sytuacji, nastroju klienta, lokalizacji czy konkurencji w danym rejonie.   My w Raccoon 24 Home uważamy, że takie praktyki powinny zniknąć z rynku. Klient ma prawo wiedzieć, ile zapłaci, a wykonawca, który jest pewny jakości swoich usług i uczciwie kalkuluje koszty, nie ma żadnego powodu, by ukrywać stawki.     Podsumowanie   Jeśli szukasz wykonawcy instalacji budowlanych, który: gra w otwarte karty nie boi się pokazać cen swoich usług oferuje transparentny kosztorys pozwala Ci sprawdzić wycenę jeszcze przed pierwszym kontaktem   to zapraszamy do Raccoon 24 Home. Na naszej stronie znajdziesz transparentny kalkulator usług instalacyjnych, dzięki któremu możesz od razu oszacować koszt planowanych prac i sprawdzić, jak wygląda uczciwa wycena w tej branży.   Nie warto ryzykować współpracy z firmami, które unikają konkretów i nie potrafią jasno określić ceny. Wybieraj wykonawców, którzy szanują Twój czas, pieniądze i nerwy.  
    • Nie zastanawiałbym się nad tym ale już zdążyłem przygotować pole pod ten garaż z kostki brukowej i teraz musiałbym to wszystko robić na nowo.    Jakie byłyby koszty starania się o pozwolenie?
    • Tak Rury wodnej podłogówki prowadzi się w warstwie wylewki. Rury pozostałych instalacji (woda, kanalizacja), także kanały wentylacji mechanicznej układa się w warstwie styropianu. Grubość warstw styropianu można dobrać do średnicy rur - to a propos optymalnej grubości styropianu. To rozstrzygnie instalator. Dylatacje wykonują fachowcy od wylewki, powinny być też zaplanowane w projekcie ogrzewania. Zwykle i tak wykonuje się je w otworach drzwiowych.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...