Skocz do zawartości

Dom pasywny, kopuła Autorus


Recommended Posts

Odnośnie ościeżnic to dziś na budowie sprawdziłem wymiary łuków i okazało się, że problem jest wirtualny.

Tzn na parterze ościeżnica oddalona jest od ściany o 0,5cm, a na piętrze, gdzie łuk jest dużo większy tylko o 1,0cm.

Jedyny problem to jak ościeżnicę wbudować w mur aby na łączeniu ściana nie popękała?
Link do komentarza
Każde rozwiązanie ma plusy i minusy.

Ościeżnica stała to "prawie" drzwi ukryte bo licują się ze ścianą. Ale mogą pękać. Choć mam w obecnym domku i nic nie pęka.

Na ta chwilę sprawdzę te rozwiązanie. Jeśli się okaże ok to pociągnę dalej na resztę domu. W innym wypadku dam regulowaną. Będę wiedzieć pewnie za jakieś 3 miesiące.
Link do komentarza
Bardzo ciekawy projekt no i super popatrzec jak to się wykonuje icon_smile.gif Ale wymaga to też niemałej odwagi aby robić coś niestandardowego bo przecież i wykonawców mało i wiedzy na ten temat mniej. Gratuluje pomysłu i realizacji icon_smile.gif

Małe pytanie odnośnie tej drewutni. Rozumiem że służyła ona jako skład narzędzi itp. na czas budowy. Zauważyłem że często taki skład się robi w garażach blaszakach. Orientuje się ktoś jak to cenowo lepiej wychodzi ? A moze są jakieś inne wady zalety takich rozwiązań?

Swoją drogą ten transport składziku wyglądał rzeczywiscie niepewnie icon_smile.gif Do tyłu z tym jechał czy jak? icon_smile.gif Edytowano przez LukasDoUrden (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Pożegnaliśmy również basen:)











Cytat

Bardzo ciekawy projekt no i super popatrzec jak to się wykonuje icon_smile.gif Ale wymaga to też niemałej odwagi aby robić coś niestandardowego bo przecież i wykonawców mało i wiedzy na ten temat mniej. Gratuluje pomysłu i realizacji icon_smile.gif

Małe pytanie odnośnie tej drewutni. Rozumiem że służyła ona jako skład narzędzi itp. na czas budowy. Zauważyłem że często taki skład się robi w garażach blaszakach. Orientuje się ktoś jak to cenowo lepiej wychodzi ? A moze są jakieś inne wady zalety takich rozwiązań?

Swoją drogą ten transport składziku wyglądał rzeczywiscie niepewnie icon_smile.gif Do tyłu z tym jechał czy jak? icon_smile.gif



Wychodzi to chyba trochę drożej ale nie zwieje tego wiatr, nie pognie i nie można przestawić w dwie osoby .
Wywóz tej drewutni zaliczam do cudów. Może wstawię filmik jeszcze.
Link do komentarza
Dziś na budowę wpadł Coulignon z dwoma wiaderkami farby . Tyle akurat nam zabrakło.

Jest szansa na specjalna farbę elewacyjną na zewnątrz kopuły. Ale zanim się ja połozy konieczne jest porządne wyczyszczenie fragmentu kopuły ajaxem , czyli chlorem aby zabić ewentualne żyjątka.

Na tej budowie eksperymenty raczej się nie skończą.
Link do komentarza
HIHI będę miał swoje 5 minut a konkretnie 8 icon_smile.gif

ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE FORUM MURATORA 26 września w WarszawieKlub dyskusyjny - klubowa sala na spotkaniu forum. Weźcie udział w tym wydarzeniu. To prawdziwa okazja do dyskusji, a nie tylko wysłuchania prelekcji.

TEMATY wystąpień w Klubie dyskusyjnym:

Autorus Nie ma to jak mieszkać w domu kopule. Wiem, bo zbudowałem...

FORUMOWICZ Najlepsze ogrzewanie domu! - zdaniem Forumowiczów

mwie Zbudowaliśmy dom pasywny!

Jan Sabiniarz Czy dom ma duszę?

Henryk Kwapisz Manna z nieba czyli co możemy mieć w domu za darmo (jak sobie zasłużymy)?

DrKubus Czy informatyk może sam zbudować dom? Ja, Samorób buduję

Łukasz Maćkowiak Materiały budowlane - kupujesz tanio, czyli drogo?

Nelli Sza Nasze życie i dom – 2 domy...

Tomek1954 Jaka jest cena za marzenia o własnym domu?

Moderatorzy Podyskutujmy o Forum Muratora Czy Forum może pomagać?

Wystąpienia w klubie, w osobnej sali, będą co pół godziny. Wystąpienie trwa 8 minut, potem jest czas na dyskusję. ZAPRASZAMY!!!
Link do komentarza
Ja pewnie nie do końca na temat, bo jestem na forum nowy i wszystko jest dla mnie nowe. Ale jestem, pod wrażeniem kopulastej budowy icon_smile.gif Zacząłem szukać w Internecie i doszedłem do wniosku, że idea kopulastych domów stała się ostatnio bardzo popularna. Ot kilka przykładowych linków:

https://budujemydom.pl/budowlane-abc/reportaze/a/8030-dom-kopula-czyli-egipski-chlop-ma-racje

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?...C5%82a-Autorusa

http://www.obud.pl/eko,art,8579,,dom_to_co...z_sciany_i_dach

Edytowano przez Poltergeist (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Mówisz masz. Coulignon przywiózł próbkę farby elewacyjnej. Jedyna taka receptura. Będziemy testować icon_smile.gif



Cytat

Dziś na budowę wpadł Coulignon z dwoma wiaderkami farby . Tyle akurat nam zabrakło.

Jest szansa na specjalna farbę elewacyjną na zewnątrz kopuły. Ale zanim się ja połozy konieczne jest porządne wyczyszczenie fragmentu kopuły ajaxem , czyli chlorem aby zabić ewentualne żyjątka.

Na tej budowie eksperymenty raczej się nie skończą.


Link do komentarza
Został zmieniony tytuł mojej prezentacji. Po moich sugestiach oczywiście. No bo co ja mogłem opowiadać o tym jak się w kopule mieszka skoro nie mieszkam. Musiałbym wymyślać z rozumu ;)

Nowy temat jest mi bliższy icon_smile.gif


TEMATY wystąpień w Klubie dyskusyjnym:
Autorus Dom kopuła. Marzenie, wyzwanie czy szaleństwo?

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?...e%C5%84-PROGRAM!
Link do komentarza
Dziś miałem dokończyć opryski no i niestety pada. :(

Ale za to byłem wczoraj u przedstawiciela Barlinka i oglądałem deski trójwarstwowe. Oczywiście chodzi mi o deski na ścianę. Przy najmniej na razie. Barlinek ma gotowy system z tymi metalowymi klipsami. Czyli nie trzeba kleić, łączymy całość klipsami i przykręcamy do kontrłat.





Jedyne co trzeba przemyśleć, to obróbka z boków. W moim przypadku tylko z jednego boku na szczęście.
Deski mają 2,2m i 18cm szerokości. Grubość 1,4cm. I tu jest ewentualny problem gdyby kłaść takie deski na podłogę bo jak to połączyć z płytkami? Płytki zazwyczaj mają 0,8 albo 1cm grubości :(
Link do komentarza
Zaś co do paneli ściennych icon_confused.gif , cóż, jest to wytwór zrobiony z mdf, jak pewnie wyczytałeś i obejrzałeś, pokryty papierową tapetą ze świetnie oddanym wzorem i to jeszcze z "wygniecionym" wzorem słojów. Jak się to ułoży, to wygląda pięknie i przy niektórych wzorach - rzekłbym - dostojnie...
Aalleeee...
Wiem to z własnego doświadczenia - musisz zdawać sobie sprawę, że jest to tylko dość miękki mdf icon_rolleyes.gif .
Z takiego samego materiału są wykonane również narożniki, ćwierćwałki, listwy przypodłogowe...
Taka boazeria, czy jak tu jest nazwane panele ścienne doskonale się sprawdzają w pomieszczeniach typu gabinet, sypialnia, tzn. tam, gdzie nie kręcą się przy ścianach dzieci z tornistrami na plecach, kobiety z torebkami na ramieniu, psy z obrożami, koty z pazurami...
Jeśli masz zamiar położyć te panele w miejscach, gdzie rano jest ruch i pośpiech, gdzie mijają się ludzie różnie wyposażeni w teczki, tornistry, plecaki, smycze, mokre płaszcze, mokre pieski, gdzie istnieje możliwość drapnięcia o ścianę sprzączką, czy czymśtam - weź parę paczek paneli na wymianę po niedługim czasie icon_rolleyes.gif - nie upilnujesz towarzystwa, aby chodziło 10 cm od ściany...
Jeśli już zdecydujesz się na ten towar - radzę przy drzwiach, kantach narażonych na dotykanie, ocieranie ubraniami, a już nie daj Bóg - mokrymi - zastosować narożniki i listwy drewniane, bejcowane z grubsza na kolor paneli, albo kupienie tych listew z mdfu na zapas, aby śmiał po jakimś czasie - zapewniam, że nie za długim icon_confused.gif - możliwość wymiany tych najbardziej zniszczonych... I to zniszczonych nieumyślnie, przypadkowo icon_confused.gif .

Kładłem takiego rodzaju panele w kilku domach. Tam, gdzie dzieci były dorosłe - przedpokój wytrwał ponad 10 lat, gdzie dzieci chodziły do szkoły - po 2 - 3 latach gospodarze wołali i prosili o wymianę właśnie w krytycznych miejscach... Nie mieli zapasu, trzeba było kombinować panelami o podobnych, a miejscami kontrastowych wzorach...
Link do komentarza
Cytat

Faktycznie, doczytałem i deska barlinecka jest zrobiona dużo lepiej. Stąd też różnica w cenach. Panele krono w LM można już kupić po ok 20zł/m2, gdy deski barlineckie są po 200zł/m2.

A tu się zorientuj ,zadzwoń te lepsze jakościowo i są listwy:
http://www.drzwi-bujalla.pl/panele-scienne...le-scienne.html
Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Ponieważ w budynku jest mocne ciśnienie wody szukam jakiegoś reduktora. najlepiej regulowanego, bo nigdy nie wiadomo, czy kiedyś te ciśnienie nie spadnie ze wzrostem ilości sąsiadów.



szukam też elektrozaworu do automatycznego odcięcia wody. Pytanie jak zwykle jaki? NO, NZ czy trójdrogowe.

Tu znalazłem całą dyskusję na ten temat.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?...ody-przez-alarm

Ciekawi mnie tez jak jest z trwałością takiego elektrozaworu. Bo że to pożyteczne urządzenie nie trzeba mnie przekonywać.





Link do komentarza
odnośnie zaworów odcinających to u mnie wybór po konsultacjach padł na model IB-Q25

http://www.insbud.org/PL/produkt-427973702...awor,-DN25.html

najciekawsze jest to:

Wiadomości ogólne:

Zawory przelotowe/odcinające kulowe z siłownikiem stosowane są wszędzie tam gdzie wymagane jest odcięcie przepływu medium lub jego ograniczenie.

Sterowanie proporcjonalnie umożliwia ustawienie zaworu w pozycji pośredniej. Każda pozycja zaworu jest stabilna, tj. zawór pozostaje w niej po odłączeniu zasilania.

Zawór IB-Qxx posiada wyłączniki krańcowe, dzięki czemu - gdy jest on całkowicie otwarty lub zamknięty – samoczynnie odcinany jest dopływ zasilania. Dzięki temu silnik zaworu jest zasilany tylko w czasie zmian położenia kuli, nawet jeśli napięcie jest cały czas podawane na siłownik. Może on więc być stosowany do pracy ciągłej. Co ważne - urządzenie pobiera moc tylko podczas zmian położenia kuli.
Link do komentarza
Za dwa tygodnie przybywa Vadiol , i będzie dalej kładł płytki. Niby to długo ale jest sporo przygotowań, bo w końcu dobrze czas wykorzystać tak na 100% a nie czekać na jakiś towar którego akurat zabrakło.

W LM zepsuła się piła, a chciałem już blat kuchenny dociąć. No i muszę poczekać, bo wziąłbym od nich też klej. Ale tak razem.
Link do komentarza
hm, w sumie też nie wiem. Mnie by bardziej interesowało, aby odcinać wodę gdy któryś z czujników pokaże że jest zalanie. I wtedy dopóki się tego nie znajdzie i nie zlikwiduje woda będzie odcięta. Myślę, że to miałoby sens.

ten zawór akurat pobiera prąd tylko podczas zmiany stanów a to trwa ok 12s. Wiec nie obciąża systemu. Na ile jest trwały tego już nie wiem. Jak się zepsuje to się pochwalę.
Link do komentarza
Myślę, że tak jak każdy kulowy zawór, należałoby go co jakiś czas ruszyć - zamknąć i otworzyć parę razy - coby nie zarósł kamieniem. Zaprogramować może, żeby np. pierwszego dnia miesiąca ruszył się. Jak zarośnie, a to się zdarza, to może się w awaryjnej sytuacji zawieść...

Wtedy dłużej się nie pochwalisz icon_rolleyes.gif

icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Cytat

hm, w sumie też nie wiem. Mnie by bardziej interesowało, aby odcinać wodę gdy któryś z czujników pokaże że jest zalanie.


Jasne, czujnik poziomu wody w salonie, na ten przykład.
A Ty potrzebujesz chyba reduktora ciśnienia, bo pisałeś o wysokim ciśnieniu i taki musi być bo np. z pieca gazowego będzie Ci wywalać wodę jeżeli jest więcej niz 4 atm, chyba.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...