Skocz do zawartości

Ogrzewanie domu


Jan_13

Recommended Posts

U nas oczywiście będzie pompa ciepła. Gaz mamy w zasięgu, ale nawet nie robimy przyłącza. Akurat ja znam mnóstwo osób, które mają PC od nawet kilkunastu lat, znam również opłaty za gaz,bo mieszkałam parę lat i w domu ogrzewanym gazem. Podłogówka w całym domu i tak byłaby pewnym priorytetem. Całkowity koszt zależy w sporym stopniu od pompy ciepła, którą wybierzemy.
Link do komentarza
Liczyłaś to? Masz wycenioną PC już? Koszt ogrzania gazem domu na przykładzie mojego (200 m2) za zeszły rok był około 2500-2700 zł. Całościowy koszt instalacji z kotłownią i grzejnikami wyszedł 20 tys. Palimy też w kominku więc parę stówek za drewno. Mozna jasne.... wszystko można tylko jeśli wyjdzie że się zupełnie nie opłaca to po co?
Link do komentarza
A ja powiem przekornie - grzać butelka wódki, no moze dwiema icon_smile.gif

Właśnie miałem wizytę znajomych w moim M-3. grzejniki zakręcone, a temperaturę po imprezie mam 24'C na termometrze icon_smile.gif. A jakie przyjemne to było grzanie icon_biggrin.gif
Nic nie robisz, rękę podnosisz i jest gites icon_smile.gif
Nawet nie wiedziałem, że mam dom pasywny icon_biggrin.gif

Nawet pokuszę sie o wyliczenia:

PC - 60000 zł + (ok 3000 zł rocznie x 10 lat) ( chyba bezobsługowo wytrzyma ? ) = 90000 zł

Butelka wódki żubrówka 0,5l = 17,49 w biedronce icon_smile.gif
( 90000 / 17,5 ) przez 339 dni ( codziennie nie będziemy się grzać 26 dni urlopu ;P )
Daje to nam 5142 szt żubrówki / 339 dni = 15 lat

więc miłym kosztem o ile zdrowie pozwoli mamy dom pasywny o 30% bardziej oszczędny od Pompy Ciepla i zdecydowanie znacznie większe grono znajomych icon_smile.gif

Edytowano przez Draagon (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Liczyłaś to? Masz wycenioną PC już? Koszt ogrzania gazem domu na przykładzie mojego (200 m2) za zeszły rok był około 2500-2700 zł. Całościowy koszt instalacji z kotłownią i grzejnikami wyszedł 20 tys. Palimy też w kominku więc parę stówek za drewno. Mozna jasne.... wszystko można tylko jeśli wyjdzie że się zupełnie nie opłaca to po co?


Po pierwsze, tak jak napisałam-chciałam mieć podłogówkę w całym domu icon_smile.gif To trochę ogranicza wybór sposobu ogrzewania. Wszystko zalezy od powierzchni domu, jego ocieplenia, rodzaju kotła...trudno porównywać. Mamy spory dom (250 m2), znając z autopsji moje lenistwo, wiem jak często palę w kominku icon_wink.gif Mam wyceny na różne pompy ciepła...wszystko zależy jaką wybiorzemy icon_smile.gif Koszt kotłowni w zależności od wybranej pompy ciepła (wahamy się między dwoma możliwościami) 16 lub 23 tys. icon_smile.gif Podłogówka 17 tys.
Hmmm...gdybym miała wybór miedzy Mercedesem a VW to wybrałabym Mercedesa icon_mrgreen.gif I chyba znów bym się nie zastanawiała czy to się opłaca icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Po pierwsze, tak jak napisałam-chciałam mieć podłogówkę w całym domu icon_smile.gif To trochę ogranicza wybór sposobu ogrzewania.


W żaden sposób podłogówka nie ogranicza sposobu grzania,ba nawet powiedziałbym,że rozszerza zakres wyboru rodzaju ogrzewania icon_wink.gif
Co do samego ogrzewania to rachunek nie zależy od tego czym grzejemy a od tego jak izolujemy np.drożej zapłacimy za grzanie PCi w domu o zapotrzebowaniu 150kWh/m2 niż gdybyśmy grzali gazem czy prądem w tym samym domu ale o zapotrzebowaniu 20 czy 40kWh/m2 icon_smile.gif
P.S.
Co do wyboru między MB a VW to czuję,że gdyby VW był droższy a znajomi w większości posiadali by VW to wybór padłby na VW icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

ja podobnie jak Sylwia, często sama palę. Nie spotkałam osoby która ma kominek i narzeka Że to cięzka praca, narzekają tylko ci co nie mająicon_smile.gif Kiedy miałam kłopot z kręgosłupem i nie chciałam nosić kosza z drewnem a nie było męża- poprostu nie paliłam. A ogrzanie samym gazem domu 200 m2 jednak trochę kosztuje. Nie wiem (bo nie znam takiej osoby) która by miała dom taki jak my i ogrzewała samym gazem, więc nie wiem ile by to kosztowało- może wy znacie? U nas koszt gazu w przeliczeni na miesiąc wychodzi jakieś 250-270 zł srednio.




Się nie spotkaliśmy, ale mam kominek i od roku nie pale w nim. Dla mnie machanie siekierą to ciężka praca, wolne wole poświęcić na coś przyjemniejszego. Rozpalanie też mnie jakoś nie bawi. Żona przez całą jedną zimę rąbała i paliła i stwierdziła, że ma dość.
Jednym słowem nie lubimy palić w kominku.
Pracujemy oboje cały tydzien 5-6 dni. Mając piec gazowy mamy ciepło, a w kominku atmosferę robią tzw. teelight czyli świeczki.
Jak masz dostawę drewna w ładnych szczapkach i palisz sobie od święta to ok. Ja bym żonie w ciąży nie pozwalał nosić drewna, a kominek przy dzieciach, tych znanych mi icon_neutral.gif to wizyta w szpitalu i ciężkie obrażenia. Eenergie mają atomową! Cały dzień w ruchu. Chociaż podobno na chleb są napędzane.

Żona dodała: "Kominek=Brudno- wnosi się piach na butach nosząc drewno. Sadza brudzi. Odpadająca z szczap kora brudzi. Szyba się brudzi. Czuć czasem dym (to już zależy od pogody i komina)"
Link do komentarza
Cytat

Co do wyboru między MB a VW to czuję,że gdyby VW był droższy a znajomi w większości posiadali by VW to wybór padłby na VW icon_wink.gif


Raczej nie bardzo, do snobizmu mi daleko icon_cool.gif Znamy wielu posiadaczy PC ze względu na fakt, że mamy zaprzyjaźnioną firmę, która projektuje od nastu lat takie instalacje. Nie oszukujmy się-ogrzewanie gazowe wciąż jest bardzo popularne i to jest branża, w której moja gorsza połowa od wielu lat działa zawodowo (aczkolwiek jest wciąż wielkim pasonatem PC, więc kwestia serwisu zostaje w domu icon_wink.gif ). Najlepsze jest to, że wszelakie kotły gazowe moglibyśmy mieć za przysłowiowy uśmiech, co znacznie obnizyłoby koszty icon_smile.gif A my tak niedyplomatycznie chcemy PC i koniec icon_mrgreen.gif
Nie chcielibyśmy jakichś komplikacji w postaci wielkich zbiorników buforowych czy zaworów mieszających :smile:
Link do komentarza
Cytat

Czuć przyjemny ZAPACH dymu, malkontencie!!! icon_biggrin.gif




Moje galoty i kapota przesiąkają przyjemnym ZAPACHEM dymu, jakbym w szałasie oscypki wędził icon_lol.gif


Dym to nic, my kominek mamy w starym domu i tynki, akurat w tym miejscu, nie były zbite(piec stał kaflowy). Po napaleniu jak się nagrzały to czuc było...onucami.
Link do komentarza
Dream jesli macie kasę i poprostu taki pomysł- wasz wybór. Natomiast napewno będzie dużo drożej. (koszt kotłowni masz już wyższy jak gazowej a gdzie odwierty?)
Jesteście z branży więc wiesz że piece kondensacyjne sa wręcz polecane z podłogówkąicon_smile.gif
Nam marudzili że nie chcemy podłogówki wszędzie bo nie chcieliśmy- położylismy pod płytki. Nie chcieliśmy kłasc pod deskę bo mamy takie doświadczenia u znajomych i narzekają na to (sa większe straty ciepła), poza tym grzejniki - przynajmniej trochę- są bardzo potrzebne. Nie wyobrażam sobie że przyjeżdzamy z nart i nie mam na czym szybko wysuszyć wszystkich ciuchów czterech osób icon_smile.gif Mam we wiatrołapie podłogówkę, żałuję że nie zrobiłam dodatkowo tam tez grzejnika. Widziałam u znajomych- mają to i to i podłoga teraz w zimie schnie w moment, u nas jednak wolniej zdecydowanie. Z podłogówką u nas jest tak że ona rzadko grzeje:) bo się często nie włącza, tak jest ciepło jak się napali.
Całościowy koszt wyszedł nam orientacyjnie:
-przyłącz gazu 2100 zł
-piec plus zasobnik 5500 (cała kotłownia z robocizną 10 tys z tym że zdarli za robociznę moim zdaniem)
-grzejniki około 4-5 tys
-podłogówka (3/4 parteru, tzn cały poza salonem gdzie jest deska, łazienka na górze) też około 5 tys
-koszty gazu za zeszły rok- 2700 zł
Można, pewnie tylko nie da ci to ani większej wygody, ani bezobsługowości (bo gaz tez jest bezobsługowy), a sporo więcej wydacie (a mozna by wydac na coś innego )
My naparwde analizowaliśmy obie opcje kilka miesięcy i naparwdę policzyliśmy dokładnie, z tym że nawet szacowaliśmy większe koszty ogrzania gazem a wyszły mniejsze.
A ja mając do wyboru VW lub merca kupiłabym no oczywiście że wyłacznie Alfę Romeo icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Całościowy koszt wyszedł nam orientacyjnie:
-przyłącz gazu 2100 zł
-piec plus zasobnik 5500 (cała kotłownia z robocizną 10 tys z tym że zdarli za robociznę moim zdaniem)
-grzejniki około 4-5 tys
-podłogówka (3/4 parteru, tzn cały poza salonem gdzie jest deska, łazienka na górze) też około 5 tys
-koszty gazu za zeszły rok- 2700 zł
Można, pewnie tylko nie da ci to ani większej wygody, ani bezobsługowości (bo gaz tez jest bezobsługowy), a sporo więcej wydacie (a mozna by wydac na coś innego )
My naparwde analizowaliśmy obie opcje kilka miesięcy i naparwdę policzyliśmy dokładnie, z tym że nawet szacowaliśmy większe koszty ogrzania gazem a wyszły mniejsze.


Z tego co piszesz we wcześniejszych postach - w dużej mierze ogrzewasz dom kominkiem. Tak więc podany przez ciebie koszt gazu 2700 PLN /rok nie świadczy o tym, że ogrzewanie gazowe jest tanie, tylko o tym, że dużo palisz w kominku.
Poza tym, to już nie jest system bezobsługowy...
Wiem, że pisałaś że palenie w kominku jest dla ciebie przyjemnością. Całkowicie podzielam ten pogląd, ale tylko pod warunkiem, gdy nie zamienia się w przymus... A przyznasz chyba, że musisz palić w kominku, jeżeli nie chcesz by rachunki za gaz nie skoczyły dwu, trzykrotnie?

Ponieważ ja jednak jestem leniwy (a może po prostu wygodny icon_cool.gif ) i nie lubię przymusu, to chyba nie wybrałbym takiego mieszanego systemu gaz/drewno nawet gdybym miał przyłącze pod bokiem (a nie mam)... Dlatego też dom (100 m2) ogrzewany jest przez PC. Co prawda od listopada jestem szczęśliwym posiadaczem kominka, ale palę w nim jedynie sporadycznie w celach nastrojowo-estetycznych. icon_smile.gif

Co do kosztów inwestycji. U ciebie koszty kotłowni i instalacji to ok. 17.600 PLN (kotłownia, piec, zasobnik, przyłącze). U mnie PC (NIBE Fighter 1240 6kW) kosztowała 27.000 PLN + kolektor poziomy (450 m) 10.000 PLN. Czyli razem 37.000 PLN. Nie liczę podłogówki, bo miałbym ją niezależnie od źródła ogrzewania.
Koszty ogrzewania + CWU (przy dwóch osobach) za cały rok 2010 wyniosły mnie ~1.060 PLN. Przy czym aż do połowy kwietnia korzystałem z prądu budowlanego.
Roczne zużycie prądu przez PC kształtowało się następująco:
- prąd budowlany: 1171 kWh
- taryfa dzienna: 465 kWh
- taryfa nocna: 697 kWh
Razem: 2333 kWh
Liczę że w bieżącym roku koszty jeszcze spadną ze względu na całoroczne korzystanie z prądu dwutaryfowego.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

Dream jesli macie kasę i poprostu taki pomysł- wasz wybór. Natomiast napewno będzie dużo drożej. (koszt kotłowni masz już wyższy jak gazowej a gdzie odwierty?)
Można, pewnie tylko nie da ci to ani większej wygody, ani bezobsługowości (bo gaz tez jest bezobsługowy), a sporo więcej wydacie (a mozna by wydac na coś innego )
My naparwde analizowaliśmy obie opcje kilka miesięcy i naparwdę policzyliśmy dokładnie, z tym że nawet szacowaliśmy większe koszty ogrzania gazem a wyszły mniejsze.


Czy ja gdzies pisałam,że PC to tańsze rozwiązanie niż gaz? ohmy.gif Co dla kogo znaczy duzo wiecej...to też pojęcie względne icon_biggrin.gif
No widzisz co kraj to obyczaj...ja na przykład nie wyobrażam sobie,że dekoruję w domu grzejniki ciuchami...od tego jest pralnia, ewentualnie łazienka icon_smile.gif Natomiast wyobrażam sobie,że będę miała większą swobodę w aranżacji przestrzeni, gdy wszystkie ściany bedą dostępne icon_smile.gif Co do podłogówki pod deską to już nie bedę się rozpisywać o tych na pewno "gigantycznych" stratach ciepła przez te różnice w materiale. Gdzieś uprzednio napisałam, że porównawcze wyliczenia kosztów są bez sensu, bo wszystko zależy od ocieplenia domu,jego położenia,wielkości,rodzaju kotła, nawet stylu zycia czy dodatkowych rozwiazań.
Dla porównania-moi rodzice ostatnie miesiące za gaz zapłacili 3 tys złotych. Jak widać -punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia icon_wink.gif
A...i nie jestem z "branży" icon_cool.gif Ale bardzo zazdroszczę,że góry masz tak blisko,że z nart wracasz jeszcze z mokrymi ciuchami icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
dzięki do najbliższej stacji narciarskiej mam niecałe 30 km. W pełni doceniam tą lokalizację. Spotyka się wiele miejsc gdzie PC są zachwalane jako super oszczędność. A tymczasem oszczędność to raczej rzadko jest... chyba że ktoś nie ma alternatywy albo tak jak pisał adigg ma gaz tak daleko że zjadłby go koszt przyłącza.
Tegoroczny koszt naszej zimy koniec października- koniec marca (5 mies) - gaz- 1800 zł. Ale zima była konkret...
Link do komentarza
Eksploatacyjnie koszty ogrzewania domu i CWU, w ciągu całego roku, przy pomocy PCi jest najtańsze – porównywalne do kosztów ogrzewania paliwem stałym ( bez doliczania robocizny i przywózki).

Inwestycyjnie wykonanie „kotłowni” w oparciu o PCi, może być porównywalne z innymi systemami (przy PCi „powietrznej” lub z kolektorami poziomymi) lub bardzo drogie, w przypadku kolektorów pionowych.

Ostateczny koszt i inwestycyjny i „ekonomiczność” instalacji PCi jest uzależniony od tak wielu czynników, że w zasadzie nie można jednoznacznie ich porównywać.

Jako przykład; dwa domy takie same, 150m2 i 3 osoby – w jednym instalacja kompletnej „kotłowni” (CO i CWU) w oparciu o PCi wyniesie ponad 60.000zł, a w drugim może zamknąć się w kwocie 25.000zł, przy takich samych kosztach eksploatacyjnych (1.000 – 1.500zł za CO i CWU w roku)
Link do komentarza
podam możę trochę danych dla mojego domu - PC 8kw
około 135m2 pow. uż.(22-22,5C) + 75m2 dogrzewanych piwnic (15,5-16C)
dane za okres od 1.11.2010 - 1.04.2011
CO+CWU, 4 osoby, od początku lutego 5 icon_wink.gif

1T=1394,2 kwh = 38% = 761zł
2T=2275,3 kwh = 62% = 670zl
suma=3669,5 kwh = 1431zł

dodatkowo, na podliczniku nacykało mi 100kwh zanim zaprogramowałem sterownik, ale to już pomijam.
zużycie w 2T dla całego domu =54%

dodam jeszcze, że całkowity koszt instalacji PC (polski producent) z kotłownią to 36,6tys (DZ poziome wykonywałem we własnym zakresie, koszty wykonania DZ uwzględnione w kwocie którą podałem)
Link do komentarza
oczywiście bajbaga ma rację, jeśli koszt jest porównywalny lub niewiele większy to sa to rozsądne alternatywy a jeśli 3 czy 4 razy wyższy, to jest to inwestycja która się ekonomicznie nigdy nie zwróci. Wazne jest żeby nie przerażac się kosztami gazu na podstawie osób ogrzewających stare domy, ja też znam przykład gdzie za 120m2 płacą za zimę 3 tys! Ale moi rodzice grzeją się węglem i zużyli ponad 4 tony, prawie 5, (dom ma około 140-160 m2, lata 70-te) a tona kosztuje chyba 800 zł? więc ich koszty były blisko 2 razy wyższe niż nasze icon_sad.gif
Link do komentarza
Cytat

Ale moi rodzice grzeją się węglem i zużyli ponad 4 tony, prawie 5, (dom ma około 140-160 m2, lata 70-te) a tona kosztuje chyba 800 zł? więc ich koszty były blisko 2 razy wyższe niż nasze icon_sad.gif



Oj, moim zdaniem znacznie wyższe.

Nie można tak porównywać. Wpierw, węgiel trzeba „przeliczyć” na gaz.

Bardzo upraszczając można przyjąć (dla tego przypadku), że 2kg węgla = 1m3 gazu. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
wszystko zależy, na górnym śląsku węgiel można kupić już od 600zł, a nawet taniej (od górnika książeczkę), cena jest bardzo mocno zregionalizowana.
Ostatnio rozmawiałem z kilkoma znajomymi, którzy mają piece na ekogroszek - ja zapłaciłem za CO więcej o około 12tys. Piec na ekogroszek - około 7tys - moja PC - 11tys+DZ z glikolem - 8tys, czyli razem 19tys.
Moim zdaniem jest to różnica akceptowalna, jeśli wziąść pod uwagę różnicę w komforcie i koszty eksploatacji
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Gość arturo72
Cytat

[quot name='adiqq' date='12.08.2011, 11:15 ' post='229559']
Moim zdaniem jest to różnica akceptowalna, jeśli wziąć pod uwagę różnicę w komforcie i koszty eksploatacji

Masz rację! PC rządzą! Dają wygodę i święty spokój!!!


A czysty prąd nie daje wygody i świętego spokoju ? Mathir trochę pokory i autokrytycyzmu ;) Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...