Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem


Recommended Posts

Czy to jest projekt wentylacji ? Znalazłem go w dokumentach z projektu domu
Zastanawiam się czy sam dał bym radę takie coś zrobić i jaki był by koszt? Czy dać sobie spokój i zostawić wentylację grawitacyjną.
Czy można jakoś wykorzystać komin wentylacyjny ten przy kuchni do wentylacji mechanicznej ? Bo z tego co widzę do paliwa stałego i tak musi być wentylacja grawitacyjna.
Myślałem o Dospel Luna 200 , można ją kupić za ok 1800zł . Kanał wentylacyjny Greenflex 75 kosztuje 410zł za 50mb . Patrząc na ten rysunek powinno starczyć.

Dodam , że nie mam zielonego pojęcia co i jak dalej. Czy pomożecie mi jak to zrobić ?
Link do komentarza
Cytat

Myślałem o Dospel Luna 200 , można ją kupić za ok 1800zł .



Dla tego domu wentylacja o nominalnej wydajności 200m3/h
Trochę nie podoba mi się "przepływ" powietrza wentylacyjnego na piętrze, ale od biedy .........


Cytat

Czy dać sobie spokój i zostawić wentylację grawitacyjną.



Jeśli te kominy są już wybudowane - daj sobie spokj z WM - zostaw wentylację grawitacyjną z ewentualną możliwością "przeróbki" na hybrydową.
Nawiew przez nawiewniki ciśnieniowe dobrane do pomieszczeń. W kratkach wywiewnych żaluzje (zawory zwrotne).
Link do komentarza
Szybko tym razem redakcja zareagowała icon_smile.gif
Dlatego , że właśnie kasa już poszła na kominy , nie chcę dodatkowo inwestować. Pomyślałem, że jeżeli z luną i resztą wyszło by mnie to z 5k to jeszcze można by to zrobić pod warunkiem , że jest sens zakładać tak mały rekuperator itd. Jeżeli różnica pomiędzy tą luną a WG będzie znikoma to szkoda 5k.
Dać sobie spokój ?
Link do komentarza
Cytat

Jeżeli różnica pomiędzy tą luną a WG będzie znikoma to szkoda 5k.
Dać sobie spokój ?



Zrobienie poprawnie wentylacji grawitacyjnej też swoje (jeszcze) będzie kosztowało, ale dużo mniej jak te 5.000zł. icon_lol.gif
WM daje komfort i działa w zasadzie zawsze - z grawitacyjna moze być różnie, dlatego sugestia o ewentualnej hybrydowej.
Link do komentarza
Cytat

Jeśli te kominy są już wybudowane - daj sobie spokj z WM - zostaw wentylację grawitacyjną z ewentualną możliwością "przeróbki" na hybrydową.



Radzisz nie robić WM w moim przypadku , ewetualnie hybrydę czyli jak rozumiem :
Nawiew przez nawiewniki ciśnieniowe dobrane do pomieszczeń. W kratkach wywiewnych żaluzje (zawory zwrotne).
Link do komentarza
W przypadku wyboru centrali warto też sprawdzić inne alternatywy np. centralę HRU-ERGO - którą można dowolnie montować na ścianie, pod sufitem, ma odzysk wilgoci i nie potrzebuje odprowadzenia skroplin. Co do rodzaju przewodów - to warto poszukać też innych opcji np. FLX-HDPE-75 lub wersji Owalnej - którą łatwo można zatopić w wylewce dzięki wysokości tylko 53 mm.
Gdy zdecydujesz się Pan na pozostawienie wentylacji grawitacyjnej a w przyszłości będzie potrzebny odzysk ciepła i wentylacja mechaniczną
Łatwo i prosto można zamontować centralkę wewnątrz-ścienną HRU-WALL - bez kanałów, bardzo cicha praca, bardzo małe zużycie energii, odzysk 90% - warto poczytać o niej więcej.
Pozdrawiamy

Eksperci Alnor
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

....................
Łatwo i prosto można zamontować centralkę wewnątrz-ścienną HRU-WALL - bez kanałów, bardzo cicha praca, bardzo małe zużycie energii, odzysk 90% - warto poczytać o niej więcej.
Pozdrawiamy

Eksperci Alnor



Ja mam pytanie odnoścnie tegoż łatwego i prostego montażu. Jak to trzeba dokładnie zrealizowac i jak taka centralka bez kanałów prawidłowo obsłuży wymianę powietrza w domu o "przeciętnej kubaturze".

Czy to będzie prawidłowo działać, czy to raczej "chwyt" na klienta. Dużo mówi się o planowaniu rekuperacji na etapie budowy, rozplanowanie kanałów a mnie raczej interesuje montaż rekuperacji w domu istniejącym. Jak to porawnie rozwiązać bez zbędnej rewolucji.
Link do komentarza
Wentylacja grawitacyjna w szczelnych budynkach (nowa stolarka okienna) nie działa poprawnie. Zachęcam do lektury: http://www.pro-vent.pl/wentylacja-grawitacyjna,0.html.

Dodatkowo, tylko WM zapewni oszczędność na ogrzewaniu, poprzez zastosowanie w rekuperatorze odzysku ciepła z powietrza wywiewanego i będziemy nawiewać powietrze o temperaturze komfortowej (zależnie od zastosowanej jednostki i rozwiązania projektowego), dokładnie tam gdzie chcemy i wywiewać w ilości wymaganej z pomieszczeń, które tego wymagają. Przepływ powietrza w budynku będzie prawidłowy – od pomieszczeń czystych do pomieszczeń brudnych. Co więcej, wywiewając w sposób ciągły powietrze wilgotne z łazienek minimalizujemy możliwość pojawienia się grzybów.
Wykorzystanie kanałów wentylacji grawitacyjnej do WM: zalecamy wykonywać instalację z kanałów nie mniejszych niż te o średnicy 125mm, szczególnie z kuchni, łazienek, toalet.

Sugerujemy aby wykonanie instalacji zlecić profesjonalnej firmie: w załączonym schemacie instalacji nie pokazano wielkości przewodów, czerpni i wyrzutni (które powinny mieć wymiar większy niż wynika to z wielkości kanału), grubości izolacji, zastosowanych tłumików akustycznych (polecamy: http://www.pro-vent.pl/wyposazenie-tlumiki-elastyczne,0.html ), przepustnic powietrza…
Można kontaktować się z instalatorami http://www.pro-vent.pl/instalatorzy,0.html lub bezpośrednio z Pro-Vent odnośnie zapytań związanych z centralami wentylacyjnymi czy gruntowymi wymiennikami ciepła PROVENT-GEO.
Aby zapewnić skuteczny przepływ powietrza drzwi do pokoi powinny być podcięte na wysokość ok. 2cm.
Dobór wielkości rekuperatora: w bardzo prosty sposób można określić wielkość jednostki korzystając z naszych tabel doboru: http://www.pro-vent.pl/rekuperatory-mistral-smart,0.html.
Polecamy nowoczesne, oszczędne i ciche centrale z linii SMART z automatyką RC6mini. Wymiennik przeciwprądowy = wysoki realny odzysk ciepła. Lekka konstrukcja ułatwia montaż. Przy wyborze centrali sugeruję zapoznać się z cenami filtrów, które należy wymieniać co ok. 3 miesiące. Powinny być tanie i proste w wymianie aby inwestor samodzielnie mógł to zrobić, minimalizując koszta eksploatacyjne.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą bazą wiedzy na stronie www.pro-vent.pl ponieważ znajduje się wiele pomocnych informacji.

Zespół Pro-Vent.
Link do komentarza
Faktycznie tych rysunków nie sposób nazwać projektem. To tylko taki szkic koncepcyjny. Nie ma wymiarów kanałów, ani żadnych innych konkretnych parametrów. Pytanie czy ktoś kto to robił w ogóle policzył przepływ w poszczególnych działkach instalacji. Pewnie nie.
Rustin, jeżeli poważnie myślisz o WM, skontaktuj się z projektantem. Tak jak radził ekspert powyżej. W wentylacji robionej "po uważaniu", bez projektu mnóstwo rzeczy można zepsuć. I z efektu raczej nie będziesz zadowolony. W każdym razie ludzi narzekających na tak zrobioną wentylacje nie brakuje. Oszczędności na projekcie są pozorne.
Link do komentarza
Cytat

No loja nie świadomych inwestorów ile wlezie.

Ale kto bogatemu zabroni icon_biggrin.gif


Ty jesteś świadomy i to bardzo, 16 kW kominek ale to był twój przemyślany oczywiście wybór jeden jedyny słuszny i przemyślany, tylko aby myśleć trzeba mieć czym.
Więc jak chcesz coś powiedzieć w dyskusji to odpierdol się od rustina (bez wycieczek osobistych) a pisz normalnie jak każdy normalny szanujący się forumowicz.
Link do komentarza
Ja już nie zwracam uwagi na tego typu wpisy. Uważasz, że jak zadzwonię i powiem, że koszt takiego czegoś nie jest większy niż 4 tyś + rekuperator za 3 tyś to pomyślą , że gość się zna i zrobimy mu taniej ? Ty dzięki temu , że taki świadomy inwestor jesteś to ci zniżki dawali i miałeś respekt wraz z upustami 10 tyś ? Pomyśl trochę za nim zaczniesz coś pisać. Powiedzą aby cmoknął i w cztery litery a nie zrobią mi taniej bo to jest za drogo. Takie są ceny w woj lubelskim.

Wysłałem do 6 firm prośbę o wyceny wraz ze skanem projektu domu. Ceny jak pisałem z centralą od 14 do 20 tyś.
Z tego co patrzę po cenach to centrale są w granicy od 7 od 10 tyś , te co oni proponują zamontować. Edytowano przez rustin (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Ja już nie zwracam uwagi na tego typu wpisy. Uważasz, że jak zadzwonię i powiem, że koszt takiego czegoś nie jest większy niż 4 tyś + rekuperator za 3 tyś to pomyślą , że gość się zna i zrobimy mu taniej ?


Uważam,że jak ktoś ma za dużo kasy na posmarowanie bułki masłem to zleci tą czynność gosposi,oczywiście za dodatkową opłatą icon_biggrin.gif

Link do komentarza
No widzisz , dla ciebie wm może to i bułka z masłem dla innych nie , kiedy ty to w końcu zrozumiesz a nie tylko wyśmiewasz od bezmyślnych inwestorów.
Wejdzie w ten temat jeden czy drugi co sam postawił dom , nawet na twoim uwielbianym FM jest pełno takich i powie, że jesteś idiota bo sam nie wymurowałeś a to bułka z masłem.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

No widzisz , dla ciebie wm może to i bułka z masłem dla innych nie , kiedy ty to w końcu zrozumiesz a nie tylko wyśmiewasz od bezmyślnych inwestorów.


Nie świadomych rustin,nie świadomych icon_smile.gif
Rozłożenie tego typu kanałów wentylacyjnych jak widać wyżej na zdjęciu,to sądzę,jeden dzień samemu a jedno popołudnie we dwóch.
W moim przypadku rozłożenie termofleksów zajęło dwie soboty,samemu,na luzaku.
Link do komentarza
A ten dalej swoje. Czyli jesteś nie świadomy bo mogłeś dużo rzeczy sam zrobić skoro inni to robią. Nie mogłeś sobie elektryki zrobić czy podłogówki rozprowadzić? przecież to kilka dni pracy.

Druga sprawa, skoro tak. To pomożesz mi zrobić WM u mnie ? Chodzi mi o projekt, rozrysowanie, poinstruowanie co gdzie , jakie itd ? Skoro to bułka z masłem to dużo czasu ci to by nie zajęło . Je nie czaje tego , koniec i kropka i wcale przez to nie czuję się głupszy bo zapewne potrafię zrobić wielę innych rzeczy których ty nie potrafisz i na odwrót. Czy ja cie nazywam w delikatnym słowie jak to tylko tym razem ująłeś nie świadomym człowiekiem ?

Wrzuciłem skany w pierwszym poście, to jest dla mnie zrozumiałem ale jak widać to nie jest nawet namiastka tego co potrzeba w projekcie.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Druga sprawa, skoro tak. To pomożesz mi zrobić WM u mnie ? Chodzi mi o projekt, rozrysowanie, poinstruowanie co gdzie , jakie itd ? Skoro to bułka z masłem to dużo czasu ci to by nie zajęło .


Wytyczne dot.wentylacji w pomieszczeniach powinieneś znać,wentylację projektuje się,żeby prędkość przepływu powietrza w kanałach była ok.2m/s i mniejsza,wzór na przekrój koła znasz lub sobie przypomnij bo ja już zapomniałem,podobnie jest ze wzorem na prędkość przepływu powietrza w kanałach o przekroju koła.


O rozmieszczeniu anemostatów w jakim miejscu,co i dlaczego jest sporo tutaj i na FM.
Czyli jeśli chodzi o wentylację,tutaj również matematyka się kłania.
Zresztą widzisz,że matematyka to podstawa przy budowie domu,też to zawsze podkreślam,ona jest lepsza od najlepszego sąsiada ;)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Płacą Ci za reklamowanie FM?!!!!!!!!!!!!!!!!


Nie płacą ale rustin też tam uczestniczy i czego nie znajdzie tutaj to może tam poszukać,lub gdziekolwiek indziej bo jakbyś nie wiedział to net jest globalny a matematyka i fizyka jedna dla wszystkich icon_biggrin.gif


Link do komentarza
Matematyka i fizyka jest jedna tylko różni (Ty) są ją interpretujący.
A sądzisz, że rustin jest na tyle nie kumaty, że sam nie znajdzie w necie potrzebnych informacji i nie trafi na inne fora budowlane?
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

skoro to taka bułka z masłem to bądź tak dobry i zrób mi taki projekt, rzuty domu są w pierwszym poście.

izolację,styropian pod wylewki sam robiłeś?
muszę popatrzeć w twoim dzienniku


Nie mam izolacji pod wylewką icon_smile.gif
Projekt wentylacji robiłem sam icon_smile.gif


Ja mam Ci zrobić projekt wentylacji ???
A Ty mi coś zrobisz w gratisie ?
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

A poddasze , nie mów, że też nie masz. Muszę twój dziennik obejrzeć.

To jak pomożesz zrobić WM ?


Nie mam poddasza,mam parterowke icon_smile.gif
Naprawdę nie mam styro pod wylewką,nie było takiej konieczności ;)
Rurki podlogowki były montowane na listwach mocowanych do betonu.

Co do wentylacji już Ci pomoglem,masz podane wyżej jak i co liczyć.
Sumujesz wymagane normami wydajności,na tej podstawie dobierasz min.wydajność reku. Liczysz predkosc przepływów w kanałach stosując zasadę jak wyżej czyli max.2m/s. Jak będzie za dużo,dodajesz kanał.
Nawiewy w czystych,wywiewy w brudnych. Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

I sam nie montowałeś tej podłogówki skoro jest na listwach ? żartujesz sobie, taki świadomy inwestor. Kominek 16 kW to już pewnie sam dobierałeś icon_smile.gif


Wszystko sam dobieralem,brak styro pod wylewką to również moja decyzja,wkład też jak najbardziej sam łącznie z obudową bez kratek wentylacyjnych a nie za radą sąsiada a i zero grama wełny w domu to też moja decyzja,mam styropianowy bunkier ;)
Po prostu swoją kasą na dom chciałem dysponować sam a nie żeby sąsiad mi mówił co u niego jest dobre i wydać ja chcialem jak najlepiej żeby mieć dobry dom a nie tylko dach nad głową ;)

P.S.
To ja prostowalem mojego konstruktora płyty bo jemu włączyła się za duza wyobraźnia icon_biggrin.gif Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Wszystko sam dobieralem,brak styro pod wylewką to również moja decyzja,wkład też jak najbardziej sam łącznie z obudową bez kratek wentylacyjnych a nie za radą sąsiada a i zero grama wełny w domu to też moja decyzja,mam styropianowy bunkier ;)
Po prostu swoją kasą na dom chciałem dysponować sam a nie żeby sąsiad mi mówił co u niego jest dobre i wydać ja chcialem jak najlepiej żeby mieć dobry dom a nie tylko dach nad głową ;)

P.S.
To ja prostowalem mojego konstruktora płyty bo jemu włączyła się za duza wyobraźnia icon_biggrin.gif


Booooooooże, arturo jaki Ty mądry, a z tym prostowaniem konstruktora to już mi mowę odjęło, szacun. Po tym czego się dowiedziałem o tobie to teraz Tobie domy projektować a nie marnować swój super talent na forum.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Booooooooże, arturo jaki Ty mądry, a z tym prostowaniem konstruktora to już mi mowę odjęło, szacun. Po tym czego się dowiedziałem o tobie to teraz Tobie domy projektować a nie marnować swój super talent na forum.


No widzisz mhtyl z kim tańcujecie,Ty i reszta kółka różańcowego ? ;)
Kasuje Was za każdą bzdurę ;)
Poniżej "wesoła twórczość mojego konstruktora"
https://forum.budujemydom.pl/index.php?s=&a...st&p=496253
A projekt docelowy płyty po moich prostowaniach wyglądał tak:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?...212#post4776212


Sąsiady mi nic nie podpowiadały icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

No widzisz mhtyl z kim tańcujecie,Ty i reszta kółka różańcowego ? ;)
Kasuje Was za każdą bzdurę ;)


zalamka.jpg
Przestań chrzanić bo Cie rozdyma od samozachwytu. Polewkę z Ciebie robię a ty na serio to bierzesz :hahaha2:
jednak miałem rację żeś ty rodzina z Irusiem, on tez konstruktora poprawiał.
Link do komentarza
Nie licz na niego, bo to buc. To jak w tym przysłowiu która krowa dużo ryczy mało mleka daje.
Baran jeden wszystkich obraża, puszy się jak paw a podobny jest do pustaka Ackermana.
Nie powiem, zdarza mu się napisać jakiś post który jest prawdą, ale to zdarza mu się rzadko, a dyskusja z nim doprowadza do .... zapasów ze świnią w błocie.
Link do komentarza
Cytat

Wytyczne dot.wentylacji w pomieszczeniach powinieneś znać,wentylację projektuje się,żeby prędkość przepływu powietrza w kanałach była ok.2m/s i mniejsza,wzór na przekrój koła znasz lub sobie przypomnij bo ja już zapomniałem,podobnie jest ze wzorem na prędkość przepływu powietrza w kanałach o przekroju koła.



Nie każdy jest techniczny - co nie jest wadą.
Dla technicznego to BardzoMałyPanPikuś, ale dla nietechnicznego problem nie do przeskoczenia.
Są jeszcze tacy którym wydaje się, że są techniczni w 100% (albo i bardziej).

Powiedz mi łaskawco z czego wynika te 2m/s i mniejsza prędkość, jakich kanałów, w jakich miejscach pomiaru/liczenia i dla których pomieszczeń to dotyczy.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Powiedz mi łaskawco z czego wynika te 2m/s i mniejsza prędkość, jakich kanałów, w jakich miejscach pomiaru/liczenia i dla których pomieszczeń to dotyczy.


Nie sprawdzałem organoleptycznie jak zachowuje się powietrze przeplywajace pow.2m/s ale opieralem się na opiniach fachmanow ze będzie wentylacja slyszalna.
U siebie mam pon.2m/s i jest kompletnie nie slyszalna.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Czy jest chociaż jeden temat na forum , w którym arturo uczestniczył i nie zrobił się syf ?

ale jak co do czego to nie chce pomóc , mimo , że dla niego to bułka z masłem. Za darmo nie chcę


Pod spodem masz wszystko:
Cytat

Wytyczne dot.wentylacji w pomieszczeniach powinieneś znać,wentylację projektuje się,żeby prędkość przepływu powietrza w kanałach była ok.2m/s i mniejsza,wzór na przekrój koła znasz lub sobie przypomnij bo ja już zapomniałem,podobnie jest ze wzorem na prędkość przepływu powietrza w kanałach o przekroju koła.


O rozmieszczeniu anemostatów w jakim miejscu,co i dlaczego jest sporo tutaj i na FM.
Czyli jeśli chodzi o wentylację,tutaj również matematyka się kłania.
Zresztą widzisz,że matematyka to podstawa przy budowie domu,też to zawsze podkreślam,ona jest lepsza od najlepszego sąsiada ;)



Cytat

Co do wentylacji już Ci pomoglem,masz podane wyżej jak i co liczyć.
Sumujesz wymagane normami wydajności,na tej podstawie dobierasz min.wydajność reku. Liczysz predkosc przepływów w kanałach stosując zasadę jak wyżej czyli max.2m/s. Jak będzie za dużo,dodajesz kanał.
Nawiewy w czystych,wywiewy w brudnych.





Pamiętam,że był tu fajny temat założony przez adama.mk ale chyba zginął w czelusciach bo mało inwestorów z tego korzystało a tam było opisane co i jak.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Niestety nie ma co się spodziewać spektakularnych efektów. Tu kilka osób dzieli się radami w podobnym temacie:  
    • Po drugiej ścianie nie ma nic z tych rzeczy, stoi po prostu szafka i nie ma tam żadnych rur ani nic Jest to mieszkanie świeżo po remoncie w stanie deweloperskim i nie było na niej żadnych usterek. I tak ślady herbaty były pojedynczymi plamami-a tutaj mam wrażenie, że albo może za mocno przycisnęłam, albo może farba była za gęsta-cięzko powiedzieć, ale spróbuj odmalować na nowo docelową farbą tak jak Pan sugeruje.
    • A czy coś wiadomo czemu ten fragment ściany ma inną strukturę? Bo już samo to jest zastanawiające. Ponadto co jest po drugiej stronie tej ściany? Czasem takie dziwne rzeczy wychodzą, gdy po drugiej stronie jest np. prysznic i ściana ulega nadmiernemu zawilgoceniu. Zakładam, że nie jest to po prostu miejsce, w którym rozlała się ta herbata? jeżeli nie ma jakichś szczególnych przyczyn tego stanu rzeczy i powodów do niepokoju to powinno wystarczyć pokrycie ściany farbą separacyjną (na plamy), potem pomalowanie jej docelową farbą.
    • witam ponownie,   po przeczytaniu paru artykułów oraz obejrzeniu filmów na YT, zdecydowałem się, że zrobię instalacje wodnej na rozdzielaczach 2x rozdzielcze do zimnej wody(7 punktów) do ciepłej 3 punkty i tutaj następujące opcję: - rozdzielacz - 3 punkty na podwójnych kolankach(cyrkulacja)  - rozdzielacz na 2 punkty a przez prysznic podwójne kolanko cyrkulacyjne(prysznic jest pierwszym punktem)   Ale bardziej zastanawia mnie fakt przekrojów/przepływów...od pionu mam wyjście na 1/2 do pierwszego zaworu i tak też poprowadziłem instalację dalej. I nie wiem czy gdzieś dalej w instalacji ma sens używania przekrojów np.: 3/4 lub pex 20, skoro tutaj mamy wąskie gardło. Mam 2 typy rozdzielaczy np.: 3/4 belka i zawory 3/4 drugi belka 3/4 i zawory 1/2. Zastanawiałem się żeby użyć dwa łączone lewy 3/4x1/2 na np.: miskę wc a prawy 3/4x3/4 na np.: prysznic, wannę lub zlewozmywak. Jeszcze inna rzecz mnie nurtuje, będę miał zasobnik pojemnościowy i tutaj zastanawiam się czy może na ciepłą wodę i cyrkulację dać np.: pex 20mm, czy to ma sens skoro wcześniej mamy pex 16 lub gwint 1/2, bo jeżeli dobrze rozumiem to zimna wodą wypycha ciepłą wodę z boilera. Zastanawiam się czy może dać też baterie termostatyczne, ale to jest nowy wątek, choć temp wody będę miał raczej stałą 45/40stopni to po przeczytaniu wstępu, gdzie piszą, że mogą usprawnić utrzymanie temp. w przypadku skoków ciśnienia/przepływu więc tam z tyłu głowy trochę też o tym myślę. Ale tak jak pisałem to jest nowy wątek. Z drugiej strony też tak patrzę, że wszystkie gwinty do baterii wannowej, prysznica są na g1/2. Na pewno lepiej byłoby jakbym instalację do rozdzielacza/czy miał poprowadzoną na np.: 3/4, w tedy chyba puszczenie wszystko na pex 16mm nie stanowiłoby problemu.   Jeszcze mam pytanie w jakiej kolejności podpinać punkty pod rozdzielacz zimnej wody? Wstępnie założyłem, że bliżej od źródła będą elementy z dużym/wrażliwym poborem i tak np.: zasobnik, prysznic, zlewozmywak, wanna(tutaj mogę poczekać odkręcam i czekam), z "drugiej strony" będzie miska wc(tym bardziej mogę czekać), zmywarka itd. Proszę o opinię wszystkich, a na pewno: @Redakcja@animus
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...