Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Pro-Vent

Uczestnik
 • Posty

  26
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

1 Neutralny

O Pro-Vent

 • Ranga
  Profesjonalista

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Grubość izolacji sugerujemy przyjąć z Rozporządzenia Ministra i Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W tabeli: „Izolacja cieplna przewodów rozdzielczych i komponentów w instalacjach centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej (w tym przewodów cyrkulacyjnych), instalacji chłodu i ogrzewania powietrznego” jest mowa o 80mm dla przewodów ogrzewania powietrznego przebiegających przez przestrzeń nieogrzewaną. Rozumiem, że standardowo wentylacja mechaniczna nie pełni roli ogrzewania powietrznego, nie mniej najrozsądniej jest maksymalnie ograniczać straty temperatury na przewodach wentylacyjnych. Stąd, wydaje się zasadne korzystanie z ww. tabeli. Również ze względu na okres letni kanały powinny być należycie zaizolowane aby niepotrzebnie nie podnosić temperatury powietrza nawiewanego. Podana w Rozporządzeniu grubość izolacji dotyczy materiału o współczynniku przenikania ciepła l= 0,035 W/mK. Zespół Pro-Vent
 2. Jak słusznie poprzednicy zaznaczyli, "napęd grawitacyjny" wentylacji ostatniej kondygnacji jest najmniejszy. Przyczyną jest niski komin. Przez brak właściwego, ciągłego nawiewu można łatwo odwrócić ciąg w kanałach wywiewnych czyniąc je kanałami nawiewnymi ze wszystkimi tego konsekwencjami. Może to prowadzić do schłodzenia ścian tych kanałów utrudniając powrót do prawidłowej pracy. Budynek wyposażony w wentylację nawiewno-wywiewną całkowicie eliminuje powyższe problemy oraz usuwa nadmiar wilgoci z budynku. Dodatkowo takie wilgotne ściany zmieniają współczynnik przenikania ciepła, czyli po prostu generują większe straty ciepła. Prawidłowo działająca wentylacja jest warunkiem koniecznym do zapewniania dobrej jakości powietrza, która ma przełożenie na nasze samopoczucie i zdrowie. Nie tylko w kontekście wspomnianej łazienki, ale całości budynku. Dlatego sugerujemy nie fundować sobie życia „z workiem foliowym” na głowie. Serdecznie zachęcam do lektury: http://www.pro-vent.pl/dlaczego-wentylowac,0.html. Zespół PRO-VENT
 3. Wentylacja grawitacyjna w szczelnych budynkach (nowa stolarka okienna) nie działa poprawnie. Zachęcam do lektury: http://www.pro-vent.pl/wentylacja-grawitacyjna,0.html. Dodatkowo, tylko WM zapewni oszczędność na ogrzewaniu, poprzez zastosowanie w rekuperatorze odzysku ciepła z powietrza wywiewanego i będziemy nawiewać powietrze o temperaturze komfortowej (zależnie od zastosowanej jednostki i rozwiązania projektowego), dokładnie tam gdzie chcemy i wywiewać w ilości wymaganej z pomieszczeń, które tego wymagają. Przepływ powietrza w budynku będzie prawidłowy – od pomieszczeń czystych do pomieszczeń brudnych. Co więcej, wywiewając w sposób ciągły powietrze wilgotne z łazienek minimalizujemy możliwość pojawienia się grzybów. Wykorzystanie kanałów wentylacji grawitacyjnej do WM: zalecamy wykonywać instalację z kanałów nie mniejszych niż te o średnicy 125mm, szczególnie z kuchni, łazienek, toalet. Sugerujemy aby wykonanie instalacji zlecić profesjonalnej firmie: w załączonym schemacie instalacji nie pokazano wielkości przewodów, czerpni i wyrzutni (które powinny mieć wymiar większy niż wynika to z wielkości kanału), grubości izolacji, zastosowanych tłumików akustycznych (polecamy: http://www.pro-vent.pl/wyposazenie-tlumiki-elastyczne,0.html ), przepustnic powietrza… Można kontaktować się z instalatorami http://www.pro-vent.pl/instalatorzy,0.html lub bezpośrednio z Pro-Vent odnośnie zapytań związanych z centralami wentylacyjnymi czy gruntowymi wymiennikami ciepła PROVENT-GEO. Aby zapewnić skuteczny przepływ powietrza drzwi do pokoi powinny być podcięte na wysokość ok. 2cm. Dobór wielkości rekuperatora: w bardzo prosty sposób można określić wielkość jednostki korzystając z naszych tabel doboru: http://www.pro-vent.pl/rekuperatory-mistral-smart,0.html. Polecamy nowoczesne, oszczędne i ciche centrale z linii SMART z automatyką RC6mini. Wymiennik przeciwprądowy = wysoki realny odzysk ciepła. Lekka konstrukcja ułatwia montaż. Przy wyborze centrali sugeruję zapoznać się z cenami filtrów, które należy wymieniać co ok. 3 miesiące. Powinny być tanie i proste w wymianie aby inwestor samodzielnie mógł to zrobić, minimalizując koszta eksploatacyjne. Zapraszamy do zapoznania się z naszą bazą wiedzy na stronie www.pro-vent.pl ponieważ znajduje się wiele pomocnych informacji. Zespół Pro-Vent.
 4. Do dyskusji można jeszcze dodać wymagania godnej uwagi normy europejskiej PN-EN 15251 „Kryteria środowiska wewnętrznego, obejmujące warunki cieplne, jakość powietrza wewnętrznego, oświetlenie i hałas”. W kwestii strumienia powietrza wentylacyjnego norma opisuje trzy kategorie pomieszczeń ze względu na wymaganą klasę komfortu (w załączeniu) [attachment=23572:PN_EN_15..._tabela_.doc] Kategoria Wyjaśnienie I Wysoki poziom wymagań, zalecana dla pomieszczeń przeznaczonych dla wrażliwych i delikatnych osób ze specjalnymi wymaganiami np. niepełnosprawnych, chorych, niemowląt oraz osób starszych II Normalny poziom wymagań, powinien być używany dla budynków nowych i remontowanych III Dopuszczalny poziom wymagań, może być używany dla budynków istniejących Stosowanie normy jest dobrowolne, jednak wydaje się ona bardzo dobrym drogowskazem przy określaniu strumieni powietrza wentylacyjnego. Dla budynków jednorodzinnych sugerujemy dążyć do I kategorii. Oczywiście poza samą wielkością strumienia wentylacyjnego niemniej ważna jest lokalizacja i dobór elementów nawiewnych i wywiewnych oraz zapewnienie sprawnego przepływu powietrza między pomieszczeniami (podcięcia drzwi na wysokość ok. 2cm nad podłogą). Zachęcamy do zapoznania się z PN-EN 15251. Pro-Vent PN_EN_15251__tabela_.doc
 5. Świeże powietrze (tlen !!!) jest niezbędne do życia i nie jest istotne czy będzie go brakować w domu ogrzewanym ekogroszkiem, gazem, olejem, prądem czy kominkiem. Wentylacja mechaniczna dostarcza świeże powietrze do wnętrza budynku a dodakowo rekuperator pozwala odzyskać część ciepła usuwanego z powietrzem. I cała filozofia. Jeśli komuś nie zależy na odzysku ciepła - jego wybór. Ale wybór mieszkania w "ogrzewanym termosie" bo tak szczelnie wykonywane sa teraz nowe budynki to skazanie się na życie w zatęchłym domowym powietrzu co w dłuższej perspektywie odbije się na naszym zdrowiu.
 6. Opinia, że instalowanie rekuperatora nie ma sensu, gdy decydujemy się na kocioł węglowy jest fałszywa. Rekuperacja, czyli wentylacja z odzyskiem ciepła w przypadku nowych, szczelnych obiektów jest nieodzowna. Chodzi przede wszystkim o ich szczelność, nie same koszty ogrzewania. Tanie ogrzewanie jest zaletą, ale nie da się żyć w domu bez świeżego powietrza. A w nowoczesnym budownictwie wentylacja grawitacyjna często nie działa prawidłowo, bo żeby usunąć zużyte powietrze trzeba dostarczyć świeże. A skąd je wziąć skoro dom jest szczelny? Chyba że mając tanie ogrzewanie decydujemy się na mieszkanie w domu z uchylonymi oknami przez cała dobę i cały rok lub wietrzenie domu co kilka godzin. I jest jeszcze problem poddaszy użytkowych, na których wentylacja grawitacyjna praktycznie nie ma szans zadziałać. Dlatego właśnie warto mieć wentylację mechaniczną, która za nas zadba o komfortowe powietrze. Przede wszystkim wentylacja zawsze będzie dobrze działać i to z taką intensywnością, jak tego chcemy. A że pozwoli jeszcze dodatkowo na oszczędności odzyskując ciepło z usuwanego powietrza, to kolejna korzyść.
 7. Proponuję rozważyć zakup z ekonomicznej linii central firmy Pro-Vent. Sprawdzone, skuteczne urządzenia z nowoczesnymi (cichymi i energooszczędnymi) wentylatorami, dedykowanym wymiennikiem (optymalny odzysk ciepła) oraz automatyką dobraną zależnie od potrzeb klienta. Dla domu o powierzchni 130m2 strumień powietrza wentylacyjnego do 300 m3/h. W tym miejscu zaproponowałabym centralę MISTRAL 300. Sugeruję również zastanowić się nad urządzeniami, bardzo popularnymi, o wysokiej sprawności odzysku ciepła, inteligentnym sterowaniem nagrzewnicy wstępnej oraz automatycznym obejściem wymiennika ciepła (by-pass). Tutaj znakomicie sprawdzi się MISTRAL SMART 300 EC.
 8. Dzień dobry! Nie można do kanału podłączyć i kuchni i łazienki jeszcze na tym samym poziomie, bo powietrze zamiast trafiać do komina może tez przepływać między pomieszczeniami, nie mówiąc już o akustyce. Dodatkowy otwór w scianie (kratka wentylacyjna) może troszkę pomóc, ale znacznie wychłodzi łazienkę ( zimą nawiew chłodnego powietrza ) i szybko go Pan "zatka" z tego powodu. Najlepiej w całym domu zastosować system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, wtedy ma Pan problem rozwiązany kompleksowo we wszystkich pomieszczeniach. Dostępne sa tez na rynku małe ścienne rekuperatorki, które częściowo tez pomoga rozwiązac łazienkowy problem.
 9. Witam! W nowobudowanym domu najlepiej wykonać wentylację mechaniczna z odzyskiem ciepła. Można wtedy grawitacyjne kanały wentylacyjne wykorzystać jako przepust dla rur do wentylacji mechanicznej. Sposób rozprowadzenia kanałów, ich przekroje, wielkość centralki powinien dobrać doświadczony instalator, który będzie wykonywał cały układ. Wentylację wykonujemy w całym budynku, nawiewy w pokojach, wywiewy w kuchniach , łazienkach i garderobach. W nowych, szczelnych budynkach zastosowanie wentylacji grawitacyjnej latem nic nie daje a zima powoduje drastyczne straty.
 10. Jeśli chodzi o wentylację sali trzeba zamontować centralę o odpowiedniej wydajności. To zależy ile osób tam będzie przebywać. Trzeba zaprojektować nawiewy i wywiewy, przeliczyć opory. Jeśli chce pan trochę poszerzyć więdzę na temat wentylacji zapraszam na nasze strony www.pro-vent.pl. Może Pan też skontaktować się z instalatorem, który Panu zaprojektuje i wykona system. Na naszej stronie znajdzie Pan namiary na część z nich.
 11. Możemy radzić raczej w kwestii wentylacji nie klimatyzacji. Ale tak swoją drogą to sala powinna mieć dobrą wentylację, bo klimatyzacja przy braku wentylacji chłodzi tylko powietrze, które znajduje się już w pomieszczeniu a nie dostarcza nowego. Przyjmując np. 20 osób jednocześnie przydałaby się dostarczyć min. 600 m3/h świeżego powietrza.
 12. Czyścić kanały oczywiście można. Nie ma jednak rozporządzeń, które narzucałyby taką konieczność w domach. Są firmy, które oferują takie usługi i z nimi trzeba omówić szczegóły. Wszystko też zależy od rodzaju kanałów, z jakich wykonano instalację. Niektóre z nich mogą być delikatne i przy mechanicznym czyszczeniu mogą się po prostu porwać. Ważne jest regularne (raz na 3 miesiące) wymienianie filtrów w centrali, które wyłapują większość pyłów. Najbardziej brudzi się odcinek pomiędzy czerpnią zewnętrzną i centralą. Jeśli mamy swobodny dostęp do tego odcinka kanału (np. kanał leży na strychu) to można go raz na 3 lata po prostu wymienić na nowy. Jest to dużo prostsze i tańsze od czyszczenia. Zakończenia anemostatów i dochodzące odcinki kanałów można wyczyścić przy okazji malowania mieszkania (ręcznie).
 13. Montowanie instalacji wyciagowej w bloku nie jest sprawą oczywistą. W starych blokach kanały wentylacji grawitacyjnej łączone były co drugie piętro, wiec wszystkie zapachy wyciągnięte przez wentylator z jednej łazienki trafia do sąsiada 2 pietra wyżej. Jeśli w łazience jest np. piecyk gazowy z otwarta komorą spalania, to zamontowanie wentylatorka wyciągowego jest zabronione. Pierwszym krokiem poprawy wentylacji łazienki niech będzie sprawdzenie, czy drzwi od tego pomieszczenia mają odpowiednie podcięcie lub otwory do napływu świeżego powietrza.
 14. WSPÓŁPRACA CENTRALI Z OKAPEM KUCHENNYM - wymuszenie wietrzenia Możliwe jest podłączenie do wyciągu centrali okapu kuchennego, tylko w przypadku kuchenek elektrycznych. Okap kuchenny koniecznie musi mieć zamontowany filtr tłuszczowy (zapobiega to trwałemu zabrudzeniu kanałów wentylacyjnych oraz wymiennika ciepła). Podczas pracy okapu kuchennego centrala wentylacyjna powinna pracować z maksymalną wydajnością. W przypadku, gdy okap posiada silnik o wydatku większym niż wydajność znamionowa centrali wentylacyjnej należy stosować przepustnice zwrotne na pozostałych kanałach wyciągowych lub przepustnice stałego przepływu np. MR 125 z oferty Systemair. Opcjonalnie sterowniki procesorowe MISTRAL RC1, RC2, RC4 mogą zostać przystosowane do współpracy z okapem kuchennym. Niezależnie od podłączenia okapu kuchennego w pomieszczeniu kuchni należy zamontować dodatkowy anemostat wywiewny.
 15. Zmierzone przez Pana wielkości przepływu wydają się być błędne. Pomiary wydajności wentylacji przeprowadza się przy anemostatach ustawionych tak jak chcielibyśmy, aby one pracowały, a nie przy wykręconym anemostacie całkowicie, bo wtedy "rozbilansowujemy" całą pracę układu wentylacji. Proszę wykonać pomiary jeszcze raz przy standardowo pracującym układzie i przy użyciu odpowiednich do tej wielkości przepływu przyrządów.
×
×
 • Utwórz nowe...