Skocz do zawartości

Drukowanie domu przy pomocy drukarki 3D


Recommended Posts

Drukowanie domu przy pomocy drukarki 3D !

Czy to nasza przyszłość ? budując dom, nie będziemy musieli
tracić czas na szukanie rzetelnej ekipy, która zrobi to szybko i nie wyniesie
przy okazji połowy materiałów.

Budowa domu sprowadzi się bowiem tylko do uruchomienia
ogromnej drukarki 3D i poczekania kilku dni, aż maszyna zakończy swą pracę.
Na razie wykonuje się drukowanie stanu surowego,
Podejrzewam że to beton z mikrowłóknem i plastyfikatory ,może jeszcze barwniki icon_lol.gif

W ubie­głym roku Chiny za­pre­zen­to­wa­ły dru­kar­kę 3D, która
w ciągu doby jest w sta­nie wy­ko­nać aż 10 domów.

Czy ceny mieszkań spadną ?

Chiny drukują całe bloki mieszkalne.





Czy część budowlańców wznoszących mury już wkrótce pójdą na bezrobocie ?

Jak wygląda stan prawny w Polsce w Unii ,czy przepisy zdołają nadążyć za nowymi technologiami

Chińscy in­ży­nie­ro­wie po­czy­ni­li ogrom­ne po­stę­py w tej ma­te­rii, gdyż kilka dni temu za­pre­zen­to­wa­li jesz­cze więk­sze osią­gnię­cie.
Lo­kal­na firma Win­sun po­ka­za­ła, że dzię­ki tech­no­lo­gii druku 3D jest w sta­nie nie tylko wy­ko­nać luk­su­so­wą re­zy­den­cję, lecz także kil­ku­pię­tro­wy blok miesz­kal­ny. Za­pre­zen­to­wa­na re­zy­den­cja ma po­wierzch­nię 1100 m kwa­dra­to­wych i w za­sa­dzie jest to go­to­wy dom, który na­le­ży oczy­wi­ście wy­koń­czyć. Drugi bu­dy­nek jest jesz­cze bar­dziej im­po­nu­ją­cym osią­gnię­ciem, gdyż jest to aż pię­cio­kon­dy­gna­cyj­ny blok miesz­kal­ny z wy­dzie­lo­ny­mi lo­ka­la­mi.



Obie kon­struk­cje zo­sta­ły wy­ko­na­ne war­stwa po war­stwie z be­to­nu, na­kła­da­ne­go przez dysze spe­cjal­nie za­pro­jek­to­wa­nej dru­kar­ki, acz­kol­wiek pro­du­cen­ci ma­szy­ny nie ujaw­ni­li, ile czasu zajął cały ten pro­ces.
Na razie nie wia­do­mo, czy Win­sun za­mie­rza sa­mo­dziel­nie sta­wiać bu­dyn­ki, czy też ogra­ni­czy się tylko do sprze­da­wa­nia swych dru­ka­rek innym fir­mom.

http://technowinki.onet.pl/technika/chiny-...ieszkalne/1h5v3 Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 5 miesiące temu...
Witam Was. Czy słyszeliście o budowie domu z żywicy ? Ogólnie budowy takiej dużej rzeczy z drukarki3d ? Myślałem by samemu wydrukować lub zlecic zbajimej firmie 3d desingers wydrukowanie małej makiety domku jednorodzinnego z żywicy fotoutwardzalnej. Jest to nowa technologia i mało osób o niej wie , dlatego staram się logować na forach i pytać bo w przyszłości chciałbym jak chińczyk wydrukować swój dom icon_biggrin.gif czy ktoś z obecmycha do czynienia z takimi nowinkami?
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
teoretycznie tak . W praktyce zwłaszcza w UE cena wzrośnie. Po pierwsze dlatego że mniejszy koszt powiększy zysk inwestora
, po drugie konieczne okażą się potrzebne potrzebne nowe materiały ociepleniowe dedykowane do tego drukowania. Certyfikaty, atesty etc.
Po trzecie koszt oprogramowania dla każdego projektu domu.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 11 miesiące temu...
Gość stach
2 godziny temu, Qubacen napisał:

Nie wiem jak z zabezpieczeniem p.poż.? Podejrzewam, że jakoś to jest "nie palne" bo jeśli nie to chyba bałbym się tego rodzaju wynalazku.

Masa do drukarki jest na bazie cementu i tu nie ma co się palić...

Link do komentarza

Przy indywidualnych projektach myślę, że drukowanie 3D to raczej przyszłość za jakieś 10, 15 lat. Zbyt wiele elementów do pogodzenia i zaprogramowwania. I sprowadzenia. Chyba że będzie to skorelowane bezpośrednio z proramem do projektowania. Tzn dostając dokumentacje dostajesz plik do drukarki 3D - a ta drukuje dom. Jest jeszcze kwestia transportu drukarki na dzialkę z inwestycją, lub wydrukowanego budynku na działkę.

Myślę, że większa szansa na powodzenie, to raczej składanie domu z maksymalnie bogatego zespołu części przez roboty.

z ostatniej chwili

takie cos właśnie znalazlem:

 http://businessinsider.com.pl/technologie/nowe-technologie/apis-cor-dom-wydrukowany-w-24-godziny/42sv0n9

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
8 godzin temu, SkyWalker napisał:

Rosjanie spokojnie dali rady z wydrukowaniem funkcjonalnego domu, w krótkim czasie i przy naprawdę niskich temperaturach. Pokazali tym samym, że można tego dokonać bez większych problemów.

No nie wiem czy z wydrukowaniem domu. Pokazali drukowanie ścian, zresztą imponujaco - izolacja ich nie była drukowana. Tak więc jest to tylko jakies 20 % domu. Reszta chyba nie byla drukowana! 

Nie ma w kosztorysie izolacji przeciwwilgociowej, krycie dachu jakaś cieniutka papa? folia? Fundament też dziwnie tani, a na filmie słabo pokazany - chyba nie poniżej poz. zamarzania - wyglada na reklamówkę, nie na real

oczywiście mhtyl napisze że wietrzę spisek - a ja tylko sobie film ogladałem :icon_biggrin:

 

Link do komentarza
Gość stach
1 godzinę temu, zenek napisał:

Ale trza było post przeczytać, anie szukać dziury w linku. I ewentualnie do postu się czepić    :wallbash: 

Tu nie chodzi tylko o ten post, tylko o ten temat - a o całokształt i system Twojego działania i Twojej twórczości...

Link do komentarza
Gość mhtyl

Miałem nie zabierać tu głosu pomimo, że zostałem wezwany. zenek sam nie wie co pisze, podał linka identycznego co Qubacen i chrzani coś o dziurze a tylko została zwrócona mu lekko uwaga że ten sam link już został wcześniej wklejony. Ręce opadają od przepychania się z zenkiem.

Link do komentarza
37 minut temu, stach napisał:

Tu nie chodzi tylko o ten post, tylko o ten temat - a o całokształt i system Twojego działania i Twojej twórczości...

No to proszę o następne przykłady godne łojenia!

 

23 minuty temu, mhtyl napisał:

Miałem nie zabierać tu głosu pomimo, że zostałem wezwany. zenek sam nie wie co pisze, podał linka identycznego co Qubacen i chrzani coś o dziurze a tylko została zwrócona mu lekko uwaga że ten sam link już został wcześniej wklejony. Ręce opadają od przepychania się z zenkiem.

Bo czepiacie się detali - a nie rzeczy ważnych. To jest takie dzialanie - jak nie mozesz czepić się meritum, to znajdź słaby detal i na nim się skup - nawet opisane w "Erystyce" - takiej rozprawce nt prowadzenia sporow.

Link do komentarza
Gość mhtyl

Przecież nikt się ciebie nie czepia, ty sam stosujesz jakiś masochizm. napisze jeszcze raz, aaaa zwrócił Ci tylko uwagę grzecznościowo że wkleiłeś takiego samego linka co Qubacen a stach odpowiedział aaaa, a Ty zaraz z jakimiś tekstami że trza było przeczytać a nie szukać jakieś dziury, czy ktoś coś wspominał o tekście i czy czegoś szukał? Weź się ogarnij i nie rób z siebie męczennika.

Link do komentarza
6 godzin temu, Budujemy Dom - podstawa domu napisał:

Spokojnie, zdarzyła się pomyłka, nie ma co ciągnąć tematu. Co do meritum - ciekawi mnie, ile trzeba doliczyć za przygotowanie, czyli zaprogramowanie takiego sprzętu.

Myślę, że przyszłość - to bezpośredni eksport pliku z programu do projektowania - albo raczej - import takiego pliku do drukarki i po sprawie.

Na razie jednak jest to druk stanu surowego - czyli 25 - 30 % budynku, czasem nawet mniej .

Ciekawe, czy i kiedy będzie możliwy druk całości. I z czego?

 

 

Link do komentarza
Gość stach
Dnia 10.03.2017 o 22:32, zenek napisał:

No to proszę o następne przykłady godne łojenia!

Przecież już napisałem, że nie mam zamiaru (bo nie lubię) kopać się z koniem...

Link do komentarza

Z tego co pamiętam to drukarki drukują z materiału zbliżonego do plastiku - jeśli tak to moje pytanie o p.poż pozostaje aktualne oraz znika problem izolacji przeciw przeciwwilgociowej. Ale jeśli jest to na bazie cementu (jak wspomniał Stach) to nie wiadomo jaki procent cementu w stosunku do tworzywa? Jakiego tworzywa (jeśli w ogóle) etc.... I wtedy faktycznie izolacja przeciwwilgociowa już powinna się znaleźć.

I nie zgodzę się z Zenkiem, że to 25%-30% bo jeśli jest domieszka tworzywa to tak jak napisałem wyżej odpada izolacja przeciwwilgociowa, tynkowanie/szpachlowanie, elewacja zewnętrzna (można zaprogramować aby drukując ściany walnęło mozaikę bądź imitację kamienia od zewnątrz). Więc to jakieś 50%-60% budynku do stanu deweloperskiego.

Link do komentarza
5 godzin temu, Qubacen napisał:

Z tego co pamiętam to drukarki drukują z materiału zbliżonego do plastiku - jeśli tak to moje pytanie o p.poż pozostaje aktualne oraz znika problem izolacji przeciw przeciwwilgociowej. Ale jeśli jest to na bazie cementu (jak wspomniał Stach) to nie wiadomo jaki procent cementu w stosunku do tworzywa? Jakiego tworzywa (jeśli w ogóle) etc.... I wtedy faktycznie izolacja przeciwwilgociowa już powinna się znaleźć.

I nie zgodzę się z Zenkiem, że to 25%-30% bo jeśli jest domieszka tworzywa to tak jak napisałem wyżej odpada izolacja przeciwwilgociowa, tynkowanie/szpachlowanie, elewacja zewnętrzna (można zaprogramować aby drukując ściany walnęło mozaikę bądź imitację kamienia od zewnątrz). Więc to jakieś 50%-60% budynku do stanu deweloperskiego.

Jeśli ja dobrze rozumiem ideę tego, to w tym przypadku jest to daleka wariacja nt. drukowania 3D - w zamyśle z plastiku. Tu mamy po prostu stworzony automat, który może pobierać beton. Myślę że spokojnie można by zamienić go na ciasto :icon_biggrin:

Link do komentarza
Dnia 14.03.2017 o 12:11, Budujemy Dom - podstawa domu napisał:

Jeśli ja dobrze rozumiem ideę tego, to w tym przypadku jest to daleka wariacja nt. drukowania 3D - w zamyśle z plastiku. Tu mamy po prostu stworzony automat, który może pobierać beton. Myślę że spokojnie można by zamienić go na ciasto :icon_biggrin:

W zasadzie drukarka 3D drukuje "ze wszystkiego".

Problemem nie jest materiał z jakiego drukuje, tylko jego "szybkie twardnienie".

Od lat cukiernicy drukują czekoladą ozdoby, figurki, itp, np:

Drukarka-3D-drukuj%C4%85ca-z-czekolady-d

Drukarka-3D-drukuj%C4%85ca-z-czekolady-d

Cena takiej (prostej) drukarki 3D ,to około 15.000zł.

Drukarka-3D-drukuj%C4%85ca-z-czekolady-d

Co do programowania - można "ręcznie" napisać program, ale można też wykonać model i zeskanować (3D), a potem dowolnie go skalować. 

 

Link do komentarza

Myśle ze ciekawe mogły by być natryski 3D już teraz (a może sa) na ściany - w formie płaskorzeźby - wewnątrz i zewnątrz. Lekkie, kolorowe i zmywalne - tu jest szerokie pole do popisu. I pod względem formy, zastosowania jak i materiałów.

I w sumie wygodne do projektowania, proste do prezentacji w trakcie projektu. Jest jednak kwestia druku koloru - bo z tego co widziałem, na razie kolorystyka z drukarki jest uboga - drukuje się kształt - maluje sie osobno.

Link do komentarza
Dnia 14.03.2017 o 07:04, Qubacen napisał:

I nie zgodzę się z Zenkiem, że to 25%-30% bo jeśli jest domieszka tworzywa to tak jak napisałem wyżej odpada izolacja przeciwwilgociowa, tynkowanie/szpachlowanie, elewacja zewnętrzna (można zaprogramować aby drukując ściany walnęło mozaikę bądź imitację kamienia od zewnątrz). Więc to jakieś 50%-60% budynku do stanu deweloperskiego.

Chodziło mi o 25 -30% wykończonego budynku - oczywiście to przybliżenie.

Ale ta mieszanka na filmie  jest betono- podobna - być może to beton superszczelny - o ile taki jest.

Natomiast imitacja kamienia to wyższa szkola jazdy - szczegól powierzchni, kolor - nie wiem, czy dla tych drukarek (w każdym razie z przedmiotowego filmu) jest to możliwe. 

I jeszcze: dom z plastiku - nie wiem czy to bedzie zdrowe do mieszkania - ale nauka idzie oczywiście do przodu -na razie mam zaufanie do ceramiki, betonu i drewna:14_relaxed:

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
18 godzin temu, zenek napisał:

Natomiast imitacja kamienia to wyższa szkola jazdy - szczegól powierzchni, kolor - nie wiem, czy dla tych drukarek (w każdym razie z przedmiotowego filmu) jest to możliwe. 

I jeszcze: dom z plastiku - nie wiem czy to bedzie zdrowe do mieszkania - ale nauka idzie oczywiście do przodu -na razie mam zaufanie do ceramiki, betonu i drewna:14_relaxed:

1) Coś Ty - to jest pikuś - kolorystyka może i kuleje, ale jeśli chodzi o szczegóły to odwzoruje Ci teściową tak, że do szafy się schowasz w mniej niż 1,5s....

2) Nie wiem, nie znam się, zarobiony jestem - aczkolwiek chodzę w plastikowej bluzie (polar) i dobrze mi w nim. Moi przodkowie nie uznawali wełny/styropianu i przyczyniali się do chmury smogowej - ale nikt im tego nie wypominał.

Link do komentarza
2 godziny temu, Qubacen napisał:

odwzoruje Ci teściową

W Chinach - widziałem taki filmek - firma robi model (wg cyfrowego wcześniejszego scanu 3D (mały) człowieka, zwierzęcia (np. żony, dziecka, twego psa) - jednak później malują go ręcznie. Więc cos jest na rzeczy.

Polar -  Charakteryzuje się hydrofobowością i dobrą izolacją ciepła, ma znacznie lepsze właściwości termoizolacyjne niż wełna, a w przypadku zamoczenia nie traci tych właściwości. Ale - też gdzieś to słyszałem - jest zrobiony na wzór jakiejś chyba sierści zwierzaka - tylko nie pamiętam jakiego.. 

więc jeśli zrobią włókno na wzór drewna, ceramiki  o wytrzymałości betonu, ciepłocie polaru i nieprzemakalności folii, ale oddychające - to będzie chyba wynalazek na miarę telefonu, komputera, czy internetu...

Link do komentarza
3 godziny temu, Qubacen napisał:

Super sprawa - i super, że polska technologia.

Idealna sprawa dla projektantów wnętrz i plastyków.

I chyba nie niebawem zisci się moje marzenie o drukowaniu płaskorzeźb ale z całym bogactwem barw i obłości. Choć to na pewno o wiele trudniejsze, niż warstwowe nakładanie kolorowych tynków.

 

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...