Skocz do zawartości

W jakiej odległości od płotu sąsiada mogę postawić wiatę na drewno?


Recommended Posts

Gość gawel
No jasne eksperta i duperta, jak ktoś załatwia się pieniędzmi to czemu nie może kogoś z grenpisu itd . Jeżeli sąsiad jest ok to po prostu trzeba sie zapytać czy można zlokalizować wiatę przy ogrodzeniu a nie stawiać 4 m od płotu co jest debilizmem bo wiata nie ma okna więc co najwyżej 3 m jeżeli miałoby być traktowana jako budynek. Edytowano przez gawel (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Odpowiedź eksperta: Na działce można postawić wiatę lub budynek gospodarczy o powierzchni do 10 m2 pod warunkiem, że działka ma przynajmniej 500m2 powierzchni.



icon_eek.gif Nic w tej "poradzie" (eksperta) nie jest prawdą.

Przyjmując, że wiata nie jest budynkiem, teoretycznie może stać nawet w granicy.

Ale, w tej wiacie ma być składowane drewno, które niewątpliwie jest materiałem palnym, a w zwiazku z tym maja zastosowanie przepisy p.poz, czyli Rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U.2010.109.719), a konkretnie:

Cytat

§ 4. 1. W obiektach oraz na terenach przyległych do nich jest zabronione wykonywanie następujących czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji:

6) składowanie poza budynkami w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki sąsiedniej materiałów palnych, w tym pozostałości roślinnych, gałęzi i chrustu;




Mając to na uwadze, minimalna odległość od granicy, wiaty (z drewnem) wynosi 4m.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Gość BUDOWLANIEC
Cytujecie zapisy z Ustawy, ale brak konkretnej odpowiedzi. Takie ble, ble, ble, czyli bełkot prawny. Wiata nie jest budynkiem i nie mają tu zastosowane cytaty z Ustawy nie odpowiada. WSTYD !!!!!
Link do komentarza
Cytat

Cytujecie zapisy z Ustawy, ale brak konkretnej odpowiedzi. Takie ble, ble, ble, czyli bełkot prawny. Wiata nie jest budynkiem i nie mają tu zastosowane cytaty z Ustawy nie odpowiada. WSTYD !!!!!



Zacytowano Rozporządzenie ministra infrastruktury, a nie ustawę Prawo budowlane. Odpowiedź jest na tyle konkretna, na ile to możliwe, bo w pytaniu nie określono parametrów działki, a to ma wpływ na wymagane odległości.
Natomiast to czy wiatę należy zaliczyć do budynków czy też budowli to potencjalnie przedmiot sporu, zależnie od jej cech. Jednak przede wszystkim jednak wiata jest budynkiem zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych, w rozdziale drugim PKOB jest zapis:
"Za szczególny rodzaj budynku uważa się wiatę, która stanowi pomieszczenie
naziemne, nie obudowane ścianami ze wszystkich stron lub nawet w ogóle ścian
pozbawione. "
PKOB została wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. (DZ.U. Nr 112, poz. 1316) wraz ze zmianami z 2002 r. (Dz. U. Nr 18, poz. 170). W sensie prawnym ma więc taką samą rangę jak i rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, które określa wymagane odległości od granic działki.

Z kolei ustawa Prawo budowlane art. 3 ust 2 definiuje budynek jako "obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach;"
Trzeba zauważyć, że budynek nie musi mieć wszystkich ścian. Liczby tych wydzielających z przestrzeni przegród nie określono, a sam dach też jest przegrodą. Do trwałego związania z gruntem wystarczy zaś sam fundament punktowy. A najczęściej słupy konstrukcji wiaty opiera się na bloczkach betonowych.
Zgłaszając zamiar budowy wiaty mamy więc wszelkie szanse, że urzędnicy wydziału architektury będą wymagać spełnienia warunków (odległości) opisanych w artykule.

Rozsądną propozycję, tego kiedy wiatę uznać za budynek można znaleźć tu:
http://wingik.slask.eu/files/Wiata.pdf

Osobny problem to klasyfikacja wiaty do celów podatkowych. Zainteresowanym polecam:
http://portalprocesowy.pl/opinie-i-komenta...-budynkiem.html
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
Witam.A co jeżeli ma się działkę 560m2 i na niej stoi budynek o powierzchni 100m2 czy mogę postawić jeszcze do tego wiatę 25m2 .Według tego opisy nie może być więcej jak 2 wiaty na 500m2 a u mnie stoi budynek.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
  • 10 miesiące temu...
Gość architektRK
co to za bzdury!!! jak można to pisać? może autor sam przeczytałby przepisy, które wymienia, bo nie ma w nich w ogóle mowy o wiacie!!! Te same bzdury piszą w muratordom.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie temu...
Gość Czytelnik
Ten artykuł posiada datę aktualizacji 2014r.

Powinna to być bardzo cenna informacja dla czytających.
Nowe prawo budowlane z 2015r "nieco" zmienia jednak zapis "§272.3. Budynek usytuowany bezpośrednio przy granicy działki powinien mieć od strony sąsiedniej działki ścianę oddzielenia przeciwpożarowego o klasie odporności ogniowej określonej w § 232 ust. 4 i 5." jest jak najbardziej aktualny.

Wiata to także rodzaj budowli.
A wiata może w majestacie nowych uregulowań mieć powierzchnię 50m2 a w szczególnych przypadkach nawet więcej.

Podzielam opinię niektórych, że i tak w naszym kraju za dużo zależy od Urzędników i czasami ich nieudolnej interpretacji przepisów.

Jednak tu żyjemy i trzeba się z tym pogodzić w innym przypadku trzeba szukać innych zakątków Ziemi do zamieszkania.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 rok temu...
Gość Zbyszek
ten artykuł to bzdura, ponieważ wiata nie jest budynkiem w rozumieniu prawa budowlanego. Jest budowlą, a rozporządzenie powyższe dotyczy wyłącznie budynków.
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 3 miesiące temu...
Gość zorientowany

Radze ekspertowi doczytać przepisy bo w 2020 we wrzesniu troche sie pozmienialo. Zapomnial o mozliwosci postawienia wiaty 50m2 w ilosci 2 na kazde 1000m2 (nie wymaga zgloszenia). Budynki gospodarcze natomiast 35m2 w ilosci 2 na kazde 500m2.

 

Dodam jeszcze ze drogi ekspert zapomnial na samym poczatku napisac, ze drewna nie wolno trzymac wedlug prawa na zewnatrz tylko w pomieszczeniu zamknietym.

Link do komentarza

oszaleć można w tym porąbanym kraju, masz działkę a nie możesz postawić sobie niczego, bo od drogi 6 metrów, od sąsiada 4 metry no dramat!!!! Jak tak paytrzę na te ;popierdzielone wymogi to z jednej strony wychodzi mi wiata na podjeździe, żeby 4 m od sąsiada a z drugiej trzeba by ja chyba posadowić na butli z gazem !!!! Ale starostwo ma na to wywalone , bo oni przecież mają prawo i rację . A w tak w ogóle najlepiej to byłoby chyba sobie w salonie ... wiatę z drewutnią i garażem i jeszcze altanką !!!!

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Gość Kinia
Najemca na działce naszych sąsiadów postawił wiate, której ściana kończy się niecałe 20cm od naszej siatki i przylega do stojącego już budynku gospodarczego. Oby dwa budynki nie pozostawiają żadnej wolnej przestrzeni między działkami sąsiednimi. Jak to się ma do przepisów?
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Ja Mam pytanie..od domu do płotu sąsiada jest 3metry..chciałbym zrobić Ala garaż .wiata drewniana obudowana płytami OSB.wyciszona.czy można czy nie da rady..z tyłu domu nie mam sąsiada..tylko łąka czy np.tam mógłbym to zrobić?
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
I dodatkowe info: jeśli działka jest zabudowana budynkiem mieszkalnym lub ma takie przeznaczenie to wiatę do 50 m2 stawiamy bez pozwolenia i bez zgłoszenia. Do 2 wiat na każde 1000 m2 działki.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Gość Bogdan
No wiec jak to jest? Chcialbym przy budynku postawic wiate - zabudowana tylko z 3 stron (jedna z tych stron bedzie budynek, do ktorego chce jak przystawic). Chcialbym ta wiate zakonczyc ok 0.5m od granicy dzialki. Przepisy w tym chorym kraju sa tak rozbudowane i jest tak duzo miejsca na "interpretacje", ze odpowiedzi na moje pytania sa skrajnie rozne. Dzialka, na ktorej stoi budynek jest budowlana, ma 1500m2, sasiednie dzialki (bo wiata miala by sie konczyc w rogu dzialki a wiec sasiadowac z dwiema roznymi dzialkami) sa budowlane: jedna zabudowana, druga nie. Teraz, aby to byla wiata to koniecznie nie moze miec swojej konstrukcji zwiazanej z budynkiem? Co jezeli do sciany budynku przytweirdze pozioma belke, ktora bedzie stanowila krokwie wiaty? Bedzie to rozbudowa budynku? Wykonanie zadaszenia/przedluzenia dach budynku? Prosze o odpowiedz. Dziekuje
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Proszę poprawić artykuł, bo informacje w nim zawarte w ogóle nie są zgodne z obowiązującą podstawą prawną (Dz.U. z 2020 r. poz. 1333). Opisujecie odległości dla budynków, a wiata nie jest budynkiem tylko budowlą.
Link do komentarza
11 godzin temu, Gość Andrzej napisał:

Proszę poprawić artykuł, bo informacje w nim zawarte w ogóle nie są zgodne z obowiązującą podstawą prawną (Dz.U. z 2020 r. poz. 1333). Opisujecie odległości dla budynków, a wiata nie jest budynkiem tylko budowlą.

Załóżmy, że wiatę potraktujemy jako miejsca postojowe na samochód, maszyny rolnicze etc. Minimum 3 m od posesji sąsiedniej.

https://www.prawo-budowlane.info/uzytkowanie-zadaszonej-wiaty-postawionej-na-granicy-z-sasiadem,333,material_prawo_budowlane.html

Link do komentarza
Gość Ewa Jabłoń
Czy można postawić ogrodzenie na granicy z drogą gminną publiczną, droga gminna ma wtedy szerokość mniej niż 3m,to jest moja ,jedyna droga dojazdowa do domu- gmina olała sprawę a sąsiad robi co chce .
Link do komentarza
Dzień dobry , czy sąsiad mojej działki a jest nim GS , może postawić paczkomat przy moim ogrodzeniu ? Rosną tam tuje i wychodzi moje okno z pokoju. Paczkomat zakrył tuje i boję się hałasu przy odbiorze paczek.
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
3 godziny temu, vlad1431 napisał:
\ napisał:
Czy sąsiad w granicy działki może przechowywać pellet pod wiatą

Nie nie może, trzeba to zgłosić do odpowiednich służb, najlepiej do Greenpeace. Widze że dobrodziei przybywa.

Od kiedy Greenpeace to służby?
Chyba, że to był sarkazm, to przepraszam.

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie temu...
Brak rozwiązania tematu. Czemy dziennikarze nie szukają odpowiedzi w ministerstwie. Takich niedomowień jest mnóstwo i nic nie można zrobić. Sądy wydają sprzeczne wyroki. Wiata nie ma żadnych ścian, nie ma powierzchni zabudowy, nie jest budynkiem. Oficjalnie nie wolno składować drewna przy granicy; - to jest jasne.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Sąsiad przylepił wiatę do budynku gospodarczego z jednej strony a z drugiej do betonowego płotu w mojej granicy.Na dachu Fotowoltaiką a pod spodem drzewo do kominka co prawda na ścianie budynku gospodarczego ale 3m od granicy.Przedtem trzymał pelet ale straż go pogoniła.co z tym zrobic
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Mamy prysznic typu walk-in tuż obok drzwi i po 1.5 roku od strony prysznica spuchła ościeżnica i podcięcie na drzwiach (jak na zdjęciach). Będę robić remont i zastanawiam się, jak tego uniknąć w przyszłości? Z czego wynika ten problem? Pod ościeżnicą jest silikon, a od podłogi do podcięcia jest na tyle daleko, że z podłogi nie złapie wilgoci. Nigdy nie zalaliśmy podłogi, podczas kąpieli zawsze kładziemy dywanik kąpielowy, żeby zebrał całą wodę, nie myjemy mopem na mokro. Deszczownica i słuchawka są w odległości 1.5 m od ściany i choćbym się starał to zawsze parę kropel pryśnie w tamte okolice, ale nie sądziłem, że od tego może tak spuchnąć. Włączamy wentylację mechaniczną i drzwi przez prawie cały czas są otwarte, więc nie powinno być zbyt wilgotno od pary.
    • Jeśli rurka jest zamurowana, otulina jest zbędna... Ta otulina zabezpiecza przed kondensacją pary wodnej na tej rurce, jeśli biegnie gdzieś tuż pod powierzchnią ściany lub na zewnątrz,,. można zamurować i w otulinie... Na ciepłej wodzie otulina pozwala na mniejsze straty ciepła i wydaje się potrzebniejsza...
    • dzięki za opinie @podczytywacz, dawka wiedzy tym bardziej kogoś z doświadczeniem, zawsze mile widziana. Nie mniej jednak jak coś wydaje mi się zdecydowanie lepszym rozwiązaniem to idę w to, koszt w tym wypadku jest drugorzędny. Takie moje działania(z zewnątrz może wydawać się na wyrost) ma też drugie dno, chcę to z robić w ten sposób żeby nauczyć się tego na przyszłość, ponieważ liczę na to, że ta wiedza przyda mi się w przyszłości...jeżeli wszystko pójdzie pomyślnie.  Okej dalsza część w 1/2", natomiast w większości materiałach spotkałem się, że dają otuline również dla zimnej wody hmmm.     @podczytywacz więc liczę na podzielenie się wiedzy z rozdzielaczy
    • Ta sprawa nie jest tak do końca ściśle określona w przepisach. Trzeba też uwzględnić pewną praktykę, która się wytworzyła.   Przede wszystkim zawsze wymagane jest sporządzenie opinii geotechnicznej. Mamy na to konkretny przepis, który zawiera Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadawiania obiektów budowlanych (Dz.U. 2012 poz. 463)   § 7. 1. W przypadku obiektów budowlanych wszystkich kategorii geotechnicznych opracowuje się opinię geotechniczną   W przypadku domów jednorodzinnych najczęściej sporządza ją projektant budynku lub projektant dokonujący adaptacji projektu gotowego. Z zastrzeżeniem, że najczęściej stosuje się tu coś co można nazwać najniższym poziomem wymagań. Wynika to ze specyfiki domów jednorodzinnych, czyli zwykle obiektów zaliczanych do tzw. pierwszej kategorii geotechnicznej. Mówiąc w ogromnym skrócie, są one niewielkie i o prostej konstrukcji, posadowione na gruntach nośnych, jednorodnych i przy poziomie wód gruntowych poniżej poziomu posadowienia (proste warunki gruntowe). Teraz pojawia się pytanie na jakiej podstawie w takich sytuacji projektant ma określić kategorię geotechniczną konkretnego obiektu (domu)? W cytowanym powyżej rozporządzeniu zakres wymaganej dokumentacji różnicuje się przede wszystkim ze względu na kategorię obiektu budowlanego. Zgodnie z zasadą, że im trudniejsze warunki gruntowe i/lub bardziej skomplikowany obiekt, tym i wymagany zakres dokumentacji jest większy. Znajdziemy tam ogólny zapis:   § 4. 4 Kategorię geotechniczną całego obiektu budowlanego lub jego poszczególnych części określa projektant obiektu budowlanego na podstawie badań geotechnicznych gruntu, których zakres uzgadnia z wykonawcą specjalistycznych robót geotechnicznych.   Swoiste doprecyzowanie stanowi tu kolejny przepis:   § 6. 2. Dla obiektów budowlanych pierwszej kategorii geotechnicznej zakres badań geotechnicznych może być ograniczony do wierceń i sondowań oraz określenia rodzaju gruntu na podstawie analizy makroskopowej. Wartości parametrów geotechnicznych można określać przy wykorzystaniu lokalnych zależności korelacyjnych.   Najwyraźniej jednak powyższy zapis należy traktować jako zalecenie, nie zaś „sztywny” wymóg. Tym bardziej, że w przypadku obiektów zaliczanych do pierwszej kategorii geotechnicznej nie ma wymogu przedstawienia dokumentacji z przedstawionych badań. Wróćmy tu do § 7. 1., który należałoby interpretować wraz z kolejnymi punktami:   § 7. 1. W przypadku obiektów budowlanych wszystkich kategorii geotechnicznych opracowuje się opinię geotechniczną. 2. W przypadku obiektów budowlanych drugiej i trzeciej kategorii geotechnicznej opracowuje się dodatkowo dokumentację badań podłoża gruntowego i projekt geotechniczny. 3. W przypadku obiektów budowlanych trzeciej kategorii geotechnicznej oraz w złożonych warunkach gruntowych drugiej kategorii wykonuje się dodatkowo dokumentację geologiczno-inżynierską, zgodnie z  przepisami ustawy z  dnia 9 czerwca 2011 r. – Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 163, poz. 981).   W związku z tym wytworzyła się praktyka, w której projektant zawsze sporządza opinie geotechniczna, lecz w przypadku pierwszej kategorii geotechnicznej nikt nie wymaga od niego przedstawienia w tej opinii dokładnych danych na temat gruntu. Danych wziętych chociażby z opisu i interpretacji odwiertów. Projektant przecież i tak bierze za to wszystko odpowiedzialność, a ostatecznie kieruje się swoją wiedzą i doświadczeniem. To całkiem rozsądne, bo w praktyce w takich prostych przypadkach rozbudowane badania nie są do niczego potrzebne. Trzeba zachować umiar, rozsądek i pewną proporcję nakładów i korzyści. Ponadto projektant jest często w stanie sporo wywnioskować już po takich robotach jak zrobienie wykopów pod szambo, przyłącze wodociągowe czy wiercenie studni.  
    • Dlatego sugeruję najpierw użycie farby separacyjnej.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...