Skocz do zawartości

Elfir

Uczestnik
  • Posty

    2 505
  • Dołączył

  • Ostatnio

  • Dni najlepszy

    81

Wszystko napisane przez Elfir

  1. Nie jest potrzebna jego zgoda. Sąd podejmuje decyzję za niego.
  2. jak nie masz dojścia do drogi publicznej a jest droga/działka prywatna, to występujesz o służebność przejazdu
  3. Zaczęły pękać bo jakiś partacz budował. Ja mam z silikatów ponad 10 lat i nic się nie dzieje
  4. tyle jest stopni ile nastawisz na kotle/pompie PC Stara buda to stara buda, można ocieplić, termomodernizować, ale dlaczego miałaby mieć lepsze osiągi od domu wybudowanego w nowoczesnych technologiach?
  5. Amatorski remont jakich wiele. Nie bardzo wiem czym akurat ten zasłużył się do opisania? Co tam jest kreatywnego? Tapeta położona poziomo?
  6. wiata nie podlega ograniczeniom prawa budowlanego wynikających z odległości do granic działki. O ile to faktycznie wiata czyli dach na słupkach. Bardziej ktoś ci się może czepiać o miejsce parkingowe. Bo zadaszone miejsce parkingowe musi być 7 m od okien. Niezadaszone nie mają ograniczeń. Prawo praktycznie w Polsce nieprzestrzegane, ale istnieje.
  7. Ja mam anyhdryt w łazience. Jedynie cement pod prysznicem (ale nie z powodu strachu przed wodą, tylko wyprofilowania spadków do odpływu). Na to folia w płynie, więc zalanie nie ma żadnego znaczenia.
  8. Żywopłot osłoni od ulicy, która najwyraźniej jest małą osiedlową uliczką dojazdową ze znikomym ruchem a ciemnota w domu zostanie na zawsze. Ciężko będzie nawet sprzedać taki dom z ponurym wnętrzem. I nic nie wyklucza podzielenia ogrodu na dwie części z jakąś dodatkową altanką na upały z tyłu
  9. Przecież to zależy od warunków gruntowych - ja mam 15 cm powyżej poziomu chodnika na ulicy żeby nie robić schodów a taras mieć na poziomie ogrodu. Więc słowo 'trzeba" jest zbyt kategoryczne U autora postu występuje duża różnica wysokości na samej działce, na dodatek ma bardzo dziwnie dom ustawiony, więc tutaj poziom zero wyznaczałabym względem tego, jak spływa woda po opadach - i ulicą i z działek sąsiednich - aby nie lała się do garażu. Ale jak wyniesie garaż o 30 cm względem rzędnej 246,5 , to w sumie taras będzie miał aż 1,5 m nad ogrodem.
  10. W artykule masz nazwisko architekt: Pracownia Projektowa Bożena Członkowska Ale bardzo podobne są domy od studio Z500
  11. nie przemywaj octem. Za chwilę rozpuścisz cement od kwasów. Stanie się porowaty i będzie wchłaniał każde zanieczyszczenie Szczotka do ręki i szorowanie wodą powinno starczyć do usunięcia białego pyłu pobudowlanego. Może opakowanie jest jasnoszarej fugi i ma błędnie zły napis? Jeśli została resztka, rozmieszaj i połóż odrobinę na talerzyku. niech wyschnie i sprawdź kolor.
  12. Macie wycenę poszczególnych elementów? Bo chyba najbardziej szarpnie po kieszeni ta winda na 7 piętro. przeniesienie skrzynek - to chyba wymaga projektu? Jak przerabiacie elektrykę to od razu przewidzieć obciążenia dla instalacji trójfazowej pod płyty indukcyjne.
  13. Chodziło o pędy a nie korzenie. Jeśli ściana jest dokładnie w granicy, to w takiej sytuacji pędy w większości nadal powinny być po stronie właściciela rośliny a nie sąsiada.
  14. Kostrzewa czerwona to zwykla trawa na trawniki. Będzie to wyglądało jakby ci chwastami porosło. I żadnych agrowłoknin/geowłoknin.
  15. Nie miał prawa, jednakże twój bluszcz nie miał prawa bez jego zgody oplatać jego ściany. Przy normalnych relacjach sąsiedzkich po prostu poprosiłby ciebie o usunięcie. Powinieneś teraz sąsiadowi wprost powiedzieć, żeby cię w przyszłości poinformował ze bluszcz mu przeszkadza, a ty go bez problemu przytniesz. Nieprawda. Ściana jest w granicy - czy wiadomo po czyjej konkretnie stronie była roślina? Jeśli roślina rośnie dokładnie na linii granicznej, jest współwłasnością. I właściciele muszą się dogadać co do władania rzeczą. Nawet jak sąsiedzka roślina przerasta na działkę sąsiada to nie można jej przycinać w sposób dowolny, tylko najpierw powiadomić sąsiada by ją skrócił. Mówi o tym wprost art 150 KC
  16. to jest właśnie kostrzewa sina. Stopień jej "niebieskości" zależy od odmiany To na zdjeciu może być kostrzewą Niedźwiedzie futro I to jest ogród
  17. Trzeba szukać traw, które naturalnie rosną w skalistym podłożu, gdzie może być mało miejsca. Najlepiej z suszą (bo w tak małej pojemności gleba wysycha błyskawicznie) poradzi sobie kostrzewa sina - to nasz rodzimy gatunek. Z tym, że co kilka lat jednak konieczne będzie wykopanie rośliny i dzielenie na mniejsze Górskim gatunkiem, który wymaga jednak podlewania będzie sesleria tatrzańska. Z większa suszą poradzi sobie perłówka orzęsiona (z gór Bałkanów). Poza tym można spróbować małe ostnice, np. ostnica cieniutka. Jest krótkowieczna, ale daje obfity samosiew, dzięki któremu się odnawia.
  18. Mam na piętrze normalne balkonowe okno bez barierki Miał być portfenetr, ale jakoś nigdy kasy nie było na barierkę. Barierki nie trzeba, inaczej nie powstawałyby całe przeszklone biurowce i galerie handlowe.
  19. instalacja do licznika należy do ZE, za licznikiem do właściciela instalacji. Kluczowe pytanie - to jest lokal komunalny (właścicielem jest gmina), prywatny we wspólnocie, spółdzielczy, spółdzielczy własnościowy?
  20. popraw tę orientację, bo oczy bolą od czytania. Archeton szacuje SSZ na 126,5 tyś netto. Oraz 181,5 tyś netto za stan deweloperski. NETTO. Takie wyceny robi się na podstawie Katalogu nakładów rzeczowych - jesli masz tanią okolicę, w której średnie ceny materiałów lub usług sa niższe niż w katologu to możesz zaoszczędzić kilka-kilkanascie tysięcy. A jak drogą okolicę lub nie umiesz szukac okazji i targowac się to wyjdzie kilka tysięcy więcej. Jednak ceny usług będą rosły gwałtownie, bo rośnie pensja minimalna ( a co za tym idzie składki ZUS). Wiec ta wycena za rok będzie nieaktualna.
  21. prawdopodobnie niezbędnym elementem projektu instalacji grzewczej będą panele PV lub turbiny wiatrowe.
×
×
  • Utwórz nowe...