Skocz do zawartości

Dom pasywny, kopuła Autorus


Recommended Posts

Cytat

Wilgotność powoli spada. A przed nami przecież lato i wietrzenie na max. . Myślę, że wszytko idzie w dobrym kierunku.



Konstrukcja stalowa została już zrobiona, zostało jeszcze malowanie. Ale z tym wstrzymam się dopóki nie będą zakończone prace brudne.



Ponoć 60% wilgotności powietrza to optymalny stan dla człowieka.
Link do komentarza
Cytat

A ponieważ na zlocie każdy wie, że Autorus coś buduje, wiec z zaskoczenia dali mi....





Ten poradnik to chyba jako ostatnia deska ratunku... gdy pozostaje już tylko jedno icon_biggrin.gif

Cytat

No to was w balona zrobił - dla mnie chyba jednak kałach wygrywa - tak poza tym pogratulować zaangażowania, pomysłowości i efektów w organizacji zlotów.



Kałach fajna sprawa, lecz osobiście wolał bym chyba 15-minutowy lot balonem.
Może dlatego, że nigdy jeszcze nie latałem icon_biggrin.gif
Link do komentarza
W piątek planowany jest montaż komina stalowego do kominka. Sprawa jest o tyle ciekawa, że na kopule jest już rura osłonowa do komina . Przestrzeń między rurą osłonową a rurą komina mam zamiar zasypać perlitem.
Perlit będzie stabilizował rurę ( to sobie uświadomiłem niedawno), oraz chronił piankę pur przed podwyższeniem temperatury rury spalinowej.
Komin jest oczywiście ocieplony czyli wewnętrzne fi 200, zewnętrzne fi 260. I dodatkowo ten perlit.
Link do komentarza
Cytat

Wczoraj w Mosułach w gminie Żabia Wola odbył się piknik przeciwko budowie linii energetycznej 400kV. Było kilku posłów, aktor Andrzej Grabowski i mieszkańcy przez tereny które ta linia miałaby przejść.
Mobilizacja jest niesamowita:) To się naprawdę może udać.


Życzę im jak najlepiej, oby wygrali.
Ale z własnego doświadczenia powiem, że to walka z wiatrakami i wątpię aby wygrali.
Link do komentarza
Cytat

no taki komplet z postarzonego drewna kupa kasy - starczy spokojnie na nowy sprzęt i jeszcze zostanie :P



Bardzo fajny pomysł - też myślałem o takim łożu w sypialni icon_smile.gif
A co do twojego oczka to mnie zamurowało - jak się wybierasz na zlot FB to ci przywiozę takie roślinki napowietrzające wodę - miały być 1 roczne a sie u mnie rozrosły - rybki lubią w nich pływać - może coś ci to pomoże.
Link do komentarza
Dziś zakończyła się definitywnie (przynajmniej tak myślę) sprawa z cegielnią i reklamowaną przeze mnie cegłą. Stara cegła została odebrana , fv korygująca podpisana i to chyba byłoby na tyle. Szkoda ze straciłem na spór 3 lata, proces sądowy, wynajmowanie komornika. Na szczęście to już poza mną. Panowie nawet mi zostawili trochę ceglanego bałaganu ale nie będę się czepiał. Teraz czas na kopanie szamba.














Link do komentarza

Autorushd Czytam ,Twój dziennik budowy Pierwszy raz już dawno . stwierdziłem , że
trzeba być ładnie zakręcony by taki dom budować , ale z czasem czytając ,cały przekonałem się do tego domu
Bardzo dobry ciekawy z dużą Fantazją ten dom w sumie te dzieło ciężko nazwać domem to chyba za małe określenie ;).
Nie ma jak realizować swoje marzeń.
Jak u Ciebie z wilgocią przez te kilka dni słonecznych udało Ci się wywietrzyć dom zmniejszyć wilgoć ?
Link do komentarza
Faktycznie, daję 8cm. Mam sprawdzonego wykonawcę który zrobił mi już parking przed kopułami i nie ma się do czego doczepić. A pamiętajmy, że parking powstał przed domem. Głupio to trochę wyglądało ale nic na to poradzić nie mogłem icon_smile.gif

Animus jak myślisz, wejście do domu mam ok 18cm niżej niż garaż. Jak to zrobić aby było jak najbardziej funkcjonalne?
- jak nic nie dam będzie schodek
- mogę zrobić pochylnię
- mogę manewrować kostką aby zmniejszyć schodek
Link do komentarza
Cytat

Faktycznie, daję 8cm. Mam sprawdzonego wykonawcę który zrobił mi już parking przed kopułami i nie ma się do czego doczepić. A pamiętajmy, że parking powstał przed domem. Głupio to trochę wyglądało ale nic na to poradzić nie mogłem icon_smile.gif

Animus jak myślisz, wejście do domu mam ok 18cm niżej niż garaż. Jak to zrobić aby było jak najbardziej funkcjonalne?
- jak nic nie dam będzie schodek
- mogę zrobić pochylnię
- mogę manewrować kostką aby zmniejszyć schodek


Schody blisko wjazdu wiele nie zdziałasz ,ja bym pokombinował i schodek zrobił na 15 cm wygodniejszy niż 18cm
a pochylnia może być za śliska zimą i glebę zaliczysz . icon_biggrin.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • U mnie też taki w piwnicy na krzywej podłodze stoi, ale wypoziomowane od wagi i też już parę lat jest ok. Też miałem problem z tymi blaszko-języczkami, ale o dziwo się trzyma kupy, ale nie pomyślałem żeby je zagiąć. Choć 120kg to raczej bałbym się tam położyć. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Mam trzy takie regały i bardzo je sobie chwalę. Owszem, przy składaniu pierwszego popełniłem błąd, wierząc bezkrytycznie w instrukcje sprzedawcy i nie zaginałem "języczków" wsuwanych w wycięcia kątowników, no i regał mi się rozsypał już pod koniec montowania. Ale gdy wszystkie zagiąłem (łatwe to nie jest, ale da się). regał jest lekki i nie do zdarcia. Nośność jednej półki to 125 kg, więc w warunkach domowych spokojnie wystarcza do niemal wszystkiego. Nawet w garażu.   Regałów niczym nie mocuję do ścian. Nie ma potrzeby. Oczywiście, jeśli stoją na wyrównanym i pewnym podłożu.  Da się je kupić w cenie poniżej 80,00 PLN, więc uważam, że naprawdę warto.   PS. To się nie chwieje, zapewniam!
    • Komentarz dodany przez agata: czy ktos wie czy kostka z brukbet jest warta uwagi? przymierzamy sie w koncu do zakupu
    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...