Skocz do zawartości

Dom pasywny, kopuła Autorus


Recommended Posts

Ja się na gazie nie znam - ale 25m3 gazu ?!? To chyba cysternę ci podstawili i to jednego dnia.. Tzn jeżeli chodzi o liczniki to u moich rodziców po zmianie licznika od wody nabiło jej też o 11m3 więcej niż przed.. ale to dotyczyło 2 miesięcy i wodociągi to jakoś uwzględniły w rozliczeniu - a teraz licznik wrócił do "normy". Ale 25m3... trudne do wyobrażenia dla mnie.
Link do komentarza
Cytat

(...) Ty sobie przypomnij te tiry z cegłami - teraz je trzeba podgrzać, tzn. podnieść ich temperaturę o ponad 10 stopni.
I jako "dobicie" - w posadzce jest co najmniej drugie tyle "masy akumulacyjnej".



Toż lepiej zacząć grzanie jesienią, niech słońce za darmo nabije temperaturę. A teraz pootwierać okna, niech wiater pizga i wietrzy.

Chyba że podłogówka napełniona wodą... wtedy jest kłopot iżby nie zamarzło.
Link do komentarza
Cytat

Osuszacz działa 17 godzin. W tym czasie w zbiorniku zgromadził ok 9l wody. A potem się wyłączył.


To osuszanie kopuł bedzie kosztowne , może jednak zrezygnować i spróbować siłami natury ,zacząć od wiosny wietrzyć ,latem wietrząc wprowadzić gorące powietrze ,które wygrzeje i podniesie temperaturę budynku ,wczesną jesienią rozpocząć grzanie ,nie pozwalając obniżyć już tej ciepłoty ze ścian i podłogi .

Podłogówkę na teraz ustawić na rozmrażanie .
Link do komentarza
Cytat

żebym ja był tak spokojny jak ty teraz na tym etapie icon_biggrin.gif



Spokojnie nauczysz się icon_smile.gif Ja na początku denerwowałem się prawie wszystkim. Takiej postawy nauczył mnie kolega Eryk ten od drugiej kopuły. Chodzący spokój. Nie chodzi o to aby wszytko olać ale aby mieć do tego dystans. Ze jeśli się coś nie uda to nie będzie koniec świata. Na prawdę w życiu są ważniejsze rzeczy od budowy icon_smile.gif
Link do komentarza
Mam dziwne objawy rekuperatora. Dziś odłączyłem od reku rurę wyrzutni. I wylała się z niej woda, ponad litr.
W rurze bezpośrednio wchodzącej do reku ok 0,5m namiękło i czuć że jest ciężka od wody i można wyżymać.
Wiem, że na dworze jest wilgotno ale chyba to trochę jednak przesada. Edytowano przez autorushd (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Kompletnie nie pojmuję w jakim celu osuszasz i grzejesz.


A ja wiem i powiem. Są przynajmniej 2 powody:

1) Nie liczę pieniędzy i wyrzucenie ich przez okno lub danie na tacę powoduje uczucie rozrzutności, a strata na grzanie budynku 2 miesiące wcześniej niżby sam wysechł w okolicach maja wydaje się czymś mądrym i ma świadczyć o profesjonalizmie inwestora icon_confused.gif
2) Musze jakoś generować ruch w wątku z powodów licznych reklam od kontrahentów. icon_rolleyes.gif
Link do komentarza
no nie. Osuszacz zaczyna działać od ok 5stC. I im wyższa temperatura tym ma większą wydajność. A ponieważ mam sporo wody do usunięcia nie ma się co bawić w niskich temperaturach.
Wentylacja tez ruszyła dopiero po zwiększeniu temperatury. Jak było zimno to wiaderko napełniało sie ponad tydzień. Jak podgrzałem to w ciągu 3 dni poszło 45l. Fizyki się nie oszuka.
Link do komentarza
Kolega saturnv wstawił link do ustawiania krzywej grzania. Do tej pory jedynym sposobem sterowania jaki znałem i w miarę rozumiałem była pogodówka z czujnikiem temperatury wewnątrz. A tu sie okazuje że bardziej ekonomiczne jest ustawianie za pomocą krzywej grzania. I zaczyna się jazda.

krzywa grzewcza- ustawianie
dodatkowo można sterować parametrami serwisowymi kotła. Będzie się działo. Edytowano przez autorushd (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Dziś sprawdzałem parametry i po 6 dniach poszło 157m3 gazu. Wcześniej po 4 dniach poszło 100m3 gazu wiec zapotrzebowanie spada. Wilgotność spadła poniżej 80%. Wentylacja włączona na 90% i cały czas działa osuszacz.
Temperatura wewnątrz ok 15stC, dziś zmodyfikowałem krzywą grzania do tej jaką ma kolega f.5 czyli
nachylenie krzywej 0,4 i poziom krzywej -1. Dalej piec przegrzewa bo ustaliłem mu temperaturę na 13stC.
Link do komentarza
I znów wraca budowa konstrukcji stalowej pod podłogę szklaną. W następnym tygodniu jestem umówiony z firmą Gwamed, tą która robiła barierkę nad wejściem do domu. I zobaczymy co z tego wyjdzie. Nie nastawiam się ze od razu będzie tam podłoga szklana. Koszty mogą być zbyt duże. Ale docelowo oczywiście tak.



Link do komentarza
Cytat

Dziś byłem u kolegi zduna sąsiada kominki-Bielawski i oglądałem model 55AN. System szyby podnoszonej działa bardzo fajnie, ogólnie jestem mile zaskoczony. W kwietniu ma być nowa elektronika do tych wkładów i wtedy będę podejmował decyzję co do zakupu i montażu.


icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif To kominek elektryczny ???
Link do komentarza
a pikny. tez się zastanawiam nad kominkiem z szybą przesuwaną do góry.
Co mi się spodobało zmniejszenie ilości dymu wlatujące do pomieszczenia. bo poszliśmy do firmy żeby się dopytać jak taką szybę przesuwną wyczyścić. co się okazało ma ona taki zastrzał który po wciśnięciu umożliwia otwarcia jako normalne drzwi. I jak gość nam to zaprezentował (akurat było palone w tym kominku) to poleciał gęsty dym do pomieszczenia. Natomiast jak otwierał normalnie tzn. przesuwnie nie widziałem żadnego smogu. więc jak ktoś ma możliwość polecam. mnie narazie kasa trzyma ale do kominka jeszcze mam troszkę czasu icon_biggrin.gif
Link do komentarza
dokładnie. Do czyszczenia to ta szybę się kładzie do przodu. Tez byłem zdziwiony ze taka opcja istnieje.

Odnośnie elektroniki to jest sterowanie przepustnica doprowadzającą powietrze w zależności od temperatury spalin w kominie. Mam nadzieję ze nic nie pomyliłem.

A jak się skupiłem na kominku to sobie uświadomiłem ze ni jak nie zabezpieczyłem miejsca na drzewo. Niby takie oczywiste a jednak.
Link do komentarza
Cytat

a pikny. tez się zastanawiam nad kominkiem z szybą przesuwaną do góry.
Co mi się spodobało zmniejszenie ilości dymu wlatujące do pomieszczenia.


Sporo "gilotyn" nie podnosi się wystarczająco w górę są wtedy problemy z utrzymaniem czystości wnętrza nie szyby.
Te mechanizmy stwarzają czasem problemy,trzeba brać markowe droższe kominki. Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
tzn. ja widziałem i drzwi się otwierały normalnie czyli na bok. ale strasznie mi się to spodobało. a sam widziałem na własne oczy jak otwierał własnie normalnie i wtedy dym poleciał do środka. natomiast przy przesunięciu do góry brak był kłęby dymu.
ja zaś planuje płaszcz wodny. i jestem na etapie negocjacje. niestety na bardzo solidne firmy mnie nie stać. a tych tańszych się boję :(. natomiast mnie zadowalających cenowo odrzucam na dzień dobry bo hehe robią na kominkach których nie chce tzn. robią na wkładach firmy o których nie jest zbyt dobra opinia.

wiem, ze zagmatwane, ale takie problemy ma przeciętny chłopek roztropek icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

tzn. ja widziałem i drzwi się otwierały normalnie czyli na bok. ale strasznie mi się to spodobało. a sam widziałem na własne oczy jak otwierał własnie normalnie i wtedy dym poleciał do środka. natomiast przy przesunięciu do góry brak był kłęby dymu.
ja zaś planuje płaszcz wodny. i jestem na etapie negocjacje. niestety na bardzo solidne firmy mnie nie stać. a tych tańszych się boję :(. natomiast mnie zadowalających cenowo odrzucam na dzień dobry bo hehe robią na kominkach których nie chce tzn. robią na wkładach firmy o których nie jest zbyt dobra opinia.

wiem, ze zagmatwane, ale takie problemy ma przeciętny chłopek roztropek icon_smile.gif


A z jaką firmą negocjujesz ,z gilotyną to musi być lepszej firmy np. Spartherm itd...

Cytat

Rozumiem że chcesz mieś ten większy (szerszy) 55AN, bo zdjęcie przedstawia model 55A. icon_biggrin.gif

KV 55 AN ma 18kW icon_lol.gif taki długi a niski szerokość fasady: 1013mm dla ognia to problem boki mogą smolić .
Link do komentarza
Cytat

A z jaką firmą negocjujesz ,z gilotyną to musi być lepszej firmy np. Spartherm itd...



tzn. tak. przy rozmowie z firmami instalatorskimi (3 firmy) kominki polecili mi trzy-każdy swojego czyli Waligóre, Byrski i Lechma. Oczywiście każdą z firm prześwietliłem i pozbierałem negatywne opinie. podkreślam negatywne. bo w pozytywnych ludzie zazwyczaj pisali bo ładny icon_biggrin.gif heheheeh. chodziło mi o uzyskanie co w kominkach ich produkcji jest nie tak. Co prawda żadna z nich to górna półka, ale zadowalająca.

natomiast z firmami instalatorskimi negocjuje z 3 firmami (bardziej rozmawiam) bo sceny zejść każdą może ale będę miał tez pojechane po jakości wykonania. i tu ciężko jakoś rozmawiać. nie wiem czy mogę podać nazwę, bo inni powiedzą, że to reklama. Ale rozmawiam z Admar, Citerm i Faruga. pierwsze dwie firmy raczej konkretne, duże doświadczenie itd. A trzeciego się boje icon_biggrin.gif. Wszyscy są z polecenia, ale nie przez osoby trzecie tylko z pośredniego kontaktu tzn. zrobili u mojego kolegi co mogłem zobaczyć już docelowe wykonanie i zapytać czy zadowoleni. nie było to na zasadzie u kolegi, kolegi kolegi słyszałem że dobre.
Link do komentarza
Cytat

A z jaką firmą negocjujesz ,z gilotyną to musi być lepszej firmy np. Spartherm itd...


Taa, Spartherm. Przeca pisze że na te z górnej półki go nie stać, a to kominek w skali "20000 plus"... duży plus icon_biggrin.gif


PS.
Przy sterowaniu elektronicznym i odpowiednim załadunku może pracować bez problemu z mocą grzewczą 6-14kW
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...