Skocz do zawartości

Formalności po zakończeniu budowy domu


Recommended Posts

  • 2 miesiące temu...
  • 1 rok temu...
1 godzinę temu, Gość Maria napisał:

Brak wienca na scianach nośnych, stwierdzil rzeczoznawca. Jest 13 lat po odbiorze, co robić. Kierownik budowy nie odbiera telefonów. Proszę o radę.

List polecony do kierownika budowy z żądaniem ustosunkowania się do wykrytej wady (najlepiej pisany przez prawnika).
Jak zignoruje, to sądownie wytoczyć proces o pokrycie kosztów niezbędnych napraw (kierbud ma ubezpieczenie) i zgłoszenie do polskiej izby inżynierów budownictwa. 

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Gość Agnieszka
Witam. Ja złożyłam papiery wszystkie do nadzoru budowlanego. I po dwóch tygodniach przyszedł lidt A w środku dziennik budowy I wszystkie moje papiery. Co to znaczy że dom oddany. Czy ma przyjsc jeszcze pismo jakieś. Proszę o pomoc.
Link do komentarza

Skoro odesłali, nie upominając się o dodatkowe dokumenty, to pewnie wszystko jest ok.

Żeby wszystko było jasne i na papierze, proszę wystąpić o wydanie zaświadczenia, że urząd nie wniósł sprzeciwu na zawiadomienie o zakończeniu budowy. Niektóre PINB wydają je z automatu (oczywiście, jeśli wszystko jest ok), inne nie. Zwykle ze strony internetowej urzędu można pobrać stosowny wniosek.

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Gość Izabela
Retrofood sprawdz czy jest skserowała pierwsza strona zawiadomienia o zakończeniu budowy , na niej powinny być pieczątki o braku wniesienia sprzeciwu . Tak bynajmniej to wygląda w moim mieście.
Link do komentarza
  • 8 miesiące temu...
Komentarz dodany przez Jarosław:
Witam,jeśli można to poproszę o info. 23.10.2023 złożyłem do pinb papiery o zakończeniu budowy domu jednorodzinnego. Dziś 6.11.2023 inspektor nadzoru budowlanego zadzwonił i powiedział że brakuje mi jeszcze jakiegoś protokołu. Termin 14 dni minął 05.11.2023. Czy muszę go donieść? Czy mogę legalnie wprowadzić się do domu.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • solidnie? nooo, jak architekt budował...   prędzej pomyśl o wdmuchaniu w szczelinę materiału izolacyjnego, a potem o stolarce
    • Da się nawet w warstwie docieplenia. Nie mam teraz czasu szukać, ale kiedyś to widziałem. Poza tym istnieją okna "wysuwane" poza linię ściany, umożliwiające obserwację obszaru 180 stopni. Wiele obiektów ma takie okna, hotele szczególnie.  
    • Witam serdecznie pierwszy raz na forum i proszę o poradę.   Chciałbym przeprowadzić kompleksową termo-modernizację sporego domu z lat 80-tych, tj. w pierwszym etapie wymienić okna i docieplić ściany. Dom wybudowany jest w powszechnej wówczas technice ściany 3-warstwowej, patrząc od wewnątrz: warstwa nośna pustak "Max" - pustka powietrzna ~5cm - warstwa osłonowa cegła kratówka Dom wybudowany jest bardzo solidnie bo budował go architekt dla siebie.    I tu pojawia się podstawowy problem na który nigdzie nie znalazłem żadnego fachowego opisu, stąd niniejsze pytanie na tym forum. Chciałbym wymienić okna skrzynkowe na nowoczesne drewniane oraz ocieplić ściany styropianem lub płytami PIR ale nie wiem w którym miejscu ściany zamontować okna. Teoretycznie okna powinny zostać zamontowane w warstwie nośnej, tylko że wtedy bo dodaniu docieplenia płaszczyzna okna będzie oddalona od lica ściany o ponad 30 cm, co będzie wyglądać komicznie. Czy da się zamontować okna w warstwie osłonowej z cegieł żeby uniknąć tego problemu?   Z w/w wiąże się drugie pytanie: czy do warstwy osłonowej z cegły można przymocować ocieplenie?   Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi.  
    • Takie spalanie ma plusy i minusy, na plus to bezpieczniejsze spalanie drewna, na minus niestety z dużą stratą kominową, powietrze niebiorące udziału w procesie spalania wychładza kominek.     Szyber na kominie trzeba usunąć dla własnego bezpieczeństwa.   Procesy spalania paliwa reguluje się doprowadzaniem powietrza do komory spalania, a nie zmniejszaniem przekroju kanału odprowadzającym spaliny.    Powietrze pierwotne w palenisku powinno być podawane  u dołu z „pleców”  kominka.(Powietrze doprowadzone z zewnątrz budynku).    Powietrze wtórne powinno być podawane od wnętrza paleniska  na szybę wkładu.(Powietrze doprowadzone z zewnątrz budynku, czasami z pomieszczenia, w którym znajduje się kominek, zależne od budowy kominka).   Powietrze do paleniska nie powinno być podawane z wnętrza pomieszczenia to spora strata na ogrzewaniu.   Dno kominka powinno być pełne wyłożone szamotem, ściany boczne również, u góry  nad paleniskiem powinien wisieć  deflektor. Proszę sobie kupić i postawić.   Czujnik tlenku węgla (czadu) Kidde K10LLDCO LCD (10 lat bateria)    https://allegro.pl/oferta/czujnik-czadu-kidde-k10lldco-z-wyswietlaczem-lcd-12171431511?bi_s=ads&bi_m=productlisting:desktop:query&bi_c=YzQxNjE1ZmItNGYxNS00Njk4LWE0MzUtYjYwNzA0YzNkMTExAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=bf605530-0a24-4b81-946b-75cf2d5cd1b8    
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...