Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
matater

III klasa/warunki zabudowy/jakie?

Recommended Posts

Witam,

Przejdę może do sedna sprawy. Chciałbym wybudować dom na "obecnie" działce rolnej. Posiadaczem działki/rolnikiem jest mój ojciec. Wspomniany grunt to działka III klasy, nie leży ona na terenie gdzie jest uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

W zasadzie jestem w początkowym punkcie i niezbyt orientuję się od czego zaczynać. Czy budowa może być rozpoczęta przez ojca na zasadzie wnioskowania o ustalenie warunków zabudowy dla budynku mieszkaniowego w zabudowie zagrodowej, a później w początkowym etapie budowy nastąpić może przeniesienie własności na mnie? Czy może wnioskować o warunki zabudowy dla budynku mieszkalnego jednorodzinnego, również z późniejszym przepisaniem na mnie (tylko w którym momencie najlepiej je zrobić?). Tak jak zostało mi to wytłumaczone w urzędzie gminy, w tym drugim przypadku do uzyskania pozwolenia na budowę potrzebne będzie odrolnienie działki. Odrolnienie będzie zwolnione z opłat do 500m2. Za pozostałą część będzie trzeba już zapłacić, a wiadomo wolałbym tego uniknąć. Zaznaczę że nie mam jeszcze ustalone jak duża miałaby być ta działka, ale w grę wchodzi około 875m2. Jak też się dowiedziałem istnieje tutaj opcja odrolnienia 500m2, a pozostała część rzekomo może pozostać jako działka rolna. Czy jesteście mi Państwo w stanie doradzić jaką opcję wybrać, o ile w ogóle mogę wybierać między tymi opcjami? Z góry dziękuję za pomoc.

W MPZP są określone warunki zabudowy - w tym min. wielkość działek pod zabudowę - i taka powierzchnia będzie przyjęta przy wyodrębnieniu z zabudowy zagrodowej. Przekazanie działki z rozpoczętą budową może być kłopotliwe - do zakończenia budowy jest to obszar niezabudowany i podlega przepisom o ochronie gruntów rolnych lepiej więc przejąć gotowy budynek.

Witam,

W tym sęk, że działka nie leży na terenie dla którego uchwalony jest MPZP. Muszę wnioskować o ustalenie warunków zabudowy. I właśnie teraz pytanie o co zawnioskować? Finalnie posiadaczem działki i domu mam być ja z żoną. Nie jesteśmy rolnikami. Jest nim mój ojciec i to on jest właścicielem działki. Czy powinniśmy zawnioskować o ustalenie warunków zabudowy dla budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego na ojca? A dopiero później przekazać to na nas? Bo jeśli wniosek złożymy dla zabudowy zagrodowej to zapewne pojawią się problemy przy uzyskaniu kredytu. 

A może jest na to jakieś inne wyjście o którym nie wiem a urzędnicy niestety nie potrafią doradzić? 

Pozdrawiam

4 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Wariant B - przekazanie przez ojca części gospodarstwa i uzyskanie statusu rolnika.

Z tego co mi wiadomo, posiadanie samej ziemi w myśl ustawy nie czyni jeszcze rolnikiem...

5 godzin temu, matater napisał:

W tym sęk, że działka nie leży na terenie dla którego uchwalony jest MPZP

A był kiedyś w przeszłości uchwalony i stracił ważność?

5 godzin temu, matater napisał:

Bo jeśli wniosek złożymy dla zabudowy zagrodowej to zapewne pojawią się problemy przy uzyskaniu kredytu

Jak już to ojciec będzie musiał to złożyć i tylko ojciec będzie mógł wystąpić o kredyt.

Żaden bank nie udzieli kredytu na budowę której nie jesteście właścicielem.

Z tego co mi wiadomo dla tego obszaru nie był uchwalony MPZP. Co do kredytu to oczywiste że kredyt musi zostać udzielony właścicielowi. Chodziło mi raczej o to że byłby zapewne problem z udzieleniem kredytu na budowę w zabudowie zagrodowej w przypadku gdybyśmy to my zostali właścicielami. Ale nie będziemy mogli wybudować w tej opcji ponieważ nie mamy statusu rolnika więc wracamy do punktu wyjścia. 

Zatem jedynym wyjściem z sytuacji jest budowa domu przez ojca na tej działce? 

No ale czekaj - wystąpcie Wy o wydanie WZ. Przecież każdy może o to wystąpić nawet nie będąc właścicielem - to jest tylko urzędowa informacja o tym, co można postawić na działce, na jakich zasadach i nie ingeruje ona w niczyje prawa własności.

22 godziny temu, matater napisał:

Z tego co mi wiadomo dla tego obszaru nie był uchwalony MPZP

19 minut temu, bajbaga napisał:

Na III klasie może budować tylko rolnik (dla tego przypadku).

Nie mamy 100% pewności czy dla tego obszaru nie był uchwalony dawno temu MPZP - przynajmniej autor tego stanowczo nie napisał.

Sam postawiłem na III klasie (nie będąc rolnikiem) ale był kiedyś uchwalony dla mojego obszaru MPZP i w nim działka była przewidziana pod budownictwo mieszkaniowe. Wiadomo, w pewnym momencie wszystkie plany straciły ważność al na mocy planu z utraconą ważnością uzyskałem pozwolenie na budowę - to tak w skrócie...

Tyle, że w międzyczasie zostały zmienione przepisy. Mocno niekorzystnie.

od 2015r do 2017r było kilka noweli - znacznie ograniczających możliwości budowania na gruntach klasy I - III.

Jest też ustawa o obrocie gruntem rolnym, która utrudnia  np. darowiznę dziecku  "nierolnikowi" (od 2016r)

W studium uwarunkowań i kierunków rozwoju gminy z 2009r. doszukałem się informacji jak w załączniku odnośnie terenu na którym leży działka. Nie wiem tylko czy to ma ze sobą jakiś związek.

Szczerze to już nie wiem jak podejść do tematu i gdzie się udać tak żeby ktoś doradził. Jeśli chodzi o tych z gminy to wydaję mi się że ja wiem więcej, choć wiem niewiele. 

A jak ma się sprawa z odrolnieniem działki do 500m2 bez opłat? O tym też mi wspomniała urzędniczka ale w jakiś zagmatwany sposób. 

Cała działka ma około 4,5ha. Czy z tego nie można wyodrębnić działki np 900m2 przy drodze, odrolnić 500m2 i rozpocząć budowę z późniejszą darowizną? Wiem że pewnie tworzę nowe prawo budowlane ale chcę to jakoś wszystko ogarnąć dlatego pytam.

Screenshot_20180201-221535.jpg

Problem nie tkwi w prawie budowlanym tylko:

Cytat

Ustawa o ochronie gruntów rolnych.

Art.7.

2. Przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne:
1). gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I–III – wymaga uzyskania zgody ministra właściwego do spraw rozwoju wsi, z zastrzeżeniem ust. 2a,

2a. Nie wymaga uzyskania zgody ministra właściwego do spraw rozwoju wsi przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I–III, jeżeli grunty te spełniają łącznie następujące warunki:

1) co najmniej połowa powierzchni każdej zwartej części gruntu zawiera się w obszarze zwartej zabudowy;

2) położone są w odległości nie większej niż 50 m od granicy najbliższej działki budowlanej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2016 r. poz. 2147 i 2260 oraz z 2017 r. poz. 624 i 820);

3) położone są w odległości nie większej niż 50 metrów od drogi publicznej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1440, 1920, 1948 i 2255 oraz z 2017 r. poz. 191);

4) ich powierzchnia nie przekracza 0,5 ha, bez względu na to, czy stanowią jedną całość, czy stanowią kilka odrębnych
części.

3. Wyrażenie zgody, o której mowa w ust. 2 pkt 1, 2 i 5, następuje na wniosek wójta (burmistrza, prezydenta miasta).

3a. Stroną w postępowaniu, o którym mowa w ust. 2, jest wójt (burmistrz, prezydent miasta).

Cala ustawa: http://dziennikustaw.gov.pl/du/2017/1161/1

To wynik dobrej zmiany. :wallbash:

Co pozostaje ?

Budowa przez ojca na zasadzie zabudowy zagrodowej, w trakcie budowy podział działki lub wyodrębnienie i darowizna na Ciebie.

Ale uwaga - w wyniku podziału, nowa działka nie może być mniejsza niż 3.000m2 (wymagania ustawowe). 

Ojciec może też ustanowić Cię współwłaścicielem gospodarstwa rolnego - wtedy budujesz sam. Ale to teoretycznie, bo wiąże się to z czynnikiem "interpretacji urzędniczej".

Witam posiadam działkę o powierzchni 4000 m2 mam dom i chciałem postawić garaż z pomieszczeniem gospodarczym ale mam 3b klasę ziemi. W urzędzie gminy pani powiedziała że nie ma szans. Moja działka to zaledwie 15m szerokości a klas ziemi jest ze 4 rodzaje Pani w urzędzie zwróciła jeszcze uwagę że garaż byłby w odległości 50 m od drogi a plan zabudowy jest do 50 metrów. Choć u sąsiadów budynki są dalej niż mój garaż. Niestety kiedyś wyznaczając działkę budowlaną oznaczyliśmy ja do 50 metrów Moja działka to te dwie linie .

proszę o jakieś rady                                

20180518_120036.jpg

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

• Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

• Najnowsze posty

• Szczerze mówiąc - nie rozumiem, o co ci chodzi. Ale spróbuję: 1. Nie pisałem, że wentylacja nie pomaga w usuwaniu wilgoci. Oczywiście pomaga. 2. I nie jest to sprzeczne z przyjmowaniem wilgoci i oddawaniem przez ścianę  -  na zewnątrz i do wewnątrz - żeby było jasne!   To właśnie napisałem wyżej. 1. Wolnozmienny, ale stały. 2. I ma wpływ na wentylację taki - że reguluję, stabilizuje poziom wilgoci wnętrza. Można dodać, że takim mocnym stabilizatorem - prznajmniej według producentów - jest tynk gipsowy.   Wentylacja zapewnia wymianę powietrza - nie zapewnia stabilizacji stopnia wilgotności powietrza. Wchodzi takie powietrze, jakie jest na zewnątrz. Np. w lecie, jesieni przy deszczowej dłuższej pogodzie będzie mocno wilgotne. Wtedy te "oddychające" ściany łagodzą ten stan, ale oczywiście do pewnego czasu, przyjmując wilgoć z powietrza. Potem ją oddadzą przy napływie suchego powietrza.  A jak te zdolności są zbyt małe w stosunku do potrzeb - to trzeba przepalić w domu.   Oczywiście przy klimie tych problemów nie ma - za to są inne!   
    • Panowie - dziękuję za wszelkie rady. Wiecie, jak to jest kiedy samemu chce sie zrobić taki remont ;). Człowiek uczy się na błędach, a tym bardziej samouk bez doświadczenia, w pierwszym generalnym remoncie. Gdybym wiedział o istnieniu farby Sigma to pewnie bym ją zakupił, bo cenowo wyszło podobnie z Magnatem i śmieszną farbą Śnieżki. Myślałem, że takie produkty jak owy Magnat czy Beckers to są te z wyższej półki, ale jak widać - niekoniecznie.  Dochodzę do podobnego wniosku. W każdym razie - Śnieżka Grunt to kupa, którą swoja nazwą wprowadza w błąd mniej zaawansowanych budowlańców. Tak swoją drogą - jakiego gruntu używasz pod farby?    Acryl Putz GP-41. Pod płyty był ekstra, nie narzekałem na siłę szczepną, ale obawiam sie zeszklenia gk pod farbę :(. Wtedy to będzie kosmos dopiero...    No właśnie Magnat zaleca tylko primer, a do mocno chłonnych podłoży - odpowiedni grunt Acryl Putz. To takie betonowe koło ratunkowe z ich strony.    Co do samego problemu sufitu i krycia w malowaniu - postanowiłem położyć piątą  i zarazem ostatnią warstwę farby, bo już mnie nerwy trzepią. Z racji tego, że kupiłem dziś wspomnianego wcześniej Magnata ultra mat 5L to postanowiłem to wykorzystać. Z wałka się wręcz lało. Malowałem tym razem bez kija, z drabiny. Nakładem obficie i rozprowadzałem tylko na tyle, żeby nie porobić zacieków. Po skończonym "zalewaniu" sufitu farbą, wygląda to dosyć obiecująco. Jutro z rana podrzucę fotki, niech to sobie wyschnie na spokojnie.
    • Sam jesteś Bzdura ! Pisze jak byk że ma grzejniki, czytać nie umiesz ?   Nikt nic nie będzie wiedział o co chodzi z tym termostatem i korektą, pewnie ty sam też tego nie wiesz. A o krzywej grzewczej pisałem.
    • No niestety ale pękły 3.
      Uderzenie w róg i poszedł pajączek

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

• Ta dobudówka przerosła moje wyobrażenie. Pomyliłem się w ocenie sytuacji. Jak pisze @joks, ta dobudówka może być warta tych pieniędzy, choć sprawa nie jest jeszcze przesądzona. 
  • Popularne tematy