Skocz do zawartości

Częste błędy przy wykonywaniu instalacji elektrycznej


Recommended Posts

Energia elektryczna to prawdopodobnie najważniejsze z domowych mediów. Trudno sobie wyobrazić życie bez prądu, bo to oznacza nie tylko brak światła, ale w większości budynków również ogrzewania, ponieważ potrzebuje go pompa obiegowa i osprzęt kotła, a nawet wody, jeżeli korzystamy z własnej studni i hydroforu. Przy tym instalacja elektryczna obejmuje cały dom i jest bardzo rozbudowana. O błędy przy jej planowaniu i wykonaniu więc nietrudno.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/instalacje-elektryczne/a/11687-czeste-bledy-przy-wykonywaniu-instalacji-elektrycznej

Link do komentarza
Gość Elektryk
"... Ewentualnie można wykonać uziom pionowy, wbijając w grunt specjalne pręty, ale rozwiązanie to jest zdecydowanie droższe ..." Raczej będzie odwrotnie, jeżeli całość zostanie zlecona firmie elektrycznej to cena ok. 50 m ułożenia bednarki z wykopem zdecydowanie przekroczy koszty wykonania uziomu pionowego w odległości kilku metrów od domu.
Link do komentarza
Gość elpapiotr
4 godziny temu, mhtyl napisał:

W dzisiejszych czasach jest to nazewnictwo umowne, bo w handlu różnie nazywają owe kable i przewody.

Bo dawniej elektryków uczono konkretnych rzeczy, by potrafili odróżnić jedne od drugich.

Odsyłam do podręczników sprzed prawie 50 lat, gdzie jasno określono różnice pomiędzy nimi.

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Gość jasiek
jeżeli zdjęcie z dwiema puszkami jest obrócone w prawo, lub lewo - rozumiem. Jeżeli nie, to przewody wprowadzone są z niewłaściwej strony-będzie problem z montażem osprzętu.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 5 miesiące temu...
Niestety dla nie istnieją serie gniazdek które zawierają wszystkie potrzebne nam elementy. Dla przykładu potrzebujemy 3x SAT typ F w jednej obudowie i kicha prawie nie istnieje coś takiego a jak już to 3x nie są oddzielne itp. Także czasem trzeba poważnie cudować wybierzemy sobie ładną serie gniazdek dostaniemy kiepskie przełączniki dla np 3 świateł albo innym razem jak dostaniemy gniazda to dostaniemy albo SAT typ F ale z serii nie znajdziemy połączeń głośnikowych np na dwa kanały (po co nam w jednej obudowie jeden głośnik? to bezsens a domu może się przydać i 4 głośniki (czyli 8 przyłączeń) a skąpej obudowie) Szukałem takich rzeczy ale producenci idą w zaparte jak są zwykłe anteny + Efka to nie ma 2 Efek gdy potrzebujesz o 3 Efkach nie ma co mówić. Itd
Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...

W takiej łazience trzeba MYŚLEĆ przy jej planowaniu i urządzaniu... trzeba uruchomić wyobraźnię i pomyśleć, co będzie, gdy poślizniesz się w tej wannie na mydle ze słuchawką prysznicową w ręku i strumień wody poleci... no, właśnie - gdzie poleci... itd...

Edytowano przez Gość
literówka... (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Dnia 9.02.2019 o 04:21, Gość Szm napisał:

A jak zachować strefy w łazience o wymiarach 2x2 m ?? W której stoi wanna ??

A kto zaprojektował taką łazienkę? Szwagier nad ranem po nocy sylwestrowej? To niech teraz wstawi pod wannę akumulator i świeci ledami wymontowanymi z auta. Będziesz zadowolony.

Link do komentarza
  • 8 miesiące temu...
Gość sceptyk poznawczy
Lubię czytać produkcje specjalistów nt. rozplanowania instalacji. Ja oczywiście przemyślałem, zaplanowałem rozplanowując układ kuchni. I żona to zaaprobowała. I zmieniła się moda, a przy okazji gust mojej żony. I musiała powstać wyspa. Efekt rycie w gresie , żeby puścić kable do blatu grzewczego, no i przedłużacze, bo na ścianach były już kafelki. Żeby było weselej z bufetu przy wyspie w ogóle nie korzystamy. Zapomnijcie, że da się wymyślić instalację bez przedłużaczy. Nie da się. Dlatego w mojej ocenie mnożenie punktów elektrycznych na "zaś" jest wodą na młyn elektryków, którzy w inteligentnym domu potrafią robić 4 piętrowe szafy rozdzielcze i 2 - 3 km. przewodów. Nota bene kable są teraz najdroższym elementem instalacji cz. 1 Euro za mb. a nastała moda na montaż punktu w gniazdku. Efekt. Chyba dwukrotny wzrost długości kabli. Pralkę u mnie po skończeniu prania wyłącza się z gniazdka i niepotrzebne jest stałe połączenie itd itp itd.
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
Gość Marta.
Mamy zagospodarowane pod mieszkanie piętro u rodziców, wszelkie okablowanie rozłożone. Trzeba założyć skrzynkę z bezpiecznikami i podłączyć prąd pod licznik. Rodzice mają dwa liczniki ,jeden jest ze zwykłym prądem ,drugi zaś jest odłączony nieużywany na prąd "siłowy" ,pytanie jest czy mogę swoje mieszkanie na piętrze podłączyć pod licznik siłowy. Chcielibyśmy uniknąć wspólnych rachunków i obliczeń kto ile zużył... a wiem że w taki sposób będą dwa oddzielne rachunki.
Link do komentarza

W swojej "skrzynce" z bezpiecznikami zamontuj podlicznik, np taki:

 

https://allegro.pl/oferta/licznik-jednofazowy-podlicznik-energii-pradu-1-faz-8498775942

 

i będziesz miała pomiar zużycia energii elektrycznej i podstawę do rozliczenia się z rodzicami, tylko nie zapomnij, żeby podzielić się z rodzicami kosztami stałymi, doliczanymi do rachunku...

 

Tak formalnie rzecz biorąc, to powinniście mieć oddzielną umowę z dostarczycielem prądu, osobny licznik i osobne rozliczenia...

 

 

A ten licznik

20 godzin temu, Gość Marta. napisał:

odłączony nieużywany na prąd "siłowy"

to kto odłączył?

Link do komentarza
Dnia 28.03.2020 o 13:51, Gość Marta. napisał:

 pytanie jest czy mogę swoje mieszkanie na piętrze podłączyć pod licznik siłowy.  

Teoretycznie możesz, ale w praktyce... musi to obejrzeć elektryk, aby powiedzieć czy tak się da. Znaczy, wszystko się daje zrobić, ale nie zawsze takim samym nakładem pracy i materiałów.

Dnia 29.03.2020 o 11:12, uroboros napisał:

 

Tak formalnie rzecz biorąc, to powinniście mieć oddzielną umowę z dostarczycielem prądu, osobny licznik i osobne rozliczenia...

 

Jeżeli jest drugi licznik, to jest i druga umowa. Problemem może natomiast okazać się oprzewodowanie. Czy będzie można tak po prostu poprowadzić od tego licznika zasilanie instalacji.

Link do komentarza

Zwracam się z kolejnym pytaniem. Jestem na końcowym etapie instalacji elektrycznej i zastanawia mnie wykonanie pionowego wyprowadzenie kabli od rozdzielni.

Czy to tak ma wyglądać ? Wszystko będzie zatynkowane, pomijając brak estetyki to czy nie jest to ewentualny problem techniczny ?

Niektóre kable są poprzeplatane.

DSC04220.JPG

Edytowano przez Tymianek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
26 minut temu, Tymianek napisał:

Panowie elektrycy ! czy tak "upchane" kable, które będą zatynkowane to dopuszczalna metoda ? 

 

Jeśli pominiemy kwestię niechlujstwa i braku estetyki, to na dwoje babka wróżyła, chociaż prawdopodobieństwo szkód jest zdecydowanie mniejsze.

O co chodzi. W grę wchodzi tu przede wszystkim odprowadzanie ciepła z przewodów. Jeśli nie są one "porozkładane" na ścianie, to wzajemnie się podgrzewają, a to nie jest przewidziane przez projektanta. Projektant zakłada standardowe odprowadzanie ciepła, takie jak widnieje w tabelach. Ale z kolei przewody nieobciążone nie grzeją. Czyli wszystko zależy od przypadku, które z tych przewodów będą obciążone oraz ile i tak dalej.

W sumie ja bym do tego nie dopuścił i pogonił elektryka aby to wszystko rozplątał i porozkładał jak Bóg elektryków przykazał. Tak, aby przewody były otoczone tynkiem, odprowadzającym ciepło wg założeń.

Link do komentarza
2 godziny temu, demo napisał:

tak się robi

ale

3 godziny temu, retrofood napisał:

Dopóki nic się nie dzieje

to wszystko jest OK

 

Lepiej posłuchać doświadczonego elektryka, jakim jest retrofood...

3 godziny temu, retrofood napisał:

W sumie ja bym do tego nie dopuścił i pogonił elektryka aby to wszystko rozplątał i porozkładał jak Bóg elektryków przykazał. Tak, aby przewody były otoczone tynkiem, odprowadzającym ciepło wg założeń.

 

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...

Częstym błędem jest kładzenie elektryki samemu lub powierzanie tego budowlańcom bez doświadczenia i uprawnień. Wiadomo - niektórzy tak robią dla cięcia kosztów, a to strzał w kolano. Jak później wyjdą błędy to trzeba będzie ściany kuć. 

Link do komentarza
Gość konrado
ogólnie artykół nie jest zły, ale ( patrz rys. z łazienka i jej strefami)...brak informacji o strefach kiedy pion wod-kan przebiega obok lustra a zaraz jest prysznic. Ponadto ile cm prawidłowo powinno sie zostawiać kabla gdzie będzie montowany : włacznik, pkt oświetleniowy czy gniazdko wtykowe- 80cm, 50cm czy 15cm??
Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
Gość Zbyszek
Z tą lodówką na osobnym obwodzie można się kłócić bo moc niewielka a poza wersjami do zabudowy nie są montowane na stałe. A najczęstszy błąd to brak lub niepodpięty przewód ochronny.
Link do komentarza
2 godziny temu, Gość Zbyszek napisał:

Z tą lodówką na osobnym obwodzie można się kłócić bo moc niewielka a poza wersjami do zabudowy nie są montowane na stałe. A najczęstszy błąd to brak lub niepodpięty przewód ochronny.

 

Kłócić??? A o co? O to, że za cenę paru metrów przewodu i jednego wyłącznika nadmiarowo-prądowego ma się pewność, że awaria w innym obwodzie nie zakłóci pracy lodówki? Tylko debile oszczędzają złotówkę, aby stracić tysiąc.

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Gość Paweł
Nie wszystko w elektryce robi sie z matematycznego punktu widzenia - obciazenia przewodow, tylko czasem z praktycznego-osobny obwod na oswietlenie szafy z wylacznikiem krancowym, zeby nie wylaczac calego oswietlenia w pokoju.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...

Mnie kiedyś serwisant wyciągnął mysz bez głowy ze zmywarki, obcięło jej. Twierdzi, że wszystko co wytwarza pole magnetyczne je mierzi. Wszystkie kable były przegryzione. A na strychu prowizorkę po teściu też przegryzły, chałupa by się zjarała, bo przewody obgryzły. Od kiedy mamy 3-4 koty, nie ma ani jednej myszy w domu.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza

Kot sąsiadki jesienią zmienił zwyczaje i zachowuje się jak niedźwiedź. Przez całe lato tylko czasami wystawiał łeb z kwiatków albo innej zieleniny na grządkach. Wolał leżeć gdzieś w cieniu. Chudy był jak Anja Rubik. A teraz kursuje od miski u sąsiadki do mojego ganku, kiedy tylko usłyszy jak otwieram drzwi do domu. A że oswajałem go kiedy był kociątkiem, to molestuje mnie o jedzenie niczym właściciela. Spasł się już niczym beczułka i wciąż wrzeszczy, ze jest głodny. I żre wszystko, nawet psu potrafi karmę podpieprzyć. Chyba szykuje się do snu zimowego, bo skąd u niego takie ciągoty?

Link do komentarza
  • 1 rok temu...
  • 5 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...