Skocz do zawartości

domy drewniane


Recommended Posts

Cytat

bomy z bali wiedzę gorący temat ... czytam i czytam ale do czytać się nie mogę. Czy domy z bali są czy nie są energooszczędne, to że wymagają mniejszych nakładów na utrzymanie w sensie malowania (nie sądzę żeby właściciel takiego domu położył na ścianę tapetę ) itp. jest bez sprzeczne. Patnie zasadnicze:
czy do ogrzania 100 m2 domu z bali zużyjemy mniej energii niż do domu wykonanego tradycją metodą (beton)?




powiem inaczej, drewno izoluje termicznie dużo gorzej niż beton.
Link do komentarza
Witam,
Ja słyszałem o nowoczesnej Technologii SIP - pokrótce, jest to budownictwo niskopiętrowe każdej złożoności według kanadyjskiej technologii, która wykorzystuje konstrukcyjne termoizolacyjne panele. Podobno ten sposób umożliwia duży wybór projektów domów, szybką budowę, bo łatwy montaż i gwarantuje trwałość. A mnie trochę zależy na czasie i niezbyt wysokich kosztach.
Znalazłem nawet firmę w Mielcu, która się tym zajmuje. O ile się nie mylę PPHU Kismiels.
Dysponują jeszcze inną Technologią - Mitek.
Widziałem zdjęcia wykonanych domów i przyznam, że robią wrażenie, tylko jeszcze się nie zdecydowałem.
Powodzenia!
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Witam ,
właśnie jestem na etapie budowaniu domu z drewna , przez ponad rok dobierałem technologię i cenę przyszłej inwestycji z drewna . Wymyśliłem własną technologię która w wyliczeniach daje ścianę o U=0,14W/ (m2K) przy cenie przynajmniej jak na razie na poziomie domu szkieletowego , wiem też że popełniłem kilka błędów ale zobaczymy co wyjdzie . Z założenia ma to być dom energooszczędny a nie pasywny ze względu na to że domy pasywne to cały system podejścia do budowy i zapotrzebowania na energię w wykonanym domu , choć wydaje mi się że przy niewielkim zwiększeniu kosztów można byłoby się pokusić o rozwiązania typowo pasywne .........ale pożyjemy zobaczymy .
Pozdrawiam
p.s. z własnego doświadczenia mogę powiedzieć że drewno jest wdzięcznym materiałem do budowy .
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Ja jednak mimo wszystko stawiam na beton. Przy użyciu bk można bez problemu uzyskać taki sam współczynnik, a mimo wszystko czułbym się dużo bardziej komfortowo i bezpiecznie.



Witam , ależ oczywiście że można osiągnąć taki sam współczynnik , ale jest kilka różnic między domkami z drewna a budowanych w nowoczesnych technologiach , ja zwrócę tylko uwagę na mikroklimat panujący w pudełku z drewna .
Jak każda konstrukcja to drewno ma wady i zalety , ale jak na dzień dzisiejszy nikt nie wymyślił materiałów idealnych , to zresztą rzecz gustu i upodobań biustu.
Ja tylko zwrócę uwagę że ściana domku ma grubość 31 cm i coś mi się wydaje że przy takiej grubości budyneczku z betonu będzie bardzo trudno osiągnąć taki współczynnik U.
Pozdrawiam konik0

Link do komentarza
Cytat

Witam , ależ oczywiście że można osiągnąć taki sam współczynnik , ale jest kilka różnic między domkami z drewna a budowanych w nowoczesnych technologiach , ja zwrócę tylko uwagę na mikroklimat panujący w pudełku z drewna .
Jak każda konstrukcja to drewno ma wady i zalety , ale jak na dzień dzisiejszy nikt nie wymyślił materiałów idealnych , to zresztą rzecz gustu i upodobań biustu.
Ja tylko zwrócę uwagę że ściana domku ma grubość 31 cm i coś mi się wydaje że przy takiej grubości budyneczku z betonu będzie bardzo trudno osiągnąć taki współczynnik U.
Pozdrawiam konik0


a na cholere ma sie ograniczac do grubosci sciany 31cm, chyba raczej daze aby sciana byla ciepla i tania, wiec nie tedy droga, chyba ze sa ulgi podatkowe dla scian do 31cm!

nie ma co kombinowac dmy z drewna nie wazne w jakiej technologii sa u nas malo popularne material drogi, wiecej zagrozen, gorsze ubezpieczenie etc etc

nie latwiej wygodniej i pewniej uzyc bk i docieplic go, sicana wyjdzie 42 ale za to jaka ciepla solidna i trwala.
Link do komentarza
Cytat

a na cholere ma sie ograniczac do grubosci sciany 31cm, chyba raczej daze aby sciana byla ciepla i tania, wiec nie tedy droga, chyba ze sa ulgi podatkowe dla scian do 31cm!

nie ma co kombinowac dmy z drewna nie wazne w jakiej technologii sa u nas malo popularne material drogi, wiecej zagrozen, gorsze ubezpieczenie etc etc

nie latwiej wygodniej i pewniej uzyc bk i docieplic go, sicana wyjdzie 42 ale za to jaka ciepla solidna i trwala.




Pozwolę wyjaśnić kilka kwestii związanych z pudełkami z drewna , wbrew wszelkim oczekiwaniom gruba ściana nie oznacza ciepła , zastosowania w warstwowej ścianie przegrody wykonanej z próżni znacząco poprawia izolacje cieplną . Budynek wykonany z drewna ( nie mylić z konstrukcją szkieletową ) na samym początku jest ciut droższy w zakupie materiałów ale znacznie łatwiejszy w budowaniu i wykończeniu , a z doświadczenia i obserwacji wiem że schody i znaczące koszty zaczynają się na wykończeniu domów budowanych z ceramiki lub innych materiałów .
Co do wytrzymałości konstrukcji drewnianych ( a przynajmniej takiego rozwiązania jakie przyjąłem) , śmiem twierdzić że ściana drewniana jest bardziej wytrzymała niż ściana z ceramiki lub gazobetonu tej samej grubości na siły jakie może przenosić w każdą stronę , wynika to z długości bala i sposobu połączeń i zamków wykonanych w ścianach .
Co do popularności budynków z drewna , w naszym społeczeństwie tkwi wizerunek domów z drewna z lat 60-70 XX w .........przypominających bardziej budyneczki wykonane z boazerii i pomalowanych lakierem bezbarwnym nitro .
Ja sam wybrałem wstępnie do budowy domu gazobeton + ocieplenie , ale przyjrzawszy się dokładnie kosztom związanym z wybudowaniem i wykończeniem stwierdziłem że jest to dosyć droga zabawka .......... i stąd się wzięło się najpierw zainteresowanie konstrukcjami szkieletowymi a później typowo drewnianymi . Po porównaniu za i przeciw , kosztów , i co dana technika wykonania domu nam daje wybrałem drewno .
Samo przekonywanie żony do drewna i wybór optymalnej konstrukcji drewnianej zajęło mi 3 lata , zwiedziłem dużo zakładów specjalizujących się w budyneczkach z drewna , był nawet moment że wybrałem wstępnie wykonawce ale gdy przyszło do podpisania umowy wykonawca niespodziewanie podniósł cenę domu o ponad 100 000 zł .
I od tego momentu wymyśliłem sobie ścianę o grubości 31 cm o współczynniku przenikania 0,14 W/mk.
Jak się mieszka napiszę jak skończę pudełko z drewna .
Na dzień dzisiejszy dzięki temu że pudełko miało mieć ścianę o grubości 52 cm a ma ściankę 31 cm zyskałem kilka metrów powierzchni dodatkowej .
Jedna bardzo ważna uwaga do projektowania konstrukcji z drewna aby była funkcjonalna i ładna należy mieć KONSTRUKTORA i ARCHITEKTA którzy czują drewno .
pzdr
konik0
Link do komentarza
Cytat

juz sie naczytalem o podobnych konstrukcjach i jakos mnie nie przekonuja, wiec czemu ma mi nie wystarczyc 24bk plus 20cm styro, w czym taka sciana Jani 63 ma byc slaba, bo srednio ciepla to ona raczej nie bedzie!




Kwestia gustu i upodobań do biustu , bardzo dobrze że są różnice w zdaniach bo gdyby ich nie było mielibyśmy wszystkie domy zrobione na jedno kopyto .Zostaje zawsze otwarta kwestia ceny mkw wykończenia ...........
pzdr Konik0
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

a czego się boisz?
czasy najazdów (militarnych) bezpowrotnie minęły




hehe węszę duże spiski i chce sie zabezpieczyć.
A tak zupełnie poważnie mówiąc chodzi mi o bezwładność cieplną. Mam do wyboru szybko nagrzać i potem równie szybko stracić całe ciepło, lub też poczekać chwilę aż się nagrzeje, ale później ściany już trzymają i zdecydowanie wybieram to drugie.
Link do komentarza
zapewne cena m2 drewna do sciany murowanej jest duzo wieksza bo nie inaczej, chyba ze sie ma dojscia i mzna zalatwic cos taniej dla zwyklego zjadacza chleba zawsze bedzie pod gork, dwa niestety sciana to nie wszystko i duzo zalezy od formy ogrzewania wiec to nie jest tak proste jak by sie wydawalo, tylko koscioly buduje sie wciaz z cegly...
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 6 miesiące temu...
Cytat

Ja buduje dom z bali 24 cm . Na razie wszystko ok. Szybko i solidnie. Jak masz pytania chętnie odpowiem.



Czy możesz napisać jak poszła budowa. pewnie już mieszkasz w swoimnowym domku. Ech, chałupa z drewna już od dawna mi sie marzy. Tylko nie moge sie zdecydować, czy bala czy szkieletor no i kase trzeba zebrać. A swoją drogą to ile taka chawira bedzie ksoztować? Podobno już się nie opłacają drewniane domy...? Prawda to?
Link do komentarza
Cytat

powiem inaczej, drewno izoluje termicznie dużo gorzej niż beton.



A jak to jest z izolacją akustyczną? Przeczytałam gdzieś, że w środku wpawdzie jest większy hałas niż w murowanych domach, ale hałas zzewnątrz drewniane domy lepiej tłumią niż murowane. Czy to prawda?
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

A jak to jest z izolacją akustyczną? Przeczytałam gdzieś, że w środku wpawdzie jest większy hałas niż w murowanych domach, ale hałas zzewnątrz drewniane domy lepiej tłumią niż murowane. Czy to prawda?



Ściany zewnętrzne domów szkieletowych są bardzo dobrymi izolatorami akustycznymi - pod tym względem nie dorównuje im wiele konstrukcji murowych. Jednakże stropy drewniane dość łatwo przenoszą dźwięki uderzeniowe (np. tupot dzieci biegających na piętrze). Sztywne stropy żelbetowe zaś znacznie lepiej pochłaniają dźwięki uderzeniowe, ale przenoszą dość dużo dźwięków tzw. powietrznych, np. odgłosy rozmowy.

Aby zniwelować przenoszone dźwięki w domach szkieletowych, należy legary stropowe odizolować od ścian taśmą brzegową oraz zastosować materiały wyciszające. Najlepszym materiałem izolującym dźwięki jest wełna mineralna.


Cytat

Ech, chałupa z drewna już od dawna mi sie marzy. Tylko nie moge sie zdecydować, czy bala czy szkieletor no i kase trzeba zebrać. A swoją drogą to ile taka chawira bedzie ksoztować? Podobno już się nie opłacają drewniane domy...? Prawda to?



Domy drewniane nadal "się opłacają". Jednym z tańszych i szybkich rozwiązań jest technologia szkieletowa (różnica w cenie w stosunku do technologii murowanej wynosi średnio od 5 do 10 % na korzyść technologii szkieletowej), jednak cieszy się ona mniejszą popularnością. Jednak oszczędności uzyskiwane podczas eksploatacji takiego domu, dochodzą do 50 % w porównaniu z domem tradycyjnym.

Cena domu zależy od wielu czynników. Po dokładne informacje zapraszamy do kontaktu (na naszej stronie lub poprzez wiadomość na tym forum).
Edytowano przez Stollux (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 5 lata temu...
Dnia 27.02.2011 o 21:50, grzegorz l napisał:

tylko przy domku drewnianym lepiej sąsiadom nie podpadać, bo troszke benzynki, zapałka i płoniemy płoniemy:P Mimo wszystkich argumentów za, jakoś nie mam przekonania do drewna jako dobrego materiału na dom.

W sumie to samo może spotkać dom murowany, a i na takich sąsiadów nie jest chyba zbyt łatwo trafić :) 

Ja zbudowałem mały domek drewniany całoroczny. Ma dobre właściwości cieplne (oczywiście dociepliłem go), jest wygodny, skrojony na moje potrzeby. Jak dla mnie dom drewniany to dobry wybór, choć zdaje się że postawienie podobnego, ale z innych materiałów byłoby tańsze. Jeśli ktoś jest chętny, podzielę się doświadczeniami.

Link do komentarza
Dnia 18.09.2017 o 23:06, stobejczyk napisał:

ale to nic przy całym romantyzmie takiego domu i znacznie mniejszych nakładach na ogrzewanie niż w domu murowanym.

W porównaniu z domem murowanym ocieplonym, czy nie? Nawet jeśli to jest murowany pasywny???

Był taki cykl o domach z bali w TV - otóż ocieplano je - tyle że od środka - chyba że bale by z sekwoi po 2000 lat i bale były olbrzymie. I też pewnie nie osiągnęły termoizolacji porównywalnej z np 25cm styropianu.

 

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • tylko ogród jest wspólny? w umowie jest tylko mowa o udziałach? decydowanie o sposobie zagospodarowania powinno polegać na zasadzie porozumienia, tu udziały raczej nie mają decydującej roli, ale jak porozumienia nie ma to pozostaje rozstrzygnięcie sądowe, nic innego
    • o ile nic się nie zmieniło, to te 8m odległości jest nadal wystarczające, więc stary budynek nie jest w strefie oddziaływania nowej inwestycji,  co oznacza, że nie ma wymogów odnośnie oddzielenia pożarowego (ściany pożarowej) bo zachowane są odległości, nie widzę powodu czynienia takich manixów są czasami (z tego co pamiętam) jakieś obostrzenia w gęstej zabudowie zakwalifikowanej do miejskiej, ale to jest zawarte zazwyczaj w MPZP   stąd pytanie - czy to Twoje przemyślenia, czy ktoś Ci to powiedział poza tym tak czy siak potrzebujesz projektanta do chociażby adaptacji projektu, więc ten Ci by to wyjaśnił   masz tam Studium czy MPZP?
    • Mam pytanie odnośnie altany ogrodowej .Moja siostra w naszym wspólnym ogrodzie wyłożyła kostkę o wymiarach 4x4 metry a na niej postawiła drewnianą altanę ogrodową wraz z meblami . Nie wyraziłem zgody jako współwłaściciel nieruchomości .Mam mniejsze udziały ,ona większe i twierdzi ,że ma prawo sobie takie konstrukcje stawiać gdzie chce .Czy siostra ma rację?
    • widzę, że Kolega, podobnie jak zeniu, opanował perfekcyjnie mistyczną sztukę ctrl+c - ctrl+v więc wiemy jak wyglądają przepisy i teorię jeżeli chodzi o to jak to wygląda niemniej jednak zalecałbym zapoznanie się z wymogami zawartymi w PnB i warunkach umowy kredytowej odnośnie zakończenia robót; być może wystarczy zgłoszenie zamiaru przystąpienia do użytkowania, urząd to oleje (cicha zgoda), wtedy wystąpić o zaświadczenie o braku sprzeciwu co do zamiaru przystąpienia do użytkowania i to może mogłoby zaspokoić papierożądność banku; pakowanie się w pozwolenie na użytkowanie może się Panu Ł czkawką odbić, bo to już trochę inna bajka i urząd może to potraktować znacznie poważniej, nawet jak dotyczy w sumie niewielkiego zakresu robót, bo tam też często siedzą ludzie, co wg schematu lecą   ale to nie mój cyrk, to tylko moje zdanie, choć na własne życzenie pchanie pod górę nigdy mi się nie podobało
    • Dzień dobry   Zachęcam do korzystania z moich usług Mieszkańców Poznania i okolic.   Posiadam wieloletnie doświadczenie w branży.   Prowadzę prace na budynkach jedno- i wielorodzinnych, obiektach komercyjnych i przemysłowych.   Każdy zakres elektryki, solidnie, terminowo i tynkarze błogosławią   Do usług Maciej Elektryk 509 419 365
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...