Skocz do zawartości

ścieżka do domu


Recommended Posts

  Dnia 20.02.2017 o 15:39, stokrotka28 napisał:

Pozostało mi z tonę otoczaka,chciałabym go wysypać na  ścieżkę  prowadzącą  do domu.Jak przygotować podłoże czy jakieś ekobordy,agrotkanina potrzebna, nie chce obrzerza typu krawezniki. Teraz przy odwilży mam straszne błoto, a w tym roku nie damy rady z kostką.

Rozwiń  

Ja bym to zwyczajnie wysypał, wyrównał i nie kombinował. Pytanie tylko, czy często chodzisz w butach z podniesionym i wąskim obcasem. Zresztą, to samo pytanie dotyczy kostki. Wiele miast w Polsce zakazuje już układania chodnikow z kostki, wracajac do znanej płyty 50 x 50.

Ja taką kupiłem z odzysku, po 1 PLN sztuka, jako złom betonowy, kiedy w miescie układali kostkę. Ułożyłem u siebie i teraz się śmieję. Panienki w szpilkach u mnie nóg nie połamią.

Link do komentarza
  Dnia 20.02.2017 o 18:25, retrofood napisał:

Ja bym to zwyczajnie wysypał, wyrównał i nie kombinował. Pytanie tylko, czy często chodzisz w butach z podniesionym i wąskim obcasem. Zresztą, to samo pytanie dotyczy kostki. Wiele miast w Polsce zakazuje już układania chodnikow z kostki, wracajac do znanej płyty 50 x 50.

Ja taką kupiłem z odzysku, po 1 PLN sztuka, jako złom betonowy, kiedy w miescie układali kostkę. Ułożyłem u siebie i teraz się śmieję. Panienki w szpilkach u mnie nóg nie połamią.

Rozwiń  

dziękuję,  spróbuję się rozejrzeć  za takimi z demontażu. Kamyki mogę wykorzystać zawsze w ogrodzie.

Link do komentarza

a

  Dnia 23.02.2017 o 17:33, stokrotka28 napisał:

zainspirowało mnie to zdięcie,tylko  u mnie jeden rząd płyt.Boki kamyki oddzielone obrzezem  od trawnika.Tylko,czy pod to trzeba jakiś piach agrotkanine, czy poprostu ułożyć płytki  i wysypać kamyki?

30109Kostki_z_wypustami_dystansowymi.jpg

Rozwiń  

Miałem nie odpowiadać ale jak widzę bezsilność autorki to muszę. To nie jest chodnik na zdjęciu który zapodałaś tylko jakiś ozdobny fragment być może tarasu czy coś w tym stylu.Może to i wygląda ładnie ale na chodnik wejścia do domu w żadnym razie się nie nadaje.

Link do komentarza

to się nazywa potocznie eko kwadrat i raczej nie na chodniki, lecz na drogi dojazdowe się nadaje.

+ zastosowania to technologia z warstwą przesiąkliwą, co pozwala na wykonywanie dróg bez potrzeby projektowania kanalizy deszczowej.

Na ścieżkę sie nie nadaje, szczególnie że tu obcas jeszcze bardziej ugrzęźnie niż w kostce.

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

Betonowe kostki brukowe tego typu są rozwiązaniem wartym uwagi. Buduje się z nich tzw. nawierzchnie ekologiczne – z prześwitami – które umożliwiają szybkie przesiąkanie wody opadowej w głąb ziemi.

Do tworzenia takich nawierzchni może posłużyć bruk z wypustami dystansowymi (jak na zdjęciu powyżej) albo z otworami. Układa się go tak, jak standardową kostkę - na warstwach utwardzonego kruszywa i podsypce piaskowej.

Można także użyć płyt nawierzchniowych (betonowych lub kamiennych) i ułożyć je w kilkucentymetrowych odstępach. Są też specjalne kraty betonowe i panele z PVC – choć te nadają się jedynie na nawierzchnie parkingów czy miejsc postojowych, bo niewygodnie się po nich chodzi.

Prześwity w nawierzchniach eko zasypuje się kruszywem albo żyzną ziemią, w której można posadzić rośliny odporne na deptanie albo zasiać trawę. Trzeba jednak pamiętać o systematycznym podlewaniu takiej zielonej nawierzchni.

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  Dnia 20.02.2017 o 15:39, stokrotka28 napisał:

Teraz przy odwilży mam straszne błoto, a w tym roku nie damy rady z kostką. 

Rozwiń  

Nie chcesz krawężników i masz straszne błoto po odwilży.

Wydaje mi się, że powinnaś sprawdzić najpierw, jak odprowadzona jest woda z dzialki - teren masz kolo wejścia chyba płaski, więc jeśli nie chcesz krawężników, to powinnaś tak ukształtować  (podnieść) poziom ścieżki, by był wyższy w stosunku do otaczającego gruntu z zielenią. Tak, by woda spływała z ścieżki na grunt, a nie odwrotnie - oraz, by woda z ulicy nie dostała się do ogrodu po ścieżce.

Nie powinno być to trudne, bo do domu wchodzisz po stopniach, więc jest zapas wysokości chyba.

Podłoże tez trzeba przygotować, nie można na błocie robić ścieżki - ale najpierw musisz się zdecydować na nawierzchnię i do tego dostosować podłoże. 

Link do komentarza

Odprowadzenie wody deszczowej z nawierzchni wokół domu jest szczególnie istotne dla zabezpieczenia budynku przed zawilgoceniem. Zwłaszcza, gdy podłoże jest słabo przepuszczalne - gliniaste, ilaste, skaliste.

Przy układaniu nawierzchni trzeba pamiętać, że warstwa podkładowa z piasku (znajdująca się bezpośrednio pod kostką) powinna być uformowana z niewielkim – co najmniej 2% – spadkiem. Tak, by woda spływała w kierunku ogrodu, trawnika itp.

W wielu przypadkach nie może się jednak obejść bez montażu odwodnienia liniowego, które odprowadza wodę systemem korytek. Montuje się je na etapie układania kostki brukowej, umieszczając je na wymaganej głębokości w podbudowie nawierzchni. Korytka łączy się z rurami. odpływowymi i przykrywa specjalnymi rusztami.

Link do komentarza
  Dnia 3.04.2017 o 12:20, Budujemy Dom - otoczenie domu napisał:

Odprowadzenie wody deszczowej z nawierzchni wokół domu jest szczególnie istotne dla zabezpieczenia budynku przed zawilgoceniem.

Rozwiń  

Tutaj na fotce niestety nie widać nachylenia terenu, odwodnienia wzdłóż drogi - a ogród wygląda na "grząski", że tak to określę. Jest kwestia gdzie odprowadzić wodę - ew. do studni z pompą? Ale dalej też trzeba ją odprowadzić - trzeba chyba poczekać na dodatkowe info od stokrotki....

Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
  • 5 miesiące temu...
  Dnia 3.10.2017 o 09:30, Rus-stal napisał:

Pytanie czy w ogóle będziesz w stanie położyć kostkę samodzielnie bez pomocy fachowej firmy, bo z doświadczenia wiem że potem takie samodzielne prace to 2 krotna inwestycja bo zaraz zacznie pękać lub wybrzuszać się. Podstawą jest tutaj dokładność.

Rozwiń  

Zgadzamy się. Warto wybierać specjalistów z doświadczeniem, tylko gdzie ich znaleźć? Aby nieco ułatwić to zadanie, utworzyliśmy profil Jestem fachowcem Polbruk na stronie: https://www.facebook.com/JestemFachowcem/, gdzie przedstawiamy godnych polecenia brukarzy i ich realizacje. Jest to strona dla fachowców, jednak przyda się wszystkim, którzy szukają godnej polecenia firmy do wykonania prac brukarskich.

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

Kostka jest ale jest i problem, woda z rabaty spływa  na kostkę bo jest spadek osadnik jest  dalej,przy dużym deszczu spływa furtką  na podwórze a częściowo zostaje na rabacie i kostce .Wykonawca proponuje mi do osadnika przeprowadzić odwodnienie liniowe czy to dobre rozwiozanie.Czy lepiej umieścić osadnik niżej przy rabacie i połoczyć do istniejącego już osadnika pełną rułką pod kostką.Na pierwszym zdjęciu zaznaczyłem jak spływa woda z rabaty,na drugim gdzie do osadnika nic nie spływa bo spływa przez furtkę czesciowo zostaje na kostce i rabacie,ostatnie zdjęcie to tak mi wykonawca chce zrobić odprowadzenie liniowe wody z rabaty  żeby nie zalegała na kostc) a osadnik  opuścić niżej.

2018-04-04-22-12-11.png

2018-04-04-22-14-01.png

2018-04-04-22-16-32.png

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To moja instalacja wydaje mi się ze to typ zamknięty choć kompletnie na tym się nie znam. Kocioł na węgiel znika chcę przejść na zasilenie lpg z Gaspolu i pytam o kotły bo dostałem 2 opcje -kocioł gazowy firmy Termet: Gold Plus II 20 + Termet SG Plus 120 + regulator Termet ST-292 v3 + czujnik temp. zewn -VIESSMANN Vitodens 100-W B1HF + 100 litrów zasobnik na ciepłą wodę oczywiście mogę wybrać co innego stąd mój post by poznać opinie większej ilości osób. zasobnik wody ACV SMART 210 litrów wymiennik stal nierdzewna to moj pomysł wydaje mi się ze jest całkiem oki ale co do kotłów to brak pomysłu.  
    • A jaka ta "podłoga' jest teraz? Z czego zrobiona?
    • Jak nie planujesz izolacji od ziemi, czyli jak masz ściany piwnicy nieocieplone, to w miarę wyrównywnujesz powierzchnię, kładziesz folie budowlaną, wywijasz ją na wysokość docelowej wylewki, kładziesz rurki takie najlepiej pół cala dzieląc całą powierzchnię np na 3 części lub na 4. Pozimujujesz je za pomocą kupek z betonu. Po zastygnięciu wylewasz beton B20 lub B25, rozprowadzasz łatą i gotowe. Pracę możesz podzielić na te części, które są odgrodzone rurkami, będzie Ci łatwiej zaciągać. Potem w zależności od temperatury i wilgotności, a to trzeba organoleptycznie ocenić, zacierasz pacą sttropianową. Przy niskiej wilgotność w granicach 40-50% można to już zacierać po 4-5 godzinach, przy wyższej odpowiednio dłużej, czyli po 6-7 godzinach. Kałdziesz najlepiej płytę styropianową tak, żeby można było na niej stanąć i dostać się do całej powierzchni. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Po rozejrzeniu sie w temacie, bylo oczywiste, ze tylko frezowy .     Ulatwianie sobie pracy jest bardzo bliskie memu sercu. Nie lubie sie przemeczac . Oczywiscie, nie potrzebuje RR w postaci Makity z filmiku, znalazlam cos takiego: marka Tokachi ale to tylko tak z japonska wyglada.         @animus   Dzieki za troske o moje bezpieczenstwo w czasie pracy z rozdrabniaczem . Jesli chodzi o pilarke, to chyba to nie bedzie akumulatorowa. Zreszta, w tej chwili pilniejszym zakupem jest rozdrabniarka, bo zapasy drewna do kozy powinny wystarczyc do lata.    
    • Oczywiście wiem, że "wylewka zrób to sam" to temat wałkowany 100 razy, a tutoriali jest dwa razy tyle, natomiast moje pytanie jest nieco inne. Chciałbym wyrównać sobie podłogę w piwnicy własnymi siłami. zależy mi na tym aby materiał, którego użyję, był możliwie idiotoodporny. Nie wiem czy zwykły cement taki jest, czy też 21 wiek uraczył nas czymś jeszcze łatwiejszym w użyciu. Nie zależy mi szczególnie na tym aby podłoga nie miała pęknięć (tych estetycznych) ani żeby był to idealny poziom. Ważniejsze jest żeby było równe aniżeli idealnie poziome.    Dobrym przykładem jak ja widzę te różnice jest moje pytanie jakiś czas temu a propos tego jak poradzić sobie z montażem haka w suficie, który był z pełnej cegły, która lubiła się kruszyć. Można było albo - wkładać drewniane listewki rozporowe, papier toaletowy, ślinę i zaklęcia jak to robili nasi dziadowie przez stulecia i być oldskulowym lub - wlać kotwę chemiczną i powiesić na tym słonia   pomyślałem, że może z wylewką cementową vs (tu wstaw coś innego) jest podobnie
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...