Skocz do zawartości

Jaki rekuperator do 130m2


Recommended Posts

Witajcie
Jestem na etapie wyboru odpowiedniego system WM z rekuperatorem. Dostałem kilka ofert od różnych firm i jestem zdecydowany nawet na jedną z nich lecz koszt rekuperatora u nich jest dla mnie "szalony"
Ich propozycja to Swegon W80 za ponad 8000. Koszt samej instalacji na PE-FLEX jest do przełknięcia jednak chciałbym wybrać inną centralę.
Nie bardzo mnie bawią super hiper sterowniki za 1000 zł bo i tak będę się nimi bawił przez 2 lata a potem sobie odpuszczę. Jakoś nie wydaję mi się ze rekuperator za 8 tys da mi większe oszczędności od tego za 3 czy 4 tys.
Poszukuję jakieś dobrej centrali za max 5000 zł. Jakieś propozycje? Co powiecie o Dospel Optimal 400?
Dom ma PU 130m2 poddasze uzykowe, centrala ma stać w kotłowni z kotłem na gaz. Szacowana kubatura do wentylowania to 300m3. Edytowano przez PeeN150 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Proponuję rozważyć zakup z ekonomicznej linii central firmy Pro-Vent. Sprawdzone, skuteczne urządzenia z nowoczesnymi (cichymi i energooszczędnymi) wentylatorami, dedykowanym wymiennikiem (optymalny odzysk ciepła) oraz automatyką dobraną zależnie od potrzeb klienta.

Dla domu o powierzchni 130m2 strumień powietrza wentylacyjnego do 300 m3/h. W tym miejscu zaproponowałabym centralę MISTRAL 300.

Sugeruję również zastanowić się nad urządzeniami, bardzo popularnymi, o wysokiej sprawności odzysku ciepła, inteligentnym sterowaniem nagrzewnicy wstępnej oraz automatycznym obejściem wymiennika ciepła (by-pass).

Tutaj znakomicie sprawdzi się MISTRAL SMART 300 EC.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 4 miesiące temu...
Cytat

Witajcie
Jestem na etapie wyboru odpowiedniego system WM z rekuperatorem. Dostałem kilka ofert od różnych firm i jestem zdecydowany nawet na jedną z nich lecz koszt rekuperatora u nich jest dla mnie "szalony"
Ich propozycja to Swegon W80 za ponad 8000. Koszt samej instalacji na PE-FLEX jest do przełknięcia jednak chciałbym wybrać inną centralę.
Nie bardzo mnie bawią super hiper sterowniki za 1000 zł bo i tak będę się nimi bawił przez 2 lata a potem sobie odpuszczę. Jakoś nie wydaję mi się ze rekuperator za 8 tys da mi większe oszczędności od tego za 3 czy 4 tys.
Poszukuję jakieś dobrej centrali za max 5000 zł. Jakieś propozycje? Co powiecie o Dospel Optimal 400?
Dom ma PU 130m2 poddasze uzykowe, centrala ma stać w kotłowni z kotłem na gaz. Szacowana kubatura do wentylowania to 300m3.




Witam,

jestem użytkownikiem Dospelka 400 w podobnej kubaturze jak twoja.
Dobry stosunek ceny do jakości.
Sprawuje się świetnie już 3 rok, jeszcze bez GWC - polecam.

Link do komentarza
Cytat

Witam,

jestem użytkownikiem Dospelka 400 w podobnej kubaturze jak twoja.
Dobry stosunek ceny do jakości.
Sprawuje się świetnie już 3 rok, jeszcze bez GWC - polecam.




Czy wiesz jakie masz miesięczne/roczne zużycie prądu ?

Niedługo położą mi dach i zaczynam instalację. Muszę zobaczyć się z wykonawcą i zobaczymy co mi zaproponuję.
Link do komentarza
Panowie - pogońcie, poszczujcie psem, naślijcie faceta z kałachem, na takiego wykonawcę, który dobiera centralę do kubatury.

To jest jakiś przechrzest z innej branży, który myśli (jeśli myśli), że jest fachowcem.

Ps. Sprawdź mniejsze centrale, takie o wydajności około 200m3/h np. MISTRAL Mini.
Centrala większość czasu będzie chodziła z wydajnością około 100m3/h - sprawdzaj ile zeżre prądu przy takiej wydajności - wszak będzie chodziła cały rok jako wentylacja, a tylko połowę z tego jako rekuperator.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Zgadzam się z Tobą, ale są jakieś normy które mówią ile m3 powinno zostać wymienione w ciągu godziny itd. Wolałbym jednak mieć ciut zapasu na czas gdy będzie mnóstwo ludzi u mnie. Dlatego celuję w centrale które mają ok 300m3.



BUDYNKI MIESZKALNE
Strumień objętości powietrza wentylacyjnego w budynku mieszkalnym jest określony przez sumę strumieni powietrza usuwanego z pomieszczeń pomocniczych. Strumienie te powinny wynosić co najmniej :
w kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchenkę gazową lub węglową - 70 m3/h
w kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchenkę elektryczną - 30 m3/h w mieszkaniu do 3 osób, - 50 m3/h w mieszkaniu dla więcej niż 3 osób
w kuchni bez okna zewnętrznego wyposażonej w kuchnię elektryczną - 50 m3/h
w łazience ( z WC lub bez) - 50 m3/h
w wydzielonym WC - 30 m3/h
w pomocniczym pomieszczeniu bezokiennym - 15 m3/h
w kuchni bez okna zewnętrznego, wyposażonej w kuchnię gazową, obowiązkowo z mechaniczną wentylacją wywiewną - 70 m3/h
dla pokoju mieszkalnego oddzielonego od pomieszczeń kuchni, łazienki i WC więcej niż dwojgiem drzwi lub pokoju znajdującego się na wyższym poziomie w wielopoziomowym domu jednorodzinnym lub w wielopoziomowym mieszkaniu domu wielorodzinnego - 30 m3/h
Zaleca się ponadto projektowanie urządzeń wentylacyjnych umożliwiających okresowe zwiększanie strumienia objętości powietrza do co najmniej 120 m3/h.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

O ile to jeszcze aktualne, uderz do tej firmy http://www.bartoszwentylacja.com.pl/

Oni dobrze doradzają i niewielkim kosztem montują. ;)



Firma Bartosz ma w ofercie rekuperatory VENA z wymiennikiem spiralno-przeciwprądowym, przy których koszt inwestycji może zwrócić sie już po 3,5 roku.

Kilkanaście lat temu technologia ta "raczkowała" w świadomości inwestorów, natomiast obecnie w dobie ekologii i oszczędności energii temat jest dość popularny.
Link do komentarza
Nie wiem czy to dalej aktualny temat. Jeśli tak to zachęcam do rozważenia centrali HRU-MinistAIR
Wydajność 450 m3, odzysk 95%, wentylatory EBM Papst, wymiennik RecAir, możliwość podpięcia instalacji kanałowej od dołu lub od góry centrali - co ułatwi montaży i oszczędzi ilość elementów
Możliwe jest też dokupienie i to wcale nie za kwotę 1 000 zł - sterowanie WiFi - umożliwiajace zarządzenie centralą z dowolnego miejsca poprzez tablet, komputer lub smartphone !
Dodatkowo polecimy całe rozwiązanie z zakresu kanałów metalowych lub z tworzywa, kratki, przepustnice, tłumiki
Również nagrzewnice wodne lub elektryczne, oraz polecimy jedną z firm wykonawczych lub hurtowni w których lokalnie te elementy można nabyć.

Więcej szczegółów na www.alnor.com.pl
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Witajcie
Jestem na etapie wyboru odpowiedniego system WM z rekuperatorem. Dostałem kilka ofert od różnych firm i jestem zdecydowany nawet na jedną z nich lecz koszt rekuperatora u nich jest dla mnie "szalony"
Ich propozycja to Swegon W80 za ponad 8000. Koszt samej instalacji na PE-FLEX jest do przełknięcia jednak chciałbym wybrać inną centralę.
Nie bardzo mnie bawią super hiper sterowniki za 1000 zł bo i tak będę się nimi bawił przez 2 lata a potem sobie odpuszczę. Jakoś nie wydaję mi się ze rekuperator za 8 tys da mi większe oszczędności od tego za 3 czy 4 tys.
Poszukuję jakieś dobrej centrali za max 5000 zł. Jakieś propozycje? Co powiecie o Dospel Optimal 400?
Dom ma PU 130m2 poddasze uzykowe, centrala ma stać w kotłowni z kotłem na gaz. Szacowana kubatura do wentylowania to 300m3.



Witam,

Marka Buderus posiada w swojej ofercie centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła Logavent HRV2 do kontrolowanej wentylacji, która może być sterowana za pomocą prostego regulatora w urządzeniu, pilota zdalnego sterowania RCV lub bezpłatnego programu komputerowego Configuration Tool. Urządzenie dostępne jest w trzech wielkościach o nominalnych przepływach powietrza 140 m3/h, 230 m3/h oraz 350 m3/h. Centralę wentylacyjną cechuje wysoka sprawność (do 90%), co pozwala na duże oszczędności kosztów ogrzewania i jednocześnie zapewnia zawsze świeże i czyste powietrze w pomieszczeniach. Więcej szczegółowych informacji o produkcie można znaleźć na stronie: http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-p...ow/rekuperacja/
Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.
Pozdrawiam,

________________________________
Konsultant marki Buderus
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
A myślałeś może o wentylacji za pomocą pompy ciepła? Forma Viessmann ma takie rozwiązania. O co chodzi?
Moduł wentylacji mieszkania Vitovent 300-F to idealne uzupełnienie pompy ciepła firmy Viessmann. Moc grzewcza połączonych urządzeń wynosi od 3 do 10,6 kW i zajmują one niewiele miejsca. Ten zestaw urządzeń jest polecane szczególnie do utrzymywania odpowiedniej temperatury powietrza.

Moduł wentylacyjny jest podłączony bezpośrednio do pompy ciepła. W tym celu potrzebne są tylko dwa przepusty ścienne na potrzeby prowadzenia powietrza. Wszystkie ustawienia są wprowadzane przez regulator pompy ciepła, wspólny moduł zdalnego sterowania lub aplikację Vitotrol zainstalowaną w smartfonie. Eksploatacja pompy ciepła i wentylacji są do siebie automatycznie dostrajane. Opcjonalnie można zastosować dogrzewanie powietrza.

Wymiennik ciepła umożliwia odzyskanie przez Vitovent 300-F nawet 98 procent ciepła zawartego w usuwanym powietrzu i podgrzanie napływającego powietrza zewnętrznego bez zużywania dodatkowej energii.

Jeśli są pytania - jestem do dyspozcyji!
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 8 miesiące temu...

Witam, 

Szacunkowy dobór rekuperatora AerastarComfort marki Junkers dla budynku o powierzchni 130 m2 w oparciu o zalecenia producenta w zależności od udziału danego typu pomieszczeń w budynku wynosi: 
- LP140-2 dla budynku do 120 m2 
- LP230-2 dla budynku do 230 m2 
Są to oczywiście wartości szacunkowe, więc szczegółowy dobór powinien być konsultowany z projektantem. W celu doboru oraz montażu rekuperatora polecam skontaktować się z jednym z autoryzowanych instalatorów, których wyszukiwarkę można znaleźć na stronie www.junkers.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny pod infolinią o numerze: 801 600 801. 
Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania. 
Pozdrawiam, 
________________________________ 
Konsultant marki Junkers
 

Link do komentarza
  • 5 tygodnie temu...
1 godzinę temu, Eksperci Viessmann napisał:

Przykładowe obliczenia doborowe wg DIN 1946-6 można znaleźć w rozdziale 12.

Tak się zastanawiam i czuję się bezradny.

Nie macie tam (w firmie) bardziej kumatych ?

Podajecie w Polsce wymogi i  "podstawę prawną" obowiązujące w Niemczech ??????????????? :wallbash:

Wprowadzacie ludzi w błąd, bo u nas obowiązują znacznie wyższe wymagania co do minimalnej ilości  (w m3) usuwanego powietrza z pomieszczeń brudnych.

Jaki to problem, aby podać obowiązującą u nas PN i podać wymagania w Polsce ?????

Nie umiecie przeliczyć ?????

Link do komentarza

no, to poważny problem. Trzeba by masę dokumentów pozmieniać....z tego co na szybko sprawdziłem, to w zalinkowanych wytycznych projektowych cały czas powołują się na normy niemieckie. Pewnie we wszystkich pozostałych też tak jest...więc ?!? I to nie wina kumatego lub nie "Experta", tylko taka polityka firmy......"Climate of innovation" :P

Link do komentarza

Mechanizm był prosty - firma dała do przetłumaczenia materiały gotowe przygotowane na rynek niemiecki. Tłumacz jak to tłumacz - dostał kasę za tłumaczenie - dosłowne.

Żaden  z naszych fachowców (bo nie zakładam, ze Polski oddział ich nie zatrudnia) nie przeczytał tego tekstu przed szeroką publikacją i mamy tego babola.

Te materiały (wytyczne projektowe) polecane są od prawie roku i co ?

Nie mają nawet  jednego kumatego fachowca/eksperta, nawet ze szczątkową wiedzą z zakresu wentylacji, który to by wyłapał ???????? Przeca wali to po oczach jak wybuch supernowej :wallbash:

Link do komentarza

Budynek wymieniony wielkościowo, jeśli chodzi o powierzchnie to niewiele mówiącą informacja. Aby dobrze przygotować możliwośc wykorzystania rekuperacji trzeba wiedzieć więcej o budynku. Przede wszystkim warto też pomyśleć o rozłożeniu kanałów. Widziałem, że ktoś się sugeruje normami, ale z nich warto korzystac jako minimum, aby osiągnąc pewne założenia - komfort, wydajność, zużycie prądu, wymiany powietrza, brak konieczności funkcji przewietrzenia. 

Do tego ułożenie kanałów, zaplanowanie długości, wydajności, prędkości itd. to bardzo istotne cechy poprawnie skonstruowanej wentylacji.

I wybór rekuperatora - czy patrzymy na sprawdzona markę, która bije konkurencję, czy też wybieramy spośród bardziej ekonomicznych rozwiązań.

Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...