Skocz do zawartości

harwi

Uczestnik
  • Posty

    21
  • Dołączył

  • Ostatnio

  • Dni najlepszy

    1

Wszystko napisane przez harwi

  1. Posiałam gorczycę na wiosnę przekopię. Dodatkowo zawsze robię gnojówkę z pokrzyw i skrzypu trochę mi jeszcze jej zostało i chyba rozleję na ta rabatkę ;)
  2. Szkoda, ze temat umarł. Ja mam pomidorki koktajlowe zawsze. Jak coś mogę coś podpowiedzieć.
  3. Ja pryskam zawsze gnojóweczką z pokrzywy i skrzypu ale mam zawsze posadzoną bazylię koło pomidorów na zewnątrz a nie na balkonie w skrzyneczce bo to zapaszek odpowiedni ma więc nie wiem jak tam sąsiedzi ;);) next time posadź sobie do skrzyneczki cebule, czosneczek do kompletu lepiej wcześniej zapobiegać niż później kombinować ;) powodzenia
  4. Dziękuję z schemat. Pomyślę coś o tym rozwiązaniu. Pojemność bufora to 400 litów w tym 80 to cwu.
  5. Witam, proszę o pomoc w jaki sposób pogodzić instalację cyrkulacji cwu z Termostatycznym Zaworem Mieszającym (TZM). Chciałbym zainstalować termostatyczny zawór mieszający (np. VTA320) zaraz za wyjściem gorącej wody z bufora/zasobnika cwu, który chciałbym ładować cieplnie do maksimum (90st. C). Sęk w tym, że aby uzyskać żądaną temperaturę cwu (np. 55 st. C) TZM musi wymieszać wodę z zasobnika (90 st. C) z zimną wodą użytkową (10 st. C) - czyli dodać do układu jakąś ilość zwu z zewnątrz. Gdy nikt nie odbiera cwu a układ cyrkulacji pracuje (wymuszony pompą cyrkulacyjną) zaczyna wzrastać w nim ciśnienie. Czy znacie gotowe rozwiązania lub macie pomysł w jaki sposób rozwiązać ten problem? Z góry dziękuję za każdy post w tym temacie.
  6. Lepiej dać 2 rozdzielacze - po 1 na każdy poziom. Przy połączeniu kilku źródeł ciepła (piec, kominek z płaszczem), dobrze jest zainstalować bufor ciepła najlepiej taki z możliwością podgrzewu CWU. Rozwiązuje to większość problemów instalacyjnych, zwiększa sprawność kotła i kominka a także pozwala rozebrać zakumulowane ciepło na różne sposoby. Wielkość naczynia zbiorczego można wyliczyć (wzory dostępne w necie) w zależności od ilości wody w układzie.
  7. Witam, jestem użytkownikiem Dospelka 400 w podobnej kubaturze jak twoja. Dobry stosunek ceny do jakości. Sprawuje się świetnie już 3 rok, jeszcze bez GWC - polecam.
  8. Jak łopata to Fiskars'a niejedna poszła na gliniastej kamieniastej ziemi. Żyje tylko saperka wojskowa dziadka ale ona też złamała się ale pospawaliśmy i dalej działa to wojskowe jest nie do zdarcia praktycznie a ma lat hihohoho i ho ;) Sekator to dla ogrodnika podstawa
  9. A może siatka i na to szybkorosnące pnącze? i bluszcz rośnie wolniej ale zimozielony jest do tego czasu wytrzymałyby drewniane panele.
  10. Jak masz duuuużo miejsca zawsze możesz gromadzić odpadki na górce przez sezon potem przykryć skoszoną trawą zgrabnie ułożona góreczka można nawet na niej posiać dynie ;))) I nikt nie domyśli się że pod spodem życie kwitnie i kompościk się robi potem go rozsypać na rabatki i robimy nowy ;)
  11. Jak na balkon i do donicy to może coś z jednorocznych. Wilec, Tunbergia,Nasturcja,Kobea, Groszek pachnący,Fasolnik egipski,Fasola ozdobna
  12. A może jakieś bluszcze też zimozielone a jest tyle odmian, że hoho albo runianka? A jak nie to może hosty, żurawki, paprocie moje ulubione. Można wybrać miniaturki np jak mało miejsca tylko to lepiej w agro i obsypać korą. A może płożące iglaki?
  13. Byliny i jednoroczne ja zazwyczaj przycinam po przekwitnięciu. Względy estetyczne ;) i robią miejsce dla innych. Pozbieraj sobie nasionka albo zostaw niech się same rozsieją albo zawsze możesz dosiać sobie w innym miejscu. Niektóre możesz zostawić bo przykryte śniegiem ładnie wyglądają ptaszki mogą podjeść ;) Ale to wszystko ci wyjdzie w praniu sama ocenisz co ci się podoba co nie. Liatrę ja przycinam i zebrane nasionka sobie wysiewam od razu w doniczkach które na zimę dołuję albo w inspekcie i oby do wiosny. Jak masz młoda roślinkę możesz więcej ziemi jej nasypać na "głowę " by ci nie zmarzły cebulki.
  14. Głównie kupuje jednak w szkółkach. NIe ufam marketom widzę w jakich warunkach je przetrzymują. Chociaż czasami udaje mi się coś kupić(uratować) z wyprzedaży ledwo zipiące biedactwa za grosze które pod opieką ładnie się odwdzięczają. (jak się uda w porę zareagować)
  15. Dobre nasiona i podłoże to czemu miałyby nie rosnąć a i zagadać do nich też można ;))
  16. Ja mam właśnie teraz agrotkaninę. Taka czarna standardowa z zielonymi paskami ułatwiającymi układanie. Jest mocna i naprawdę daje radę. Teraz pod rabaty też tylko ją mam zamiar dawać troszkę trzeba będzie przebudować ;).
  17. Pod truskawki i poziomki stosuje od ...... x czasu rewelacja.
  18. volco powiem ci tak.... Wszystkie wpisy są dobrymi radami to co pisze bobiczek jak najbardziej jest również na miejscu. Przerabiałam, już różne opcje. Miałam też ziemniaki właśnie tak dla siebie dla testowania dla frajdy dzieciaków itp itd. Miałam parędziesiąt krzaczków w 3 rzędach. W sumie nie zastawiałam się jaka to odmiana wybrałam tak jak mówią poprzednicy te co jedliśmy i mi smakowały. Dosadzałam też te co mi już praktycznie zakwitły w skrzynce hihi i było oki. Zebraliśmy wiaderko ziemniaków własnych zjedliśmy parę razy na obiad i na ognisko i była frajda. Teraz nawet się nie zabieram za to faktycznie czasami z niektórymi rzeczami nie warto. Ziemniaki mam za płotem bo mam działkę w środku pól i powiem ci mam plagę stonki na swoich warzywach wszędzie. W tym roku zjadły mi doszczętnie pomidory paprykę były wszędzie czegoś takiego jeszcze nie widziałam. W poprzednim miałam zarazę ziemniaczaną w tym stonkę poprostu znienawidziłam uprawę ziemniaka hihii. No to tyle sama zdecydujesz ;) ale dla dzieciaków to była frajda - teraz chodzą do sąsiada jak chcą zobaczyć ziemniaka jak kwitnie ;)
  19. Ja wysiewam koniec lutego. Najpierw w domku na parapecie- potem pikuje i na balkoniku hartuje a w maju po 15 stym do gruntu.
  20. Witaj "pokaźny plac" hmn czyli jaki? dla każdego może znaczyć co innego ;) Znajoma też mi mówiła że ma oooogromną połać do zagospodarowania okazuje się, że 100m ogromny? zależy dla kogo? ;) Powiedz coś tam już jest czy to puste pole a może masz tam jakieś drzewa już. Może to jest zacienione miejsce np domem, drzewem sąsiada itp Dużo pytań się nasuwa ;) Osobiście podobają mi się rośliny cieniolubne (może dlatego, że mam same słońcolubne; brakuje mi cienia)) Jeżeli masz tam jednak troskę cienia polecam żurawki, hosty, paprocie Jest tyle rozmaitych odmian jest w czym wybierać ;)
×
×
  • Utwórz nowe...