Skocz do zawartości

rob40

Uczestnik
  • Posty

    16
  • Dołączył

  • Ostatnio

rob40's Achievements

Początkujący

Początkujący (1/4)

0

Reputacja

  1. Czy jest jakas optymalna wielkość jaką powinien mieć skalniak? Wydaje mi się ze podbudowa (ta ziemia pod warstwą żyznej ziemi) też powinna mieć odpowiednie właściwości... jak będzie to glina to nie bedzie przecież przepuszczać wody, a wtedy zamiast suchych warunków, będzie na skalniaku dość wilgotno...
  2. Czy oprócz kamieni są potrzebne jeszcze jakieś materiały do wybudowania skalniaka? Pewnie trzeba wysypać trochę urodzajnej ziemi między te kamienie? Ale czy potrzebne jest coś jeszcze, żeby robota była wykonana profesjonalnie?
  3. A jeśli chodzi o porzeczkę alpejską... zastanawiam się nad tą rośliną. Jej niewątpliwą zaletą jest duża odporność, ale czy będzie atrakcyjnie wyglądać na skalniaku? Pozdrawiam!!!
  4. Czy psy ich nie gryzą to nie wiem, jeszcze sie z tym nie spotkalem (pewnie zależy od psa ). Ale zraszacze niewynurzalne umieszcza się gdzieś między roślinami, więc pewnie raczej trudno o ich uszkodzenie.
  5. Od granic działki to pewnie 3 m. W przypadku studni najważniejsze jest to, żeby znajdowała się min. 15 m od szamba!
  6. Więc chyba na 100% jestem już zdecydowany na skalniak w tej cienistej części działki. Skoro do wyboru mam małe iglaczki, i to do cienia...
  7. Cieszę się, że i jakieś iglaki będę mógł posadzić na skalniaku - choina kanadyjska 'Pendula', mikrobiota syberyjska. Nie przypuszczałem tego, bo iglaki zawsze mi się kojarzyły z tym, że rosną na słońcu... Tylko czy nie wyrosną mi z nich jakieś wielkie krzewy?
  8. Przepisy określają minimalne odległości obiektów budowlanych od granic działki (budynków itp), ale z tego co wiem, to przepisy te nie obejmują zbiorników wodnych (oczek, basenów). Zbiornik wodny powinien jednak znajdować się w takiej odległości od granicy działki, żeby nie mógł powodować uszkodzeń obiektów budowlanych na sąsiedniej działce (zawilgocenia, uszkodzenia konstrukcji itp.).
  9. Jeśli staw ma mieć powierzchnię mniejszą niż 30 m2, wymagane jest jedynie dokonanie zgłoszenia do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego i jeśli nie ma sprzeciwu, można przystąpić do budowy. A w przypadku, gdy staw ma mieć powierzchnię większą niż 30 m2 konieczna jest decyzja o pozwoleniu na budowę i projekt zbiornika. Pozdrawiam!!!
  10. No to ładnie! Jamniki to pożyteczne zwierzaki Ja słyszałem, że jednak najlepiej na krety działają brzęczące butelki po piwie, które zakłada się na drut wbity przy kretowisku.
  11. ...ważne jest też przy zakupie, żeby wiedzieć czy będziemy potem chcieli używać traktorka do jakichś innych prac w ogrodzie. Można przecież wykorzystać do odśnieżania. Jeśli tak, to trzeba kupić taką kosiarkę samojezdną, do której można doczepiać akcesoria (np. pług do odśnieżania). To jest bardzo fajne rozwiązanie. Trzeba jednak przyznać, że traktorek z taką opcją to duuuuuży wydatek - nawet kilkadziesiąt tys. pln.
  12. rob40

    PARK

    ...i powinny w tym ogrodzie-parku dobrze rosnąć (te różanczeniki), to prawdziwa chluba każdego ogrodnika/ogrodniczki!!! Tylko nie mylić azalii i różaneczników (azalie, oprócz japońskich, wolą słońce i półcień od cienia, a różaneczniki w większości mogą rosnąć w głębokim cieniu, ale też w półcieniu i na słońcu). Widzialem różaneczniki właśnie w jednym dużym ogrodzie, pod sosnami, w półcieniu. Ogród też miał charakter parku (duży, wypasiony ogród bogatych ludzi, zaprojektowany przez architekta krajobrazu). Pozdrawiam
  13. Witam! Zastanawiam się jaką wybrać lokalizację dla skalniaka (chodzi mi o nasłonecznienie). Do wyboru mam w ogrodzie miejsce bardzo silnie nasłonecznione (ale chyba wolałbym je zagospodarować inaczej niż na sadzenie roślin) oraz drugie - nieco zacienione. Ogólnie krąży opinia, że ogród skalny powinien znajdować się na słońcu, ale czy można dobrać jakieś rośliny skalne do cienia lub półcienia? Pomóżcie!!! Pozdrawiam
  14. Czasem zapędzamy się w wymyślaniu nasadzeń, a moim zdaniem bardzo ważne jest, by najpierw przemyśleć ile czasu będziemy chcieli przeznaczyć na pielęgnację planowanego ogrodu... Żeby potem nie okazało się, że nie ma kto w nim pracować Jeśli lubimy prace ogrodowe i możemy poświęcić na nie czas, warto zaplanować więcej rabat czy warzywnik. Ale jeśli ogród ma służyć głównie do wypoczynku, a my sami mamy się nim zajmować, musi być łatwy w pielęgnacji. Rabaty trzeba przecież pielęgnować, usuwać przekwitłe kwiatostany, nawozić, okrywać na zimę itp. Moje rady (także dla leniwych ogrodników) są takie: -Jeśli lubimy otaczać się bujną zielenią roślin, trzeba wybrać rośliny łatwe w uprawie, które nie wymagają pielęgnacji. Najlepiej będą rosły te, którym odpowiadają warunki jakie mamy w ogrodzie (gleba, nasłonecznienie itp). -Nie przepadam za iglakami (thuje itd), ale one wymagają niewiele pielęgnacji. -Zamiast trawnika, który ciągle trzeba podlewać i kosić, można posadzić rośliny okrywowe lub założyć łąkę kwietną (jedynym zajęciem przy niej będzie koszenie, ale tylko kilka razy w sezonie!!!!!!).
  15. Kropeczka pytała o odległość sadzenia świerków w żywopłocie... A więc, zaczynając od początku: Żywopłot można wykonać ze świerka pospolitego, serbskiego lub kłującego. Rośliny można posadzić: -w dwóch rzędach - będą tworzyły gęstą przesłonę i będą miały więcej miejsca. Ten sposób sadzenia jest polecany, jeśli żywopłot ma być mocno przyciny; -w jednym rzędzie – w przypadku żywopłotów nieformowanych oraz dla roślin iglastych, które preferują słoneczne stanowisko. Odległość sadzenia świerków: -w jednym rzędzie: co 0,6-1 m; w dwóch rzędach: naprzemiennie, co 1 m w obrębie rzędu (odległość między rzędami: 60); -jeśli zależy nam na bardziej szczelnej przesłonie, świerki można posadzić nieco gęściej; -w przypadku słabej ziemi odległości między roślinami powinny być mniejsze.
×
×
  • Utwórz nowe...