Skocz do zawartości

W jakiej odległości od płotu sąsiada mogę postawić wiatę na drewno?


Recommended Posts

Gość gawel
No jasne eksperta i duperta, jak ktoś załatwia się pieniędzmi to czemu nie może kogoś z grenpisu itd . Jeżeli sąsiad jest ok to po prostu trzeba sie zapytać czy można zlokalizować wiatę przy ogrodzeniu a nie stawiać 4 m od płotu co jest debilizmem bo wiata nie ma okna więc co najwyżej 3 m jeżeli miałoby być traktowana jako budynek. Edytowano przez gawel (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Odpowiedź eksperta: Na działce można postawić wiatę lub budynek gospodarczy o powierzchni do 10 m2 pod warunkiem, że działka ma przynajmniej 500m2 powierzchni.



icon_eek.gif Nic w tej "poradzie" (eksperta) nie jest prawdą.

Przyjmując, że wiata nie jest budynkiem, teoretycznie może stać nawet w granicy.

Ale, w tej wiacie ma być składowane drewno, które niewątpliwie jest materiałem palnym, a w zwiazku z tym maja zastosowanie przepisy p.poz, czyli Rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U.2010.109.719), a konkretnie:

Cytat

§ 4. 1. W obiektach oraz na terenach przyległych do nich jest zabronione wykonywanie następujących czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji:

6) składowanie poza budynkami w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki sąsiedniej materiałów palnych, w tym pozostałości roślinnych, gałęzi i chrustu;




Mając to na uwadze, minimalna odległość od granicy, wiaty (z drewnem) wynosi 4m.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Gość BUDOWLANIEC
Cytujecie zapisy z Ustawy, ale brak konkretnej odpowiedzi. Takie ble, ble, ble, czyli bełkot prawny. Wiata nie jest budynkiem i nie mają tu zastosowane cytaty z Ustawy nie odpowiada. WSTYD !!!!!
Link do komentarza
Cytat

Cytujecie zapisy z Ustawy, ale brak konkretnej odpowiedzi. Takie ble, ble, ble, czyli bełkot prawny. Wiata nie jest budynkiem i nie mają tu zastosowane cytaty z Ustawy nie odpowiada. WSTYD !!!!!



Zacytowano Rozporządzenie ministra infrastruktury, a nie ustawę Prawo budowlane. Odpowiedź jest na tyle konkretna, na ile to możliwe, bo w pytaniu nie określono parametrów działki, a to ma wpływ na wymagane odległości.
Natomiast to czy wiatę należy zaliczyć do budynków czy też budowli to potencjalnie przedmiot sporu, zależnie od jej cech. Jednak przede wszystkim jednak wiata jest budynkiem zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych, w rozdziale drugim PKOB jest zapis:
"Za szczególny rodzaj budynku uważa się wiatę, która stanowi pomieszczenie
naziemne, nie obudowane ścianami ze wszystkich stron lub nawet w ogóle ścian
pozbawione. "
PKOB została wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. (DZ.U. Nr 112, poz. 1316) wraz ze zmianami z 2002 r. (Dz. U. Nr 18, poz. 170). W sensie prawnym ma więc taką samą rangę jak i rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, które określa wymagane odległości od granic działki.

Z kolei ustawa Prawo budowlane art. 3 ust 2 definiuje budynek jako "obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach;"
Trzeba zauważyć, że budynek nie musi mieć wszystkich ścian. Liczby tych wydzielających z przestrzeni przegród nie określono, a sam dach też jest przegrodą. Do trwałego związania z gruntem wystarczy zaś sam fundament punktowy. A najczęściej słupy konstrukcji wiaty opiera się na bloczkach betonowych.
Zgłaszając zamiar budowy wiaty mamy więc wszelkie szanse, że urzędnicy wydziału architektury będą wymagać spełnienia warunków (odległości) opisanych w artykule.

Rozsądną propozycję, tego kiedy wiatę uznać za budynek można znaleźć tu:
http://wingik.slask.eu/files/Wiata.pdf

Osobny problem to klasyfikacja wiaty do celów podatkowych. Zainteresowanym polecam:
http://portalprocesowy.pl/opinie-i-komenta...-budynkiem.html
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
Witam.A co jeżeli ma się działkę 560m2 i na niej stoi budynek o powierzchni 100m2 czy mogę postawić jeszcze do tego wiatę 25m2 .Według tego opisy nie może być więcej jak 2 wiaty na 500m2 a u mnie stoi budynek.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
  • 10 miesiące temu...
Gość architektRK
co to za bzdury!!! jak można to pisać? może autor sam przeczytałby przepisy, które wymienia, bo nie ma w nich w ogóle mowy o wiacie!!! Te same bzdury piszą w muratordom.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie temu...
Gość Czytelnik
Ten artykuł posiada datę aktualizacji 2014r.

Powinna to być bardzo cenna informacja dla czytających.
Nowe prawo budowlane z 2015r "nieco" zmienia jednak zapis "§272.3. Budynek usytuowany bezpośrednio przy granicy działki powinien mieć od strony sąsiedniej działki ścianę oddzielenia przeciwpożarowego o klasie odporności ogniowej określonej w § 232 ust. 4 i 5." jest jak najbardziej aktualny.

Wiata to także rodzaj budowli.
A wiata może w majestacie nowych uregulowań mieć powierzchnię 50m2 a w szczególnych przypadkach nawet więcej.

Podzielam opinię niektórych, że i tak w naszym kraju za dużo zależy od Urzędników i czasami ich nieudolnej interpretacji przepisów.

Jednak tu żyjemy i trzeba się z tym pogodzić w innym przypadku trzeba szukać innych zakątków Ziemi do zamieszkania.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 rok temu...
Gość Zbyszek
ten artykuł to bzdura, ponieważ wiata nie jest budynkiem w rozumieniu prawa budowlanego. Jest budowlą, a rozporządzenie powyższe dotyczy wyłącznie budynków.
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 3 miesiące temu...
Gość zorientowany

Radze ekspertowi doczytać przepisy bo w 2020 we wrzesniu troche sie pozmienialo. Zapomnial o mozliwosci postawienia wiaty 50m2 w ilosci 2 na kazde 1000m2 (nie wymaga zgloszenia). Budynki gospodarcze natomiast 35m2 w ilosci 2 na kazde 500m2.

 

Dodam jeszcze ze drogi ekspert zapomnial na samym poczatku napisac, ze drewna nie wolno trzymac wedlug prawa na zewnatrz tylko w pomieszczeniu zamknietym.

Link do komentarza

oszaleć można w tym porąbanym kraju, masz działkę a nie możesz postawić sobie niczego, bo od drogi 6 metrów, od sąsiada 4 metry no dramat!!!! Jak tak paytrzę na te ;popierdzielone wymogi to z jednej strony wychodzi mi wiata na podjeździe, żeby 4 m od sąsiada a z drugiej trzeba by ja chyba posadowić na butli z gazem !!!! Ale starostwo ma na to wywalone , bo oni przecież mają prawo i rację . A w tak w ogóle najlepiej to byłoby chyba sobie w salonie ... wiatę z drewutnią i garażem i jeszcze altanką !!!!

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Gość Kinia
Najemca na działce naszych sąsiadów postawił wiate, której ściana kończy się niecałe 20cm od naszej siatki i przylega do stojącego już budynku gospodarczego. Oby dwa budynki nie pozostawiają żadnej wolnej przestrzeni między działkami sąsiednimi. Jak to się ma do przepisów?
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Ja Mam pytanie..od domu do płotu sąsiada jest 3metry..chciałbym zrobić Ala garaż .wiata drewniana obudowana płytami OSB.wyciszona.czy można czy nie da rady..z tyłu domu nie mam sąsiada..tylko łąka czy np.tam mógłbym to zrobić?
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
I dodatkowe info: jeśli działka jest zabudowana budynkiem mieszkalnym lub ma takie przeznaczenie to wiatę do 50 m2 stawiamy bez pozwolenia i bez zgłoszenia. Do 2 wiat na każde 1000 m2 działki.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Gość Bogdan
No wiec jak to jest? Chcialbym przy budynku postawic wiate - zabudowana tylko z 3 stron (jedna z tych stron bedzie budynek, do ktorego chce jak przystawic). Chcialbym ta wiate zakonczyc ok 0.5m od granicy dzialki. Przepisy w tym chorym kraju sa tak rozbudowane i jest tak duzo miejsca na "interpretacje", ze odpowiedzi na moje pytania sa skrajnie rozne. Dzialka, na ktorej stoi budynek jest budowlana, ma 1500m2, sasiednie dzialki (bo wiata miala by sie konczyc w rogu dzialki a wiec sasiadowac z dwiema roznymi dzialkami) sa budowlane: jedna zabudowana, druga nie. Teraz, aby to byla wiata to koniecznie nie moze miec swojej konstrukcji zwiazanej z budynkiem? Co jezeli do sciany budynku przytweirdze pozioma belke, ktora bedzie stanowila krokwie wiaty? Bedzie to rozbudowa budynku? Wykonanie zadaszenia/przedluzenia dach budynku? Prosze o odpowiedz. Dziekuje
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Proszę poprawić artykuł, bo informacje w nim zawarte w ogóle nie są zgodne z obowiązującą podstawą prawną (Dz.U. z 2020 r. poz. 1333). Opisujecie odległości dla budynków, a wiata nie jest budynkiem tylko budowlą.
Link do komentarza
11 godzin temu, Gość Andrzej napisał:

Proszę poprawić artykuł, bo informacje w nim zawarte w ogóle nie są zgodne z obowiązującą podstawą prawną (Dz.U. z 2020 r. poz. 1333). Opisujecie odległości dla budynków, a wiata nie jest budynkiem tylko budowlą.

Załóżmy, że wiatę potraktujemy jako miejsca postojowe na samochód, maszyny rolnicze etc. Minimum 3 m od posesji sąsiedniej.

https://www.prawo-budowlane.info/uzytkowanie-zadaszonej-wiaty-postawionej-na-granicy-z-sasiadem,333,material_prawo_budowlane.html

Link do komentarza
Gość Ewa Jabłoń
Czy można postawić ogrodzenie na granicy z drogą gminną publiczną, droga gminna ma wtedy szerokość mniej niż 3m,to jest moja ,jedyna droga dojazdowa do domu- gmina olała sprawę a sąsiad robi co chce .
Link do komentarza
Dzień dobry , czy sąsiad mojej działki a jest nim GS , może postawić paczkomat przy moim ogrodzeniu ? Rosną tam tuje i wychodzi moje okno z pokoju. Paczkomat zakrył tuje i boję się hałasu przy odbiorze paczek.
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
3 godziny temu, vlad1431 napisał:
\ napisał:
Czy sąsiad w granicy działki może przechowywać pellet pod wiatą

Nie nie może, trzeba to zgłosić do odpowiednich służb, najlepiej do Greenpeace. Widze że dobrodziei przybywa.

Od kiedy Greenpeace to służby?
Chyba, że to był sarkazm, to przepraszam.

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie temu...
Brak rozwiązania tematu. Czemy dziennikarze nie szukają odpowiedzi w ministerstwie. Takich niedomowień jest mnóstwo i nic nie można zrobić. Sądy wydają sprzeczne wyroki. Wiata nie ma żadnych ścian, nie ma powierzchni zabudowy, nie jest budynkiem. Oficjalnie nie wolno składować drewna przy granicy; - to jest jasne.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Sąsiad przylepił wiatę do budynku gospodarczego z jednej strony a z drugiej do betonowego płotu w mojej granicy.Na dachu Fotowoltaiką a pod spodem drzewo do kominka co prawda na ścianie budynku gospodarczego ale 3m od granicy.Przedtem trzymał pelet ale straż go pogoniła.co z tym zrobic
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ile wytrzyma dom z kontenerów?   Wobec rosnącego zainteresowania nietradycyjnymi formami mieszkalnictwa, domy z kontenerów cieszą się coraz większą popularnością. Ich unikalna estetyka, możliwość szybkiego montażu i stosunkowo niski koszt budowy przyciągają uwagę wielu osób poszukujących alternatywy dla tradycyjnego budownictwa. Jednak jedno z ważnych pytań, jakie nasuwają się przy rozważaniu tej formy mieszkania, dotyczy trwałości.  Kontenery z płyt warstwowych, które są powszechnie stosowane w budowie domów kontenerowych, znane są ze swojej wytrzymałości oraz zapewnienia komfortu termicznego. Są projektowane tak, aby wytrzymać trudy transportu i ekstremalne warunki atmosferyczne, co czyni je odpowiednimi do adaptacji na cele mieszkalne. Mimo to, podobnie jak każda konstrukcja, domy kontenerowe wymagają odpowiedniej konserwacji i po około 25-30 latach użytkowania mogą potrzebować renowacji.   Ile może stać kontener?   Ten aspekt jest szczególnie istotny w kontekście wykorzystania kontenerów w celach innych niż stałe mieszkanie. Zgodnie z przepisami, kontener jako tymczasowa konstrukcja nie może być trwale połączony z gruntem, a maksymalny czas jego użytkowania bez konieczności uzyskania pozwolenia wynosi 180 dni. To sprawia, że kontenery są idealnym rozwiązaniem jako tymczasowe zaplecze na placach budowy. W trakcie tworzenia zaplecza kontenerowego dla inwestycji budowlanych, na ogół nie wymaga się pozwolenia na postawienie kontenera na tym etapie. Jednak po upływie wspomnianych 180 dni, w przypadku dalszego użytkowania kontenera na danym terenie, niezbędne jest uzyskanie stosownego pozwolenia. To wymaganie prawne ma na celu zapewnienie, że tymczasowe konstrukcje są używane zgodnie z przeznaczeniem i nie stają się stałymi elementami krajobrazu bez odpowiedniej kontroli.   Kontenery mieszkalne całoroczne – czy to możliwe?    Czy w domu kontenerowym można mieszkać cały rok? W odpowiedzi na to pytanie, z pewnością można stwierdzić, że tak, mieszkanie w kontenerze przez cały rok jest możliwe i praktyczne. Elementem, który umożliwia komfortowe użytkowanie kontenera mieszkalnego przez wszystkie pory roku, jest płyta warstwowa, z której jest zbudowany. Dzięki swoim właściwościom, płyta warstwowa stanowi doskonałą izolację termiczną, co jest niezbędne, aby utrzymać odpowiednią temperaturę wewnątrz, zarówno latem, jak i zimą. Istnieje też możliwość zainstalowania dodatkowych udogodnień, takich jak klimatyzacja dla chłodzenia latem i odpowiednie systemy grzewcze na zimowe miesiące. Dzięki tym rozwiązaniom, kontenery mieszkalne mogą być używane jako całoroczne domy, zapewniając mieszkańcom komfort niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. Nowoczesne domy z kontenerów – jakie mają udogodnienia?  Ewolucja domów kontenerowych od prostych, funkcjonalnych konstrukcji do pełnowartościowych, nowoczesnych domów mieszkalnych jest imponująca. Dziś, domy te nie tylko zachwycają nowoczesnym designem, ale także mogą być wyposażone w szereg udogodnień, które podnoszą standard życia i komfort mieszkańców. Do najbardziej popularnych należy zaliczyć możliwość zainstalowania w pełni funkcjonalnej toalety, systemu klimatyzacyjnego oraz efektywnych grzejników, które zapewniają optymalną temperaturę w każdych warunkach.    www.apexconstruction.pl
    • Czy kontener socjalny jest budynkiem?  Kontener socjalny to pojęcie, które często kojarzy się z prostotą, szybkością realizacji i przede wszystkim funkcją społeczną. Takie kontenery są dostarczane jako gotowe do użytku jednostki mieszkalne, mające za zadanie zaspokajać podstawowe potrzeby mieszkaniowe w sposób natychmiastowy. Pytanie, czy kontener socjalny może być uznany za budynek, otwiera dyskusję nie tylko na temat technicznych aspektów takich rozwiązań, ale również ich miejsca w prawie budowlanym, normach urbanistycznych oraz w percepcji społecznej. Baraki kontenery socjalne Wprowadzenie kontenerów socjalnych "pod klucz" na rynek mieszkaniowy stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na przystępne cenowo i elastyczne rozwiązania mieszkaniowe. Ta forma zakwaterowania, choć czasem postrzegana jako rozwiązanie tymczasowe, może być również traktowana jako pełnoprawne miejsce zamieszkania, spełniające wszystkie funkcje domu. W tym kontekście, ważne jest zrozumienie, jak kontenery te są klasyfikowane z punktu widzenia prawnego i budowlanego, a także jakie wyzwania i możliwości niesie za sobą taka klasyfikacja.    Baraki kontenery socjalne, funkcjonujące jako tymczasowe lub długoterminowe rozwiązania mieszkaniowe, odgrywają ważną rolę w systemie wsparcia społecznego dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Ich podstawową funkcją jest zapewnienie bezpiecznego, choć często minimalistycznego, schronienia dla osób bezdomnych, ofiar katastrof naturalnych, czy rodzin znajdujących się w kryzysie mieszkaniowym. Oprócz podstawowego schronienia, baraki te mogą oferować również ograniczone udogodnienia, takie jak dostęp do wody, elektryczności i podstawowych urządzeń kuchennych, co pozwala na odzyskanie poczucia normalności i niezależności. W zależności od potrzeb i możliwości lokalnych społeczności, kontenery socjalne mogą być również wykorzystywane jako przestrzenie edukacyjne, punkty doradcze lub centra integracji społecznej, wspierając tym samym nie tylko fizyczne, ale i psychologiczne potrzeby mieszkańców. Mimo swojej tymczasowości, baraki kontenery socjalne stanowią ważny element w strategiach radzenia sobie z problemami mieszkaniowymi, oferując elastyczne i stosunkowo szybkie rozwiązania w obliczu rosnących wyzwań społecznych. Uziemienie kontenera socjalnego Uziemienie kontenera socjalnego to ważny aspekt zapewniający bezpieczeństwo użytkowania takich jednostek mieszkaniowych, zwłaszcza w kontekście ochrony przed wyładowaniami elektrycznymi i zapewnienia stabilności elektrycznej instalacji wewnątrz. Proces uziemienia polega na stworzeniu bezpośredniego połączenia konstrukcji kontenera z ziemią, co umożliwia bezpieczne odprowadzenie potencjalnych przepięć elektrycznych bezpośrednio do gruntu, chroniąc tym samym mieszkańców przed porażeniem elektrycznym. Ponadto, prawidłowo wykonane uziemienie minimalizuje ryzyko uszkodzeń sprzętu elektrycznego spowodowanych przez niestabilne napięcie lub przepięcia. Realizacja tego procesu wymaga zastosowania odpowiednich materiałów i technik instalacyjnych, zgodnie z obowiązującymi normami bezpieczeństwa i przepisami budowlanymi. Uziemienie kontenerów socjalnych jest więc nie tylko wymogiem technicznym, ale również środkiem zapewniającym komfort i bezpieczeństwo ich użytkowników, stanowiąc nieodłączny element przygotowania tych tymczasowych przestrzeni mieszkalnych do użytku.   Klasyfikacja środków trwałych to proces grupowania aktywów trwałych lub majątku firmy według określonych kryteriów. W zależności od celu klasyfikacji, środki trwałe mogą być dzielone na różne kategorie.    Kontenery socjalne zakwalifikowane mogą być jako : Kioski, budki, baraki, domki kempingowe – niezwiązane trwale z gruntem, stawka amortyzacyjna 10%. Stawka amortyzacyjna dla takiego rodzaju kontenerów wynosi 10%.   Rodzaj ten obejmuje różne obiekty wolno stojące, niezwiązane trwale z gruntem, w tym kontenery socjalne. Jednak nie obejmuje on innych rodzajów budynków lub obiektów, które zostały wymienione jako wyłączenia, takie jak kioski handlowo-usługowe, budynki transformatorni, budynki portierni, baraki składane itp.  Kontener socjalny mieszkalny - czy sprawdzi się jako miejsce do życia?  Kontenery socjalne mieszkalne mogą stanowić tymczasowe lub prowizoryczne miejsce do życia w określonych sytuacjach, ale ich przydatność i wygodę zależy od wielu czynników. Często są stosowane jako rozwiązanie tymczasowe w przypadku nagłych sytuacji, takich jak katastrofy naturalne lub dla pracowników na placach budowy. Mogą być odpowiednie jako krótkoterminowe schronienie, ale niekoniecznie nadają się na dłuższy okres.   Standardy życia w nich mogą być ograniczone w porównaniu do tradycyjnych mieszkań. Konieczne jest dostosowanie się do niewielkiej przestrzeni i podstawowych udogodnień. W zależności od dostosowania i wyposażenia, kontenery socjalne mogą mieć ograniczone udogodnienia, takie jak toaleta, prysznic, kuchnia, ogrzewanie, i klimatyzacja. Komfort użytkowania może być niższy niż w tradycyjnych mieszkaniach.   Zatem warto podkreślić, że kontenery socjalne mieszkalne mogą się sprawdzić jako tymczasowe lub prowizoryczne miejsce do życia, szczególnie w określonych sytuacjach, takich jak nagłe kryzysy lub prace na placach budowy. Jednakże, ich przydatność i komfort zależą od wielu czynników, takich jak cel użytkowania, standardy życia, wyposażenie, przepisy lokalne i koszty. Przed podjęciem decyzji o zamieszkaniu w takim obiekcie, warto dokładnie rozważyć wszystkie te aspekty i dostosować je do własnych potrzeb i okoliczności.   www.apexconstruction.pl
    • Czemu miałyby polecieć? Chwieją się? Jeśli nie, to skąd obawy?   A to, ze złapałeś je trytytkami to im nie zaszkodzi. Zresztą, jeśli się bardzo boisz, to przecież możesz je zamocować do ściany. Sposób obojętny.
    • Panowie te regały stoją na płaskim podłożu e garażu jeden obok drugiego ,na płasko ponieważ wylewka samopoziomujące poszła na to .Boję się aby nie poleciały na samochód ,zobaczyłem na dole i na górze trytytkami długimi .Nie poleca one na samochód ?
    • Ostatnio przeglądałem takie małe pompki do wody, na 12 V. Rozrzut cen od 18 PLN do 94 PLN. Ten sam model. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...