Skocz do zawartości

Czy strop może opierać się na kominie?


Recommended Posts

Gość mhtyl
Tu wg mnie nie potrzeba żadnej normy, na chłopski rozum strop i komin (nawet jeżeli jest w ścianie nośnej a jeżeli tak ktoś twierdzi ,że można to zycze mu szczęśliwej i szerokiej drogi - niech tak robi) to dwie różne powiedzmy konstrukcje i nie można ich łączyć to tak jakby nadwozie auta oprzeć bezpośrednio o koło i jechać.
Link do komentarza
  • 5 lata temu...
Dnia 20.06.2017 o 16:48, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Ludzie, jak Wy sobie życie utrudniacie. To może jeszcze wieńca nie robić na ścianie tylko tak położyć. Macie gotowe, sprawdzone rozwiązania to kombinujecie jak tu "dostać w łeb przysłowiową cegłą" - i to będzie cegła z walącego się komina :icon_cool:

To ja poproszę o takie gotowe, sprawdzone rozwiązanie bez kombinowana. Oczywiście w temacie. A temat to komin związany ze ścianą nośną. Najlepiej w odniesieniu do kominów spalinowo / dymowych, bo z wentylacyjnym nie ma większych problemów.

Link do komentarza
10 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Gotowe i sprawdzone  ale złożone, wszystko zależy od konstrukcji komina, rodzaju stropu, ścian etc.

Racja.

Jeśli komin jest starego typu z cegły pełnej, ściana 38 - to jak najbardziej stanowił częśc ściany konstrukcyjnej

Natomiast jeśli jest to komin z pustaków kominowych - no to nie jest to wariant sciany konstrukcyjnej i nie może być na nim oparty strop.

9 godzin temu, Gość dyzio napisał:

Kto teraz robi kominy w ścianie nośnej?

Komin się robi tam, gdzie jest potrzebny - czasem może stanowić część ściany konstrukcyjnej.

Link do komentarza
10 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Gotowe i sprawdzone  ale złożone, wszystko zależy od konstrukcji komina, rodzaju stropu, ścian etc.

Przykłady kominów w ścianie

Tak budowano kiedyś a obecnie większość kominów to prefabrykaty.

 

Proszę przeczytać temat wątku i jeszcze raz spróbować odpowiedzieć na moje pytanie :) ...Niekoniecznie artykułem sponsorowanym, niby nowym, ale bardzo mocno trącącym myszką....Nie ma w nim nic na temat opierania stropu na kominie, Nie ma też nic o wieńcach, który to temat został wywołany. A to bardzo interesujące zagadnienie.

Link do komentarza
1 godzinę temu, Pit-4 napisał:

spróbować odpowiedzieć na moje pytanie

Wydaje mi się że są takie trzy typowe sytuacje komina dymowego:

1. istniejący dawny ceglany komin w ścianie konstrukcyjnej:

ks.jpeg.7221074c2786c3c63b9f394e503f975a.jpegz wieńcem obejmującym otwory kominowe

2. Z pustakami kominowymi w ścianie konstrukcyjnej (lub innej) i wtedy zdylatowany od ściany i od wieńca - zastrzegam -  taka raczej widokowa fotka takiej opcji:

594c3213468ee_ks.jpeg.8dea2a0f130ad83defefc9ad4e8fd293.jpeg

3. Komin przystawiony do ściany lub wolnostojący - też zdylatowany od ściany, wieńca i stropu. 

Wszystkie te dylatacje mają jednak pewą wadę - mianowicie zawsze istnieje możliwosc lekkiego odchylenia się w miarę czasu komina z różnych przyczyn (a dylatacja przeciez to nie jest duża szczelina - choć nie pusta).

Link do komentarza

Suplement do powyższego posta:

Znajomy ma komin murowany zcegły pełnej  w ścianie konstrukcyjnej (w piwnicy ściana betonowa wylewana)  - jest to komin dymowy do centralnego ogrzewania - w środku jest rura azbestowa i ona stanowi wlascicwy przewód dymowy. Komin ma ze 20 lat - ok. 10 lat palono koksem i węglem , potem gazem.

Nie ma żadnych spękań i kłopotów - abstrachuję teraz od strat przez zbyt dużą średnicę komina - niemniej wynika dla mnie taki wniosek:

Komin związany ze ścianą nośną, konstrukcyjną może stanowić podporę stropu, jeśli przewod dymowy będzie niezależnym wkładem w jego środku, a obudowa będzie gwarantowała pewną zdolność do rozszerzania się bez spękań - np. cegła ceramiczna, beton zbrojony? . Jedyne moje wątpliwości budzi ta skrajna temperatura, o której gdzieś pisał P-4.

Ciekaw jestem co na to Pit-4?

10 godzin temu, Pit-4 napisał:

raz spróbować odpowiedzieć na moje pytanie

 

Link do komentarza

Spękania pojawiają się właśnie przy tej skrajnej temperaturze....choć nie zawsze. Moim zdaniem, nie ma dobrej odpowiedzi (uniwersalnej) na pytanie zadane w tym wątku. Próby opierania na kominie współczesnych stropów betonowych, to spore nieporozumienie. Komin dymowy może być źródłem deprecjacji stropu- miejscem od którego zacznie coś pękać...Niekoniecznie grozi to zaraz zawaleniem, ale kto chce mieć ciągle pękający sufit? Dawne stropy były głównie drewniane i belki opierające się na ścianie, w którą wkomponowany był komin, omijały go z daleka...Podobnie jest z współczesnym stropem betonowym. Jeśli konstrukcją wieńca ominiemy komin, jest szansa powodzenia....Niestety mało kto kuma jak to dobrze zrobić i jakie temperatury uwzględnić. Decyduje często grubość prętów stalowych, użytych podczas zbrojenia. Powszechne myślenie: im grubszy tym lepszy, jest podstawowym błędem. No i te wieńce na murach szerokości 25 cm, przez które budowlańcy i niektórzy architekci namiętnie próbują przepuścić komin 14x14, albo 14x27.... :13_upside_down: To kwiatuszki z prawie każdej budowy z kominami ceglanymi....

Link do komentarza
6 minut temu, Pit-4 napisał:

No i te wieńce na murach szerokości 25 cm, przez które budowlańcy i niektórzy architekci namiętnie próbują przepuścić komin 14x14, albo 14x27.... :13_upside_down: To kwiatuszki z prawie każdej budowy z kominami ceglanymi....

No dobrze - ale czy możemy się zgodzić na to, że kominy wentylacyjne i ewentualnie kominy spalinowe  z pieca gazowego nie stanowią zagrożenia ?.

Natomiast kominy dymowe (kotła co, kominka) - ze względu na potencjalne wysokie temperatury (tak jak piszesz) - powinny być zdylatowane.

Natomiast komin w ścianie 24 cm z otworami 12x12 nie jest wg mnie podparciem dla stropu - ale jeżeli jest częścią z bloczków - ściany konstrukcyjnej - to naturalnie nie jest problemem zrobić odpowiednie obejście wieńca w strefie stropu. 

I jeszcze jedno - dla mnie komin "ceglany" jest z cegły, czyli komin ma 38 cm grubości. Wtedy jest to ściana konstrukcyjna. Natomiast komin 24 cm - to różnego rodzaju pustaki ceramiczne nie mogące spełniać roli podparcia stropu - chyba że coś pominąłem? :12_slight_smile:

24 minuty temu, Pit-4 napisał:

Decyduje często grubość prętów stalowych, użytych podczas zbrojenia. Powszechne myślenie: im grubszy tym lepszy, jest podstawowym błędem. No i te wieńce na murach szerokości 25 cm

Wieniec! Nie jestem konstruktorem - ale zwykle te pręty w wieńcu nie są jakiejś większej średnicy, bo i po co. Chyba, że wieniec gdzieś przechodzi w belkę.

Natomiast ważna tu jest otulina betonu pręta - no i im grubszy pręt i cieńsza otulina w tych 24 cm kominach, tym większa możliwość destrukcji wienca w tym "smukłym" fragmencie "rozdwojonego"  wieńca z powodu b, wysokiej temperatury.

 Ale moim zdaniem nie wpływa to raczej (pomijam jakiś szczególny przyklad) na destrukcję stropu - raczej może wpłynąć na destrukcję przewodu kominowego - często zdarzają się przewężenia przy stropach monolitycznych wylewanych z powodu złego szalunku (w kominach 38 cm też). No i drugi taki przypadek - tak myślę, tak sobie wyobrażam, bo nie spotkałem się z tym bezpośrednio  - destrukcja komina ceramicznego przez kruszący się pod wpływem temperatury "rozdwojony" wieniec.

 

Link do komentarza
Dnia 23.06.2017 o 09:02, zenek napisał:

 

Komin związany ze ścianą nośną, konstrukcyjną może stanowić podporę stropu, jeśli przewod dymowy będzie niezależnym wkładem w jego środku, a obudowa będzie gwarantowała pewną zdolność do rozszerzania się bez spękań - np. cegła ceramiczna, beton zbrojony? . Jedyne moje wątpliwości budzi ta skrajna temperatura, o której gdzieś pisał P-4.

 

 

Komin nie może być podporą stropu w żadnym przypadku i bez względu jakiego rodzaju jest komin.

Link do komentarza

Jest zasadnicza różnica między stwierdzeniem (wiadomego autora):

Cytat

Komin związany ze ścianą nośną, konstrukcyjną może stanowić podporę stropu, .................

a obowiązującymi przepisami (Rozporządzenie w sprawie WT.....  § 144.)

Cytat

Ściany, w których znajdują się przewody kominowe, mogą być obciążone stropami .........

Kolokwialnie - różnica jest taka jak między piciem piwa w Szczawnicy, a szczaniem w piwnicy.

Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
45 minut temu, bajbaga napisał:

Kolokwialnie - różnica jest taka jak między piciem piwa w Szczawnicy, a szczaniem w piwnicy.

widzę, że starasz się o wysoki poziom dyskusji. Sięgając do rynsztoka. Każdy robi, jak umie. 

 

47 minut temu, bajbaga napisał:

 

Jest zasadnicza różnica między stwierdzeniem (wiadomego autora):

Cytat

Komin związany ze ścianą nośną, konstrukcyjną może stanowić podporę stropu, .................

a obowiązującymi przepisami (Rozporządzenie w sprawie WT.....  § 144.)

Cytat

Ściany, w których znajdują się przewody kominowe, mogą być obciążone stropami ........

 

Mur który zawiera przewody kominowe - jest częścią komina. A na końcu - górnym - pozostaje zazwyczaj już sam komin. Więc nie wiem gdzie widzisz sprzeczność. I wyżej napisałem o innych zastrzeżeniach.

tu masz definicję komina (znajdź lepszą, jeśli chcesz:

"W literaturze, zależnie od resortu i kraju, występuje różna terminologia. W niniejszym opracowaniu będziemy posługiwali się następującymi definicjami:

Komin - murowana, betonowa lub stalowa konstrukcja zawierająca pionowe przewody (przewód) do odprowadzania zanieczyszczonego powietrza lub spalin na zewnątrz budynku.
 

Przewód kominowy - pionowy (lub lekko odchylony od pionu na odcinku nie dłuższym jak 2,0m) przewód z materiału niepalnego, służący do odprowadzania na zewnątrz budynku zanieczyszczonego powietrza (przewód wentylacyjny), produktów spalania gazu lub oleju (przewód spalinowy) lub produktów spalania paliw stałych (przewód dymowy). Przewody kominowe umieszczone w ścianie budynku nazywamy kanałami kominowymi (odpowiednio: kanał wentylacyjny, kanał spalinowy, kanał dymowy). Przewód kominowy jest często nazywany kominem."

link: https://www.ogrzewnictwo.pl/artykuly/co-to-jest-komin-czopuch-krociec-instalacja-kominowa-definicje-i-pojecia

tu masz następną - z PDF z BudujemyDom (https://budujemydom.pl/files/djw/bd3_09_108_112.pdf):

"Komin – element budynku, przez który odprowadza siÚ na zewnÈtrz domu gazy powstaïe w procesie spalania oraz zuĝyte powietrze. Moĝe byÊ umieszczony wewnÈtrz domu, przystawiony do jednej ze Ăcian albo wolno stojÈcy. Moĝe byÊ jednokanaïowy – tylko na spaliny z kotïa, lub wielokanaïowy, grupujÈcy kanaïy o róĝnym przeznaczeniu"

Tak sądzę, że prowadzicie  mhtylem kłótnię, bo trudno nazwać to racjonalnym sporem - dla samgo hejtu i dezinformacji oraz flekowania zenka. Ośmieszacie się!

Link do komentarza
Gość Do- proti § 145.
Kominy wznoszone sposobem tradycyjnym. 1.Ściany, w których znajdują się przewody kominowe, mogą być obciążone stropami, pod warunkiem spełnienia wymagań dotyczących bezpieczeństwa konstrukcji, a także jeżeli nie spowoduje to nieszczelności lub ograniczenia światła przewodów. Kominy systemowe 2. Kominów wydzielonych lub od-dylatowanych od konstrukcji budynku nie można obciążać stropami ani też uwzględniać ich w obliczeniach jako część tej konstrukcji. Producenci kominów systemowych [trzeba przeczytać instrukcję montażu! "Obudowy kominów systemowych nie są przeznaczone do przenoszenia dodatkowych obciążeń" ] zabraniają obciążania stropami, to konstrukcje odrębne.
Link do komentarza
5 godzin temu, Pit-4 napisał:

Myślę, że stwierdzenie "komin nie może być podporą stropu w żadnym wypadku", skróci i spłyci dyskusję do poziomu strawnego dla ewentualnych nowych czytelników... :)

Co Wy z tymi stropami na kominie. Niedługo się zaczniecie zastanawiać czy kura może znosić złote jajka.

Pit-4 - czy Ty masz komin w ścianie nośnej???? Jeśli masz to sam (a) powiedz jakie masz rozwiązanie. A jeśli nie masz a chcesz mieć - idź do projektanta. Projektu nikt nie widział na oczy  i rozmowa o tym co by było gdyby.

 

Edytowano przez nokia (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Dnia 26.06.2017 o 11:36, nokia napisał:

Co Wy z tymi stropami na kominie. Niedługo się zaczniecie zastanawiać czy kura może znosić złote jajka.

Pit-4 - czy Ty masz komin w ścianie nośnej???? Jeśli masz to sam (a) powiedz jakie masz rozwiązanie. A jeśli nie masz a chcesz mieć - idź do projektanta. Projektu nikt nie widział na oczy  i rozmowa o tym co by było gdyby.

 

A ty co masz, albo chcesz mieć? ;) Bo ja mam na swoim podwórku 16 kominów....Różnych....kwadratowych i podłużnych...Na jednym to się nawet cały strop drewniany opiera.

Link do komentarza
23 godziny temu, Gość Do- proti § 145. napisał:

Kominy wznoszone sposobem tradycyjnym. 1.Ściany, w których znajdują się przewody kominowe, mogą być obciążone stropami, pod warunkiem spełnienia wymagań dotyczących bezpieczeństwa konstrukcji, a także jeżeli nie spowoduje to nieszczelności lub ograniczenia światła przewodów. Kominy systemowe 2. Kominów wydzielonych lub od-dylatowanych od konstrukcji budynku nie można obciążać stropami ani też uwzględniać ich w obliczeniach jako część tej konstrukcji. Producenci kominów systemowych [trzeba przeczytać instrukcję montażu! "Obudowy kominów systemowych nie są przeznaczone do przenoszenia dodatkowych obciążeń" ] zabraniają obciążania stropami, to konstrukcje odrębne.

Brawo - Gościu! Fajnie by było, gdybyś na stałe zameldował się na forum - bo piszesz konkrety!

 

10 godzin temu, nokia napisał:

czy Ty masz komin w ścianie nośnej???? Jeśli masz to sam (a) powiedz jakie masz rozwiązanie. A jeśli nie masz a chcesz mieć - idź do projektanta. Projektu nikt nie widział na oczy  i rozmowa o tym co by było gdyby.

Tu chodzi o dyskusję pt.: -czy-strop-może-opierać-się-na-kominie-   Taki jest temat.

Rozpatrujemy różne opcje - możliwości. I bardzo dobrze! Jak ktoś będzie robił projekt - po cholerę pytać na forum o takie szczegóły budowlane - to załatwi projektant. 

10 godzin temu, nokia napisał:

Co Wy z tymi stropami na kominie

Normalny temat w budownictwie i jak widać wieloproblemowy. Mało - jest spór - więc należy wyjaśnić kwestię.

 

3 godziny temu, Pit-4 napisał:

Pit-4 - czy Ty masz komin w ścianie nośnej????

Nie rozumiem tych 4 pytajników. Masz setki tysięcy budynków ze ścianami nośnymi z kominami. W tym prawie wszystkie z cegły - od pewnie średniowiecza do lat 80-tych i nowszych też.. 

Link do komentarza
Gość Do- proti § 145.
[stwierdzenie "komin nie może być podporą stropu w żadnym wypadku", skróci i spłyci dyskusję do poziomu strawnego dla ewentualnych nowych czytelników..] To żałosne pitolenie nośność wymurowanej ściany z cegły pełnej, z kanałami np. 14x14cm jest większa niż ściany bez kanałów wymurowanej z tej samej cegły w 24cm traktowanej jako typowa ściana nośna. W dodatku taka ściana jest sztywniejsza.
Link do komentarza
Dnia 25.06.2017 o 12:09, mhtyl napisał:

Komin nie może być podporą stropu w żadnym przypadku i bez względu jakiego rodzaju jest komin.

Tak twierdzi  mhtyl  "doskonały doradca" z ponad +1070 punktami.

w odpowiedzi na to:

Dnia 25.06.2017 o 12:28, zenek napisał:

To nieprawda. To zależy od konstrukcji komina i jego przeznaczenia. 

mhtyl za ten post dał "minus"!

Cytat z artykułu BD:

"Konstrukcja stropu może się opierać jedynie na kominie wymurowanym z cegieł, związanym ze ścianą nośną." 

I oto mamy kompletny kociokwik - bo dpowiedź prawidłowa jest flekowana minusem - w dodatku kilka dni po dialogu - tak ni w pięć ni w dziesięć. Forum chyba nie służy do dezinformowania?

Link do komentarza

Bo drzewiej budowalo się komin pod strop szalowalo i zbroilo , zbijało skrzynki wielkosci kanałów i przenosiło same otwory nad strop.

Czyli komin spoczywał na stropie a strop na kominie.

Od niemałej już ilości lat komin powinien być konstrukcją w pełni samonosną , a strop powinien tylko zapierać - oblewać komin ze wszyskich stron.

Inne rozwiazania jak słyszałem od konstruktora są błędne.

Link do komentarza
9 godzin temu, MTW Orle - osuszanie budynków napisał:

Bo drzewiej budowalo się komin pod strop szalowalo i zbroilo , zbijało skrzynki wielkosci kanałów i przenosiło same otwory nad strop.

Czyli komin spoczywał na stropie a strop na kominie.

Od niemałej już ilości lat komin powinien być konstrukcją w pełni samonosną , a strop powinien tylko zapierać - oblewać komin ze wszyskich stron.

Inne rozwiazania jak słyszałem od konstruktora są błędne.

Ale mówimy o tym, co dopuszczalne, nie o tym co sie kiedyś robiło. Nawiasem mowiąc - nie komin się zbroiło (zbroi) - tylko płytę i wieniec - i ich zbrojenie i beton było w tej warstwie kominem - w warstwie wieńca!

A komin byl z cegły pełnej - nie z pustaków.

W artykule BD jest słusznie o tym napisane - chodzi o komin murowany w ścianie nośnej.

Poza ty trzeba rozróznić wentylację od przewodu dymowego.

A na koniec - nie wiem co powiedział ów konstruktor dokładnie - ale komin samonośny powinien być dylatowany od stropu, szczególnie dymowy - zresztą jak samonośny - to nie oblany stropem czyli betonem.

Reasumując:

Komin murowany (uściślijmy - nie z pustaków, a z cegły pełnej - jak w porządnym podręczniku) pod pewnymi warunkami może być podparciem dla stropu - natomiast samonośny musi być być zdylatowany.

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjniLjks-3UAhWsPZoKHQ8ICooQFggmMAA&url=http%3A%2F%2Fhttps://budujemydom.pl%2Fkominki-i-kominy%2F670-kominy-tradycyjne-z-cegly&usg=AFQjCNGOM4dMN4yMuvOMnryf-0Hq7leYiA

dz00MDAmaD01NTg=_src_195022-budowa_komin

Na kominie murowanym z cegieł nie można opierać stropu, ale przecież nikomu nikt tego nie zabroni, kto ma trochę zdrowego rozsądku takiego czegoś nie uczyni bo i niby po co? 

Link do komentarza
56 minut temu, mhtyl napisał:

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjniLjks-3UAhWsPZoKHQ8ICooQFggmMAA&url=http%3A%2F%2Fhttps://budujemydom.pl%2Fkominki-i-kominy%2F670-kominy-tradycyjne-z-cegly&usg=AFQjCNGOM4dMN4yMuvOMnryf-0Hq7leYiA

dz00MDAmaD01NTg=_src_195022-budowa_komin

Na kominie murowanym z cegieł nie można opierać stropu, ale przecież nikomu nikt tego nie zabroni, kto ma trochę zdrowego rozsądku takiego czegoś nie uczyni bo i niby po co? 

ja bym uważał temat za zakończony......tylko jeszcze czekam na ostatnie słowo zenka...:D

Link do komentarza
Gość stach
1 godzinę temu, joks napisał:

ja bym uważał temat za zakończony......tylko jeszcze czekam na ostatnie słowo zenka...:D

Na ostatnie słowo zenka :icon_rolleyes::icon_eek:???

OSTATNIE :icon_eek::icon_eek:???

Czekaj ... :bezradny:

Link do komentarza
4 godziny temu, mhtyl napisał:

Na kominie murowanym z cegieł nie można opierać stropu, ale przecież nikomu nikt tego nie zabroni, kto ma trochę zdrowego rozsądku takiego czegoś nie uczyni bo i niby po co?

Za to joks przyznałeś punkt? No dziwię się, bo akurat ty dużo wiesz nt. budowlanki.

Komin na rysunku wygląda na samonośny, wolnostojący, na osobnym fundamencie - nawiasem dziwnie małym - ale to nawiasem - w końcu to poglądowy rysunek, nie budowlany.

A skoro samonośny, wolnostojący - to czy murowany, czy inny - powinien i jest zdylatowany od stropu. 

cytat z artykułu:

"Kominy tradycyjne - z cegły mogą być budowane jako wolno stojące, niezwiązane ze ścianami konstrukcyjnymi, można też je połączyć ze ścianami nośnymi."

No i wtedy, chcąc nie chcąc niosą strop, bo nie sa zdylatowane.

To sie kłóćcie z P. Jankowskim - autorem artykułu. Uwazam że ma racje - ale wy przecież wiecie lepiej - w końcu sobie punkty przyznajecie - więc i "reputacja" jest. :takaemotka: 

1 godzinę temu, stach napisał:

Czekaj ...

No i doczekałeś się - i co z tego?

Link do komentarza
3 godziny temu, joks napisał:

Dałem punkt bo według mnie mhtyl tym rysunkiem wyczerpał temat i nie ma co drążyć dalej..

Propozycja:

Rozglądnij się po swoim, innych domach - ktore mają przewody dymowe, inne wentylacyjne . Pomiń te zdylatowane.

Wszystkie inne - niezdylatowane od ścian konstrukcyjnych z wieńcami w warstwie stropu na 99% pewności będą niosły część obciążenia stropu. Może małą - ale jednak!

Pytanie  - skoro są nieprawidłowe wg ciebie, mhtyla - jak dopuszczono je do odbioru?

A rysunek komina wolnostojącego  (a chyba taki jest on) może wyczerpywać temat komina wolnostojącego.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...