Zestawy: Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Wzór: Czysty Fale Notes Ostre Drewno Kamień Skóra Miód Pionowy Trójkąty
Pomocnik

Czy strop może opierać się na kominie?

POPROSZĘ O wykładnię prawa na ten temat; która norma to precyzuje?.
0

Cytat

POPROSZĘ O wykładnię prawa na ten temat; która norma to precyzuje?.

To nie norma, tylko art. 144 Rozporządzenia w Sprawie Warunków Technicznych Budynków (Dz ust. nr 75 z 2002 r, z późniejszymi zmianami).
0

Tu wg mnie nie potrzeba żadnej normy, na chłopski rozum strop i komin (nawet jeżeli jest w ścianie nośnej a jeżeli tak ktoś twierdzi ,że można to zycze mu szczęśliwej i szerokiej drogi - niech tak robi) to dwie różne powiedzmy konstrukcje i nie można ich łączyć to tak jakby nadwozie auta oprzeć bezpośrednio o koło i jechać.
0

Bardzo dobrze wyjaśnione zagadnienie. Wykonanie wieńca co nieco utrudnione ale tylko utrudnione.
0

Ludzie, jak Wy sobie życie utrudniacie. To może jeszcze wieńca nie robić na ścianie tylko tak położyć. Macie gotowe, sprawdzone rozwiązania to kombinujecie jak tu "dostać w łeb przysłowiową cegłą" - i to będzie cegła z walącego się komina :icon_cool:

0

Dnia 20.06.2017 o 16:48, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Ludzie, jak Wy sobie życie utrudniacie. To może jeszcze wieńca nie robić na ścianie tylko tak położyć. Macie gotowe, sprawdzone rozwiązania to kombinujecie jak tu "dostać w łeb przysłowiową cegłą" - i to będzie cegła z walącego się komina :icon_cool:

To ja poproszę o takie gotowe, sprawdzone rozwiązanie bez kombinowana. Oczywiście w temacie. A temat to komin związany ze ścianą nośną. Najlepiej w odniesieniu do kominów spalinowo / dymowych, bo z wentylacyjnym nie ma większych problemów.

0

Kto teraz robi kominy w ścianie nośnej? Chyba, że to jakiś styl nowoangielski. Trzeba zapłacić architektowi to narysuje nawet dom bez komina.

0

10 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Gotowe i sprawdzone  ale złożone, wszystko zależy od konstrukcji komina, rodzaju stropu, ścian etc.

Racja.

Jeśli komin jest starego typu z cegły pełnej, ściana 38 - to jak najbardziej stanowił częśc ściany konstrukcyjnej

Natomiast jeśli jest to komin z pustaków kominowych - no to nie jest to wariant sciany konstrukcyjnej i nie może być na nim oparty strop.

9 godzin temu, Gość dyzio napisał:

Kto teraz robi kominy w ścianie nośnej?

Komin się robi tam, gdzie jest potrzebny - czasem może stanowić część ściany konstrukcyjnej.

0

10 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Gotowe i sprawdzone  ale złożone, wszystko zależy od konstrukcji komina, rodzaju stropu, ścian etc.

Przykłady kominów w ścianie

Tak budowano kiedyś a obecnie większość kominów to prefabrykaty.

Proszę przeczytać temat wątku i jeszcze raz spróbować odpowiedzieć na moje pytanie :) ...Niekoniecznie artykułem sponsorowanym, niby nowym, ale bardzo mocno trącącym myszką....Nie ma w nim nic na temat opierania stropu na kominie, Nie ma też nic o wieńcach, który to temat został wywołany. A to bardzo interesujące zagadnienie.

0

1 godzinę temu, Pit-4 napisał:

spróbować odpowiedzieć na moje pytanie

Wydaje mi się że są takie trzy typowe sytuacje komina dymowego:

1. istniejący dawny ceglany komin w ścianie konstrukcyjnej:

ks.jpeg.7221074c2786c3c63b9f394e503f975a.jpegz wieńcem obejmującym otwory kominowe

2. Z pustakami kominowymi w ścianie konstrukcyjnej (lub innej) i wtedy zdylatowany od ściany i od wieńca - zastrzegam -  taka raczej widokowa fotka takiej opcji:

594c3213468ee_ks.jpeg.8dea2a0f130ad83defefc9ad4e8fd293.jpeg

3. Komin przystawiony do ściany lub wolnostojący - też zdylatowany od ściany, wieńca i stropu. 

Wszystkie te dylatacje mają jednak pewą wadę - mianowicie zawsze istnieje możliwosc lekkiego odchylenia się w miarę czasu komina z różnych przyczyn (a dylatacja przeciez to nie jest duża szczelina - choć nie pusta).

0

Suplement do powyższego posta:

Znajomy ma komin murowany zcegły pełnej  w ścianie konstrukcyjnej (w piwnicy ściana betonowa wylewana)  - jest to komin dymowy do centralnego ogrzewania - w środku jest rura azbestowa i ona stanowi wlascicwy przewód dymowy. Komin ma ze 20 lat - ok. 10 lat palono koksem i węglem , potem gazem.

Nie ma żadnych spękań i kłopotów - abstrachuję teraz od strat przez zbyt dużą średnicę komina - niemniej wynika dla mnie taki wniosek:

Komin związany ze ścianą nośną, konstrukcyjną może stanowić podporę stropu, jeśli przewod dymowy będzie niezależnym wkładem w jego środku, a obudowa będzie gwarantowała pewną zdolność do rozszerzania się bez spękań - np. cegła ceramiczna, beton zbrojony? . Jedyne moje wątpliwości budzi ta skrajna temperatura, o której gdzieś pisał P-4.

Ciekaw jestem co na to Pit-4?

10 godzin temu, Pit-4 napisał:

raz spróbować odpowiedzieć na moje pytanie

0

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się