Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Pit-4

Uczestnik
 • Posty

  395
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  20

Pit-4 last won the day on września 29

Pit-4 had the most liked content!

Reputacja

60 Neutralny

O Pit-4

 • Ranga
  Bywa

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. Ładnie...Takich instruktaży powinno być więcej. Nie tylko dla Zenków co ze szwagrem montują. Sporo jest firm kominkowych, które nie mają pojęcia o prawidłowym montażu. Generalnie nie ma się do czego przyczepić. Pan Wojciech D. nie dopilnował jednej rzeczy...Z dziurek nie wydobywa się gaz drzewny...;)
 2. Więc pal. Jak chcesz czekać by samo wyschło, to załóż ze dwa miesiące w tak "przewiewnym" miejscu. Pal delikatnie, jak mówiłem...Po pierwszym i drugim paleniu zostawiaj drzwi pieca otwarte, żeby się lepiej wentylował (suszył). Delikatnie ze cztery razy.
 3. Możesz delikatnie przepalać i suszyć zaprawę...
 4. Czym ostatecznie murujesz?
 5. No nie! W Twoim piecu już nie stwardnieją....Może szmelc jaki? Choć twardość, nie zawsze oznaczała trwałość w ogniu, Mrówka pewnie nie ma o tym pojęcia....Następne kupisz w klasie AS.
 6. Pusty luz, czyli dylatacja....
 7. Papier ceramiczny zamiast maty w moim przepisie? Nie wiem. Nie używam papieru, bo w zduństwie lepiej sprawdza się mata ceramiczna do celów jakie opisałem. Może zastąpić tekturę papierem, skoro go już masz? Tektura której używam, jest zwykła. Pa spaleniu tworzy szczelinę dylatacyjną. A to jest mój cel. Nie posiadanie tektury w piecu.... Z drugiej strony, poeksperymentuj...Raz drugi zrobisz, poznasz materiały, technologie. Generalnie przy braku doświadczenia, najlepszy opis czy instrukcja, nie uchroni Cię przed błędami. Najwięcej się dowiesz z empiry "tymi ręcami"... Murując na glinę lub szamot, robimy pełną fugę. Przy użyciu kleju o wiązaniu ceramicznym, dobrej jakości, kładę cienką tekturę zamiast kleju na pasie ok 4 cm od strony ognia. Po spaleniu tektury, powstaje szczelina. Ta szczelina powoduje szybszą penetrację wysokich temperatur w poprzek cegły. Następuje szybsze nagrzanie przeciwległej (ogniowi) strony ceramiki, ograniczając jej pękanie.
 8. Cement wiąże hydraulicznie. Nie nadaje się do wymurówek w paleniskach. Nawet tzw GÓRKAL, którego "ogniotrwałość" służy innym celom. Wiązania hydrauliczne pękają i sypia się bardzo szybko w kontakcie z ogniem. Najlepiej użyć specjalnych klejów, które początkowo wiążą chemicznie, a po podgrzaniu do wysokich temperatur wytwarzają wiązanie ceramiczne (spiek). Klejów szukaj u dostawców materiałów zduńskich. Ceny od 60 zł do 100 euro za wiadro 20 (25?) kg. Jakość adekwatna do ceny. Najprościej użyć gliny, albo zaprawy szamotowej i nie przejmować się pękaniem. Tak jak wyżej ktoś napisał, łatwiej będzie wymienić po czasie. W obu przypadkach należy zastosować dylatację. Cegła (i zaprawa!) nie może się stykać z metalowymi elementami pieca i wężownicy. Od ścianek pieca możesz wstawić tekturę grubości kilku mm, natomiast dolne elementy pieca dylatujesz matą ceramiczną (szukaj tam gdzie kleju). Wszędzie tam gdzie po spaleniu tektury cegły mogą "siąść" (poziome zastosowanie tektury). Matę nasączyć rzadką gliną, jak kotlety przed smażeniem. To tyle. Prosta czynność, zwłaszcza dla zduna z praktyką....
 9. Burzymy solidną konstrukcje z cegieł, na rzecz rachitycznych skorupek 2 cm grubości...A może da się wykorzystać to co już masz? Rozkuć co nieco, wetknąć stal owalną (np 220 x 120, 240 x 120mm), dobudować....otynkować. Jeśli uprzesz się przy nowym, mała podpowiedź. Tą wysoka część, najlepiej usztywnia siatka z włókna szklanego do systemów dociepleń. Podwójnie zatopiona w kleju, tworzy lepsze zabezpieczenia od prętów. Przy okazji masz tynk. Na terenach obfitych w huragany, można dać siatkę i pręty. Stalowe, raczej markowe. Taki np Jeremias, ma bardzo dobre systemy usztywniające komin bez odciągów czy masztów. Zresztą ceramikę też proponuję najlepiej Schiedla. Nie zdarzyło mi się jeszcze, by się trójnik rozkleił, co w podejrzanych markach potrafi się zdarzyć.
 10. Ja bym do poprzedników dodał, że do węgla lepszy ceramiczny, pellet puściłbym w stalowym (1.4404). Może być system: stal w pustaku ceramicznym. Średnicę kanału dymowego dobierz do urządzenia.
 11. Szanowny Panie "profesjonalisto"! Płyty GK ogniotrwałe, które Pan sugeruje, nie służą do zabezpieczeń przeciwpożarowych. Palą się tak samo jak pozostałe. Proszę poćwiczyć w praktyce... Doradzanie forumowiczom w sprawach p.poż, na podstawie opisu lub rozmowy telefonicznej, kilka razy skończyło się pożarem. Wklej fotki jak to wygląda w realu.
 12. Porządnego trafiłeś kominiarza....
 13. Możesz zdradzić sposób w jaki kominiarz stwierdził stan trójnika? Darco - pewnie nie umiesz szukać. Spytaj przedstawiciela...
 14. Co jest ok? Twoje samopoczucie, czy demontujesz co jakiś czas i sprawdzasz stan trójnika? Podłączać należy podobną kształtka stalową, tyle że sznur jest od środka a redukcja wchodzi na trójnik, a nie do jego wnętrza. Kiedyś sprzedawał takie Schiedel, teraz ma w ofercie Darco. Różnica? 1.Rozszerzalność stali (większa od ceramiki ), nie rozsadzi trójnika. 2.Sznur nie twardnieje przedwcześnie z powodu kontaktu z produktami spalania. 3.Konieczność oczyszczenia z resztek zaprawy miejsca miedzy trójnikiem a pustakiem kominowym (nie dla wszystkich jest to oczywiste).
 15. Założyciel wątku, ma komin z cegieł, więc przyłącza ze zdjęcia nie potrzebuje. Niemniej, przestrzegam przed używaniem tego typu kształtek do podłączeń z kominami systemowymi. Prędzej czy później, sznur nasączany produktami spalania twardnieje. Połączenie traci elastyczność. Rozszerzalność stali pod wpływem ciepła, większa od ceramiki, rozsadza trójnik.
×