Skocz do zawartości

Układamy kostkę brukową - poradnik praktyczny


Recommended Posts

Trwałe i estetyczne nawierzchnie chodników i podjazdów buduje się obecnie głównie z betonowej kostki o różnych barwach i kształtach. Bogaty asortyment tych wyrobów pozwala na dostosowanie pokrycia dróg do otoczenia, formy architektonicznej budynków oraz do przeznaczenia nawierzchni.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/wokol-domu/ogrod/a/870-ukladamy-kostke-brukowa-poradnik-praktyczny

Link do komentarza
Gość Etap 11
Tak to sobie możecie podsypkę zrobić na cmentarzu w koło pomnika,a nie na podjeżdzie.Dobry sposób dla wszelakiego cwaniactwa którego odpowiedzialność za usługę kończy z chwilą otrzymania zapłaty.Jak by można było wylewac na gruncie lity beton,to nie trzeba by było dylatacji w chodnikach betonowych....

Wydzieranie wszystkiego z powrotem po dwóch latach,bo na kostce można się zabić i wygląda jak nasze drogi .W jednym miejscu góruje ,w drugim zapadnięta,bo mróz zrobił krecią robotę...
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Tak to sobie możecie podsypkę zrobić na cmentarzu w koło pomnika,a nie na podjeżdzie.Dobry sposób dla wszelakiego cwaniactwa którego odpowiedzialność za usługę kończy z chwilą otrzymania zapłaty.Jak by można było wylewac na gruncie lity beton,to nie trzeba by było dylatacji w chodnikach betonowych....

Wydzieranie wszystkiego z powrotem po dwóch latach,bo na kostce można się zabić i wygląda jak nasze drogi .W jednym miejscu góruje ,w drugim zapadnięta,bo mróz zrobił krecią robotę...



Tej wiosny chcę zrobić podjazd z płyt ażurowych. Etap11 jakie masz wskazówki? Co w tym artykule jest niedopracowane?
Link do komentarza
Cytat

Tak to sobie możecie podsypkę zrobić na cmentarzu w koło pomnika,a nie na podjeżdzie.Dobry sposób dla wszelakiego cwaniactwa którego odpowiedzialność za usługę kończy z chwilą otrzymania zapłaty.Jak by można było wylewac na gruncie lity beton,to nie trzeba by było dylatacji w chodnikach betonowych....

Wydzieranie wszystkiego z powrotem po dwóch latach,bo na kostce można się zabić i wygląda jak nasze drogi .W jednym miejscu góruje ,w drugim zapadnięta,bo mróz zrobił krecią robotę...


Masz rację Gościu w 100%. A co się dzieje gdy pod taka kostka jest glina to widać juz po pierwszej normalnej zimie.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
  • 6 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...
Cytat

czy na istniejący już chodnik wylany z betonu można ułożyć kostkę.




Kolo,a przeczytałeś dokładnie tekst??,jeśli Cię nie obchodzą spadki i takie tam rzeczy,to jak najbardziej.W końcu napisałeś że chodnik ,a co się tyczy chodnika ,to sypiesz chudziaka na 10 cm,więc to zastąpi Twój chudziak.Wystarczy teraz warstwa ,która by to połączyła.Doradzał bym jednak ponacinanie przynajmniej starej gładzi na chodniku w kratkę ,przy pomocy tarczy diamentowej ,lub do betonu ,żeby lepiej związało nawierzchnię z podkładem .Syp na chodnik z 5 cm wymieszanego chudego betonu i układaj na tym kostkę.
Link do komentarza
Cytat

Masz rację Gościu w 100%. A co się dzieje gdy pod taka kostka jest glina to widać juz po pierwszej normalnej zimie.






Gadasz ,jak byś się na tym przynajmniej znał.Na podjazdach się tego nie robi.Można tak zrobić na chodnikach wokół domu .Trzeba jednak wiedzieć ile cementu dać i jak zamieszać .Dajesz ekowłókninę(choć nie koniecznie,można podsypać tłuczniem),sypiesz piasek ,potem na to sypiesz cement(worek na 5 metrów kw ,mieszasz to grabkami powierzchownie .Daje Ci to stabilne podłoże ,a reszta piasku pod spodem jest nie wymieszana,co jest tzw.soczewka piaskową,która właśnie działa jak amortyzator w czasie zimy i nie trzeba żadnej dylatacji.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Gość ktos
Jakimi grabkami człowieku? I to będzie dobrze przemieszane ?? Tak to robiłem jak miałem 19 lat u największego oszusta w okolicy. Robota była na zasadzie aby wziąć kasę i pojechać w pi**u. Jeżeli piasek nie jest dobrze wymieszany z piaskiem (jednolita barwa) to marne z tego podłoże pod bruk..
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Jakimi grabkami człowieku? I to będzie dobrze przemieszane ?? Tak to robiłem jak miałem 19 lat u największego oszusta w okolicy. Robota była na zasadzie aby wziąć kasę i pojechać w pi**u. Jeżeli piasek nie jest dobrze wymieszany z piaskiem (jednolita barwa) to marne z tego podłoże pod bruk..


Chyba to mieszanie piasku z piaskiem to nawyki po tym największym oszuście okolicy icon_biggrin.gif
Tak to jest lej wodę ,wal piach materiału nie żałuj icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
  • 4 miesiące temu...
Cytat

Chyba to mieszanie piasku z piaskiem to nawyki po tym największym oszuście okolicy icon_biggrin.gif
Tak to jest lej wodę ,wal piach materiału nie żałuj icon_mrgreen.gif



No nie do końca jest to nie prawidłowy sposób.Wystarczy sobie pooglądać wszelakiej maści poradniki ,gdzie na odbojówkach,czy alejkach w ten sposób pokazane jest jak robi się podbudowę.Na 6 metrów kw.sypie się worek cementu i właśnie grabkami się go miesza z piaskiem.
Czy jest to wytrzymałe??.Nie wiem ,jeszcze w ten sposób nie robiłem
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
  • 2 tygodnie temu...
Gość endriu
Mieszanie cementu z piaskiem może być wykonywane na małych powierzchniach. Na większych najlepiej zamówić gotowy beton towarowy w zależności od potrzeb np. na wjazd samochodu grubość 10cm beton B15, jako podsypkę grubość 3cm B 0,2( podsypka cementowo piaskowa)
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...
A ja się zastanawiam co zrobicie, jak wam tą kostkę wybrzuszą szkody górnicze na śląsku ( tam ludzie też kładą kostkę i czytają takie brednie o kładzeniu kostki na betonie),co robicie z kostką oklejoną betonem, chyba że znów kupicie nową zamiast zebrać warstwę i poprawić podbudowę, ale mogę się nie znać bo tu tylko ze stolicy kostkę układają. Pozdrawiam!
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Chcę ułożyć wjazd na samochód osobowy najwyżej dostawczy z kostki lub materiału podobnego. Mam podsypkę z piasku i jakiegoś łamanego piaskowca o grubości ok. 25cmzawibrowanego małym walcem drogowym. Pozostało mi dostępnego miejsca na wysokość 10cm. Czy wydolę z podsypką + kostka czy jakaś płyty betonowe imitujące kamień naturalny???
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
Gość Impregnacja
Na koniec należy jeszcze pamiętać o impregnacji, bo szkoda się tyle napracować i później cieszyć się piękną kostką tylko przez chwilę :) Ja nałożyłem, kolor kostki ładnie się uwydatnił, do tego w ogóle nie nasiąka wodą :)
Link do komentarza
Gość brukarz
hmmm ta faska co jest na obrazku 8 to tak trochę nie bardzo, ponieważ na tak malej kostce picolo (LIBET)to się będzie rozwalać najlepiej poistawic obrzeze, rozumiem jak przy bramie np. nie da rady wstawić obrzeza wtedy się robi faske ale przy normalnej kostce a nie przy tej malej.. i jak się zrobi ta faske to najpierw trzeba odczekać żeby zwiazala bo jak się od razu zacznie zageszczac to od razu się rozpier**** :) pzdr dla wszystkich murzynow co robia kostke! :D
Link do komentarza
Cytat

hmmm ta faska co jest na obrazku 8 to tak trochę nie bardzo, ponieważ na tak malej kostce picolo (LIBET)to się będzie rozwalać najlepiej poistawic obrzeze, rozumiem jak przy bramie np. nie da rady wstawić obrzeza wtedy się robi faske ale przy normalnej kostce a nie przy tej malej.. i jak się zrobi ta faske to najpierw trzeba odczekać żeby zwiazala bo jak się od razu zacznie zageszczac to od razu się rozpier**** icon_smile.gif pzdr dla wszystkich murzynow co robia kostke! icon_biggrin.gif



faska wg Słownika Języka Polskiego, to > rodzaj małej beczułki. Według Słownika PWN faska to beczułka do przechowywania produktów.

Bądź więc uprzejmy nie pleść bzdur. I nie myl fazki z faską.




Link do komentarza
  • 11 miesiące temu...
Gość Brasco
Polska modła to suchy beton pod kostkę ! Na tzw. zachodzie układa się kostkę na dobrze zagęszczonym podkładzie, piasku. Tak ułożona kostka przepuszcza wodę nawet na idealnie płaskiej powierzchni. Pomyślcie polscy partacze. Wiem, że liczy się czas i zadowolenie klienta ale... no właśnie, nawalicie cementu, lepiej byłoby wylać beton i powklejać kostkę !!!
Link do komentarza
Cytat

Polska modła to suchy beton pod kostkę ! Na tzw. zachodzie układa się kostkę na dobrze zagęszczonym podkładzie, piasku. Tak ułożona kostka przepuszcza wodę nawet na idealnie płaskiej powierzchni. Pomyślcie polscy partacze. Wiem, że liczy się czas i zadowolenie klienta ale... no właśnie, nawalicie cementu, lepiej byłoby wylać beton i powklejać kostkę !!!



Ty to z takich co piszą :głupie polaczki?
Nie pisz bzdur - brama garażowa jest 28 m od bramy wjazdowej,pochylenie terenu na tej odległości wynosi około 80 cm w kierunku garażu.Na tych 28 metrach na całej szerokości bramy położona jest kostka na podbudowie z suchego betonu plus około 2 cm czystego piasku.Obawiałem się że podczas dużych opadów deszczówka będzie mi "szorować" do garażu bo próg jest malutki.I od 2005 roku nic takiego się nie stało,nawet podczas oberwania chmury woda wsiąka na bieżąco.
Może na tzw Zachodzie robi się inaczej ale i tak jak robi się u nas jest dobrze.I tyle.
Link do komentarza
Sam piasek zagęszczony daje się pod chodniki gdzie nie ma dużego obciążenia.
Pod wjazdy, przejazdy, place itp podbudowa musi być z suchego betonu + warstwa przepuszczalna + piasek stabilizujący + kostka, ale Brasco tego nie wie bo widział z ledwością jedno wykonanie i być może kładli chodnik na zachodzie a nie wjazd dla ciężkich pojazdów.
Link do komentarza
Cytat

Polska modła to suchy beton pod kostkę ! Na tzw. zachodzie układa się kostkę na dobrze zagęszczonym podkładzie, piasku. Tak ułożona kostka przepuszcza wodę nawet na idealnie płaskiej powierzchni. Pomyślcie polscy partacze. Wiem, że liczy się czas i zadowolenie klienta ale... no właśnie, nawalicie cementu, lepiej byłoby wylać beton i powklejać kostkę !!!


Wiesz co, czytam te Twoje wypociny i nie wiem, co odpisać, choć bardzo bym chciał.
Może więc tak:
- U nas, na tzw. wschodzie, szczamy na głupotę.
Wiem też, że nie czujesz się obsikany.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
A ja mam grysik pod sama juz kostką, rewelacja!Tak się robi profesjonalnie, ponieważ piasek z betonem przywiera do kostki i nie przepuszcza wody a wrazie wymiany kostki nie ma problemu.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Witam! zapytam z innej beczki.

czy do procesu wibrowania koniecznie należy zastosować wibrator płytowy z przekładką elastyczną czy jakieś inne rozwiązania ?

 

Wykonawca twierdzi że nie będzie stosował żadnego dodatkowego zabezpieczenia. Jak myślicie?

 

Z góry dzięki!

Link do komentarza
Dnia 24.07.2018 o 11:50, kargul napisał:

Witam! zapytam z innej beczki.

czy do procesu wibrowania koniecznie należy zastosować wibrator płytowy z przekładką elastyczną czy jakieś inne rozwiązania ?

 

Wykonawca twierdzi że nie będzie stosował żadnego dodatkowego zabezpieczenia. Jak myślicie?

 

Z góry dzięki!

Nakładka nie ma wpływu na jakość zawibrowania - chroni jedynie np, kostkę z połyskiem przed porysowaniem.

Link do komentarza
Gość Marcin
Też mam zamiar zrobić na podsypce z frakcji 2-4mm bo beton trzyma wode zamarza kruszeje I tyle tego. Niektórzy mówią o frakcji 2-8, to do zastanowienia. I zdradze że trzeba to zrobić na jakimś ostrym kruszywie nie płukanym okrągłym ( co sie, zagęści bardziej nieregularny kształt czy kulki). Mało informacji jest na ten temat, ale troche tu troche tam I można coś wydedukować.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Proszę o wyjaśnienie, po co ta warstwa cementowo-piaskowa, skoro zawsze układało się nawierzchnie piesze na zagęszczonej podsypce piaskowej. Cement z piaskiem wymieszany na sucho z czasem zwiąże, tworząc chudy beton, który po nasiąknięciu wodą i zmarznięciu w okresie zimowym "wstanie", będzie wysadzać nawierzchnię. Po zimie osiądzie z powrotem, ale pod kostką będzie już dość luźna warstwa (będą się tworzyć lokalne zaniżenia i wybrzuszenia płaszczyzny nawierzchni), która ponownie będzie pęcznieć pod wpływem mrozów. Sama podsypka z dobrze uziarnionego piasku, zagęszczona przy optymalnej wilgotności tak się nie będzie zachowywać.
Link do komentarza

Piaskowi z cementem daleko do chudego betonu. Mieszanie piasku z cementem jest popularne bo to bardzo łatwy sposób na ustabilizowanie tej warstwy. Nawet gdy piasek jest słabej jakości i nie daje się porządnie zagęścić.

Osobiście jednak nie jestem zwolennikiem tego rozwiązania. Wolę po prostu dobrze zagęszczony ostry piasek. Niektórzy producenci kostki też odradzają stosowanie piasku z cementem ze względu na pojawianie się wykwitów na kostce, a chyba jeszcze bardziej ze względu na to, że kostka zostaje często zabrudzona cementem przez wykonawców.

Link do komentarza

Dodatek cementu zabezpiecza przede wszystkim przed wypłukiwaniem piasku przy intensywnym spływie powierzchniowym, na pochyleniach jak i wgłąb gruntu przy stabilizowaniu podłoża gruboziarnistym kruszywem. Chroni też przed " rozjeżdżaniu się" kostki przy niezbyt pewnym oporowaniu krawędzi. Dodatek cementu nie ma praktycznie wpływu na przepuszczalność podkładu, a ewentualne zabrudzenia powierzchni mogą powstać na skutek wyjątkowej niechlujności wykonawcy.

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...

Do takich robót to jednak polecam zatrudnienie profesjonalnej firmy brukarskiej, która da gwarancję na swoją pracę. Samemu to można co najwyżej nadzorować, a nie brać się za coś o czym nie ma się pojęcia!

Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Gość bogusz

bardzo dobrze napisany poradnik, ja pierwszą kostkę kładłem lata temu ale metodami prób i błędów a teraz to proszę wszystko opisane pierwsza klasa ;) my mamy w planie się wziąc za ogród. Kupiliśmy kostkę i czekamy tylko jak się troche ociepli bo i dobrze sie pracuje w ciepełku a jeszcze lepiej jak się grilla postawi obok haha

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie temu...
Gość Pozdrawiam
A ja polecam odwrotnie. Jak ma sie czas I ichote to czemu nie zrobic to samemu. Wazne, zeby przestudiowac rozne zrodla, ustalic jak sie to robi I najlepiej zapisac sobie na kartke. W ten sposob wyremontowalem sobie Dom, naprawiam samochod, nauczylem sie programowania i pieczenia ciast.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Gość alexy-4
A jeżeli chcę wyłożyć zadaszony taras cegłą (bardzo twardą i sprawdzoną) z rozbiórki to muszę zagęszczać po cegle czy mogę ubić ją młotkiem gumowym podczas układania?
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • tylko ogród jest wspólny? w umowie jest tylko mowa o udziałach? decydowanie o sposobie zagospodarowania powinno polegać na zasadzie porozumienia, tu udziały raczej nie mają decydującej roli, ale jak porozumienia nie ma to pozostaje rozstrzygnięcie sądowe, nic innego
    • o ile nic się nie zmieniło, to te 8m odległości jest nadal wystarczające, więc stary budynek nie jest w strefie oddziaływania nowej inwestycji,  co oznacza, że nie ma wymogów odnośnie oddzielenia pożarowego (ściany pożarowej) bo zachowane są odległości, nie widzę powodu czynienia takich manixów są czasami (z tego co pamiętam) jakieś obostrzenia w gęstej zabudowie zakwalifikowanej do miejskiej, ale to jest zawarte zazwyczaj w MPZP   stąd pytanie - czy to Twoje przemyślenia, czy ktoś Ci to powiedział poza tym tak czy siak potrzebujesz projektanta do chociażby adaptacji projektu, więc ten Ci by to wyjaśnił   masz tam Studium czy MPZP?
    • Mam pytanie odnośnie altany ogrodowej .Moja siostra w naszym wspólnym ogrodzie wyłożyła kostkę o wymiarach 4x4 metry a na niej postawiła drewnianą altanę ogrodową wraz z meblami . Nie wyraziłem zgody jako współwłaściciel nieruchomości .Mam mniejsze udziały ,ona większe i twierdzi ,że ma prawo sobie takie konstrukcje stawiać gdzie chce .Czy siostra ma rację?
    • widzę, że Kolega, podobnie jak zeniu, opanował perfekcyjnie mistyczną sztukę ctrl+c - ctrl+v więc wiemy jak wyglądają przepisy i teorię jeżeli chodzi o to jak to wygląda niemniej jednak zalecałbym zapoznanie się z wymogami zawartymi w PnB i warunkach umowy kredytowej odnośnie zakończenia robót; być może wystarczy zgłoszenie zamiaru przystąpienia do użytkowania, urząd to oleje (cicha zgoda), wtedy wystąpić o zaświadczenie o braku sprzeciwu co do zamiaru przystąpienia do użytkowania i to może mogłoby zaspokoić papierożądność banku; pakowanie się w pozwolenie na użytkowanie może się Panu Ł czkawką odbić, bo to już trochę inna bajka i urząd może to potraktować znacznie poważniej, nawet jak dotyczy w sumie niewielkiego zakresu robót, bo tam też często siedzą ludzie, co wg schematu lecą   ale to nie mój cyrk, to tylko moje zdanie, choć na własne życzenie pchanie pod górę nigdy mi się nie podobało
    • Dzień dobry   Zachęcam do korzystania z moich usług Mieszkańców Poznania i okolic.   Posiadam wieloletnie doświadczenie w branży.   Prowadzę prace na budynkach jedno- i wielorodzinnych, obiektach komercyjnych i przemysłowych.   Każdy zakres elektryki, solidnie, terminowo i tynkarze błogosławią   Do usług Maciej Elektryk 509 419 365
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...