Skocz do zawartości

strop gęstożebrowy czy monolityczny


Recommended Posts

Witam
Jestem na etapie adaptacji projektu i zastanawiam jaki strop wybrać ?? W projekcie mam gęstożebrowy projektant powiedzial ze można zaprojektować strop monolityczny. I teraz sie zastanawiam ktory wyjdzie taniej ?? Wiem ze do monolitycznego bede potrzebowal wiecej stempli, ze trzeba zrobic dokladniejsze deskowanie itp. ale wiem tez ze przy gestozebrowym wiecej wydam na tynkowanie sufitów i na sam material na strop. Może ktos sie wypowie kto ma doczynienia z budowaniem i wie jak wychodza cenowo te stropy ??? Dodam ze dom ma dos prostą bryle (prostokąt z wykuszem) posiada piwnice tak wiec bede mial 2 stropy nad piwnica i nad parterem.
Link do komentarza
Witam
My mamy monolit, własnie na etapie realizacji.Strop wielkości 125 m2. Stemple nie były naszym problemem tylko wykonawcy, ale rzeczywiście trzeba ich sporo. Kupilismy płyty osb do szalunków grubość 22, 25 i trzy kubiki drewna. Cena stali jaka poszła w cały dom to ok.10 tys, ale trudno mi powiedziec ile zużyto do samego stropu. Mogę Ci tylko doradzić, zanim zaadaptujesz projekt, porozmawiaj najpierw z wykonawcą. My mieliśmy problem ze znalezieniem ekipy która chciała robić taki strop. Z 12 ekip tylko 4 podjęły temat.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Postaram się odpowiedzieć w skrócie:
Gęstożebrowy to strop o mniejszej niż monolit nosności, często podatny na klawiszowanie, z dolna powierzchnią nierówną - wymagającą tynkowania, wymagającym wcześniejszego zaplanowania lokalizacji ścian działowych i intensywniejszego obciążenia (trzeba w takich miejscach go wzmacniać za pomocą żeber rozdzielczych lub podciągów. Rozpietość takiego stropu to max 7,5 m). Na pewno jest lżejszy od monolitu co jest jednocześnie wadą i zaletą. Wadą bo gorzej tłumi dźwięki , zaletą bo jest mniejszy udział ciężaru własnego w obciążeniu stropu.
Monolit to strop w całości lany na budowie - jeśli chodzi o wytrzymałość nie ma sobie równych - wszelkie niedogodności związane z lokalizacją ścian w stropach gęstożebrowych np. Terivie tutaj nie maja miejsca, w stropie można powzmacniać niektóre obszary lub zrobić nadciągi co pozwala uzyskać rozpietości nawet 12 m (oczywiście nie bez znaczenia jest tu grubość stropu). Wadą jest pracochłonność cały spód trzeba wyszalować np. sklejką, podeprzeć gęściej niż w Terivie.

Aby ułatwić sobie pracę już dawno niemcy wymyslili stropy Filigran które łączą zalety jednej i drugiej technologii: Łatwość montażu jak w gestożebrowych, nośność jak monolit. Cała idea polega na tym aby zamówić w zakładzie prefabrykacji tzw. płyty szalunkowe (które zastępują deskowanie dolne). Projektant w zakładzie prefabrykacji zamienia monolit lub Terive na Filigran. Przywozi sie na budowę gotowe płyty o grubości 5 cm które układa sie na przygotowanych wcześniej podporach - takich jak przy Terivie. W płytach są już włożone pręty zbrojenia dolnego , na budowie dokłada się zbrojenie górne i zalewa betonem do docelowej (takiej jak w projekcie ) wysokości. czas operacji: Projekt wykonawczy - 2-3 dni, produkcja 1 dzień - płyty sa wiezione na budowę gdy mają wytrzymałość 15 MPa, czyli po 72 godzinach od wykonania. Montaż podpór 1 dzień (standardowy domek), układanie płyt z samochodu - 2-3 godziny. Układanie zbrojenia górnego - około 1 dnia.
Efekt: strop o dużej nośnosci, gładkość od spodu jak stół (nie wymaga tynkowania), krótki czas realizacji.

Piszę to dlatego że technologia Filigrana jest niedoceniana (bo mało znana). Osoby które budowały domy z takimi stropami przyznają że gdyby ponownie miały wylewać strop nigdy by nie zdecydowali się na nic innego. Przede wszystkim z powodu wygody. Moja firma jest producentem różnych stropów, jednym z większych w kraju -produkujemy Terive, Filigrana, Kanałowe, sprężone. Aby nie robić reklamy nie będę pisał jak się nazywa.... Zainteresowanych odsyłam do Google.
Link do komentarza
Cytat

Witam
Jestem na etapie adaptacji projektu i zastanawiam jaki strop wybrać ?? W projekcie mam gęstożebrowy projektant powiedzial ze można zaprojektować strop monolityczny. I teraz sie zastanawiam ktory wyjdzie taniej ?? Wiem ze do monolitycznego bede potrzebowal wiecej stempli, ze trzeba zrobic dokladniejsze deskowanie itp. ale wiem tez ze przy gestozebrowym wiecej wydam na tynkowanie sufitów i na sam material na strop. Może ktos sie wypowie kto ma doczynienia z budowaniem i wie jak wychodza cenowo te stropy ??? Dodam ze dom ma dos prostą bryle (prostokąt z wykuszem) posiada piwnice tak wiec bede mial 2 stropy nad piwnica i nad parterem.




Najlepszy monolit nawet jak by był deko droższy .Stemple można odkupić pożyczyć od kogoś kto robił monolit. A Płyty OSB przybić potem jako deskowanie dachu . icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Strop Filigran jest niestety najdroższy , dowiadywałam się w firmie Betard we Wrocławiu i cena była kosmiczna.
Ponadto trzeba zamówić dźwig, co też nie jest tanie.



Diabeł tkwi w szczegółach:
Proszę wziąć pod uwagę jakie trudności pojawiają się przy układaniu/docinaniu/dozbrajaniu stropu Teriva na wykuszach, przy schodach, kominach. Filigran ma już w zakładzie prefabrykacji wykonane skosy, wycięcia, otwory. Teriva po wykonaniu od spodu wygląda jak ser szwajcarski , wszystko trzeba otynkować - przy Filigranie tylko zakleić fugi i przetrzeć szpachlą - czasami.
Oczywiście do Filigrana potrzeba wynająć dźwig na trzy godziny - ale w stosunku do ceny całego stropu wydatek jest niewielki. Płyt Filigran nie można też powrzucać byle jak - powinny być ułożone równo na podporach. Nie należy ich opierać przy montażu na ścianach, bo po zdjęciu podpór montażowych zarysują się - to prawie pewne.

Sprawna ekipa zrobi kompletny strop filigran w 3 dni. (ułożenie podpór Doka lub Peri, ułożenie płyt, dozbrojenie stropu, wlanie betonu pompą).

Samo dozbrojenie - wykonane jest także w zakładzie prefabrykacji (pocięte, pogięte - wraz z siatkami), przywiezione na budowie jako komplet. Dlatego tempo jet duże. A czy to nie jest oszczędność?


Każdy rodzaj stropu ma swoje miejsce w którym się najlepiej sprawdza.

Teriva, Fert inny gęstożebrowy:
- budownictwo jednorodzinne w miejscach o trudnej dostępności - góry, niewygodny dojazd
- bardzo mały strop - przyjmijmy mniej niż 50 m2, bardzo małe rozpiętości.

Filigran
- standard w jednorodzinnym, budownictwo usługowe, rozpiętości do 9 m . Także 9-12 m przy grubych stropach.

Kanałowy sprężony
- przemysłowe i usługi przy dużych rozpiętościach (galerie handlowe) powyżej 12 m.

Płyty TT
- przemysłowe i handlowe o ekstremalnych rozpiętościach i nośnościach.

Ale to już odbiegłem od tematu. Sorry









Link do komentarza
Ja od początku byłem za filigranem ew. kanałowym. Niestety producent filigrana (być może była to firma Christoffa - gdybam po lokalizacji...) nie potrafił podać nawet wstępnego kosztu stropu bez wykonania projektu. Pewną orientacją można by mieć gdyby choć podał średni koszt m2 płyty, gęstość zbrojenia górnego (szczegóły wiadomo, że do przeliczenia). Informacji nie miałem. W efekcie zrezygnowałem. Od kanałowego odwiódł mnie kierownik z konstruktorem. Monolit pracochłonny. Została teriva - najprostsza dla wszystkich: konstruktora, wykonawcy.... Dla inwestora już niekoniecznie. Drugi raz bym się na nią nie pisał. Konstruktor trochu przezbroił (by wyeliminować niedoskonałości terivy), nadbetonu poszło więcej niż książkowo, wykonawców trzeba było pilnować bo w terivie błędy się mszczą (ścianki piętro wyżej, pęknięte pustaki, itp). Kosztowo (materiały) wyszło porównywalnie z monolitem. Wady: gruby strop a mało nośny, strach coś wbijać w sufit bo pęknie pustak.
Gdybym miał raz jeszcze wybierać byłby filigran. Więc mój głos więc za filigranem.

Link do komentarza
Cytat

Niestety producent filigrana (być może była to firma Christoffa - gdybam po lokalizacji...) nie potrafił podać nawet wstępnego kosztu stropu bez wykonania projektu.




Jeśli chodzi o koszt filigrana jestem zdziwiony że producent nie podał szacunkowego kosztu. Na domek dość łatwo jest oszacować cenę. Ponieważ 95 procent domków ma typowe rozpietości stropu nieprzekraczające 6 m i typową grubość około 20 cm. Na dzień dzisiejszy taka płyta kosztuje około 50 zł/m2 netto. (Cena mocno zależy od cen stali i cementu) Inne komponenty mozna policzyć we własnym zakresie: Ilość stali dodatkowej w stropie to około 9-10 kg/m2. Ilość nadbetonu 0,15 m3/m2. Doki co 1,5 m. Dźwig 2-3h. trochę sklejki do wyszalowania wieńców, otworu na schody. I to już wszystko.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
Mam pytanie, a właściwie problem. Jeśli ktoś bedzie mógł mi pomóc będę zobowiązana. Mamy zazbrojony i zaszalowany strop docelowo monolityczny , który stoi nie wylany. Stoi od mniej więcej 20 grudnia. Miał byc wylewany w pierwszych dniach grudnia, ale firma nie zdążyła. Kierownik z obawy o nadejście silnych mrozów nie zgodził się na wylanie. Po tych duzych opadach zwaliliśmy snieg, oczywiście nie cały, tyle ile się dało. Płyty OSB napuchły. Mój problem polega na tym, że sie zastanawiam, czy ten szalunek bedzie mozna wykorzystać jeszcze, najprawdopodobniej dopiero na wiosnę. Czy trzeba będzie robić to od nowa.
Link do komentarza
Cytat

Mam pytanie, a właściwie problem. Jeśli ktoś bedzie mógł mi pomóc będę zobowiązana. Mamy zazbrojony i zaszalowany strop docelowo monolityczny , który stoi nie wylany. Stoi od mniej więcej 20 grudnia. Miał byc wylewany w pierwszych dniach grudnia, ale firma nie zdążyła. Kierownik z obawy o nadejście silnych mrozów nie zgodził się na wylanie. Po tych duzych opadach zwaliliśmy snieg, oczywiście nie cały, tyle ile się dało. Płyty OSB napuchły. Mój problem polega na tym, że sie zastanawiam, czy ten szalunek bedzie mozna wykorzystać jeszcze, najprawdopodobniej dopiero na wiosnę. Czy trzeba będzie robić to od nowa.



Też kiedyś miałem taki przypadek ze strop zimował nie zalany .Tylko zamiast płyt były deski szalunkowe .Po rozszalowaniu pozostały nierówności bo deski poskręcały się w łódkę ale ostatecznie nie było tak tragicznie . icon_smile.gif

Może Pan rozłoży deski na wierzchu i przykryje folią żeby jak najmniej zamaczać szalunek .
Link do komentarza
nadal sie nie zdecydowalem, rozmawialem z projektantem i postanowilem zdecydowac juz poddczas budowy jak wybiore ekipe budowalana. Po lekturze sklaniam sie do storpow monolitycznych, sa tansze przy takich nieduzych domach, latwiej je potem wykonczyc no i parametry akustyczne maja lepsze a najwazniejsze jest to ze moge sobie scianki dzialowe stawiac jak chce i gdzie chce a gestozebrowy mnie ogranicza pod tym wzgledem.

Tak czy siak wybor panie podczas budowy !!!
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

nadal sie nie zdecydowalem, rozmawialem z projektantem i postanowilem zdecydowac juz poddczas budowy jak wybiore ekipe budowalana. Po lekturze sklaniam sie do storpow monolitycznych, sa tansze przy takich nieduzych domach, latwiej je potem wykonczyc no i parametry akustyczne maja lepsze a najwazniejsze jest to ze moge sobie scianki dzialowe stawiac jak chce i gdzie chce a gestozebrowy mnie ogranicza pod tym wzgledem.

Tak czy siak wybor panie podczas budowy !!!



Jesli jeszcze nie rozpoczales budowy to zastanow sie nad stropem monolitycznym z prefabrykowanych płyt sprężonych.
Ja właśnie zdecydowalem się na to rozwiazanie. Szybki montaz stropu, nie trzeba tynkowac, bardzo wysoka nosnosc, dardzo dobre akustycznie, no i cenowo sa tansze od typowego monolitu gdzie trzeba na budowie robic zbrojenie.
A przy tym mozna dostosowac kazda plyte do dlugosci, ksztaltu i mozliwa ogromna rozpietosc.

Ja sie zdecydowalem gdyz byduje sale bankietowa i jest to dla mnie swietne rozwiazanie. Mnie bedzie kosztowala cena m2 okolo 1oo zl (przy rozpietosci rzedu 12m) bez dostawy na budowe i montazu.

A co inni uzytkownicy sadza o tym stropie?
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Jesli jeszcze nie rozpoczales budowy to zastanow sie nad stropem monolitycznym z prefabrykowanych płyt sprężonych.
Ja właśnie zdecydowalem się na to rozwiazanie. Szybki montaz stropu, nie trzeba tynkowac, bardzo wysoka nosnosc, dardzo dobre akustycznie, no i cenowo sa tansze od typowego monolitu gdzie trzeba na budowie robic zbrojenie.
A przy tym mozna dostosowac kazda plyte do dlugosci, ksztaltu i mozliwa ogromna rozpietosc.

Ja sie zdecydowalem gdyz byduje sale bankietowa i jest to dla mnie swietne rozwiazanie. Mnie bedzie kosztowala cena m2 okolo 1oo zl (przy rozpietosci rzedu 12m) bez dostawy na budowe i montazu.

A co inni uzytkownicy sadza o tym stropie?


brzmi ciekawie a ile wychodzi strop monolityczny w przeliczeniu na m2 ?? 100zł to dosc duzo mysle ze w tej cenie uda sie wylac strop razem z robocizna i materialem.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

brzmi ciekawie a ile wychodzi strop monolityczny w przeliczeniu na m2 ?? 100zł to dosc duzo mysle ze w tej cenie uda sie wylac strop razem z robocizna i materialem.



Jestem po wycenach wstępnych stropu monolit i filigran (Szczecin) powierzchnia stropu około 170m2, grubość 18 cm
Monolit około 37 000zł icon_sad.gif (szalowanie, stal gięta, beton, robocizna)
Filgran około 45 000zł. icon_sad.gif (projekt 2200netto, filigran 63zł netto m2, 160zł netto pozostałe prace oczywiście z robocizną, stal, nadbeton, wieńce)

Jestem lekko zaniepokojony ale coś trzeba wybrać.

Czekam jeszcze na wycenę stropu ze Steico- zobaczymy

Ma ktoś z Was doswiadczenia współpracy z firmą Steico z Czarnkowa?

Dalej z przerażeniem analizuję cene dachu z rbocizną i dachówką ceramiczną Roben Fleming, skromnie 60 000zł - około 380m2
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Jestem po wycenach wstępnych stropu monolit i filigran (Szczecin) powierzchnia stropu około 170m2, grubość 18 cm
Monolit około 37 000zł icon_sad.gif (szalowanie, stal gięta, beton, robocizna)
Filgran około 45 000zł. icon_sad.gif (projekt 2200netto, filigran 63zł netto m2, 160zł netto pozostałe prace oczywiście z robocizną, stal, nadbeton, wieńce)




Dzisiaj byłem w betoniarni specjalizującej się w produkcji stropów typu filigran. Cena stropu zawiera projekt oraz transport (w moim przypadku 30km). Szybka wycena to: około 53zł/m2. Więc wydaje mi się, że firma spod Szczecina jest droga!!!
pozdrawiam!
Link do komentarza
U nas monolit wyszedł ok.160zł za metr. Idzie bardzo duuużo stali i to ona robi koszt. Mam wrażenie, że ilość potrzebnej stali która była podana w projekcie jest zaniżona i to bardzo. Znajde chwilę czasu i z ciekawości policzę jak to ostatecznie wyszło, bo dwa razy domawialiśmy stal. Znajomy konstruktor, który oglądał projekt stwierdził, że zbrojenie jest lekko przewymiarowane, ale tak było w projekcie i tak dokładnie zrobiliśmy. Szalunek nie jest drogi, my szalowaliśmy płytami OSB, które stały pod śniegiem przez całą zimę i nic im na szczęscie sie nie stało. Stemple były wykonawcy, strop ma grubość 14cm , betonu poszło 15 m3.
Zdjęliśmy szalunek ze stropu nad garażem i sufit jest gładziutki, prawie jak szyba, tynkarze sie nie napracują.
Wygląda super, bez porównania do terrivy
Link do komentarza
Cytat

Witam
Jestem na etapie adaptacji projektu i zastanawiam jaki strop wybrać ?? W projekcie mam gęstożebrowy projektant powiedzial ze można zaprojektować strop monolityczny. I teraz sie zastanawiam ktory wyjdzie taniej ?? Wiem ze do monolitycznego bede potrzebowal wiecej stempli, ze trzeba zrobic dokladniejsze deskowanie itp. ale wiem tez ze przy gestozebrowym wiecej wydam na tynkowanie sufitów i na sam material na strop. Może ktos sie wypowie kto ma doczynienia z budowaniem i wie jak wychodza cenowo te stropy ??? Dodam ze dom ma dos prostą bryle (prostokąt z wykuszem) posiada piwnice tak wiec bede mial 2 stropy nad piwnica i nad parterem.



Witam
A ja zdecydowałem się na strop kanałowy. Większość z nas zrażona jest do tej technologii z racji "wielkiej płyty"
Ale wszystko się zmienia. Zmienił się też strop na bardziej dopracowany technologicznie. Dopasowane zamki, oraz możliwość zamówienia płyt o różnych kształtach dogania możliwości stropu filigran, a na pewno przewyższa niską ceną.
Dla mojego projektu producent przygotował strop kanałowy z wycięciem na komin. Do tego układanie trwało 2 godziny plus zalewanie wieńca i zamków kolejna godzinka. Strop o ogromnej wytrzymałości. Nie martwisz się gdzie na piętrze postawić ścianę konstrukcyjną czy działową. W terivie musisz stosować żebra rozdzielcze. Od dolnej strony kanałowy tylko imregnat i gładź. już drugi rok i nic nie pęka, jest bardziej cichy niż teriva. A kanały w płytach można wykorzystać do przeciągnięcia instalacji elektrycznej, czy wentylacyjnej.
Dźwig kosztował 200 zł, a strop o powierzchni 80 m z przywiezieniem na plac budowy 6 tyś zł.
Zdecydowanie polecam
Link do komentarza
i wież tu człowieku wybierz strop - byłem zdecydowany na terivę choć w projekcie mam monolit - a teraz zaczynam czytac i filigramach i płytach kanałowych i mam metlik w głowie
W moim projekcie rozpiętośc domku to 9x9.5m plus obok stojacy garaż 8x4 - bedzie wentylacja mechaniczna więc przepusty w stropie wskazane - w terivie lub kanałowym mozna poprowadzić wewnątrz stropu icon_smile.gif
Monolit to monolit - martwi mnie jedynie deskowanie i kręcenie zbrojenia icon_sad.gif
muszę jeszcze troche poczytać i stropach a przede wszystkim zorientować się w cenach każdego stropu icon_smile.gif to bedzie decydujące w wyborze
Link do komentarza
Cytat

i wież tu człowieku wybierz strop - byłem zdecydowany na terivę choć w projekcie mam monolit - a teraz zaczynam czytac i filigramach i płytach kanałowych i mam metlik w głowie
W moim projekcie rozpiętośc domku to 9x9.5m plus obok stojacy garaż 8x4 - bedzie wentylacja mechaniczna więc przepusty w stropie wskazane - w terivie lub kanałowym mozna poprowadzić wewnątrz stropu icon_smile.gif
Monolit to monolit - martwi mnie jedynie deskowanie i kręcenie zbrojenia icon_sad.gif
muszę jeszcze troche poczytać i stropach a przede wszystkim zorientować się w cenach każdego stropu icon_smile.gif to bedzie decydujące w wyborze



Jeżeli miałbym wybrać między teriva i monolitem to zdecydowanie wybieram ten drugi. Teriva jest popularna ,ale nie ma wielkich plusów w porównaniu z wymienionymi stropami. Monolit to solidna konstrukcja i trwała. Nie klawiszuje i nie wymaga później takich nakładów na wykończenie.
Link do komentarza
Cytat

... martwi mnie jedynie deskowanie i kręcenie zbrojenia icon_sad.gif ...



Witam.
Martwisz się na zapas - dobrze , ale myślę, że nie tym co ważne .
Mam dwa stropy . Od początku byłem zdecydowany na monolity.
Decyzję podjąłem z kilku powodów:

1 - kasa icon_biggrin.gif - jak się robi (jak ja) bez ekip -samemu z pomocą rodziny- tata ,żona ...
2 - moje stropy mają 12-14 cm grubości x2 = 24-28cm - terriva ma ponad 20cm , x2 = icon_neutral.gif za dużo ...
dom wyższy o ileśtam ...
3 - garaż 615 X 625 - dowiedz się ile kosztuje belka ter...(taka długa) i jak je trza zagęścić = koszt icon_eek.gif
w monolicie robisz szalunki na podciągi i sru stal ,beton ...

A czym bym się martwił ?

Stemple - nie rzadziej niż co 80 cm , porządnie wypoziomować "bramki" .
Dalej deski czy tam osb jak masz więcej kasy . W żadnym wypadku folia ( co by nie pobrudzić osb dają niektórzy
a potem piszą , że tynkarz się żali - bo mu leci na łeb icon_biggrin.gif )
Zbrojenie hmm żadna filozofia , ważne podkładki jakieś mądre miedzy deskowanie a stal .
Wiązanie - zabawa
Beton - jak masz możliwość - bierz z wibrowaniem .
PIELĘGNACJA BETONU - najważniejsza ! ! !

Lać ! !, lać ! ! , lać... icon_biggrin.gif

Pozdr
Link do komentarza
dawniej większość budowała "rekreacyjnie" i domy stoją do dzisiaj. Sam jeszcze w takim mieszkam. Lata 50 budowa "rekreacyjna" (dziadek, wujek itd.) dom ze "szlaki" - dziwne, że jeszcze stoi?. Kierowników bud. raczej wówczas nie było. A teraz betony z betoniarni, zbrojone fumdamenty, stropy z drutem 12-16 mm - przecież to bunkier w porównaniu z tamtymi domami. Ale też stawiam sobie taki bunkier (i myślę co tam jeszcze wzmocnić lub zaizolowac w porównaniu z projektem). U mnie będzie strop monolit (chociaż w projekcie była Teriva) - stary sprawdzony sposób.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

... Oszczędność w tym ok 40%.



idea podobna - czyli niechęc do niepotrzebnego wydawania pięniędzy mną kierowała icon_biggrin.gif
jeden z moich stropów wygląda tak:
kupiłem tylko gary /czyli pustaki stropowe/
szalunek azurowy /deska co 60 cm/ i belki lane wraz z wieńcem i nadlewką 3 cm
tanio, łatwo i przyjemnie
polecam icon_wink.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...