Skocz do zawartości

Tarcza solidarnościowa i zamrożenie cen w 2023r. - pytania


daggulka

Recommended Posts

34 minuty temu, bobiczek napisał:

Z innej beczki.

31 grudnia (jutro) kończy się ajka z obniżonym VAT-em na gaz i prąd.
To jak to teraz trzeba zrobić?

Jesteście śmieszni, automatyczny odczyt będzie i tyle, zerknijcie sobie na Dagmary rachunek tam zauważycie, że ona podaje odczyt co pewien czas a  na rachunku jest też odczyt automatyczny, zdalny, nowe liczniki, wszystkie mają taką funkcję, teraz nawet licznika nie wymieniają jak zmieniasz na dwie taryfy tylko wgrywają do tego samego, mi wgrali soft do zwykłego licznika na dwukierunkowy, mogą też na bieżąco zdalnie sprawdzać czy np. kradniesz prąd.

Nie ma co podawać, zawyżać odczytu, bo się tylko ośmieszyć można, na gazowym to tak, ale elektryczny to już inna bajka.      

Link do komentarza

animus - chyba, że ktoś ma jeszcze stary licznik.  Gdzieniegdzie takie się jeszcze pewnie i uchowały....całkiem niedano od znajomych słyszałem o takiej sytuacji. 

A z tymi taryfami to masz rację - sam byłem nieco zaskoczony przy zmianie taryfy. Co ciekawe - chyba to był ten sam typ licznika - wymieniali jak się wskazania zegara trochę różniły i się to zgłosiło - teraz programują. 

Link do komentarza
1 minutę temu, aaaa napisał:

animus - chyba, że ktoś ma jeszcze stary licznik. 

Raczej marne szanse, liczniki mają terminy ważności legalizacji i najprawdopodobniej już nie znajdziesz tego na tarczę, mi od tego na tarczę już 2 razy wymieniali na nowocześniejsze, teraz zdalnie mogą nawet zablokować pobór.:icon_mrgreen:    

Mam tych liczników sporo i tak średnio co 5 lat zamieniają. 

Jak się taki rodzynek nawet znajdzie to komputer wyszacuje, po zużyciu, stan na 1.01.2023. 

Link do komentarza
1 godzinę temu, animus napisał:

Raczej marne szanse, liczniki mają terminy ważności legalizacji i najprawdopodobniej już nie znajdziesz tego na tarczę, 

Ja mam taki na wsi. Ze dwa lata temu wymieniali, więc jeszcze trochę pobędzie.

1 godzinę temu, animus napisał:

 Mam tych liczników sporo i tak średnio co 5 lat zamieniają.  

Tarczowe co 15 lat, elektroniczne co 8 lat.

Link do komentarza
2 godziny temu, retrofood napisał:

Ja mam taki na wsi. Ze dwa lata temu wymieniali, więc jeszcze trochę pobędzie.

To się długo nie pocieszysz.

Cytat

MKiŚ: od 2023 r. rusza w całej Polsce wymiana liczników energii na inteligentne.

Cytat

Instalacja inteligentnych liczników rozpocznie się w 2023 roku. Wówczas trafią one do 15 proc. odbiorców, w 2025 r. do 25 proc., w 2027 r. do 65 proc., a w 2028 r. do 80 proc. odbiorców. Cała procedura wymiany ma zakończyć się w 2030 r.

Cytat

Będą mogli śledzić zużycie prądu w czasie rzeczywistym, będą też rozliczani z bieżącego zużycia energii elektrycznej, będzie też automatycznie naliczana bonifikata w przypadku niewłaściwego rozliczenia, możliwe będzie korzystanie z przedpłatowej formy rozliczeń, pomiar zużycia nastąpi bez udziału inkasenta. Pojawi się też możliwość zdalnego sterowania urządzeniami domowymi" - wyliczył.

https://ksiegowosc.infor.pl/wiadomosci/5445487,Wymiana-licznikow-energii-na-inteligentne-w-calej-Polsce-od-2023-roku.html

 

Cytat

4.01.22

Klienci TAURONA dysponują już 840 tysiącami liczników odczytywanych zdalnie. W ubiegłym roku wystartował program AMIplus, czyli projekt masowej wymiany urządzeń pomiarowych. Do 2031 r. wszyscy klienci firmy, czyli ok. 6 mln osób, będą mieli zamontowane liczniki zdalnego odczytu. Harmonogram prac zakłada w ciągu najbliższych ośmiu lat średnioroczną wymianę liczników na poziomie ok. 750 tys.

https://portalkomunalny.pl/tauron-zapowiada-inteligentne-liczniki-w-szesciu-milionach-domow-429647/

 

U mnie Energa już kończy.:takaemotka:

Cytat

23.09.2021 19:14

Energa zamontuje pół miliona inteligentnych liczników. Przetarg rozstrzygnięty

Blisko pół miliona liczników zdalnego odczytu zakupiła Energa Operator. Ich montaż rozpocznie w przyszłym roku. - Już teraz korzysta z nich blisko połowa odbiorców przyłączonych do naszej sieci - stwierdził wiceprezes zarządu Krzysztof Bortkiewicz.

 

Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
1 godzinę temu, animus napisał:

 

Bajanie.

 

 

Takie teksty to ja czytałem już kilkanaście lat temu. Nie wiem czy pamiętasz, że pierwszy unijny termin wymiany liczników (WSZYSTKICH!!!) na elektroniczne, był wyznaczony na koniec 2020 roku. Tak, tak, na dwa lata temu. Ale wyszło jak z polską produkcją miliona aut elektrycznych w 2025 roku. Nawet jak dożyjemy, to chyba wiesz jakie auto zobaczysz...

Link do komentarza

jako ciekawostkę, wkleję aktualne ceny z Tauronu, po przekroczeniu limitów tarczy solidarnościowej - tak jak się spodziewałem, wszędzie obowiązuje stawka maksmalna, zgodznie z ustawą (bo w taryfach opublikowanych ceny te są jeszcze znacznie wyższe w poszczególnych strefach) - dla Tauron Gliwice, brutto (łącznie z dystrybucją, która też podrożała)

 

G11 = 1,22894

G12w --> 1T=1,32744   2T=0,96324

G13 --> 1T=1,1456   2T=1,3389    3T=0,941

mam G13 i tylko powiem, że 3T jeszcze wczoraj była po 0,3725 a T2 była po 0,9327 :)

Czyli dzisiaj najtańsza strefa w G13 jest droższa niż nadroższa wczoraj. 

Wg moich obliczeń, dla mojego profilu zużycia G13 dalej się znacznie bardziej opłaca niż G11, mimo, że taryfy się mocno spłaszczyły przez cenę maksymalną.

Taki komentarz mi się nasuwa - w tarczy solidarnościowe dali za małe limity - bo wybory dopiero w listopadzie są, Jak ludzie przed wyborami zaczną płacić rachunki wg nowych stawek już - to na bank obecna władza przegra te wybory ;)

 

Link do komentarza
3 godziny temu, aaaa napisał:

jako ciekawostkę, wkleję aktualne ceny z Tauronu, po przekroczeniu limitów tarczy solidarnościowej - tak jak się spodziewałem, wszędzie obowiązuje stawka maksmalna, zgodznie z ustawą (bo w taryfach opublikowanych ceny te są jeszcze znacznie wyższe w poszczególnych strefach) - dla Tauron Gliwice, brutto (łącznie z dystrybucją, która też podrożała)

 

G11 = 1,22894

G12w --> 1T=1,32744   2T=0,96324

G13 --> 1T=1,1456   2T=1,3389    3T=0,941

mam G13 i tylko powiem, że 3T jeszcze wczoraj była po 0,3725 a T2 była po 0,9327 :)

Czyli dzisiaj najtańsza strefa w G13 jest droższa niż nadroższa wczoraj. 

Wg moich obliczeń, dla mojego profilu zużycia G13 dalej się znacznie bardziej opłaca niż G11, mimo, że taryfy się mocno spłaszczyły przez cenę maksymalną.

Taki komentarz mi się nasuwa - w tarczy solidarnościowe dali za małe limity - bo wybory dopiero w listopadzie są, Jak ludzie przed wyborami zaczną płacić rachunki wg nowych stawek już - to na bank obecna władza przegra te wybory ;)

 

Po przekroczeniu (2000 ÷ 3000kW  zależy jaki próg ci się należał)  jest jedna taryfa gwarantowana dla wszystkich czyli  0,693zł - 1,0286zł  z vat 5%

Nie ma znaczenia w jakiej taryfie jesteś i tak przekraczasz tą taryfę gwarantowaną.

Link do komentarza
47 minut temu, animus napisał:

Po przekroczeniu (2000 ÷ 3000kW  zależy jaki próg ci się należał)  jest jedna taryfa gwarantowana dla wszystkich czyli  0,693zł - 1,0286zł  z vat 5%

Nie ma znaczenia w jakiej taryfie jesteś i tak przekraczasz tą taryfę gwarantowaną.

Nie masz chyba racji. Cena energii w każej strefie będzie taka sama, ale już koszt dystrybucji nie. Bo inne są stawki dystrybucji w G13 dla poszczególych stref.

https://www.tauron.pl/dla-domu/prad/prad-z-usluga/prad-eko-las

To nie jest cena gwarantowana, tylko maksymalna cena energii stosowana po przekroczeniu limitu zużycia. No ale to detal.

na podanej stronie jest link, gdzie jest podany cennik po przekroczeniu limitu - w G13 dla każdej strefy obowiązuje cena maksymalna, czyli brutto 0,8585

 

Taryfa Dystrybucyjna - odpowiednio strony 52 i 48

TAURON_Dystrybucja.pdf

Edytowano przez aaaa (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
1 godzinę temu, animus napisał:

Ceny prądu 2023: Firmy energetyczne nie będą informować o składnikach taryfowych
https://serwisy.gazetaprawna.pl/ener...rzadzenia.html
 W 2023 r. zawieszony będzie obowiązek nałożony na przedsiębiorstwa obrotu energią elektryczną w zakresie informowania o strukturze ceny energii dostarczanej do odbiorców - wynika z projektu rozporządzenia taryfowego MKiŚ. :scratching:

nosz ........a

Link do komentarza
13 minut temu, bobiczek napisał:

Dziwne, bo cytowana przez @animus a strona - zniknęła

Faktycznie.

 

Może ta.

https://serwisy.gazetaprawna.pl/energetyka/artykuly/8618516,struktura-cenowa-energii-sprzedawcy-pradu-projekt-rozporzadzenia.html

1 godzinę temu, aaaa napisał:

animus - to co zacytowałeś to nie wygląda dobrze. Bo to oznacza, że teraz jak sam sobie dobrze nie policzysz - a ogromna większość tego nie potrafi, to jesteś w ciemnej D.... :zalamka:

To chodzi o to, że cenę masz ustaloną odgórnie uchwalą, więc te składowe  podane nie pokażą ci ile powinieneś zapłacić. :bezradny:

 

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
37 minut temu, aaaa napisał:

ktoś ma ochotę skomentować? :)

Chcieliśmy kapitalizmu i wolnego rynku?, to go mamy z całym inwentarzem tego dobrodziejstwa.

To tak samo jest jak nam wmawiano że tylko prywatne jest najlepsze bo konkurencja, rynek i będzie taniej. A za przejazd Kulczykową autostradą trzeba płacić najwyższą cenę.

No więc jak widać nie zawsze jest taniej.

A to że nocna taryfa na tak niskich cenach nie będzie trawać wiecznie było chyba do przewidzenia wraz ze zwiększającą się ilością urządzeń konsumujących prąd w nocy.

1 minutę temu, daggulka napisał:

To może skomentujesz tak .... ludzkim głosem dla ciemniaków, jak ja? ;)

No jaki tam z Ciebie ciemniak?. Ty kochana wszystko doskonale rozumiesz tylko nie zawsze chcesz słuchać teg co się do Ciebie mówi.

Tak, z powodów ideologicznych też.:icon_mrgreen:

Link do komentarza
2 minuty temu, demo napisał:

 

A to że nocna taryfa na tak niskich cenach nie będzie trawać wiecznie było chyba do przewidzenia wraz ze zwiększającą się ilością urządzeń konsumujących prąd w nocy.

Ale to przecież nie z tego to wynika. Wzrost cen wynika przecież z innego powodu.

Dla mnie swego rodzaju skandalem jest, że Prezes URE zatwierdził cennik na cały rok w momencie gdy akurat był pik cenowy.  Zerknij do tego cennika i zobacz jakie tam są ceny - a propagandowo ładnie wygląda, że z cen "oryginalnych: obniżyli ci do ceny "maksymalnej" 

Ciekawe, czy jak ceny na TGE spadną jeszcze niżej, to czy Tauron etc obniży ceny :takaemotka:

Link do komentarza
2 minuty temu, aaaa napisał:

Zerknij do tego cennika i zobacz jakie tam są ceny - a propagandowo ładnie wygląda, że z cen "oryginalnych: obniżyli ci do ceny "maksymalnej" 

Ciekawe, czy jak ceny na TGE spadną jeszcze niżej, to czy Tauron etc obniży ceny :takaemotka:

Ajśśśs kolego Ty siejesz tutaj propagandę jak ten grubasek z filmu animusowego.

 

4 minuty temu, aaaa napisał:

Dla mnie swego rodzaju skandalem jest, że Prezes URE zatwierdził cennik na cały rok w momencie gdy akurat był pik cenowy. 

Zatwierdził wtedy kiedy był czas na zatwierdzanie i tyle w temacie.

Link do komentarza

Krótki opis tego jak Tauron rucha wszystkich klientów którzy mają rozliczenie roczne. Spotkałem już kilka takich przypadków, więc nie mam podstaw przypuszczać, że nie dotyczy to wszystkich.

Znajoma mieszka od końca styczna w mieszkaniu, miała wymieniony licznik. Fizyczny odczyt miała na początku maja - średnio miesięcznie za ten okres wychodzi jej zużycie około 85kWh. Za okres maj-grudzień miała prognozę dla 2x większego zużycia, takie też płaciła prognozy. Przedwczoraj dostała fakturę, za te 27 dni stycznia też oczywiście prognoza z zużyciem z kapelusza - i prognoza na cały 2023 też na podstawie fikcji. W efekcie osoba mieszkająca sama w mieszkaniu ma do zapłaty co 2m rachunek 280zł - czyli pewnie 2-3 razy więcej niżby płaciła, gdyby miała odczyt rzeczywisty co miesiąc lub dwa. I tutaj jest problem, bo to mieszkanie w bloku, znajoma twierdzi, że nie ma fizycznego dostępu do licznika, że nie jest w stanie robić co1m/2m tego odczytu. Nie chce mi się w to wierzyć, jak mieszkałem na blokach, to nie było co prawda dostępu do licznika, ale było takie okienko, że można było odczytać stan każdego licznika.

 

I teraz pomyślcie - każdy klient z rozliczeniem rocznym zapłaci taki podwyższony rachunek - po pewnie tylko niewielka ilość się zorientuje i albo zmieni umowę na rozliczenie bieżące, albo przeliczy to i złoży online wniosek o zmniejszenie prognozy miesięcznej (poprzez moj tauron)

Taki zawyżony rachunek z zużyciem z kapelusza trzeba zapłacić - sam to przerabiałem u siebie pod koniec października - dostałem zawyżony sporo rachunek - poprosiłem o odczyt fizyczny i fakturę - a mam PV, licznik dwukierunkowy, więc to kwestia, nie wiem, minuty, żeby zerknąć do systemu - dostałem oficjalną odpowiedź, że fakturę z odczytem rzeczywistym wystawią mi po nowym roku :D

Po nowym roku rzecz jasna się upomniałem, dostałem odpowiedź, że w związku dostosowaniem systemu do limitów zużycia po 20.01. Więc ponownie się upomniałem, 21.01 - tym razem zostałem zapewniony, że do końca stycznia faktura na pewno będzie. Ciekawe, czy na podstawie faktycznego zużycia, czy kolejnego szacunku z dupy wziętego. I pierwsza rzecz jaką zrobię po otrzymaniu tej faktury, to zmiana prognozy na minimalną....tak to w praktyce wygląda :)

 

Link do komentarza

-------------------------------------------------------

update - okazało się, że dostęp do licznika jednak jest, dostałem zdjęcie.

Tauron w prognozie zawyżył zużycie za 9 miesięcy (razem ze styczniem 2023) o 764kWh. Pikuś.

Prognozy 2 miesięczne na 2023 o 35% "tylko" - ale uwzględniając vat 23% i pozostałe składowe ceny dało to wzrost ceny do zapłaty co 2m o 100%.

Nie da się tego odkręcić w prosty sposób - bo wyskakuje komunikat przy ręcznym podawaniu odczytu - "podany odczyt jest niższy od zarejestrowanego w naszym systemie. Jeśli jesteś pewny że podane wskazanie jest prawdłowe, to wyślij mail na adres dom@tauron.pl

I wiem jak to wygląda - bo ciocia to przerabiała - dostałą po kilku dniach odpowiedź - że do zapłaty jest xxx.xxzł  i że do 16 dni zostanie wystawiona faktura. 

Nie można też zapomnieć o wystawieniu wniosku o zmniejsze prognoz na cały 2023...zwykły człowiek tego nie ogarnie w żaden sposób.

Link do komentarza

O czymś innym (chociaż też o prądzie i prognozach) , w innych okolicznościach i nie te czasy bo dawne , może 20 lat temu.
Rodzice już emeryci dostali książeczkę wpłat z PGE. I była tam spora suma jako prognoza. Mama telefonicznie przekazała mi jak wyglądało rozłożenie tego na dwie raty gdy tata poszedł do biura obsługi. Otóż rozłożyli na dwie raty dzień po dniu. Tzn jednego dnia pół należności a następnego drugie pół :takaemotka:
Prawdę mówiąc nie chciało mi się w to wierzyć. Więc przy najbliższym naszym spotkaniu sprawdziłem . I było napisane jak byk. Dzień po dniu. 

Link do komentarza

w samym rozliczeniu rocznym nie ma nic złego - tyle, że poprzez te zawyżanie prognoz i do tego wyższe ceny płacący zawyżone rachunki kretydują Tauron. Bo oczywiście, te środki nie przepadną ale w przypadku mojej znajomej, ona od maja'22 płaci zawyżone rachunki, na cały 2023 też dostała zawyżone (100% wyższe niż w 2022)a nie wiadomo kiedy Tauron łaskawie zrobi fizyczny odczyt i korektę faktury. Znając życie to z pewnością nie będzie się z tym śpieszył. Skoro tak wielkim problemem, jest odczytać stan licznika z licznika dwukierunkowego prosumenta, to co dopiero mówić o sytuacji, gdzie trzeba pracownika posłać, żęby zrobił odczyt w całym bloku...

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 3 tygodnie temu...

śpieszę donieść, że minął kolejny miesiąc i Tauron raczył mi rozliczyć z sufitu wziętą fakturę którą wystawił bodajże 22.10.2022r. Z sufitu, bo % między tanią i drogą taryfą były wzięte z sufitu, rzecz jasna na moją niekorzyść, była spora dopłata. Tzn. tak mi się wydaje, że to zostało rozliczone, bo na moim subkoncie pojawiła się kwota bliska tej którą ja kiedyś tam wyliczyłem, że tyle przepłaciłem. 

Ciekawe, czy to oznacza, że w końcu dostanę faktyczne rozliczenie :D

 

Link do komentarza

Sprawa się wyjaśniła :D

wysłałem zapytanie w tej sprawie - dostałem odpowiedź, że wystawili fakturę.

Patrzę w Moj Tauron - nie ma.

Ale coś mnie tknęło - sprawdzilem w ebok - i tak jest.

Już kiedyś był podobny przypadek - wpłaty było widać, ale tylko w eboku (który niby wycofują, wszystko ma być w Moj Tauron)

Też kiedyś zgłaszałem, że nie przychodzą powiadomienia o wystawionej fakturze - a powinny :zalamka:

tam nic nie działa....Aha, fakturę dostałem za okres 1.07 - 31.12.2022

I nic więcej, nie ma nawet żadnej zaliczkowej. Tak  - rozliczyli w końcu to co mnie naciągnęli, to została spora nadwyżka...ehhhh - to co się dzieje w tej firmie, to jest dramat. Zleciłem od razu wypłatę tej nadpłaty na konto i z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy xD

 

Link do komentarza

Tak sobie tutaj weszłam,   w innym wątku pisałam o cudownym rachunku za prąd co będzie pamiętać @aaaa czy @Buster. . Nie wiem czy Wam mówiłam o tym, ze rozmawiałam z Tauronem i powiedziano mi ze muszę zmienić  taryfę z Gwarancji Ceny na taryfę sprzedawcy- bezpłatnie mogłam to zrobić.. Wysłałam wniosek i czekam na odpowiedź. Ale chyba coś zaczęli  z tym robić w temacie, bo nie widzę, już żadnego cennika, który miałam ani w Ebok go nie ma ani w mójTauron. Są tylko ogólne warunki dla poszczególnych taryf. Co jeszcze.. Moja mama ma dom jednorodzinny. Mam takie pytanie czy ogrzewanie na podczerwień to jest to samo co PV https://ladnydom.pl/czym-jest-ogrzewanie-na-podczerwien-montaz-wydajnosc-cena ? Jak zadałam głupie pytanie to słuchajcie przepraszam, ale ja się nie znam na tym za bardzo. 

Link do komentarza
1 godzinę temu, JoasiaSzmidtke napisał:

. Nie wiem czy Wam mówiłam o tym, ze rozmawiałam z Tauronem i powiedziano mi ze muszę zmienić  taryfę z Gwarancji Ceny na taryfę sprzedawcy- bezpłatnie mogłam to zrobić.

Joasia się w końcu obudziła i płacze że drogo, a Tauron wszystkich informował że taryfa z gwarantowaną ceną będzie droższa i nie będzie objeta tarczą solidarnościową czy jakąś tam inną.

Taka @daggulka np. zmieniła taryfę a Joasia śpi dalej, a termin na zmianę taryfy zdaje się już minął.

Miłych snów życzę.:icon_mrgreen:

Link do komentarza
Dnia 7.03.2023 o 12:05, JoasiaSzmidtke napisał:

Moja mama ma dom jednorodzinny. Mam takie pytanie czy ogrzewanie na podczerwień to jest to samo co PV? Jak zadałam głupie pytanie to słuchajcie przepraszam, ale ja się nie znam na tym za bardzo. 

PV -  to elektrownia słoneczna produkuje prąd ze słońca, wykorzystywana jako źródło taniej energii np. w  gospodarstwie domowym.

Ogrzewanie na podczerwień to rodzaj ogrzewania przeważnie w przemyśle, fabrykach, są do tego wykorzystywane promienniki podczerwieni zasilane prądem. 

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Dnia 7.03.2023 o 14:10, demo napisał:

Joasia się w końcu obudziła i płacze że drogo, a Tauron wszystkich informował że taryfa z gwarantowaną ceną będzie droższa i nie będzie objeta tarczą solidarnościową czy jakąś tam inną.

Taka @daggulka np. zmieniła taryfę a Joasia śpi dalej, a termin na zmianę taryfy zdaje się już minął.

Miłych snów życzę.:icon_mrgreen:

Otóż nie minął, kontaktowałam się z Tauronem i w dalszym ciągu można to zrobić bezpłatnie

Link do komentarza
4 godziny temu, JoasiaSzmidtke napisał:

Otóż nie minął, kontaktowałam się z Tauronem i w dalszym ciągu można to zrobić bezpłatnie

Aaaaaa, to wiesz pewno przedłużyli, bo Daga pisała że był termin.

Ale to dobrze i masz szansę to zmienić. :D

Więc działaj.:icon_mrgreen:

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...