Skocz do zawartości

Dachówka ceramiczna czy gont???


Recommended Posts

Dachówka ceramiczna jest ciężkim materiałem i trzeba najpierw sprawdzić czy projektując konstrukcje domu, projektant brał pod uwagę owy materiał. Porównanie: dachówka ceramiczna waży 45-75 kg/m2, zaś gonty w granicy 8-12 kg/m2 (blachodachówka 4-7 kg/m2).
Cenowo wygląda mniej więcej tak: gonty, dachówki bitumiczne: 22-70 zł/m2, dachówki ceramiczne z zależności od rodzaju: naturalne od 25 zł/m2, zaś szkliwione od 50 do nawet 100 zł/m2.
Dodam, że gonty układa się na równej powierzchni więc może dojść koszt np płyt OSB.
Trwałość trudno mi określić. Dachówka ceramiczna, szczególnie naturalna często (po jakimś tam czasie oczywiście) obrasta mchem. Gonty są łatwe i szybkie w układaniu.
Moim zdaniem to co wybrać na dach zależy od tego w jakim stylu jest dom. Jego forma, kolor elewacji itp.
A tak naprawdę to osobiście jestem jednak za gontami icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Koszty dachówki i gontów sa porównywalne ponieważ pod gonty trzeba robić deskowanie. A ładniejsza jest dachówka.



To juz przesada, przecież koszt poktycia dachu dwusapdowego dla domu 130 m2 (pow. użyt) w przypadku dachówki ceramicznej a blachodachówki to różnica około 10 tyś zł na korzyść blachodachówki. Zakładam, że ta różnica jest większa w przypadku gontu.
Link do komentarza
Cytat

To juz przesada, przecież koszt poktycia dachu dwusapdowego dla domu 130 m2 (pow. użyt) w przypadku dachówki ceramicznej a blachodachówki to różnica około 10 tyś zł na korzyść blachodachówki. Zakładam, że ta różnica jest większa w przypadku gontu.


Niewiem dlaczego tak myślisz. Gont jest lepszym materiałem na dachy niż blachodachówka (ale gont gontowi nie równy).
Gdy robiliśmy dach na swoim domu - fachowcy robili nam wycenę - z dachówki betonowej, ceramicznej i gontów - różnica była niewielka . Mówię oczywiście o całkowitym koszcie wykonania dachu a nie tylko o cenie za m2 dachówki czy gonta.
Więc wybraliśmy dachówkę ceramiczną. (było to dwa lata temu). Braliśmy wszystkie materiały budowlane na budowę domu z jednego składu budowlanego i dostaliśmy dobre ceny...
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 4 tygodnie temu...
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Bez przemyślenia i obliczenia się nie da. Jeśli jednak dachówka i gonty są w tej samej cenie.....Można dostać tak piękne dachówki,że aż się wieżyć nie chce.


można znaleźć dachówkę i gonty w podobnej cenie, ale zależy to od koloru dachówki np.: czerwona jest tańsza niż brązowa.itp
Link do komentarza
Cytat

Feee !


Witam
Może i Feee ale jest cieplejszy lżejszy i samemu można ułożyć deskowanie też daje trochę komfortu i tłumi padający deszcz .
Po zatym gont dlatego wybrałem bo mam dach prawie kopertowy i na każdej kopercie lukarnę więc odpadów z blachy czy z dachówki byłoby dużo .
Link do komentarza
Cytat

Witam
Może i Feee ale jest cieplejszy lżejszy i samemu można ułożyć deskowanie też daje trochę komfortu i tłumi padający deszcz .
Po zatym gont dlatego wybrałem bo mam dach prawie kopertowy i na każdej kopercie lukarnę więc odpadów z blachy czy z dachówki byłoby dużo .



Trzeba mieć sporo cierpliwości żeby się samemu za to zabrać.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Nie klei tego badziewia do ścian.
    • Bez przesady, oświetlenie umieszcza się tam, gdzie się chce. Czasem trzeba te parę metrów wyciąć i w żelbecie, ale ja zawsze wolałem zużyć kilka metrów przewodu więcej i się nie narobić, a nie rżnąć ściany całymi godzinami. Tak samo prowadzenie przewodów do gniazdek, teraz prowadzi się je w szczelinach przyściennych, albo wręcz w listwach podłogowych, albo za listwami. I tylko te kilkadziesiąt centymetrów ściany do góry trzeba wtedy wyciąć. Życie trzeba sobie ułatwiać, a nie utrudniać.       Poczytaj to: https://budujemydom.pl/instalacje/instalacje-elektryczne/a/21467-bezpuszkowa-instalacja-elektryczna-to-podstawa https://budujemydom.pl/instalacje/instalacje-elektryczne/a/21485-jak-nalezy-poprowadzic-bezpuszkowa-instalacje-elektryczna https://budujemydom.pl/instalacje/instalacje-elektryczne/a/21507-bezpuszkowa-instalacja-gniazdek-wtyczkowych-krok-po-kroku
    • Zespół z Politechniki Warszawskiej opracował prototyp urządzenia MCeFC (Molten Carbonate e-Fuel), które może wykorzystywać alkohol, w tym bimber, jako paliwo do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Wynalazek może konkurować z panelami słonecznymi i pompami ciepła. To może być przełom dla rynku nieruchomości.   Wynalazek ma potencjał, by stać się realną alternatywą dla popularnych obecnie rozwiązań, takich jak panele słoneczne czy pompy ciepła - donosi Portal Samorządowy.  Dr inż. Olaf Dybiński z Politechniki Warszawskiej, główny twórca projektu, wyjaśnia, że ideą ogniwa paliwowego MCeFC jest wykorzystanie alkoholi jako paliwa. Urządzenie może być zasilane różnymi rodzajami alkoholu, w tym metanolem, etanolem, propanolem, butanolem, a nawet zwykłym bimbrem. Kluczowym procesem jest reforming parowy, któremu podlegają wszystkie produkty fermentacji alkoholowej. Mimo innowacyjności rozwiązania, jego wdrożenie napotyka na przeszkody natury prawnej i finansowej. Dr Dybiński zwraca uwagę na problemy związane z akcyzą na paliwa oraz przepisami dotyczącymi wytwarzania alkoholu. Te kwestie będą musiały zostać uregulowane, zanim technologia będzie mogła wejść do powszechnego użytku.   Po komercjalizacji, urządzenie MCeFC może kosztować od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jego gabaryty są porównywalne do typowej pralki, co czyni je praktycznym rozwiązaniem dla gospodarstw domowych. Wynalazek ma potencjał, by stać się realną alternatywą dla obecnie stosowanych metod ogrzewania i produkcji energii w domach i mieszkaniach.   Projekt naukowców z Politechniki Warszawskiej otwiera nowe możliwości w dziedzinie energetyki domowej. Wykorzystanie alkoholu jako paliwa może przynieść znaczące oszczędności i zwiększyć niezależność energetyczną gospodarstw domowych.  Jednakże, przed wprowadzeniem tej technologii na rynek, konieczne będzie rozwiązanie kwestii prawnych i dostosowanie przepisów dotyczących produkcji i wykorzystania alkoholu jako paliwa.   https://www.domiporta.pl/informacje/a/polscy-naukowcy-chca-ogrzewac-domy-alkoholem-opracowali-formule-6327#s=BoxOpImg6
    • A nie no to chyba dla mnie wyższa szkoła jazdy szukać takich miejsc 😮, ale w takim razie to nie jest tak, że wówczas w takim miejscu jeżeli łatwiej robi się bruzdę, trochę osoba która wykonuję te bruzdę ma "kajdany na rękach" odnośnie tego gdzie umieści oświetlenie?  Hah, no rozumiem o prostu taka perspektywa. 😁
    • problem jest taki, ze nie wiemy jak duże są nierówności ścian. Bo jeśli małe, to płyty na stelażu zabiorą Ci dużo powierzchni tego pomieszczenia. Na kleju będzie znacznie mniejszy ubytek. Ale jeśli np. odchyłki od pionu są znaczne, to wygodniej robić konstrukcję. Bo szybciej i dokładniej wyrównasz ściany.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...