Skocz do zawartości

13 błędów popełnianych podczas wykonania podłóg i posadzek


Recommended Posts

Podłogi nie mają istotnego znaczenia w kontekście bezpieczeństwa konstrukcji budynku. Nie wpływają też wyraźnie na energooszczędność. Poprawność wykonania ich wszystkich warstw wpływa natomiast na walory użytkowe oraz trwałość posadzek je wykańczających.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/wykanczanie/podlogi-i-posadzki/a/23558-bledy-popelniane-podczas-wykonania-podlog-i-posadzek

Link do komentarza
  • 5 tygodnie temu...
Gość Dawny serwisant
Do gość krys- jeśli zamiast fachowców posiadających odpowiednią wiedzę teoretyczną, praktyczną i uprawnienia SEP weźmiesz " fachowców", którzy " widzieli jak się to robi", to masz słuszność. Ale wiedz, że żaden sprzedawca po szkole handlowej nie robi uprawnień SEP i szkolenia ma w wersji wymaganej dla handlowca, nie dla elektryka serwisanta, którego kompetencje pozwalają na naprawy gwarancyjne, a nie tylko " rozwleczenie" kabli lub mat.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Gość wergwe
jeżeli ktoś robi jastrych w miejscach nasłonecznionych lub w wysokiej temperaturze powietrza, radzę dodać chemii spowalniającej i zrobić mgiełkę wodną używając odpowiedniej końcówki na szlaufie.
Link do komentarza
Gość mistrz: tylko ta wylewka anhydrytowa (ma ponad miesiąc) nie jest przeznaczona pod basen. Poza tym chyba nie o to chodzi, aby przez następne około 10-20lat codziennie lać na nią wodę, aby nie skrzypiała
Link do komentarza

Nie miałem nigdy jastrychu. Skrzypiała mi tylko podłoga z desek. Pierwsza myśl po pytaniu o przyczynę skrzypienia - dylatacja ze styropianu skrzypi przy krawędziach ścian. Jeżeli faktycznie to błędne skojarzenie, dziwi mnie skrzypienie styropianu pod warstwą jastrychu. Chyba, że ten styropian jest zbyt miękki. Wtedy prawdopodobnie jastrych zacznie pękać. To tylko moje przypuszczenia. Mam nadzieję, że po ułożeniu paneli lub płytek i dociążeniu podłogi, skrzypienie ustanie.

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Tydzień temu została u mnie wykonana wylewka anhydrytowa.

Mam wątpliwości co do składu mieszanki.

Dostawca materiału na 13236 kg piasku i 5962 kg spoiwa dał 2598 litrów wody, powstało z tego 10,68 m3 wylewki.

Czy ktoś z forumowiczów jest w stanie ocenić prawidłowość składu mieszanki?

Link do komentarza
34 minuty temu, tcl74 napisał:

Tydzień temu została u mnie wykonana wylewka anhydrytowa.

Mam wątpliwości co do składu mieszanki.

Dostawca materiału na 13236 kg piasku i 5962 kg spoiwa dał 2598 litrów wody, powstało z tego 10,68 m3 wylewki.

Czy ktoś z forumowiczów jest w stanie ocenić prawidłowość składu mieszanki?

Czy coś złego dzieje się z posadzką? Kto podał Ci te proporcje składu wylewki?

Link do komentarza

Składniki wylewki były mieszane w specjalizowanej machinie umieszczonej na wielkiej ciężarówce.

Po zakończonej pracy komputer nadzorujący proces mieszania wyświetlił ilość składników.

 

Na powierzchni wylewki mam dużą ilość tzw mleczka - z tego co czytałem świadczyć to może o zbyt dużej ilości wody.

 

Teraz usuwam tę warstwę by umożliwić wysychanie wylewki.

 

Martwię się o wytrzymałość górnej części wylewki, stąd moje pytanie. 

Link do komentarza
25 minut temu, tcl74 napisał:

Składniki wylewki były mieszane w specjalizowanej machinie umieszczonej na wielkiej ciężarówce.

Po zakończonej pracy komputer nadzorujący proces mieszania wyświetlił ilość składników.

 

Na powierzchni wylewki mam dużą ilość tzw mleczka - z tego co czytałem świadczyć to może o zbyt dużej ilości wody.

 

Teraz usuwam tę warstwę by umożliwić wysychanie wylewki.

 

Martwię się o wytrzymałość górnej części wylewki, stąd moje pytanie. 

Nie będę negował Twojego wyboru ale nie rozumiem co anhydryt ma takiego cudownego, jak dla mnie jest to niepotrzebnie wydana kasa.

Jeżeli skład został tak dobrany to zapewne firma ma taką recepturę i jej się trzyma i co najważniejsze na pewno udzielana gwarancji.

Więc nic nie ruszaj tylko jak masz obawy co do jakości wylewki to wołaj ekspertów i najlepiej nie z firmy która wylewała tyko niezależnych i niech sprawdzą jakoś wylewki, gdy będziesz sam coś przy niej majstrował firma może nie uznać gwarancji. Zobaczysz co ekspert powie na temat jakości wylewki i wtedy uderz do firmy która wylewała posadzkę.

Link do komentarza

To co mnie do niego przekonało to cieńsza warstwa i właściwości samopoziomujące.

Nie znam żadnego dobrego fachowca od miksokreta, a takiej posadzki byle kto dobrze nie zrobi.

Anhydryt jeśli ma dobrze dobrane proporcje składników jest trudny do spartaczenia.

Ja wydałem na tę wylewkę 40 zł na m2 na gotowo - czy miksokret jest tańszy?

Link do komentarza
9 godzin temu, tcl74 napisał:

Ja wydałem na tę wylewkę 40 zł na m2 na gotowo - czy miksokret jest tańszy?

Na pewno posadzka cementowa wychodzi o wiele taniej z miksokreta. 

9 godzin temu, tcl74 napisał:

Nie znam żadnego dobrego fachowca od miksokreta, a takiej posadzki byle kto dobrze nie zrobi.

Bez zgryźliwości ale i dobrego fachowca od anhydrytu też nie ma w Twojej okolicy :) 

 

Link do komentarza

Akurat miałem wyceny miksokreta i w woj. mazowieckim a w szczególności w okolicach Warszawy cena oscyluje też około 40 zł za m2 robocizna z materiałem.

 

Przy obecnych wysokich cenach robocizny miksokret nie jest tańszy. Wykonanie wylewki anhydrytowej to około 3 godzin przy 180 m2 - i to też jest zaleta.

 

Jednak nie chciałem wywoływać dyskusji o zaletach i wadach konkretnych rozwiązań.

Każdy robi to co mu się podoba.

 

 

Czy ktoś na tym forum z prawdziwą wiedzą jest w stanie zweryfikować poprawność mieszanki mojej wylewki anhydrytowej, w szczególności czy ilość wody nie jest za duża?

Link do komentarza
14 minut temu, tcl74 napisał:

Akurat miałem wyceny miksokreta i w woj. mazowieckim a w szczególności w okolicach Warszawy cena oscyluje też około 40 zł za m2 robocizna z materiałem.

Z ciekawości poszperałem w necie i znalazłem cennik, w mazowieckim za posadzkę cementową z mikksokreta ceny oscylują za samą robociznę za m2 około 25 zł brutto, nie wiem ile kosztowałby materiał ale anhydryt może i szybciej ale dla mnie to nie argument bo w obu przypadkach należy i tak swoje odczekać po wykonaniu posadzki a jeszcze nie słyszałem  aby ktoś narzekała na złą jakość posadzki cementowej, natomiast co do anhydrytu już nie jeden inwestor narzekał.

25 minut temu, tcl74 napisał:

 

Każdy robi to co mu się podoba.

Dokładnie jak mówisz i każdy  ma prawo dokonywać po swojemu wyboru.

34 minuty temu, tcl74 napisał:

Czy ktoś na tym forum z prawdziwą wiedzą jest w stanie zweryfikować poprawność mieszanki mojej wylewki anhydrytowej, w szczególności czy ilość wody nie jest za duża?

Jest tu na forum expert/profesjonalista KNAUF-a, zadaj jemu pytanie poprzez forum lub napisz na PW do niego. 

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Dnia 22.08.2019 o 23:04, tcl74 napisał:

To co mnie do niego przekonało to cieńsza warstwa i właściwości samopoziomujące.

Nie znam żadnego dobrego fachowca od miksokreta, a takiej posadzki byle kto dobrze nie zrobi.

Anhydryt jeśli ma dobrze dobrane proporcje składników jest trudny do spartaczenia.

Ja wydałem na tę wylewkę 40 zł na m2 na gotowo - czy miksokret jest tańszy?

Dzień dobry,

 

właściwości samopoziomujące mają nie tylko wylewki anhydrytowe. :) Od jakiegoś czasu jest dostępne są produkty weber.floor FLOW i weber.floor RMX FLOW (dodatkowo zbrojony). Są to płynne jastrychy cementowe. Bardzo łatwe w aplikacji, do stosowania w każdym pomieszczeniu - pokoju, kuchni i łazience.

Więcej informacji można znaleźć tu: https://www.pl.weber/plynny-jastrych-cementowy-weberfloor-flow

 

W przypadku pytań, jesteśmy do dyspozycji. Pozdrawiamy!

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Niektore porady nieralne bo spokojnie 90% domow robiac wylewke nie jest w stanie uruchomic podlogowki i wygrzac jastrych. Na tym etapie praktycznie nikt nie ma pieca w domu, na paliwo stale to nawet fizycznie niemozliwe, a na gaz zwykle albo hydraulika nie jest jeszcze zdatna do uruchomienia albo gazownia nie dostarcza bo nie ma odbioru. Nie raz sie czyta taka rade ale jeszcze sie nie spotkalem z tym zeby sie komus udalo ja zrealizowac.
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Dobrą opcją są systemy poliuretanowe, posadzki żywiczne to super sprawa, stosunkowo proste położenie, niezła elastyczność i wytrzymałość. My robiliśmy na bazie żywicy - https://www.techniart.pl/systemy/poliuretanowe-pl/ - i jakość/cena bardzo dobra imho.
Link do komentarza
  • 10 miesiące temu...
1,jest wiele skrajnych a wrecz idiotycznych punktow ktore sie wykluczaja,,,jaki trzeba byc baranem by nawilzac wylewke w domu czy na tarasie? To kiedy sie nawilza czy tam pielegnuje wylewki 2 dniowe?- pelne wyschniecie w 48h...A wylewki 7-14 dniowe to juz standard! Pielegnaacja wylewki to nic innego jak nie przeszkadzac jej przez 72h...Ogrzewanie podlogowe wlacza sie juz 10-14 dni po wylaniu po to by ja wygrzac i aby po 28fniac byla sucha i gotowa na panele,,,bo po 28dniach cement ktory jest w niej a byl zlewany woda traci swoje wlasciwosci wiazace,,,, 2 C20-25 a polska norma to CT C15F4 lub bardziej F3,,,dzie siatka i wlokno PP robi z tej podsypki piaskowej wylewke klasy F4 3 dylatacje fugi techniczna to nic innego jak wiazanie lini przeciecia dyblem czy tzw gwozdziem. 4izolacja termiczna to papa lub eps80-jako izolacja bazowa.....izolacja buforowa folia paroizolacyjna jesli pod spodem nie bylo papy EPS 060 Izolacja Termiczna glowna izolacja pod wylewke Tasma brzegowa i EPS T 3cm Przy takiej izolacji max gruposc wszystkich warstw to 13cm, Tak jak i w tym przypadku czy przy grubszej izolacji nakazuje sie robic podsypki EPS100 jest to izolacja przemyslowa garaz piwnica sklep budynek gospodarczy ale nie mieszkaniowka, dlaczego bo jest to izolacja Techniczna,..Tak samo jak EPS PLUS Gradit jego zastosowanie musi miec uzasadnienie ochrony nas przed Wiatrem. Ci co mysla ze Grafit czy eps100 sa cieple sa naiwnymi ludzmi,,,bo jak styropian ma byc zimny? skoro tak to xps jest jeszcze cieplejszy ale co drogi? skoro nie masz ocieplonych nim law fundamentowych to po co Ci izolacja termiczna skoro teraz to juz za pozno ,
Link do komentarza
  • 5 tygodnie temu...
Gość Hannatnt
Witajcie. Mam Pytanie odnośnie położenia plyt terazzo o wielkości 120x60x2 cm w mieszkaniu. A więc po polozeniu plyt na odpowiednim kleju wysokoelastycznym zaczęły pękać na chwile obecna jest 11 plyt. Czym może to byc spowodowane. Dodam ze przygotowanie posadzki bylo odpowiednie. Jeśli mogly ktoś udzielić mi odpowiedzi byłabym bardzo wdzięczna.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Tego właśnie nie wiem dokładnie, muszę dopytać. Na razie jest sugerowane, że to woda skądś, ale ściany są podmokniete w tych miejscach, gdzie wylewka nie doschla jeszcze. Dodatkowo zalanie sąsiada zbiegło się z wyłożeniem tej wylewki.

22 minuty temu, Takiowaki napisał:

Kluczowym pojęciem jest "wylanie". 

Jeżeli chodzi o cementowe, aktualnie raczej się nie wylewa, tylko rozkłada. 

Typowo wylewne są posadzki anhydrytowe. 

Ewentualnie miałaś lany samopoziom. 

Pod spód rozłożona była folia? 

Czyli jeśli to był samopoziomujące to mogło się przelać do sąsiada, dobrze zrozumiałam?

Link do komentarza
10 minut temu, podczytywacz napisał:

Jeśli nie było szczelnej folii, wyłożonej "w korytko" - tak...

Wylewki samopoziomujące są dość rzadkie, upłynnione...

Wypożyczyliśmy kamerę termowizyjna zimne pola widać tylko na dole ścian i łączeniu podłogi że ścianą, czyli tam gdzie jest szczelina na piankę izolacyjną.

Link do komentarza
2 godziny temu, Korniszon napisał:

Tego właśnie nie wiem dokładnie, muszę dopytać. Na razie jest sugerowane, że to woda skądś, ale ściany są podmokniete w tych miejscach, gdzie wylewka nie doschla jeszcze. Dodatkowo zalanie sąsiada zbiegło się z wyłożeniem tej wylewki.

Czyli jeśli to był samopoziomujące to mogło się przelać do sąsiada, dobrze zrozumiałam?

To zależy ile m2 jest wylewki i ile w tym jest wody. Zakładam, że to była/jest podłoga pływająca (nie od ilości wody oczywiście) i najwyżej mogło coś podmoknac bo folia była źle po obrysie wywinięta. Słowo "zalać" kojarzy mi się raczej z awaria pralki lub pękniętą rurą. Może jest jeszcze inny sprawca - nie ma tam jeszcze kogoś nad/obok, kto może być ewentualnym sprawcą zalania.

Link do komentarza
6 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

To zależy ile m2 jest wylewki i ile w tym jest wody. Zakładam, że to była/jest podłoga pływająca (nie od ilości wody oczywiście) i najwyżej mogło coś podmoknac bo folia była źle po obrysie wywinięta. Słowo "zalać" kojarzy mi się raczej z awaria pralki lub pękniętą rurą. Może jest jeszcze inny sprawca - nie ma tam jeszcze kogoś nad/obok, kto może być ewentualnym sprawcą zalania.

Tzn wylewkę nam zalecono pod winyle z fugą, pod całą podłogę. Następnego dnia po rozłożeniu tej wylewki, deweloper zauważył, gdzieś początki "przemokniec" n suficie u sąsiada poniżej, który jeszcze nie odebrał mieszkania, jakiś tydzień później już to namokniecie się rozprzestrzeniło. U nas widać ściany nasiąknięte miejscami do wysokości 10-15 cm przy granicy podłogi że ścianą. Sprawdzając kamerą termowizyjna te namokniecia nie łącza się z łazienką ani żadnym innym źródłem wody. Wydaje się dość dziwne, żeby mogło to być spowodowane jakaś awarią "wodną". Ekipa, która to robiła 2 x już sprawdzała czy wylewka wyschla i twierdzili, że "wylali" więcej i jeszcze niw wyschlo. Tak to wygląda. 

Link do komentarza
Dnia 19.01.2021 o 13:44, Korniszon napisał:

Tzn wylewkę nam zalecono pod winyle z fugą, pod całą podłogę. Następnego dnia po rozłożeniu tej wylewki, deweloper zauważył, gdzieś początki "przemokniec" n suficie u sąsiada poniżej, który jeszcze nie odebrał mieszkania, jakiś tydzień później już to namokniecie się rozprzestrzeniło. U nas widać ściany nasiąknięte miejscami do wysokości 10-15 cm przy granicy podłogi że ścianą. Sprawdzając kamerą termowizyjna te namokniecia nie łącza się z łazienką ani żadnym innym źródłem wody. Wydaje się dość dziwne, żeby mogło to być spowodowane jakaś awarią "wodną". Ekipa, która to robiła 2 x już sprawdzała czy wylewka wyschla i twierdzili, że "wylali" więcej i jeszcze niw wyschlo. Tak to wygląda. 

I jak, coś się wyjaśniło? 

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
  • 7 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...