Skocz do zawartości

Dobudowa ogrodu zimowego z pozwoleniem czy bez?


Recommended Posts

Napisano
No niestety ekspert nie ma racji! Złożyłam zgłoszenie o zaadaptowaniu podcienia domu - tarasu do zabudowy profilami okiennymi witrynowymi z drzwiami, jako ogród zimowy. Powierzchnia ok. 12 m2. Zgody nie otrzymałam. Muszę wystąpić ponownie z wnioskiem o rozbudowę domu lub remont. Dom. ma 5 lat. Musi być zgoda starosty bo zmienia się powierzchnia i kubatura budynku. Art. 30. I co? Te zgłoszenia, niby ułatwienia - to pic i fotomontaż.
Napisano

Ma rację.

Jakie złożenie -  taka decyzja.
Składałaś zgłoszenie na adaptację a tego art.29 nie przewiduje.

Składaj  zgodnie z art. 29.1.2. zawiadomienie o zamiarze budowy oranżerii przydomowej.

Przejdzie gładko.
 

  • 1 miesiąc temu...
Napisano
Witam. Dopiero teraz przeczytałam odpowiedź...To znaczy, że mam jeszcze raz złożyć zgłoszenie (no bo to jakby nie było INNA sprawa?). Odwołania od poprzedniej decyzji nie złożyłam - bo tak mi poradzono...Czyli złożę zgłoszenie z inną sprawą, z art.29.1.2. Ciekawe co na to Starostwo... Pozdrawiam i serdecznie dziękuję. Jutro już jestem w Starostwie. Dorota
  • 3 tygodnie temu...
Napisano
Jak już napisałam zgody nie dostałam na 13 m2 ogrodu zimowego mimo że we wniosku napisałam że zgodnie z art. 29.1.2 prawa budowlanego. Masakra. Chyba wielkopolskie Starostwo jest na NIE i oni inaczej interpretują przepisy.
  • 3 miesiące temu...
Gość MALSAM
Napisano
Czy ogród zimowy musi mieć szklany dach, czy może być pokryty blachodachówką.
Napisano

 

3 godziny temu, Gość MALSAM napisał:

Czy ogród zimowy musi mieć szklany dach, czy może być pokryty blachodachówką.

Z punktu widzenia przepisów prawa budowlanego i mając na uwadze definicję słownikową (bo nie ma definicji budowlanej) dach nie musi być szklany (przeźroczysty).

Cytat

 Oranżeria to ogrzewany budynek z dużymi oknami lub o oszklonym dachu i ścianach, w którym przechowuje się albo hoduje rośliny ozdobne, zwłaszcza tropikalne (…)

 

Ogród zimowy oznacza rodzaj oranżerii, oszklone pomieszczenie, w którym hoduje się rośliny rosnące w cieplejszym klimacie(…)

 

Stosując konstrukcję definicji nawiasowej, poprzez zapis „przydomowych oranżerii ( ogrodów zimowych)” ustawodawca pojęcie „oranżerii” zrównoważył z pojęciem „ogród zimowy. Zatem należy przyjąć, że ustawodawca użył słowa oranżeria, które w języku potocznym nie jest dość rozpowszechnione, wobec czego w nawiasie podał wyraz, będący objaśnieniem, dla uzyskania komunikatywności tekstu.

 

Naczelny Sąd Administracyjny – II OSK 586/10

 

Napisano (edytowany)
22 godziny temu, bajbaga napisał:

Z punktu widzenia przepisów prawa budowlanego

OK - a jak po wybudowaniu. Jaki jest podatek? Czy ogród zimowy przy domu, jako część bezpośrednio przy nim -  jest traktowany jako pow. domu mieszkalnego, czy też stawka podatku jest inna.

Bo tu może być zagwozdka - czy lepiej wystąpić o rozbudowę, modernizacje domu, czy o ogród zimowy, oranżerię?

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
  • 4 tygodnie temu...
Napisano
Dnia 17.02.2018 o 09:19, zenek napisał:

OK - a jak po wybudowaniu. Jaki jest podatek? Czy ogród zimowy przy domu, jako część bezpośrednio przy nim -  jest traktowany jako pow. domu mieszkalnego, czy też stawka podatku jest inna.

Bo tu może być zagwozdka - czy lepiej wystąpić o rozbudowę, modernizacje domu, czy o ogród zimowy, oranżerię?

Podnoszę. Też chciałabym znać odpowiedź na w/w pytania.

Napisano (edytowany)

Za ministerstwem:

"wolno stojące parterowe budynki gospodarcze, garaże, wiaty lub przydomowe ganki i oranżerie (ogrody zimowe) o powierzchni zabudowy do 35 m², przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m² powierzchni działki - budowa na zgłoszenie"

 

źródło:

http://mib.gov.pl/2-proces_budowlany.htm

 

Podatki od nieruchomości określa gmina. W jednej gminie może to być dom a w innej nieopodatkowane.

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
  • 3 lata temu...
Gość SZWED WANDA
Napisano

mam dom w ostrej krawedzi czyli sasiadow z jednej i drugiej strony moi sasiedzi sa bardzo mili i nie maja nic przeciwko wybudowaniu ogrodu zimowego wyrazili zgode jednak urzedowo dostaje caly czas odmowe czy ktos zalatwial taki ogrod odechcialo mi sie juz wszystkiego i gdyby nie to ze wplacilam tyle zaliczki to bym zrezygnowala moja sprawa ciagnie sie od roku bardzo prosze o porade

  • 2 miesiące temu...
Gość Dawid
Napisano
Niemoże być powiązany z budynkiem musi być wolno stojący

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Z tego co wiem, obecnie do samego PnB nie wymaga się już pisemnych gwarancji od dostawców mediów. Ale najlepiej i tak zasięgnąć informacji w miejscowym wydziale budownictwa, bo interpretacja prawa przez urzędników bywa różna.
    • Witam,   Z tego co udało mi się wyszukać i zrozumieć, w celu uzyskania pozwolenia na budowę potrzebne są min. warunki przyłączenia mediów.   Czy ktoś orientuje się jak to jest w kwestii uzbrojonej działki budowlanej, czy chcąc uzyskać „pozwolenie na budowę” lub czy wykonując „zgłoszenie budowy” mimo wszystko będę potrzebował warunki przyłączenia mediów?   Pytanie wydaje się absurdalne bo przecież media są już na działce, ale prawo często niestety działa inaczej niż myślimy.   Pozdrawiam,
    • Budowa jest w toku, przynajmniej na papierach. Zostało wydane pozwolenie na budowę budynku jednorodzinnego, został założony dziennik budowy, na bramie wisi nawet tablica informacyjna oznajmiająca budowę domu, zostały zainstalowane skrzynki: elektryczna z prądem budowlanym, na geoportalu wszystko pięknie wrysowane... Papier przyjmie wszystko, a ciężki sprzęt jeździ sobie bezkarnie po drodze o ograniczonym tonażu, gdyż inwestor ma pozwolenie na przejazd ciężkim sprzętem ze względu na rozpoczętą inwestycję. 
    • A to Polska właśnie.      Wszystko się zgadza i powołujesz się na odpowiednie przepisy. Taka sytuacja jednak w tej chwili nie leży w kompetencjach PINB. Dopóki nie ma nic wybudowanego nie PINB a Wydział Budownictwa jest właściwym organem mającym obowiązek zająć się tą sprawą. Choć wydaje się to nieco dziwne, ale tak jest i musisz się zwrócić do właściwego organu. Do pisma warto dołączyć jakieś wyroki sądowe w podobnych sprawach, które znajdziesz bez problemu w necie, a także jakąś opinię prawną np. takie coś: https://prawobudowlane-blog-buniak.pl/samowolna-zmiana-zagospodarowania-terenu/ dlatego że Wydziały Budownictwa interpretują zapisy na które się wyżej powołujesz, bardzo dowolnie. Więc warto naprowadzić ich na właściwy tor rozumowania. Dla normalnie działającego Wydziału Budownictwa już samo utwardzenie całej działki powinno być dowodem na zmianę sposobu zagospodarowania niezgodnego z WZ i oczywiście do tego datowane zdjęcia, bo przed kontrolą zapewne ucieknie z pojazdami.   To co piszę nie jest teorią bo miałem dwa podobne do Twojego przypadki na dwóch niemal sąsiadujących ze sobą działkach. Jedna sprawa została definitywnie załatwiona, druga jest jeszcze w toku z dobrymi rokowaniami.    
    • W każdym piśmie cytuję art. 59 ust. 3 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym : Samowolna zmiana zagospodarowania terenu to pojęcie ukształtowane przez doktrynę i orzecznictwo, do którego stosuje się przepis art. 59 ust. 3 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jest to faktyczna, funkcjonalna zmiana wykorzystywania terenu w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem.   ŻADEN URZĄD NIE ODNIÓSŁ SIĘ DO TEGO ARTYKUŁU 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...