Skocz do zawartości

Dobudowa ogrodu zimowego z pozwoleniem czy bez?


Recommended Posts

No niestety ekspert nie ma racji! Złożyłam zgłoszenie o zaadaptowaniu podcienia domu - tarasu do zabudowy profilami okiennymi witrynowymi z drzwiami, jako ogród zimowy. Powierzchnia ok. 12 m2. Zgody nie otrzymałam. Muszę wystąpić ponownie z wnioskiem o rozbudowę domu lub remont. Dom. ma 5 lat. Musi być zgoda starosty bo zmienia się powierzchnia i kubatura budynku. Art. 30. I co? Te zgłoszenia, niby ułatwienia - to pic i fotomontaż.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Witam. Dopiero teraz przeczytałam odpowiedź...To znaczy, że mam jeszcze raz złożyć zgłoszenie (no bo to jakby nie było INNA sprawa?). Odwołania od poprzedniej decyzji nie złożyłam - bo tak mi poradzono...Czyli złożę zgłoszenie z inną sprawą, z art.29.1.2. Ciekawe co na to Starostwo... Pozdrawiam i serdecznie dziękuję. Jutro już jestem w Starostwie. Dorota
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 3 miesiące temu...

 

3 godziny temu, Gość MALSAM napisał:

Czy ogród zimowy musi mieć szklany dach, czy może być pokryty blachodachówką.

Z punktu widzenia przepisów prawa budowlanego i mając na uwadze definicję słownikową (bo nie ma definicji budowlanej) dach nie musi być szklany (przeźroczysty).

Cytat

 Oranżeria to ogrzewany budynek z dużymi oknami lub o oszklonym dachu i ścianach, w którym przechowuje się albo hoduje rośliny ozdobne, zwłaszcza tropikalne (…)

 

Ogród zimowy oznacza rodzaj oranżerii, oszklone pomieszczenie, w którym hoduje się rośliny rosnące w cieplejszym klimacie(…)

 

Stosując konstrukcję definicji nawiasowej, poprzez zapis „przydomowych oranżerii ( ogrodów zimowych)” ustawodawca pojęcie „oranżerii” zrównoważył z pojęciem „ogród zimowy. Zatem należy przyjąć, że ustawodawca użył słowa oranżeria, które w języku potocznym nie jest dość rozpowszechnione, wobec czego w nawiasie podał wyraz, będący objaśnieniem, dla uzyskania komunikatywności tekstu.

 

Naczelny Sąd Administracyjny – II OSK 586/10

 

Link do komentarza
22 godziny temu, bajbaga napisał:

Z punktu widzenia przepisów prawa budowlanego

OK - a jak po wybudowaniu. Jaki jest podatek? Czy ogród zimowy przy domu, jako część bezpośrednio przy nim -  jest traktowany jako pow. domu mieszkalnego, czy też stawka podatku jest inna.

Bo tu może być zagwozdka - czy lepiej wystąpić o rozbudowę, modernizacje domu, czy o ogród zimowy, oranżerię?

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Dnia 17.02.2018 o 09:19, zenek napisał:

OK - a jak po wybudowaniu. Jaki jest podatek? Czy ogród zimowy przy domu, jako część bezpośrednio przy nim -  jest traktowany jako pow. domu mieszkalnego, czy też stawka podatku jest inna.

Bo tu może być zagwozdka - czy lepiej wystąpić o rozbudowę, modernizacje domu, czy o ogród zimowy, oranżerię?

Podnoszę. Też chciałabym znać odpowiedź na w/w pytania.

Link do komentarza

Za ministerstwem:

"wolno stojące parterowe budynki gospodarcze, garaże, wiaty lub przydomowe ganki i oranżerie (ogrody zimowe) o powierzchni zabudowy do 35 m², przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m² powierzchni działki - budowa na zgłoszenie"

 

źródło:

http://mib.gov.pl/2-proces_budowlany.htm

 

Podatki od nieruchomości określa gmina. W jednej gminie może to być dom a w innej nieopodatkowane.

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 3 lata temu...
Gość SZWED WANDA

mam dom w ostrej krawedzi czyli sasiadow z jednej i drugiej strony moi sasiedzi sa bardzo mili i nie maja nic przeciwko wybudowaniu ogrodu zimowego wyrazili zgode jednak urzedowo dostaje caly czas odmowe czy ktos zalatwial taki ogrod odechcialo mi sie juz wszystkiego i gdyby nie to ze wplacilam tyle zaliczki to bym zrezygnowala moja sprawa ciagnie sie od roku bardzo prosze o porade

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Mam nadzieję że to tylko brak przecinka, bo Termet a Bosch to dwie różne firmy. Jak chcesz iść teoretycznie w coś lepszego, to zapłacisz po prostu więcej za to samo, tylko bardziej markowego. Ja byłem o krok od Wiessmana, ale właśnie dostęp do ustawień serwisowych i kilka tysięcy zł przekonało mnie do Termeta. Vitodens jest według najmniej awaryjnym kotłem gazowym, choć nie wiem czy wartym tych kilku tysięcy więcej. Co do LPG to chyba tylko dysza jest inna i być może ustawienia typu skład mieszanki, a tak to chyba każdy kocioł z zamkniętą komorą jest do tego i tego gazu przystosowany. Ja w swoim Termecie miałem jedną usterkę, co może już świadczyć o jakości części czy wykonaniu. Naczynie przeponowe miało fabrycznie nabite za duże ciśnienie i jakaś rurka była przytkana, ale kocioł cały czas chodził, także nie było tak, że zdechł. Na gwarancji serwisant przyjechał i wymienił naczynie, a tak to śmiga bezawaryjnie. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Witam co do ociepleń mowa tu o zewnętrznym styropianie 15 okna kilkuletnie ale na dole bedzie wymiana tam gdzie jest ich najwiecej na nowe itd .Dach jest z blachodachówki jest tam wata szklana itd. Poddasze jest użytkowe ok 50 m na dole ok 100. Grzejniki Grzejnik stalowe Purmo.Dotychczas jest to ogrzewane ekogroszkiem plus zasobnik na wode 120 l. Co do kotła to myslałem o Termecie Boschu choc nei wiem czy lata na lpg czy tylko na gazie ziemnym oraz np VIESSMANN Vitodens 100-W B1HF jedynie zasobnik na wode myslałem by podbiąć z ACV SMART 210 litrów np.
    • Jakbyś chciał odrolnić to możesz sprawdzić koszta w kalkulatorze https://kalkulator-dzialki.pl/
    • Możesz sprawdzić to w 15 sekund w darmowym kalkulatorze https://kalkulator-dzialki.pl/ 
    • Dzień dobry,  W urzędzie marszałkowskim złożyliśmy pismo i wniosek o zmianę uchwały w sprawie zmniejszenia ze 100 m. Do 50 m. możliwość zabudowy działek od linii brzegowej jeziora. Działki są praktycznie obok siebie, grunty rolne klasa VI z. Obecnie uprawiane, orane i talerzowanie. Brak jakiejkolwiek zabudowy. Urząd Marszałkowski wysłał prośbę do PINB celem skontrolowania tych działek pod kątem samowoli. Dostaliśmy pismo z PINB zawiadamiający o takiej kontroli. Czy PINB może kontrolować działkę, na której nic nie ma? Ani budynku, ani stodoły, nic.  Działka nie ma warunków zabudowy nawet! Jakież było moje zdziwienie gdy przyjechali dzisiaj skontrolować jedną! Działkę. Wyglądało tak: to tą działka? Tak. Nie jest zabudowana. Nie jest jak widać. Zrobienie 2 czy 3 zdjęć i odjazd. Całość trwała 3 minuty. Pozostałe działki są w ciągu nad jeziorem. Kolejna działka kontrola za miesiąc. I tak kilkanaście razy. Trzeba być na takiej kontroli. Wolne w pracy trzeba brać. Jaki jest problem aby zrobić sobie spacer 15 minutowy nad jeziorem i za jednym przyjazdem zrobić zdjęcia pól? Podkreślam. Nie ma na nich nic. Nawet pola nie mają jeszcze WZ Co robić? Jeśli nadal będą tak działać jak inspektor zapowiedział to informacja zwrotna do urzędu Marszałkowskiego że nie ma samowoli nadejdzie w połowie przyszłego roku.l kalendarzowego. Co robić? Dodam jeszcze że w piśmie zawiadamiających z PINB o kontroli powołują się na paragrafy które odnoszą się do budowli, placów budowy i zgodności z planami budowy. Kontrola też jest nazwana kontrola budynków (kiedy takich budynków tam nie ma)
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...