Skocz do zawartości

Jak zgodnie z prawem przystąpić do rozbudowy domu jednorodzinnego?


Recommended Posts

Popularnym rozwiązaniem – stosowanym w celu powiększenia powierzchni mieszkalnej – jest rozbudowa domu. W artykule tym podpowiadamy, jakich formalności należy dopełnić przed przystąpieniem do takiej inwestycji.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/budowlane-abc/poradnik-prawny/a/21768-jak-zgodnie-z-prawem-przystapic-do-rozbudowy-domu-jednorodzinnego

Link do komentarza
Jestem architektem i robiłem ostatnio projekt rozbudowy domu jednorodzinnego.

Początkowo był to dom jednorodzinnym, potem była zmiana funkcji na budynek handlowo-usługowy, później jeszcze na gastronomiczno- usługowy a teraz na potrzeby fundacji pomagającej osobom starszym.

I tutaj pojawia się moje pytanie - właśnie z zakresu porad prawnych.

Czy w takim przypadku mam obowiązek odszukać autora projektu pierwotnego i prosić go o zgodę na przebudowę, rozbudowę? Czy ten autor nadal trzyma wszelkie prace przy tym budynku w garści i jakakolwiek rozbudowa, przebudowa zależy od jego widzimisię?

Ten budynek przez wiele lat zmienił już funkcję i czy teraz projektant budynku pierwotnego ma prawo decydować, co tam może być, a co nie, kto może to rozbudować, czy w ogóle pozwoli na rozbudowę ?

Jak to wygląda od strony prawnej?

W artykule p. Aleksandry Korczak - nie ma ani słowa o prawach autorskich, o konieczności odszukiwania pierwotnych projektantów, o prośbie do nich o zgodę na planowaną przez obecnych właścicieli/Inwestorów rozbudowę lub przebudowę.

Co mówi prawo o takich sytuacjach?

Z góry serdecznie dziękuję za pomoc,

Pozdrawiam

Michał
Link do komentarza
Co do zasady, następca prawny, choćby nabył całość autorskich praw majątkowych, nie może, bez zgody twórcy, czynić zmian w utworze. Taką zmianą są rozbudowa czy przebudowa domu. W pewnych przypadkach podmiot uprawniony z tytułu autorskich praw majątkowych musi mieć możliwość dokonania zmian w dziele, nawet bez zgody autora lub wręcz wbrew jego woli.

Po pierwsze, zmiana musi być konieczna, po drugie twórca nie może mieć słusznej podstawy, aby się im sprzeciwić. Rozbudowa domu bez zgody autora projektu faktycznie może w istocie skutkować naruszeniem praw osobistych twórcy, w tym prawa do nienaruszalności dzieła.

Ponadto, jeżeli umowa nie stanowi inaczej, nabycie od twórcy egzemplarza projektu architektonicznego lub architektoniczno-urbanistycznego obejmuje prawo zastosowania go tylko do jednej budowy. Niekiedy zapisy umów z projektantami obejmują "blankietową" zgodę na wprowadzenie zmian w projekcie.

W Pana sytuacji polecam udać się do prawnika specjalizującego się w prawach autorskich, aby szczegółowo przeanalizował treść umowy wykonawcy z projektantem i ocenił możliwość dokonania rozbudowy na jej podstawie.

Pozdrawiam serdecznie,
Aleksandra Korczak
Link do komentarza
  • 8 miesiące temu...
" Po nowelizacji prawa budowlanego, która miała miejsce w 2015 r., w przypadku rozbudowy domu jednorodzinnego – zniesiono wymóg uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę. Regulacja ta dotyczy tych inwestycji, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki objętej inwestycją. W praktyce unormowanie to odnosi się do większości przypadków, gdy planowana jest rozbudowa z zachowaniem przepisowych odległości od granic z sąsiednimi działkami. " Nie proszę państwa- w praktyce rzadko kiedy oddziaływanie mieści się na działce inwestora co skutkuje tym, że również na domki trzeba uzyskać pnb.
Link do komentarza
21 minut temu, Gość Ala napisał:

Nie proszę państwa- w praktyce rzadko kiedy oddziaływanie mieści się na działce inwestora co skutkuje tym, że również na domki trzeba uzyskać pnb.

A "druga praktyka" wskazuje na to, że jeśli oddziaływanie nie mieści się na działce inwestora, to uzyskanie PnB też jest problematyczne - często niemożliwe. 

Link do komentarza

Ps. I dodać należy, że od stycznia 2017r weszła nowela a w niej m.in.:

Cytat

28.2.1b)
 przebudowie przegród zewnętrznych oraz elementów konstrukcyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych, o ile nie prowadzi ona do zwiększenia dotychczasowego obszaru oddziaływania tych budynków;

Warto też przytoczyć definicję:

Cytat

Art.3.

7a) przebudowie - należy przez to rozumieć wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji;

Ale w opracowaniu redakcyjnym jest błąd:

Cytat

Po nowelizacji prawa budowlanego, która miała miejsce w 2015 r., w przypadku rozbudowy domu jednorodzinnego – zniesiono wymóg uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę.

albowiem w art.28. PB nie ma "zwolnienia" dla "rozbudowy".
Co więcej mając na uwadze definicję przebudowy - nijak nie da się bez PnB wykonać 

Cytat

Popularnym rozwiązaniem – stosowanym w celu powiększenia powierzchni mieszkalnej – jest rozbudowa domu. W artykule tym podpowiadamy, jakich formalności należy dopełnić przed przystąpieniem do takiej inwestycji.

Moim zdaniem - oczywiście.

Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
bajbaga, właśnie z praktyki w naszym wydziale wynika, że większość przypadków o.o.o. mieści się na działce wnioskodawcy. A pnb warto uzyskać zamiast zgłoszenia budowy domu z pięciuset innych powodów.
Link do komentarza
Gość czytelnik
Moja Babcia chciała zmienić konstrukcję dachu z czterospadowego na dwuspadowy. Całość oddziaływania inwestycji mieści się na jej działce. Mimo to, wg pracowników starostwa musi wystąpić o pozwolenie na budowę. Czy może mi ktoś wyjaśnić, dlaczego mimo posiadania kompletnego projektu opracowanego przez uprawnionego projektanta, nie może złożyć tego na zgłoszenie wg. opisanych wyżej zasad rozbudowy, tylko musi teraz czekać a mapę do celów projektowych (dodatkowe 500zł) i potem 65 dni na decyzję o pozwoleniu na budowę? Czy zmiana konstrukcji dachu nie może być zaliczona jako rozbudowa? Czy może wystarczyłoby podnieść troszkę poddasze aby móc zaliczyć te prace do rozbudowy? Bardzo proszę o podpowiedź jak to załatwić.
Link do komentarza
20 godzin temu, Gość czytelnik napisał:

Czy może mi ktoś wyjaśnić, dlaczego mimo posiadania kompletnego projektu opracowanego przez uprawnionego projektanta, nie może złożyć tego na zgłoszenie wg. opisanych wyżej zasad rozbudowy

Zapewne powołają się na PB art.29.

Jest to zamknięty katalog - a w nim nie ma rozbudowy, a więc podlega PnB.

 

Gdyby zgłoszenie dotyczyło przebudowy i było zgodne z wymaganiami definicji .......

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Gość gość
czy działka może być całkowicie zabudowana domem i konstrukcją drewniana dla baru gastronomicznego ?wszystko może stać na granicy z sąsiadami i bez żadnego miejsca parkingowego oraz zieleni ?
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Gość Logan
Dzięki bajbaga. Czyli ktoś kto nie ma aktu własności tylko dożywotke nie może dostawic nawet ganku do budynku.Musi mieć zgodę własciciela do wszystkich pozwoleń.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Gość Malina
Dziadki mają domek typu klocek z lat 70. W 2005 dostali zgodę - decyzję na zmianę dachu na dwuspadzisty od gminy. Nie zgłosili rozbudowy do Starosty. Co teraz trzeba zrobić, żeby wszystkie dokumenty się zgadzały? Jest prawo własności. Proszę o pomoc.
Link do komentarza
1 godzinę temu, Gość Malina napisał:

Dziadki mają domek typu klocek z lat 70. W 2005 dostali zgodę - decyzję na zmianę dachu na dwuspadzisty od gminy. Nie zgłosili rozbudowy do Starosty. Co teraz trzeba zrobić, żeby wszystkie dokumenty się zgadzały? Jest prawo własności. Proszę o pomoc.

A teraz idź do Starostwa i tam zapytaj. Z doświadczenia wiem, że urzędnicy traktują to bardzo różnie, ale nie jest to nie do załatwienia.

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Gość Niby polka
Dziwne mamy przepisy,w naszym kraju .Rozumiem w mieście musi być zachowana architektura itp.,ale na wsi .Do domu po teściach chciałam dobudować balkony ,nie ma projektu domu ,dom lata 70te.,ale zrezygnowałam bo projektantka powiedziała że będzie mnie to kosztować ok 10 tys .zł.Ludzie masz swój dom ,swoją działke ,sąsiadów w tym przypadku dalej niż potrzeba w planie i takie koszty ???.W jakim my kraju żyjemy ,że właścicielom nic wolno, a jak zrobisz samowolkę to tylko kara, a gdzie Konstytucja i prawo własności. Może poczekam na te balkony jak się prawo zmieni ,ale czy jeszcze dożyje.
Link do komentarza
36 minut temu, Gość Niby polka napisał:

 Może poczekam na te balkony jak się prawo zmieni ,ale czy jeszcze dożyje.

Nie dożyjesz. I w tym przypadku dobrze. Na ch...olerę Ci balkon? Chcesz spaść komuś na głowę wraz z balkonem? To dobrze, że o tak istotnej sprawie musi decydować osoba odpowiednio wykształcona, potrafiąca wziąć na siebie cywilną odpowiedzialność za bezpieczeństwo zarówno osób użytkujących jak też postronnych, na przykład dzieci bawiące się pod balkonem.

A porządku prawnego nie myl z rozpasaniem i anarchią. Bo Twoje prawo do wolności może mieć tylko taki zakres, w jakim nie narusza prawa do wolności innych osób. Chociażby tych dzieci, co się będą bawić pod Twoim balkonem.

Link do komentarza
3 godziny temu, bajbaga napisał:

Zawsze można dobudować tzw. balkon samonośny, "doklejony" do budynku:

19937_taras-kl-1.png

 

 

 

 

 

No ten to na pewno się nie zmieści w tym budżecie :D

5 godzin temu, Gość Niby polka napisał:

Do domu po teściach chciałam dobudować balkony ,nie ma projektu domu ,dom lata 70te.,ale zrezygnowałam bo projektantka powiedziała że będzie mnie to kosztować ok 10 tys .zł.

 

Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
córka sąsiadki na zgłoszenie" nadbudowała dobudówkę przyklejoną ścianą węższą do domu - dawny chlewik bez fundamentów z cegły 25 cm, wys. kalenicy ok. 4 m, NOWA konstrukcja drewniana ramowa / słupowa wysunięta wspornikami na 4 m do gr. sąsiedniej - południowej oraz na 3 m na zachód - NOWA bryła wys. ok. 8 m, dom 10x 10 m rzut; dobudowa szer. 5 m dł. 10 m - doklejono "nowe" do ściany i dachu mansardowego domu- budowanie na zgłoszenie- co być nie powinno bo dom dwumieszkaniowy- konst. drewniana generuje odl. p poż. 12 m-- zbudowano coś co jest większe, jak chroniony konserwatorsko dom z dobudówką gosp. Projekt wyk. inwestor - proj,.. inst. sanit - bo niby sobie może ! Starostwo Pow. liberalne,, bo to od strony ogrodów - sięga do 2/3 działek sąsiednich, INTERESÓW SĄSIADÓW nic nie chroni- 90 lat mieliśmy piekny daleki widok na centrum miasta i lasy na horyzoncie ;
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
Gość Asia
Witam. Czy potrzebne jest pozwolenie na raz budowę w domu garażu O Szer3 m na 1.5 Po rozbudowie dom będzie w prostokącie ,zagospodaruje wnękę. Od sasiada3.5 m bez okien Pozdrawiam
Link do komentarza
Gość mhtyl
2 godziny temu, Gość Asia napisał:

Witam. Czy potrzebne jest pozwolenie na raz budowę w domu garażu O Szer3 m na 1.5 Po rozbudowie dom będzie w prostokącie ,zagospodaruje wnękę. Od sasiada3.5 m bez okien Pozdrawiam

Nie wiem jaka ma to być rozbudowa skoro piszesz, że z 3 m na 1,5 m czyli raczej zwężenie a nie poszerzenie :) 

Wracając do pytania zasadniczego to niestety będzie potrzebne PnB, tylko teraz pytanie czy jest to dom w budowie czy już stojący,zamieszkały.

Link do komentarza
4 godziny temu, Gość Asia napisał:

Witam. Czy potrzebne jest pozwolenie na raz budowę w domu garażu O Szer3 m na 1.5 Po rozbudowie dom będzie w prostokącie ,zagospodaruje wnękę. Od sasiada3.5 m bez okien Pozdrawiam

Jeśli nazwiesz to "garaż" to PnB będzie raczej potrzebne. Jeśli inaczej, to być może nie.

Link do komentarza
21 minut temu, bajbaga napisał:

garaż do 35 m2 jest ujęty w art.29.1.2. - czyli też na zgłoszenie.

Uważam jednak, że kwestia granicy będzie tu ważna i PINB może mieć wątpliwości. Nie wiemy ponadto, czy sąsiad nie ma okien na granicznej ścianie. Więc kto wie, czy nie lepiej niczego nie zgłaszać, jeśli z sąsiadem relacje są dobre.

Oczywiście, garaż musi od strony granicy mieć własną ścianę.

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 miesiące temu...
Gość Andrzej M.
Witam Chciałbym się dowiedzieć czy, aby dobudować do domu kotłownię nie przekraczającą 35 m^2 wystarczy zgłoszenie w starostwie ? Jeśli dobrze wszystko rozumiem mogę zrobić dobudówkę do domu do maksymalnie 35 m^2. Kotłownia nie przekraczałaby tego metrażu natomiast posiadałaby komin.
Link do komentarza

Za tą kasę, no, może trzeba byłoby jeszcze trochę dołożyć - kup pompę ciepła... i nie będziesz miał komina... nie będziesz załatwiał formalności, nie będziesz budował, wykańczał, nie będziesz pieca kupował...

Link do komentarza
34 minuty temu, Mecenas napisał:

@bajbaga czyli w przypadku takiej dobudowki kotlowni wystarczy zgloszenie? Czy w takim przypadku potrzeba robic plany na taki obiekt czy samo zgloszenie wystarczy i moglbym sam sobie postawic cos takiego z pomoca szwagra?

PnB , plan rozbudowy-projekt i kierownik budowy.

A kto Ci to wybuduje to już mało ważne.

Link do komentarza
A u mnie jest nastepujacy problem. Mam domek w zabudowie szeregowej na osiedlu ktore zostało uznane za zabytek. Urząd już po trzeci odrzuca mi projekt nadbudowy, zarzucajac błedy formalne, których nie widzi architekt którego zatrudniłem ani ja. Urzędnicy odpowiedzialni za rozpatrywanie spraw nie podają konkretnych rozwiązań które powinienem zastosować, lecz cytują plan zagospodarowania przestrzennego. Dodam,ze na tym osiedlu, nikt przez lata nie stosował się do planu zagospodarowania a urząd stał się restrykcyjny w 2015 r. Sprawa trwa już drugi rok, nie wiem, czy powinienem placić architektowi, ktory nie jest w stanie zdobyć akceptacji dla swojego projektu.
Link do komentarza
16 minut temu, Gość Seweryn napisał:

A u mnie jest nastepujacy problem. Mam domek w zabudowie szeregowej na osiedlu ktore zostało uznane za zabytek. Urząd już po trzeci odrzuca mi projekt nadbudowy, zarzucajac błedy formalne, których nie widzi architekt którego zatrudniłem ani ja. Urzędnicy odpowiedzialni za rozpatrywanie spraw nie podają konkretnych rozwiązań które powinienem zastosować, lecz cytują plan zagospodarowania przestrzennego. Dodam,ze na tym osiedlu, nikt przez lata nie stosował się do planu zagospodarowania a urząd stał się restrykcyjny w 2015 r. Sprawa trwa już drugi rok, nie wiem, czy powinienem placić architektowi, ktory nie jest w stanie zdobyć akceptacji dla swojego projektu.

Wg mnie błędy formalne nie dotyczą żadnych konkretnych rozwiązań technicznych. Zapoznaj się dokładnie z PZP, może to rozjaśni sprawę. A to, że wg Ciebie nikt się do PZP nie stosował, to jest Twoja opinia, z zagadnieniami prawnymi nie mająca nic wspólnego i do niczego nieprzydatna.

 

PS. Nie mieszkasz aby w regionie, gdzie "to prawo budowlane jakosik się u nos nie przyjęło..."?

Link do komentarza
  • 5 tygodnie temu...
A jeśli mój dom mieści się w odległości 4 m od sąsiada i teraz chciała bym go rozbudować do samej granicy czy jest to możliwe nasz dom jest piętrowy i chciała bym odbudować cała wysokość istniejącego budynku na sąsiedniej działce stoi mały drewniany domek metr od naszego plotu
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Gość Agnieszka
Ja mam natomiast problem z dobudowanym gankiem okolo 10m2 a właściwie zabudowaniu schodow i wejścia do domu zbudowaniu scian z oknami i taki jalby daszek z papy poprzez poprzedniego właściciela. Zabudowaniu w moim mniemaniu nielegalnie, poniewaz nie ma tego w planach. Dom kupilam 2 miesiace temu podczas aktualnego remontu dopiero sie zorientowalam. Nie bylo tam prowadzonej zadnej instalacji swiatlo przy pierwotnym wejsciu bylo nad drzwiami i tak zostalo.zmodernizowalam schody w ganku dla niepelnosprawnego _moj maz porecze i taka nakladka ktora mozna sciagnac. Co powinnam teraz zrobic??? Boje sie ogromnej kary
Link do komentarza
39 minut temu, Gość Agnieszka napisał:

Ja mam natomiast problem z dobudowanym gankiem okolo 10m2 a właściwie zabudowaniu schodow i wejścia do domu zbudowaniu scian z oknami i taki jalby daszek z papy poprzez poprzedniego właściciela. Zabudowaniu w moim mniemaniu nielegalnie, poniewaz nie ma tego w planach. Dom kupilam 2 miesiace temu podczas aktualnego remontu dopiero sie zorientowalam. Nie bylo tam prowadzonej zadnej instalacji swiatlo przy pierwotnym wejsciu bylo nad drzwiami i tak zostalo.zmodernizowalam schody w ganku dla niepelnosprawnego _moj maz porecze i taka nakladka ktora mozna sciagnac. Co powinnam teraz zrobic??? Boje sie ogromnej kary

Spoko, za kilka tygodni ma być uchwalana nowelizacja prawa budowlanego która pozwoli zalegalizować takie samowole i to bezpłatnie. Cierpliwości.

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Witam czyli jesli nad salonem mam taras ktory chce zabudowac , musze najpierw zrobic ekspertyze? Projekt, ? Zglosic w starostwie? Miec kierownika budowy, dxiennik budowy , I podac date ? Jestem calkowicie zielona w tym temacie.Prosze o porade.Kto robi takie ekspertyzy?
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Dnia 16.07.2018 o 23:52, bobiczek napisał:

No ten to na pewno się nie zmieści w tym budżecie :D

 

To chyba nie był balkon samonośny skoro łata jest przytwierdzona na stałe do elewacji a na łacie opierają się belki. Możliwe, że ten ze zdjęcia może stać niczym altana, pod warunkiem, ze bieg schodowy mu w tym nie przeszkodzi :)

19937_taras-kl-1.png&key=41c8868d7c87ef9

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ile wytrzyma dom z kontenerów?   Wobec rosnącego zainteresowania nietradycyjnymi formami mieszkalnictwa, domy z kontenerów cieszą się coraz większą popularnością. Ich unikalna estetyka, możliwość szybkiego montażu i stosunkowo niski koszt budowy przyciągają uwagę wielu osób poszukujących alternatywy dla tradycyjnego budownictwa. Jednak jedno z ważnych pytań, jakie nasuwają się przy rozważaniu tej formy mieszkania, dotyczy trwałości.  Kontenery z płyt warstwowych, które są powszechnie stosowane w budowie domów kontenerowych, znane są ze swojej wytrzymałości oraz zapewnienia komfortu termicznego. Są projektowane tak, aby wytrzymać trudy transportu i ekstremalne warunki atmosferyczne, co czyni je odpowiednimi do adaptacji na cele mieszkalne. Mimo to, podobnie jak każda konstrukcja, domy kontenerowe wymagają odpowiedniej konserwacji i po około 25-30 latach użytkowania mogą potrzebować renowacji.   Ile może stać kontener?   Ten aspekt jest szczególnie istotny w kontekście wykorzystania kontenerów w celach innych niż stałe mieszkanie. Zgodnie z przepisami, kontener jako tymczasowa konstrukcja nie może być trwale połączony z gruntem, a maksymalny czas jego użytkowania bez konieczności uzyskania pozwolenia wynosi 180 dni. To sprawia, że kontenery są idealnym rozwiązaniem jako tymczasowe zaplecze na placach budowy. W trakcie tworzenia zaplecza kontenerowego dla inwestycji budowlanych, na ogół nie wymaga się pozwolenia na postawienie kontenera na tym etapie. Jednak po upływie wspomnianych 180 dni, w przypadku dalszego użytkowania kontenera na danym terenie, niezbędne jest uzyskanie stosownego pozwolenia. To wymaganie prawne ma na celu zapewnienie, że tymczasowe konstrukcje są używane zgodnie z przeznaczeniem i nie stają się stałymi elementami krajobrazu bez odpowiedniej kontroli.   Kontenery mieszkalne całoroczne – czy to możliwe?    Czy w domu kontenerowym można mieszkać cały rok? W odpowiedzi na to pytanie, z pewnością można stwierdzić, że tak, mieszkanie w kontenerze przez cały rok jest możliwe i praktyczne. Elementem, który umożliwia komfortowe użytkowanie kontenera mieszkalnego przez wszystkie pory roku, jest płyta warstwowa, z której jest zbudowany. Dzięki swoim właściwościom, płyta warstwowa stanowi doskonałą izolację termiczną, co jest niezbędne, aby utrzymać odpowiednią temperaturę wewnątrz, zarówno latem, jak i zimą. Istnieje też możliwość zainstalowania dodatkowych udogodnień, takich jak klimatyzacja dla chłodzenia latem i odpowiednie systemy grzewcze na zimowe miesiące. Dzięki tym rozwiązaniom, kontenery mieszkalne mogą być używane jako całoroczne domy, zapewniając mieszkańcom komfort niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. Nowoczesne domy z kontenerów – jakie mają udogodnienia?  Ewolucja domów kontenerowych od prostych, funkcjonalnych konstrukcji do pełnowartościowych, nowoczesnych domów mieszkalnych jest imponująca. Dziś, domy te nie tylko zachwycają nowoczesnym designem, ale także mogą być wyposażone w szereg udogodnień, które podnoszą standard życia i komfort mieszkańców. Do najbardziej popularnych należy zaliczyć możliwość zainstalowania w pełni funkcjonalnej toalety, systemu klimatyzacyjnego oraz efektywnych grzejników, które zapewniają optymalną temperaturę w każdych warunkach.    www.apexconstruction.pl
    • Czy kontener socjalny jest budynkiem?  Kontener socjalny to pojęcie, które często kojarzy się z prostotą, szybkością realizacji i przede wszystkim funkcją społeczną. Takie kontenery są dostarczane jako gotowe do użytku jednostki mieszkalne, mające za zadanie zaspokajać podstawowe potrzeby mieszkaniowe w sposób natychmiastowy. Pytanie, czy kontener socjalny może być uznany za budynek, otwiera dyskusję nie tylko na temat technicznych aspektów takich rozwiązań, ale również ich miejsca w prawie budowlanym, normach urbanistycznych oraz w percepcji społecznej. Baraki kontenery socjalne Wprowadzenie kontenerów socjalnych "pod klucz" na rynek mieszkaniowy stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na przystępne cenowo i elastyczne rozwiązania mieszkaniowe. Ta forma zakwaterowania, choć czasem postrzegana jako rozwiązanie tymczasowe, może być również traktowana jako pełnoprawne miejsce zamieszkania, spełniające wszystkie funkcje domu. W tym kontekście, ważne jest zrozumienie, jak kontenery te są klasyfikowane z punktu widzenia prawnego i budowlanego, a także jakie wyzwania i możliwości niesie za sobą taka klasyfikacja.    Baraki kontenery socjalne, funkcjonujące jako tymczasowe lub długoterminowe rozwiązania mieszkaniowe, odgrywają ważną rolę w systemie wsparcia społecznego dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Ich podstawową funkcją jest zapewnienie bezpiecznego, choć często minimalistycznego, schronienia dla osób bezdomnych, ofiar katastrof naturalnych, czy rodzin znajdujących się w kryzysie mieszkaniowym. Oprócz podstawowego schronienia, baraki te mogą oferować również ograniczone udogodnienia, takie jak dostęp do wody, elektryczności i podstawowych urządzeń kuchennych, co pozwala na odzyskanie poczucia normalności i niezależności. W zależności od potrzeb i możliwości lokalnych społeczności, kontenery socjalne mogą być również wykorzystywane jako przestrzenie edukacyjne, punkty doradcze lub centra integracji społecznej, wspierając tym samym nie tylko fizyczne, ale i psychologiczne potrzeby mieszkańców. Mimo swojej tymczasowości, baraki kontenery socjalne stanowią ważny element w strategiach radzenia sobie z problemami mieszkaniowymi, oferując elastyczne i stosunkowo szybkie rozwiązania w obliczu rosnących wyzwań społecznych. Uziemienie kontenera socjalnego Uziemienie kontenera socjalnego to ważny aspekt zapewniający bezpieczeństwo użytkowania takich jednostek mieszkaniowych, zwłaszcza w kontekście ochrony przed wyładowaniami elektrycznymi i zapewnienia stabilności elektrycznej instalacji wewnątrz. Proces uziemienia polega na stworzeniu bezpośredniego połączenia konstrukcji kontenera z ziemią, co umożliwia bezpieczne odprowadzenie potencjalnych przepięć elektrycznych bezpośrednio do gruntu, chroniąc tym samym mieszkańców przed porażeniem elektrycznym. Ponadto, prawidłowo wykonane uziemienie minimalizuje ryzyko uszkodzeń sprzętu elektrycznego spowodowanych przez niestabilne napięcie lub przepięcia. Realizacja tego procesu wymaga zastosowania odpowiednich materiałów i technik instalacyjnych, zgodnie z obowiązującymi normami bezpieczeństwa i przepisami budowlanymi. Uziemienie kontenerów socjalnych jest więc nie tylko wymogiem technicznym, ale również środkiem zapewniającym komfort i bezpieczeństwo ich użytkowników, stanowiąc nieodłączny element przygotowania tych tymczasowych przestrzeni mieszkalnych do użytku.   Klasyfikacja środków trwałych to proces grupowania aktywów trwałych lub majątku firmy według określonych kryteriów. W zależności od celu klasyfikacji, środki trwałe mogą być dzielone na różne kategorie.    Kontenery socjalne zakwalifikowane mogą być jako : Kioski, budki, baraki, domki kempingowe – niezwiązane trwale z gruntem, stawka amortyzacyjna 10%. Stawka amortyzacyjna dla takiego rodzaju kontenerów wynosi 10%.   Rodzaj ten obejmuje różne obiekty wolno stojące, niezwiązane trwale z gruntem, w tym kontenery socjalne. Jednak nie obejmuje on innych rodzajów budynków lub obiektów, które zostały wymienione jako wyłączenia, takie jak kioski handlowo-usługowe, budynki transformatorni, budynki portierni, baraki składane itp.  Kontener socjalny mieszkalny - czy sprawdzi się jako miejsce do życia?  Kontenery socjalne mieszkalne mogą stanowić tymczasowe lub prowizoryczne miejsce do życia w określonych sytuacjach, ale ich przydatność i wygodę zależy od wielu czynników. Często są stosowane jako rozwiązanie tymczasowe w przypadku nagłych sytuacji, takich jak katastrofy naturalne lub dla pracowników na placach budowy. Mogą być odpowiednie jako krótkoterminowe schronienie, ale niekoniecznie nadają się na dłuższy okres.   Standardy życia w nich mogą być ograniczone w porównaniu do tradycyjnych mieszkań. Konieczne jest dostosowanie się do niewielkiej przestrzeni i podstawowych udogodnień. W zależności od dostosowania i wyposażenia, kontenery socjalne mogą mieć ograniczone udogodnienia, takie jak toaleta, prysznic, kuchnia, ogrzewanie, i klimatyzacja. Komfort użytkowania może być niższy niż w tradycyjnych mieszkaniach.   Zatem warto podkreślić, że kontenery socjalne mieszkalne mogą się sprawdzić jako tymczasowe lub prowizoryczne miejsce do życia, szczególnie w określonych sytuacjach, takich jak nagłe kryzysy lub prace na placach budowy. Jednakże, ich przydatność i komfort zależą od wielu czynników, takich jak cel użytkowania, standardy życia, wyposażenie, przepisy lokalne i koszty. Przed podjęciem decyzji o zamieszkaniu w takim obiekcie, warto dokładnie rozważyć wszystkie te aspekty i dostosować je do własnych potrzeb i okoliczności.   www.apexconstruction.pl
    • Czemu miałyby polecieć? Chwieją się? Jeśli nie, to skąd obawy?   A to, ze złapałeś je trytytkami to im nie zaszkodzi. Zresztą, jeśli się bardzo boisz, to przecież możesz je zamocować do ściany. Sposób obojętny.
    • Panowie te regały stoją na płaskim podłożu e garażu jeden obok drugiego ,na płasko ponieważ wylewka samopoziomujące poszła na to .Boję się aby nie poleciały na samochód ,zobaczyłem na dole i na górze trytytkami długimi .Nie poleca one na samochód ?
    • Ostatnio przeglądałem takie małe pompki do wody, na 12 V. Rozrzut cen od 18 PLN do 94 PLN. Ten sam model. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...