Skocz do zawartości

Domu nie buduje się dla siebie, tylko na sprzedaż


Redakcja

Recommended Posts

Dziś na forum przeczytałem powiedzenie, którego do tej pory nie słyszałem. "Domu nie buduje się dla siebie, tylko na sprzedaż." Co o tym sądzicie? Jak jest u Was. Myślicie o swoim domu jako o inwestycji, którą w każdej chwili możecie sprzedać? A co z sentymentem i potem wylanym podczas budowy? Mam mieszane uczucia, kiedy się nad tym zastanawiam.

Pozdrawiam
Marcin
Link do komentarza
Witam wszystkich

Jestem w trakcie budowy domu... i w tym momencie nie wyobrażam sobie, że gdy będzie już gotowy wystawię go na sprzedaż! Jest sentyment, "wylany pot", zaangażowanie rodziny, ciężkie wybory... A to jeszcze nie koniec. Drugie tyle przed nami :-). I zgadzam się z przedmówcą, że to nie takie proste sprzedać teraz dom.

Link do komentarza
Cytat

Z tym sprzedaniem, w dzisiejszych czasach, nie jest tak prosto - i nie dotyczy to tylko szkieletorów.

Dom wybudowany, w całości za kredyt, a nie daj Boże za kredyt we frankach, jest trudno zbywalną inwestycją - pomijając już "opłacalność" takiego zbycia.




Rysiu masz coś do franków? ;) hehehe


|Również nie wyobrażam sobie sprzedać domu który ciężko wybudowałem Edytowano przez coolibeer (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Ja jestem autorem tego cytatu. W moim przypadku ta teza się sprawdziła. Nie mam domu szkieletowego, nie mam dziwnego projektu, tylko ponadczasowy, dom nie jest ani ogromny, ani za mały. Taki w sam raz. Pomijam kwestie tego czy dom opłaca się sprzedawać czy nie w obecnych czasach, ale sam nie spodziewałem się że mogę sprzedać dom, który budowałem, doglądałem i zostawiam w nim sporo serca i własnej pracy. Życie potrafi zaskakiwać (cytując reklamę), a jako że sprzedaję, rozmawiam z ludźmi i pośrednikiem to chyba wiele osób spośród sprzedających nie spodziewała się takiego obrotu sprawy na początku drogi budowlanej. Widzę w ogłoszeniach czasami takie domy budowane "pod siebie" gdzie ktoś zaczął budowę i teraz z jakichś powodów sprzedaje dom w stanie surowym o powierzchni ponad 300 mkw o bardzo dziwnych kształtach zewnętrznych i wewnętrznych, a cena systematycznie spada bo nie ma kupujących.
Nasze polskie przywiązanie do miejsca jest tak ogromne, że nawet nie myślimy że możemy się gdzieś przeprowadzić jak już osiądziemy w miejscu. Ja osobiście zmieniałem już 3 razy miejsce zamieszkania (miejscowości), a raz nawet zmieniłem miejsce pobytu i pracy w ciągu 7 dni, ale pewnie mało komu to się zdarza. Amerykanie ponoć przeprowadzają się nawet 7 razy w ciągu życia. Mnie czeka 4 przeprowadzka z wyboru a nie konieczności ( na szczęście).

Teraz ciekawostka - to zdanie o budowie domu nie dla siebie ale na sprzedaż poznałem dokładnie 20 lat temu na maturze z języka rosyjskiego! Dostałem jakiś tekst do opracowania i właśnie tam był poruszony temat budowy domu, zmiany miejsca pracy i zamieszkania. Ot taka ciekawostka.
Link do komentarza
Cytat

sam nie spodziewałem się że mogę sprzedać dom, który budowałem, doglądałem i zostawiam w nim sporo serca i własnej pracy. Życie potrafi zaskakiwać (cytując reklamę)



A i owszem ...
Chyba nikt budując dla siebie nie zakłada sprzedaży . Ale zdarza się , nawet częściej niż niektórzy myślą że się zdarza.
Dlatego budując i biorąc kredyt lepiej brać pod uwagę i taką opcję .

Przykład 1: wyrazy współczucia dla osób, którym przyjdzie sprzedać dom a wrąbali się w kredyt we frankach jak świnia w koryto.
Przykład 2: również współczuję osobom, które wybudowały dom w technologii ściany jednowarstwowej - współczynniki ok, a jednak sprzedać trudniej bo ludzie chcą dom jak najcieplejszy .
Link do komentarza
Cytat

A i owszem ...
Chyba nikt budując dla siebie nie zakłada sprzedaży . Ale zdarza się , nawet częściej niż niektórzy myślą że się zdarza.
Dlatego budując i biorąc kredyt lepiej brać pod uwagę i taką opcję .

Przykład 1: wyrazy współczucia dla osób, którym przyjdzie sprzedać dom a wrąbali się w kredyt we frankach jak świnia w koryto.
Przykład 2: również współczuję osobom, które wybudowały dom w technologii ściany jednowarstwowej - współczynniki ok, a jednak sprzedać trudniej bo ludzie chcą dom jak najcieplejszy .


dobrze że nie jestem w żadnej z powyższych sytuacji
Link do komentarza
Cytat

Ja tak nie myślę. Mój tato w momencie budowy domu też nie.



Ja też nie .... a jednak stało się.


Cytat

Dla mnie jest to miejsce na stałe do życia i koniec.



Jest milion scenariuszy które mogą się wydarzyć i zmusić człowieka do sprzedaży domu ... naprawdę wiem jak się będzie to czytać , ale skoro niektórzy nie potrafią sobie wyobrazić, to przytoczę kilka:
- ciężka choroba dziecka wymagająca setek tysięcy złotych na leczenie (sprzedaż domu) , tudzież wizyt w szpitalu na drugim końcu kraju (przeprowadzka)
- utrata pracy lub długotrwała ciężka choroba , brak możliwości spłaty kredytu,
- wyjazd do pracy "za chlebem" za granicę, tudzież w inne miejsce kraju,
- rozwód

Link do komentarza
Cytat

Nasze polskie przywiązanie do miejsca jest tak ogromne, że nawet nie myślimy że możemy się gdzieś przeprowadzić jak już osiądziemy w miejscu.


To są święte słowa! Polacy puszczają korzenie i mają bardzo dużo sentymentów.

Ja przeprowadzałam się już wiele razy (nawet nie pamiętam ile). To jest normalna rzecz; bo praca, bo kolejne dziecko, bo lepsza komunikacja. Nie będę kurczowo trzymać się jednego miejsca, bo włożyłam w jego powstanie serce. Dlaczego przytaczacie tylko złe powody, sprzedaży domu. Jest wiele tych dobrych: bo rodzina się powiększa, bo znaleźliśmy ładniejsze miejsce, bardziej odpowiednie, bo naturalną koleją rzeczy jest to, że się starzejemy i niekoniecznie potrzebna jest dwustumetrowa, piętrowa willa, a wystarczy mały, parterowy domek. W obecne mieszkanie włożyłam wiele serca i wylałam dużo potu; dostaliśmy je w stanie surowym i każdą pracę wykonywaliśmy sami lub z pomocą rodziny. Nie będę płakać podczas przeprowadzki, bo będę dumna, że komuś nasza praca się spodobała. Poza tym będę się przeprowadzać w piękne miejsce.
Link do komentarza
Masz rację, Sola -radosne powody też się zdarzają ;) .
Natomiast my , Polacy mamy spory opr przed takimi zmianami , także "na lepsze" . Generalnie ostatnio zauważyłam że tak samo jest z pracą. Ludzie nie mogą się przestawić na nowy sposób myślenia , który w innych krajach jest już normą - a mianowicie mają trudność ze zrozumieniem, że teraz już trudno przeżyć całe życie w takiej stagnacji : jeden dom, jedna praca . To już nie te czasy po prostu.
Kto stoi w miejscu i nie rozwija się - ten tak naprawdę będzie się cofał, ponieważ nie nadąży za tym i za tymi którzy idą do przodu.
Czasy naszych babć , dziadków, mam, ojców odeszły - nie ma już opcji z jakiej skorzystał mój tato : przyjechał na Śląsk, dostał mieszkanie , pracę w kopalni , mama wychowywała dzieci. W jednej pracy , w jednym mieszkaniu całe życie. Teraz nikt nikomu nic za darmo nie daje , na wszystko trzeba sobie zapracować . A kiedy jest źle - po prostu przeżyć , zaplanować "nowe" i przeczekać na przykład sprzedając dom i kupując mieszkanie .... kiedy sytuacja się poprawi - znowu zmiana na lepsze.
Link do komentarza
Cytat

[...] A kiedy jest źle - po prostu przeżyć , zaplanować "nowe" i przeczekać na przykład sprzedając dom i kupując mieszkanie .... kiedy sytuacja się poprawi - znowu zmiana na lepsze.


I tego Ci życzę - i chyba nie tylko ja icon_lol.gif
Link do komentarza
Cytat

Dziś na forum przeczytałem powiedzenie, którego do tej pory nie słyszałem. "Domu nie buduje się dla siebie, tylko na sprzedaż." Co o tym sądzicie?




Mój kolega powiedział kiedyś, po wybudowaniu domu, że "teraz już wie czego nie zrobił i co zrobił źle. Dlatego następny dom będzie pozbawiony tych wad".

Niestety, nie zdążył go ani sprzedać, ani wybudować drugiego...
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Sprawdź wszystkie ściany wewnętrzne zwłaszcza nośne czy są też jakieś pęknięcia, jak znajdziesz pęknięcia, to tak jak ktoś  wcześniej tu napisał „brak zgęszczenia pod ławami” Jak nie ma tam pęknięć, a są tylko w ścianach zewnętrznych, to może do tego  przyczynić się np. drenaż opaskowy.   
    • To strasznie mało powinno być 2,8 m na gotowo, będzie się trudno mieszkać na poddaszu zwłaszcza spać tam, w lecie duchota.   I teraz jeszcze jedna kwestia u góry jętek chcesz przybić podłogę zrobić stryszek, jętka ma 16 cm wysokości, jak chcesz upakować gr. 50 cm wełny rozprężnej  między płytą G/K sufitu podwieszanego  a deskami na stryszku?  
    • Dziwnie długie te jętki. Od samej długości mogą się giąć, a gdzie napór krokwi? Zwykle takie długie są kleszcze.   pokaż jakieś fotki, przekrój dachu - to może coś będzie z tego wiadomo.   bez widoku niewiele z tego wiadomo projekt , fotki potrzebne
    • No cóż - napisałem, jak to jest wg zasad. Niemieckich.  to, co migruje z góry na szerokości wykopu pod dren - to mały procent z tego, co migruje zza wykopu. Poza tym - napisałem, że możesz zasypać - ale oddzielając tą nasypaną ziemię czy glinę geowłókniną - w przeciwnym razie zasypana ziemia być może przefiltruje się do kamienia - piasek tym bardziej.   Dren niestety ściąga wodę - takie jest jego zadanie, dlatego lokuje sie go powyżej spodu ławy - ale też odprowadza tę wodę, odwadniając teren. Taka jest zasada.   Przy gruntach szczególnie mokrych robi się nawet dwie opaski, jedna przy budynku, druga trochę dalej od tej pierwszej.   Żwir ma odprowadzać wodę do drenu bezpośrednio na odległości 30, 40 cm - nie 5 metrów.   Kamień może się po pewnym czasie przymulić, szczególnie ten najniżej położony choćby pyłem z samego nasypanego kamienia - i tego nie przetkasz - rurę można, jeśli studnie na to pozwolą.    
    • Przemyśl sprawę dokładnie. Nie wiemy jaka jest wielkość dachu, w jakim regionie obiekt (w różnych regionach obowiązują różne normy obciążenia śniegiem i naporu wiatru) i nie zapominaj, że kiedyś, w Katowicach, pod śniegiem zawalił się dach hali wystawienniczej. Dlatego pytałem o odkształcenia połaci dachowej, które mogą być mało widoczne z zewnątrz, ale wewnątrz dachu powinieneś to zauważyć. Jętki w żadnym przypadku nie powinny się wyginać na boki, bo to znaczy, że zostały wykonane z odpadowego drewna, albo źle zamontowane (niesymetrycznie). Ani do góry, ani na dół. One mają pracować na ściskanie. Zdjęcia coś więcej by dały, dlatego nie działaj pochopnie, tutaj należy sięgnąć do przyczyny, a nie tylko pudrować skutki.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...