Skocz do zawartości

zioła na parapecie


Recommended Posts

Napisano
witam,

mialam taki pomysł, żeby w pokoju Smyka
na parapecie zamiast kwiatów wysiać kilka rodzajów ziół

jakąś bazylię, koperek, siedmiolatkę, majeranek, rozmaryn

wydawało mi się, że nawet gdyby zjadł to bezpieczniejsze
i można w kuchni wykrzystać

ale usłyszałam, że zioła też są trujące

wiecie coś na ten temat?
  • 2 tygodnie temu...
Napisano (edytowany)
Np. szałwia spożyta przez dziecko może wywołać wymioty, powodować bóle brzucha, przyspieszone bicie serca czy utratę przytomności. Duża ilość spożytych liści może w konsekwencji prowadzić do zgonu.

Zresztą w pokoju dzieciaka rośliny które się stawia powinny być poddane selekcji, bo niektóre mają trujące części,trujące mogą być kwiaty, liście czy owoce Edytowano przez stokrotka.35 (zobacz historię edycji)
  • 2 miesiące temu...
  • 3 miesiące temu...
Napisano
Cytat

w danone tez lubią zioła icon_wink.gif

a moja bazylia i mięta już się nadaja do spożycia



Własnie nie tak dawno temu także widziałam reklamę w telewizji, że dodają nasionka ziół do serków danone specjalnie do hodowli przez dzieci. bardzo fajny pomysł, by maluchy od najmłodszych lat uczyć opiekowania się roślinkami.
  • 4 tygodnie temu...
  • 3 miesiące temu...
  • 3 tygodnie temu...
Napisano
niestety nie mam w domu parapetów, tylko okna do samej podłogi, kuchnia jest w aneksie - czy jest jakaś szansa na wyhodowanie ziół bez dużej ilości światła? są jakieś odmiany cieniolubne? czy lepiej się nie zabierać za to.. jak sądzicie?
Napisano
witam Z tego co wiem to z ziół cemnolubnych to tylko bylina,ale jedni mówią ze to zioło a inni ze to pnącze wiec już sam z baraniałem,a reszta ziół potrzebuje światła inaczej nic nie wyrośnie
Napisano
Nie ma rośliny która nazywa się "bylina"
Byliny to grupa w klasyfikacji roślin ozdobnych.
Należą do niej np. truskawka, poziomka oraz banan i ananas.

Męcz ten licznik handlowcu, męcz... pisząc bez sensu.

A wracając do pytania: jeśli masz okna (za wyjątkiem strony północnej) to powinny Ci się udać popularne zioła uprawiane w domu. Z bylinami jest o tyle łatwiej, że są wieloletnie. U mnie sprawdziła się z bylin np. mięta, doskonały dodatek nie tylko do potraw, ale przede wszystkim napojów chłodzących latem. Poza tym mam rozmaryn icon_smile.gif oregano i czasem wskazaną melisę icon_rolleyes.gif
Napisano
Cytat

Nie ma rośliny która nazywa się "bylina"
Byliny to grupa w klasyfikacji roślin ozdobnych.
Należą do niej np. truskawka, poziomka oraz banan i ananas.

Męcz ten licznik handlowcu, męcz... pisząc bez sensu.

A wracając do pytania: jeśli masz okna (za wyjątkiem strony północnej) to powinny Ci się udać popularne zioła uprawiane w domu. Z bylinami jest o tyle łatwiej, że są wieloletnie. U mnie sprawdziła się z bylin np. mięta, doskonały dodatek nie tylko do potraw, ale przede wszystkim napojów chłodzących latem. Poza tym mam rozmaryn icon_smile.gif oregano i czasem wskazaną melisę icon_rolleyes.gif



Dziękuję za pomoc, póki co bazylia i oregano padają u mnie jak muchy :( ale muszę spróbować z miętą i rozmarynem!! icon_smile.gif
Napisano
Cytat

Dziękuję za pomoc, póki co bazylia i oregano padają u mnie jak muchy :( ale muszę spróbować z miętą i rozmarynem!! icon_smile.gif


Miętę można kupić na jakimś bazarze - czasem spotykam sadzonki!
Żadnego problemu z uprawą, rośnie jak chwast, a rozmnaża się poprzez podziemne kłącza. Z dwóch, trzech sadzonek po kilku miesiącach masz całą skrzynkę. Podlewanie i co jakiś czas zasilanie naturalnym nawozem rozcieńczonym w wodzie do podlewania zapewnia sukces uprawy.
Napisano
Co do mięty - pięknie u Mnie rośnie nie w doniczce a na piaskach tzw gleby VI kat. Tylko z nią trzeba uważać bo to prawie jak chwast - rozrasta się samoistnie - ale świeżo zerwana - o jak pięknie pachnie icon_smile.gif. Oregano też dawało radę - ale potem uschło.
Napisano
Uwielbiam pić miętę, więc myślę że to naprawdę świetny pomysł! - nie myślałam o tym wcześniej ;)
pewnie Ameryki nie odkrywam, ale w zasadzie po co wydawać pieniądze na te sztuczności, które sprzedają w torebkach...?
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 3 lata temu...
Napisano
do pokoju dziecka to coś, co nie jest aromatyczne bardzo. Albo melisę faktycznie icon_smile.gif a ja zioła uwielbiam, sadziłam/siałam przeróżne. Teraz mam oregano kubańskie, melisę, bazylię, papryki... coś wspaniałego. Jak się raz posieje i wyhoduje a potem po prostu skosztuje - wpada się w nałóg i z automatu pozbywa sie suszonych ziół z torebek.
No i ten mix zapachów.... icon_smile.gif
  • 1 rok temu...
  • 2 lata temu...
Napisano

Herba czyli ziele :)

 Z jakością ziół dostępnych w ogólnym handlu bywa różnie - niewłaściwe suszenie, sterylizacja, mikrofale itp. to zapewne ma wpływ na jakość surowca.

Ja polecam własnoręczny zbiór ziół albo własną uprawę, wtedy możemy zadbać aby ta jakość była lepsza - brak sztucznych nawozów, sami decydujemy z jakiego miejsca zbieramy rośliny (z dala od dróg, pół uprawnych itp.) i o jakiej porze dokonujemy zbioru.

Rośliny najlepiej spożywać świeże, wtedy posiadają najwięcej związków czynnych, dalej mamy mrożenie a dopiero później suszenie. 

 

 

 

 

 

  • 2 miesiące temu...
Napisano

A ja polecam zioła takie jak
oregano
mięta
bazylia
czy melisa
Są bardzo proste  w uprawie tak wiec nawet laik sobie poradzi. Mozna uprawiać zarówno w domu jak i w ogrodzie. Pomidorów czy porów raczej nie próbowałabym uprawiać na balkonie, wydaje mi się, ze ogródek jest dla nich odpowiednim miejscem. Nie zapomnijcie o odpowiednim nawozeniu Tylko wtedy mozna oczekiwac, że rosliny będa ładnie rosły.
 

  • 2 tygodnie temu...
Napisano

Oczywiście, że można uprawiać - moja żona ma kolendrę, oregano, szczypior, bazylię, majeranek - cale mnóstwo. Takie zioła są zdrowe, a potrawy nabierają całkiem innego smaku, niż jak dajemy przyprawy suszone :) 

  • 8 miesiące temu...
Napisano

Świeże zioła w donicach wzbogacają każdą kuchnię i są dość łatwe w pielęgnacji. Większość z nich preferuje stanowiska słoneczne, więc warto uprawiać je na dobrze oświetlonych parapetach.

Bazylia bardzo dobrze nadaje się do uprawy w doniczkach, zwłaszcza w miesiącach letnich. Należy zapewnić jej ciepłe stanowisko i pojemnik o głębokości przynajmniej 7 cm. Ważne jest uszczykiwanie liści i łodyg w celu pobudzenia krzewienia, oraz niedopuszczanie do kwitnienia rośliny.

Majeranek nie potrzebuje dużych doniczek. Preferuje suchsze podłoże – można z mieszać ziemię z piaskiem. Nie należy go za często podlewać.

Melisa wymaga w głębokich doniczek (ok. 20 cm). Najlepiej kupić ukorzenione sadzonki, bo czasem nasiona trudno kiełkują. Roślina dobrze znosi półcień.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Cześć wszystkim Zastanawiam się nad klimatyzacją do mieszkania i trochę się gubię w tych wszystkich modelach, mocach, funkcjach itd. Mieszkanie ma około 50 m², ale wiadomo — są ściany, różne pokoje, kuchnia otwarta na salon itd.   Macie może jakieś doświadczenia z doborem klimatyzacji? Czy np. lepiej dać jedną mocniejszą jednostkę w salonie, czy osobno do każdego pomieszczenia? No i czy warto dopłacać do jakichś „bajerów” typu WiFi, jonizacja, itp., czy to tylko marketing?   Znalazłem też stronę z paroma fajnie opisanymi rzeczami (jak dobrać moc do metrażu itd.), może komuś się przyda: https://airflowklima.pl   Chętnie poznam Wasze opinie, bo temat niby prosty, ale im więcej czytam, tym bardziej się zastanawiam
    • Poziomy rzek tak się zmieniają, że dzisiaj 1,5m od brzegu za tydzień może się stać już 3 metrami a wtedy już kara się należy:) Niestety kolego. Smutna prawda. Gówna się nie rusza bo można się upaćkać.
    • Najlepiej byłoby skuć przylegające ściany tarasu jak najniżej, możliwie całkowicie. Przed położeniem na ściany jakiejkolwiek izolacji musisz jak dobrze oczyścić i organoleptycznie wysuszyć. Zaizoluj jakąś masa KMB, dysperbity mogą po czasie zniknąć. Jeśli chodzi o grubość izolacji to użyj takiej ale ten kawałek ściany nie odstawał za bardzo od reszty i żeby to miało "ręce i nogi". Zazwyczaj na ściany fundamentowe nie przesadza się z grubością styropiany czy XPS'a.   P.S. A dlaczego go skuwasz? 
    • Mam pytanie bo  wyburzam taras przylegający do ściany domu. Jest on wysoki na .5 m. Chciałabym go zrównać z ziemią. Mam pytanie jak zabezpieczyć ścianę i czym ocieplić oraz do jakiego momentu skuwać taras przylegający do ściany? Ściany wokół mam ocieplone styropianem ok 20 cm. Chciałabym aby część ściany, która zostanie odkryta nie wystawała a była ocieplona i zabezpieczona przed wilgocią. 
    • Dzień dobry,  Sprawa dotyczy odrzucenia wniosku o pozwolenie na budowę domku jednorodzinnego. W opinii starostwa powiatowego, zjazd z działki na drogę gminną przebiega przez działkę BBB (pas wydzielony pod poszerzenie drogi), która w księdze wieczystej ma przypisanego właściciela - prywatna osobę. Uzyskaliśmy stanowisko urzędu w gminie, iż działka BBB została wywłaszczona w 2005r. na drogę i formalnie należy do tejże gminy. Brak wpisu w księdze wieczystej wynika z niedopatrzenia notariusza-gminy.  Starostwo powiatowe nie przyjmuje dokumentu sporządzonego przez gminę i potwierdzającego gminną własność działki i tym samym uniemożliwia inwestorowi uzyskanie pozwolenia na budowę.   Prośba o pomoc w rozwiązaniu tej kwestii. Jakim innym dokumentem z gminy przedstawić starostwu , jaki art. prawny możemy przytoczyć.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...