Skocz do zawartości

Przycinanie drzewek, jak to się robi?


Sławomir

Recommended Posts

Posadzone, młode drzewka wymagają przycięcia. Drzewa posadzone jesienią- jednoroczne, wymagają pierwszego cięcia wiosną, przed rozwojem pąków. Sposób cięcia uzależniony jest od gatunku drzewa, kształtu korony, oraz grubości pnia. Wyróżnia się kilka typów koron, jednak do najbardziej popularnych należą korony koliste i szpalerowe.
Ciecie należy przeprowadzać w bezwietrzne dni. Zastosowanie ostrego narzędzia ( sekatora, piłki) jest połową sukcesu. Należy pamiętać, by nie stosować do tego zabiegu takich narzędzi jak siekiera. Cięcia należy dokonywać bardzo ostrożnie, by nie dopuścić w okolicach ran żadnych odarć. Cięć należy dokonywać nad „oczkiem" (pąkiem) – zapewni to prawidłowy rozwój pędów na wiosnę. Prawidłowe cięcie wykonuje się ukośnie około 5cm nad oczkiem sekatorem skierowanym na zewnątrz rośliny. Ukośne cięcie umożliwi swobodne spływanie wód deszczowych po gałęziach drzewa a odpowiednio skierowany sekator umożliwi wyrośnięcie nowej gałęzi na zewnątrz, nie zaś w środek korony.
Cięcia prześwietlające mają na celu zapewnienie równomiernego dostępu światła do wszystkich pędów drzewa. Cięcie należy rozpocząć od usunięcia wszelkich starych i chorych gałęzi. Kolejnym ruchem jest wycięcie niepotrzebnych gałęzi szkieletowych, które wyrastających w środek korony lub nachodzą na siebie czy rosną pionowo i uniemożliwiają prawidłowy rozwój. Gałęzie o znacznie grubszym obwodzie obcina się w miejscu zwanym obrączką. Chcąc dokonać tego zabiegu prawidłowo należy podpiłować gałąź od dołu, by uniknąć oderwania się kory i tym samym poważnego naruszenia drzewa. Przy cięciu należy również podtrzymać konar, by sam nie załamał się pod własnym ciężarem i nie uszkodził drzewa. Zazwyczaj wycina się ok. 20 - 30% gałęzi i młodych pędów.
Po cięciu należy zabezpieczyć rany smarując jej powierzchnię maścią ogrodniczą, balsamem np. Dedromal lub preparatem zwanym niekiedy sztuczną korą (Lac Balsam, Eco Balsam). Należy wystrzegać się zabezpieczania ran za pomocą farb emulsyjnych czy lakierów. Prawidłowo wykonanie cięcie pozostawia ranę., która bardzo łatwo się zabliźnia- na brzegach pojawia się w postaci wałka tzw. Tkanka przyranna. Najbardziej prawidłowym kształtem rany jest owal.
Młode, szybko rosnące pionowo pędy tzw, wilki należy usuwać najlepiej latem- od końca czerwca do sierpnia. W czerwcu można takie gałęzie po prostu wyrywać, gdyż są one bardzo młode i nie spowodują uszkodzeń drzewa. Z reguły usuwa się około 90% wilków. Zostawia się pędy słabe jako rezerwę dla odnowienia korony.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
  • 4 miesiące temu...
  • 5 lata temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 4 tygodnie temu...
"Akacja" - prawidłowa nazwa robinia lub grochodrzew po cięciu będzie wypuszczać odrosty korzeniowe.

Najlepiej wyciąć, jesli przeszkadza i posadzić mniejszy gatunek (jeśli nadal chce się mieć robinię) - robinię Małgorzaty (Robinia ×margaretta) , włochatą (Robinia hispida), robinię akacjową "Frisia".

Robinia akacjowa po cięciu szybko się starzeje i próchnieje. Może potem stanowić zagrożenie dla domu czy przechodniów.
Stąd moja rada.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Po rozejrzeniu sie w temacie, bylo oczywiste, ze tylko frezowy .     Ulatwianie sobie pracy jest bardzo bliskie memu sercu. Nie lubie sie przemeczac . Oczywiscie, nie potrzebuje RR w postaci Makity z filmiku, znalazlam cos takiego: marka Tokachi ale to tylko tak z japonska wyglada.         @animus   Dzieki za troske o moje bezpieczenstwo w czasie pracy z rozdrabniaczem . Jesli chodzi o pilarke, to chyba to nie bedzie akumulatorowa. Zreszta, w tej chwili pilniejszym zakupem jest rozdrabniarka, bo zapasy drewna do kozy powinny wystarczyc do lata.    
    • Oczywiście wiem, że "wylewka zrób to sam" to temat wałkowany 100 razy, a tutoriali jest dwa razy tyle, natomiast moje pytanie jest nieco inne. Chciałbym wyrównać sobie podłogę w piwnicy własnymi siłami. zależy mi na tym aby materiał, którego użyję, był możliwie idiotoodporny. Nie wiem czy zwykły cement taki jest, czy też 21 wiek uraczył nas czymś jeszcze łatwiejszym w użyciu. Nie zależy mi szczególnie na tym aby podłoga nie miała pęknięć (tych estetycznych) ani żeby był to idealny poziom. Ważniejsze jest żeby było równe aniżeli idealnie poziome.    Dobrym przykładem jak ja widzę te różnice jest moje pytanie jakiś czas temu a propos tego jak poradzić sobie z montażem haka w suficie, który był z pełnej cegły, która lubiła się kruszyć. Można było albo - wkładać drewniane listewki rozporowe, papier toaletowy, ślinę i zaklęcia jak to robili nasi dziadowie przez stulecia i być oldskulowym lub - wlać kotwę chemiczną i powiesić na tym słonia   pomyślałem, że może z wylewką cementową vs (tu wstaw coś innego) jest podobnie
    • Ten przykład nie jest najlepszy. Do rębaka nie należy wkładać mokrych gałęzi, bo wilgoć sprzyja korozji mechanizmu.     Wybrałaś nie najgorzej, najważniejsze, że rębak jest frezowy. Nie polecam natomiast tarczowych. Tarczowe uderzają nożem o gałąź i to uderzenie jest przenoszone na dłoń operatora. Bolą dłonie potem jak cholera. We frezowych tego nie ma.      Wciąganie jest grawitacyjne i wcale nie najgorsze. 
    • Tak  pracuje.   taki rębak, słuchać posuw.
    • Tak jest to bardzo ważne, bez tego mechanizmu praca jest bardzo ciężka i niebezpieczna.   Urządzenie po włożeniu gałązki musi ją samoczynnie wciągać, a obsługujący   może się w tym czasie odsunąć, nieco dalej lub przygotować następny kawałek gałęzi.     Do zestawu potrzebujesz jeszcze to:   Akumulatorowa pilarka do gałęzi łańcuchowa. https://allegro.pl/listing?string=akumulatorowa pilarka do gałęzi łańcuchowa&ocena-produktu=5.0 Do pracy trzeba się odpowiednio ubrać, żadnych szalików ani luźnych rozpiętych ubrań, włosy upięte, potrzebne okulary oraz rękawice, przedłużacz, worki, wiadro na zrębki oraz ta piłka, ładowarka i akumulatorki.    
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...