Skocz do zawartości

Dom pasywny, kopuła Autorus


Recommended Posts

Po co pisze ten dziennik i rozważam różne materiały, koncepcje?
BO jeśli coś się nie obroni tutaj gdzie każdy to może skrytykować to oznacza ze jest do niczego. Nawet każde absurdalne stwierdzenie musi być wyjaśnione i obalone. Bo to będzie mój DOM

kop1.jpg

kop2.jpg

kop3.jpg

kop4.jpg

kop5.jpg

kop6.jpg

kop7.jpg

kop8.jpg

Do tej pory walczę z projektem, początek budowy zakładam marzec/kwiecień.
Wielkość ok 350m2, dwie kopuły po 150m2 + garaż około 50m2

Dom materiał: budowany z cegły pełnej.
Ocieplenie: wełna twarda od środka 30cm., podłoga styropian 30cm. Perlit w podłodze
okna : łukowe rozmiar 60x120cm, szyba wstępnie 0,6 i profil 1,0, zapewne wyjdzie coś ok 0,9 dla całości.
wentylacja: rekuperator konkretnie 2 szt w każdej kopule po jednym. Prawdopodobnie będzie to luna.
ogrzewanie: elektryczne , jeszcze nie zdecydowałem czy będą to maty pod posadzka czy kable grzejne i akumulacyjna podłoga.

Edytowano przez Redakcja (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
No właśnie się tworzy, mam jechać na konsultacje jutro do wawy. Wstępnie jest rozmowa o lawach ale architekt zaproponował mi też pale.
http://forum.sergiel.pl/images/posty_foto/...amenty_rzut.jpg

http://forum.sergiel.pl/images/posty_foto/...menty_detal.jpg

Co do firmy to nie dotarliśmy jeszcze do tego etapu, wydaje mi się ze zrobi to mój sąsiad. Tzn ma taką małą firemkę. Ale to sprawa na marzec.
Link do komentarza
Bosko - pokaż jeszcze fotki okolicy - jakoś nie widze tego domku w zaludnionej cywilizacji icon_smile.gif
I jestem ciekaw WZ jakie dostaniesz pod ten projekt - u mnie czepiali się "zwykłej" wiaty icon_smile.gif

Co do kuchni - to zważ że wszystkie zapachy z niej będą się rozchodziły po pierwszym piętrze - o ile rozmieszczenie świetlika dobrze rozumuję icon_smile.gif
Zerkne w domku jeszcze icon_smile.gif

Link do komentarza
pale jak pale
fundamenty typu marketowego (czyli fundament punktowy i oczep żelbetowy)
skąd taki pomysł, podał jakieś argumenty? (bo finansowe chyba raczej nie)
chyba lobbowałbym za płytą, zważywszy na popaprane fundamenty pod wewnętrzne ściany
jeżeli będzie Ci to robił sąsiad, nie ta firma co to projektuje, to proponowałbym wydębić projekt technologii wykonania tej kopuły, bo to nie będzie hop siup, Mietek z kielnią, łuk stanie się samonośny po wykonaniu zwornika, czyli z pewnością szalowanko znacznej części skopupy Cię nie minie
Link do komentarza
Cytat

w samej kopule nie jest przewidziane zadne szalowanie. tylko fundamenty.



Teoretycznie, jeśli ekipa ma jakieś doświadczenie w tej materii.
Dla ekipy bez doświadczenia, będzie to nie lada wyzwanie i może się okazać, że rusztowanie wewnętrzne (podporowe) będzie konieczne. Stabilność przed całkowitym związaniem zaprawy, to jest to, co może być kluczowe. Obym się mylił.
Link do komentarza
Cytat

Autorushd, z czego ten dom będziesz stawiał, w sensie technologii?



Z cegły pełnej takiej za 60gr.


Cytat

Teoretycznie, jeśli ekipa ma jakieś doświadczenie w tej materii.
Dla ekipy bez doświadczenia, będzie to nie lada wyzwanie i może się okazać, że rusztowanie wewnętrzne (podporowe) będzie konieczne. Stabilność przed całkowitym związaniem zaprawy, to jest to, co może być kluczowe. Obym się mylił.



Nie dopisałem ze ekipa będzie przeszkolona przez architekta. Ale jakbyście zobaczyli jak to się robi to byście popękali ze śmiechu. Nie używa się nawet poziomicy icon_smile.gif

Szkoda ze nie mogę wstawić jakichś zdjęć itp może za wcześnie założyłem temat icon_sad.gif
Link do komentarza
W dobrym momencie założyłeś temat, w bardzo dobrym. Byleś uaktualniał, będą dyskusje. Myślę, że mało kto był świadkiem realizacji takiego obiektu na żywo, nie uczestniczył w stawianiu... właśnie, igloo? Sklepienie łukowe wszak to chyba nie jest... choć jest.

A ocieplisz wełną?

Jak planujesz montować okno i drzwi? W pionie??? Czy po linii muru? icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

W dobrym momencie założyłeś temat, w bardzo dobrym. Byleś uaktualniał, będą dyskusje. Myślę, że mało kto był świadkiem realizacji takiego obiektu na żywo, nie uczestniczył w stawianiu... właśnie, igloo? Sklepienie łukowe wszak to chyba nie jest... choć jest.

A ocieplisz wełną?

Jak planujesz montować okno i drzwi? W pionie??? Czy po linii muru? icon_smile.gif



Tak jak w pierwszym wątku (który będę aktualizował jeśli chodzi o materiały i zdjęcia) będzie wełna 30cm.
Okna będą oczywiście w pionie. Drzwi także. icon_smile.gif Jutor jestem umówiony z architektem wiec może wieczorkiem będę już wiedział więcej. Z ciekawych rzeczy to wybrałem sobie w urzędzie gminy nazwę ulicy icon_smile.gif ul. Spełnionych marzeń 1 icon_smile.gif

A to kilka fotek dokładnie takiej samej kopuły w Markach autorstwa Selgros.

kop9.jpg

kop10.jpg

kop11.jpg

kop12.jpg

kop13.jpg

kop14.jpg

kop15.jpg

kop16.jpg Edytowano przez Redakcja (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Ale jakbyście zobaczyli jak to się robi to byście popękali ze śmiechu. Nie używa się nawet poziomicy icon_smile.gif




Ależ używają. icon_biggrin.gif

Ta obrotowa „łata-szablon” musi być idealnie wypoziomowana, bo inaczej wyjdzie nie kopuła, tylko „kopnięta kopuła” a zwornik zamiast stabilizować, będzie dodatkowo obciążał, a całość może zrobić, bardzo widowiskowe rumowisko.
Link do komentarza
Z tego co wiem, w technologii murowanej z cegły, powstał tylko jeden dom i to architekta (autora projektu) – ten z zamieszczonych fotek.

Z tego co pamiętam, z dyskusji z tym projektantem (architektem – autorem kopuły), to w zasadzie murował sam, bo niezbędna jest precyzja – tylko jedna źle położona warstwa cegieł może mieć fatalne następstwa.

Czyli Twój dom ma być drugi – gratuluję odwagi.

Tak się zastanawiam ile dodatkowo Cie to będzie kosztowało, np. nadzór autorski, bo raczej będzie niezbędny.
Link do komentarza
Jeszcze jedna sprawa.

Mam wątpliwości.
W zasadzie wszystkie kopuły dotychczas (współcześnie) postawione, to albo monolity ze zbrojonego betonu, albo kopuły wykonane w oparciu o ramę (konstrukcję) drewnianą lub stalową „czymś” wypełnioną.

Oczywiście, że istnieją i mają się dobrze (od wieków) kopuły z bloków lub (i) z cegieł, ale miały (mają) one jedna wspólną cechę – miały (mają) dużo „grubszą” podstawę niż sklepienie.
Tu jednak, ściana na praktycznie na całej wysokości, posiada jednakową grubość.

Nie twierdzę, że się zawali (zbyt mała), ale uważam, że taka technologia wymaga niezwykłej staranności wykonania – mylę się?


Jeszcze jedna sprawa.

Mam wątpliwości.
W zasadzie wszystkie kopuły dotychczas (współcześnie) postawione, to albo monolity ze zbrojonego betonu, albo kopuły wykonane w oparciu o ramę (konstrukcję) drewnianą lub stalową „czymś” wypełnioną.

Oczywiście, że istnieją i mają się dobrze (od wieków) kopuły z bloków lub (i) z cegieł, ale miały (mają) one jedna wspólną cechę – miały (mają) dużo „grubszą” podstawę niż sklepienie.
Tu jednak, ściana na praktycznie na całej wysokości, posiada jednakową grubość.

Nie twierdzę, że się zawali (zbyt mała), ale uważam, że taka technologia wymaga niezwykłej staranności wykonania – mylę się?
Link do komentarza
Cytat

Te cegły na sznurkach, poniekąd, pełnią rolę zwornika lub (i) rusztowania oporowego (szalunku) na czas związania zaprawy. Wychodzi z tego, że budowanie musi przebiegać ściśle określonymi warstwami.

Buduje się pod „wzornik”, czyli obrotową łatę umieszczoną centrycznie, która „pokazuje” miejsce każdej cegły w każdej warstwie.



Myślę ze to kolega dobrze wytłumaczył icon_smile.gif Z tym ze łata porusza się w 3 wymiarach. I jest zakotwiczona centralnie w podłodze icon_smile.gif

Oczywiście jak tylko prace ruszą wszystkich zaproszę.
Link do komentarza
Cytat

Czyli Twój dom ma być drugi – gratuluję odwagi.



ja też..... icon_smile.gif


Cytat

Tak się zastanawiam ile dodatkowo Cie to będzie kosztowało, np. nadzór autorski, bo raczej będzie niezbędny.



w ogóle ciekawa jestem kosztów .....
jeśli autorushd pisałby dokładnie i na bieżąco o kosztach , to byłoby super ... icon_rolleyes.gif

natomiast - zachwycona jestem rozkładem pomieszczeń na dole -rewelacja .... icon_biggrin.gif
Link do komentarza
No to się dołączę icon_smile.gif A gdzie miejsce na garaż ?icon_smile.gif

Ale wprawia mnie to w zdumienie - gwarantuję, że twój domek dłuugo będzie wzbudzał emocje.

W życiu bym się nie odważył na taki projekt - nawet gdybym miał bańkę na zbyciu icon_smile.gif

I tu jest właśnie sedno odnośnie projektowania w stylu indywidualnym icon_smile.gif
A jak z miejscem przy wchodzeniu po schodach na górę ? Dopasujesz schody pod względem krzywizny do kopuły ?
Link do komentarza
Cytat

A z czego w takim domu jest dach? O ile jest

A z czego w takim domu jest dach? O ile jest



Z dachem jest największy problem i najmniejszy. Możliwości jest sporo, jednak ta która mi zaproponował architekt mi się niepodobna, maiłby być tynk oddychający dość drogi. Ja idę w kierunku konstrukcji drewnianej z gontem. Powinno to kosztowo wyjść tak samo jak ten tynk.

Garaż będzie w innej kopule, ogólnie będą 3 kopuły.

Wstępnie wyliczyłem ilość cegły na wszystko i wyszło ok 50tys szt x60gr = 30tys



Link do komentarza
Cytat

zbyt daleko idące uproszczenie
dlaczego narożnik=mostek termiczny?


A nie jest tak? Narożniki są potencjalnym źródłem mostków termicznych. Dlaczego, nie wiem. Skoro ocieplenie zachowuje ciągłość, to i narożnik jest zaizolowany. Niemniej programy do obliczania sezonowego zapotrzebowania na ciepło narożnik budynku traktują jako potencjalne źródło mostka.
Link do komentarza
Cytat

A nie jest tak? Narożniki są potencjalnym źródłem mostków termicznych. Dlaczego, nie wiem. Skoro ocieplenie zachowuje ciągłość, to i narożnik jest zaizolowany. Niemniej programy do obliczania sezonowego zapotrzebowania na ciepło narożnik budynku traktują jako potencjalne źródło mostka.


gdy zalożysz pogrubienie izolacji takiego miejsca mostka nie będzie
jednakże w rzeczywistości tak nie jest, narożnik jest miejscem, które można w sensie definicji mostka tak nazwać, ale moim zdaniem nie ma co go tak demonizować
Link do komentarza
Może przyjmiesz pewną rade od tego co zawsze pisze głupoty. icon_mrgreen.gif

Przeanalizuj bardzo dokładnie grubość ocieplenia (wełny), pod względem spodziewanych rezultatów a najbardziej pod względem rozwiązań konstrukcyjnych.

Poproś o rozrysowanie detali - mocowanie wełny, zastosowane profile(i z czego i czy są dostępne).

Nie zapominaj również, że wszystkie profile mają kształt łuku, czyli będzie trzeba giąć typowe, lub wykonać na zamówienie.
Link do komentarza
Co do obejrzenia takiej kopuły to wystarczy zadzwonić i się umówić, w zasadzie z dnia na dzień. Bo jest to dom zamieszkały. Stoi w markach pod Warszawa.

BIURO - WARSZAWA
ul. Kosynierów 2/314
05-270 Marki k. Wa-wy
e-mail: biuro.wawa@sergiel.pl

mgr inż. arch. Franciszek Wojciech Sergiel
Tel. kom. : 0-504-185-988
e-mail: fw@sergiel.pl

Co do szczegółów to też czasami się zastanawiam czy to sie w ogóle da zrobić, ale jak dotąd wszystko mi potrafili wyjaśnić. Zresztą w tym wątku będę informował na bieżąco co się dzieje icon_smile.gif

Słyszeliście o kołkach do styropianu o długości powyżej 30cm?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...