Skocz do zawartości

Dom pasywny, kopuła Autorus


Recommended Posts

Dziś wziąłem się za czyszczenie filtrów od rekuperatora. Odkurzanie odkurzaczem nie wiele dało, wiec zabrałem się za pranie ręczne.



Wycinałem też filtry z płachty kupionej na allegro. Koszt maty EU4 250g/m2 o wymiarach 150/67cm to zaledwie 6,30zł.
Z tego wychodzi mi 6 filtrów. Ale te oryginalnie założone chyba są jakieś takie gęstsze. Albo mi się wydaje.







Link do komentarza
icon_biggrin.gif idzie jak ta lala icon_biggrin.gif Palisada też mi się podoba, ale ja nie wiem czy jej nie wykorzystam do zrobienia tarasu bo mam w lekkim nasypie icon_biggrin.gif ja nigdy nie chciałem szamba, dlatego budowałem ponad 60mb kanalizacji icon_biggrin.gif ale niestety nie każdy ma tak dobrze icon_biggrin.gif. Ale piękny masz ten Dom. powiedz mi co dasz na swój piękny taras, pięknie wyprofilowany? płytki? Ja chyba zrobię w kostce, ale drobnej granitowej dlatego zastanawiam się nad Palisadą taka jaką masz na powyższych zdjęciach tylko ciuut wyższą.

A zdradź mi tajemnice jakie masz wylewki, bo przede mną ten etap.
Link do komentarza
Odnośnie szamba to ja nie miałem żadnego wyboru. Był to wymóg gminy abym dostał pozwolenie na budowę :(

Odnośnie wylewek to oczywiście mixokret. Wewnątrz i na zewnątrz. I mogę polecić kolegę TEKA, robi naprawdę ok.





Po wczorajszym kopaniu dziś krajobraz trochę księżycowy. dowiedziałem się ze na głębokość ponad 2,5m mam pokłady gliny.



Zona zapędziła mnie do remontu starego stołu.

Przed



po lifcie ;)


Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Dziś wielki dzień tj kopanie szamba:) Z czego to ludzie sie potrafią cieszyć.



Ten gościu to nie z pełna rozumu, takiego czegoś nigdy nie wolno robić!!!! I jakby mu łeb rozwalił urwany łańcuch to byś kolego z kryminału nie wyszedł, bo jako inwestor odpowiadasz za pracowników. A ten drugi też "mądryyyyyyy" trzyma łapami płytę żelbetonową stojąc tuż przy niej i to jeszcze w wykopie!!!! Ludzka głupota nie zna granic, takie fotki do PIP, oni będą wiedzieć co z tym zrobić. icon_biggrin.gif
Na przyszłość radzę takich "fachmanów" gonić od takich zachowań, abyś Ty mógł spać spokojnie a Oni mogli jeszcze ciężyć się życiem będąc sprawnymi ludźmi a nie kalekami.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Też mi się to wydawało dziwne, ale pierwszy raz kopałem szambo. Może taka jest tradycja.


Wiesz, gdyby komuś z tej wspaniałej ekipy coś się stało to wraz z operatorem hdsa wszyscy by beknęli.
Tradycja to tu akurat nie ma nic wspólnego icon_smile.gif Wypadki są spowodowane w 90% przez rutynę.
Ale dobrze, że nikomu nic się nie stanęło.
A powiedz, czym pokrywę uszczelniali z szambem? Wygląda mi że pianką z pistoletu.
Link do komentarza
Jutro praktycznie zabieram się za GWC2

"A to tekst kolegi adama mk odnośnie wym wodnym GWC.

"GWC WODNY 2:
Jeżeli są odpowiednie warunki – woda na głębokości kilku metrów i bardzo mało miejsca na żwirowiec, to można spróbować dobrać się do ciepła gruntu w inny sposób.
Budujemy studnię kręgową, której zastosowanie w gospodarstwie jest oczywiste i bardzo potrzebne. Wewnątrz studni urządzamy klasyczną „chłodnię kominową” .
Mała pompka zanurzona w wodzie pompuje ją do kilku sitek prysznicowych umieszczonych pod pokrywą studni. Wywołując intensywny deszcz wewnątrz tej studni bardzo skutecznie ochładza się (ogrzewa) olbrzymie ilości powietrza zapewniając jednocześnie absolutnie stałą jego wilgotność (niewielką, bo i temperatura niewielka - studzienna), no i naprawdę bardzo skuteczny filtr przeciwalergiczny. Coś kompletnie nieosiągalnego w klasycznym rurowym GWC.
Spad rury GWC powinien być od domu w kierunku studni dla grawitacyjnego usuwania skroplin.
Zimą powietrze wentylacyjne byłoby skutecznie nawilżane i bardzo skutecznie dogrzewane (też do studziennej temperatury). Długość rury (która kosztuje) można by wtedy znacznie zmniejszyć. Jak taka rura byłaby krótka, to wyłączając pompkę, gdy na dworze jest temperatura kilkanaście stopni, eliminuje się konieczność budowania czerpni naściennej. W krótkiej rurze nie zbije się temperatury z 14stC do 8stC przy potrzebnych przepływach.
Bilans cieplny wyraźnie mówi że m1T1+ m2T2= (m1+m2)deltaT
To oznacza, że mała masa (nie objętość!) powietrza bardzo skutecznie wymieni ciepło z wielką (w porównaniu) masą rozpylonej wody. Rozdział mediów nastąpi grawitacyjnie i "w dalszą drogę" uda się tylko mała masa powietrza po procesie wymiany energii. Skuteczność kolosalna w porównaniu z wielometrowym odcinkiem zakopanej bardzo drogiej rury (a ludzie mają jeszcze jakieś antybakteryjne pomysły, nie wiadomo po co).
Eliminujemy koszt rury, wykopków kilkudziesięciometrowych i to dość głębokich, budując naprawdę sprawny filtr zamiast enigmatycznej mikronowej warstewki farby pokrywającej wnętrze takiej rury, która, diabli wiedzą - czy coś zadziała. Można zaoszczędzone tu pieniądze włożyć w wykonanie takiej kręgowej studni. Wyjdzie znacznie bogatsza, nawet jak utopimy tam dwie oddzielne pompy (jedna do podlewania ogrodu). Wszelkie okablowanie można poprowadzić tą samą rurą, która prowadzi powietrze do domu. Tylko kabelki muszą być odpowiednio lepszej jakości. Można też sobie wyobrazić wstawioną rurę wodną do takiej rury powietrznej, tuż obok biegnących kabli, która prowadzi wodę techniczną do spłukiwania kibelka i mycia autka. Jeżeli to tylko woda techniczna, to można takiego "kręgowca" zatrudnić jako zbiornik chłonny deszczówki, z którą i tak coś musimy zrobić.
Powstaje 4 w jednym - Wash - and - go!
I naprawdę tanio!
Dodatkowo - pełna serwisowalność układu w prosty sposób, bo wszelkie elementy łatwo dostępne. No i co tak właściwie ma się tam psuć? Sitko?""
Link do komentarza
Dziś był zwariowany dzień. Załatwiłem w końcu spór z Praktikerem odnośnie młota. Oddano mi pieniądze.
Producent palisad okrągłych nie wyrobi się z dostawą co zmusiło mnie do zmiany i będą palisady pozbruk ale już nie okrągłe.

W garażu pojawiła się kostka, ale byłem tylko na samym początku tego rozkładania.



Oraz zrobiłem spływ z tarasu. Szybciej będę pozbywał się z niego wody.




Link do komentarza
Dziś kontynuacja całodzienna obrabiania palisad. Dawaliśmy geowłokninę i na to gruby żwir. Ale to nie jest ostateczna wersja. na to pójdzie jeszcze jakiś kamień ozdobny. Ale to dopiero jak się za ogród wezmę.

Dziś przewaliłem taczkami kilkanaście ton. Teraz leżę i do jutra się nie zwlekę choćby mnie wołami wyciągali.







Link do komentarza
Cytat

Zastanawiałem się nad wycieraczkami, które można wbudować w posadzkę. Na tą chwilę mogę jeszcze coś takiego zrobić. Mam wolne ok 15mm.

Najprostszym i najtańszym sposobem jest wycieraczka gumowa:



Są też aluminiowe, ale tu już ceny skaczą wykładniczo.




ta druga ciekawa icon_biggrin.gif tym bardziej ze ja też bede miał balustrady z nierdzewki. hmmm ciekawe. wymienne. a sa one do "zabetonowania"? vczyli wymienne?
Link do komentarza
Cytat

tutaj zaczynają się problemy. Na pewno można wymienić elementy gumowe ale jaka jest ich cena, nie wiadomo. Dodatkowo jest kilku producentów i za kilka lat będzie trzeba szukać po wymiarach.
Koszt wycieraczki to ok 700-900zł/m2.

Oczywiście opcja nr jeden jest dużooooo tańsza.



kurde ale estetycznie taki wystający element stali nierdzewnej dodałby wyglądu, ani jeżeli zwykłą guma.... ale kwota.... a jak kupić zwykła kratę z nierdzewki? porostu jak na zdjęciu. niezniszczalne, łatwe do czyszczenia. pod spodem nie musi być dużo miejsca. nawet na wysokość takiej kratki. jak się zapcha to wyciągnąć karcher i no problem. No i moim zdaniem ładniejsze od gumy.

DSC01446.jpg

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To jedna z najprzyjemniejszych chwil jak do tej pory Podlewanie powierzchni płyty fundamentowej. Zajmujemy się tym równe 10 dni - być może niepotrzebnie tak długo ale ciepłe i słoneczne dni powodują szybkie schnięcie betonu. Ponadto odkuwamy zabetonowane kielichy rur kanalizacyjnych, gdyż chcemy je mieć wyciągnięte już na wierzch tak aby w przyszłości bez problemu podpiąć w nie poszczególne punkty sanitarne.    
    • Faza 1.     Książka to są palety i na nich położone  dwie warstwy paneli naprzemiennie, z przesunięciem z lewej od osi budowanej bryły.      Faza 2.   Książka to są palety i na nich położone  dwie warstwy paneli naprzemiennie, z przesunięciem do prawej od osi budowanej bryły.      Nie ma problemu, na parterze będzie  lepiej schło.
    • Koniecznie! Jeśli tylko podparty panel się ugnie, to należy natychmiast wszystko rozebrać i zwiększyć ilość podkładek.  I jeszcze jedna uwaga techniczna. Podkładki należy układać w miejscach podparcia, czyli nad sobą! Albo inaczej podkładki mają wyznaczać linię pionową. Tego się należy trzymać jak się nie ma doświadczenia.
    • Nie szukałem rozmiaru paneli, ale moim zdaniem koniecznie musisz podeprzeć od samego podłoża na którym będziesz suszyć panele nie tylko na końcach paneli, ale i w dwóch, trzech miejscach na ich długości... A porada co do przekładek, którą tu wrzucił @retrofood jest dobrym wyjściem!!!     Z tym że ciąłbym raczej WZDŁUŻ...          
    • Bardzo Wam wszystkim udzielającym się dziękuję. Poprosiłem o pomoc na 4 forach, tylko tutaj wywiązała się szeroka dyskusja, która pozwala mi nabrać wiedzy i wyklarować dalszy sposób działania.   Wasza pomoc jest porównywalna do konsultacji z profesjonalnym rzeczoznawcą, to bardzo budujące, że jeszcze istnieją ludzie, którzy chcą się podzielić wiedzą i pomóc innemu człowiekowi, tak po prostu.  Bardzo możliwe, że uchronicie mnie i moją małżonkę od dotkliwych szkód, jeszcze raz serdecznie dziękuję zarówno redakcji jak każdemu kolejnemu z Was który zechciał wziąć udział w dyskusji.   Ubolewam nad tym głęboko, że jako konsument, muszę teraz świecić oczami na każdym etapie za wszystkich, poczynając od dewelopera, dostawców materiałów, a kończąc na robotach wykończeniowych i błędach w projekcie kuchni. Na każdym kroku jest babol na babolu.      1/ Wiem, że to może być trochę komiczne, ale prośba o zerkniecie, czy dobrze rozumiem jak mam tą bryłę budować z paneli do suszenia, czy nie zrozumiałem źle, bo jak już ułożę to będzie po sprawie:   FAZA pierwsza:   Na samym dnie podłoże z legarów lub palet i taką konstrukcję powiela, jedna na drugiej (końce równo do siebie dolegają nic nie wystaje poza bryłę:     FAZA DRUGA (po tygodniu?):     2/  Jest jeden mankament, muszę to suszyć w nowym lokalu nie ma innej opcji. Robiąc proces wygrzewania, zacznie posadzka parować skoczy wilgotność powietrza. Planuję ułożyć to na parterze, bo tam jest posadzka 2-3x bardziej sucha od piętra, po pierwsze suszyli ją miesiąc po zalaniu i to tak bardzo grubo suszyli, po drugie od miesiąca było centralne włączone i tam nie ma podłogi położonej więc dodatkowo odparowywało swobodnie.    3/ Czy Panowie macie może jakąś rekomendację dla podkładu oraz foli jaką po wygrzaniu powinienem zastosować?   Z wypowiedzi Pana redaktora zrozumiałem, że przy moim ogrzewaniu, może zostać ten podkład co mam:   https://www.obi.pl/podklad-pod-panele/home-inspire-podklad-pod-panele-xps-floor-protect-2-mm/p/6963565?wt_mc=gs.pla.Mieszkać.Podłogi.Panelepodłogoweipodłogidrewniane&wt_cc1=17619245192&wt_cc4=c&wt_cc9=?wt_cc1=17619245192&wt_cc4=c&wt_cc9=&wt_mc=gs.pla.smart.mieszkac.&gad_source=1&gclid=Cj0KCQiAire5BhCNARIsAM53K1gNgPjmuvVrz-nH2cpsIg-II41wX4Q1sZEezCCQIwwLe3X36eW7gBoaApk7EALw_wcB   Teraz pytanie jaką folię tam zastosować.     PS. (ciekawostka) Wczoraj strawiłem cały dzień nad zachodzeniem w głowę braku prądu w jednym z pomieszczeń. Dzięki przypadkowi, że sąsiad na swoim segmencie zrobił zdjęcia instalacji elektrycznej na etapie stanu surowego (deweloper nie udostępni jej bo nie) i ślęcząc z detektorem kabli nad ścianami, ustaliłem, że deweloper zagipsował w ścianie jedną z puszek tzw. gniazda rozgałęźnego, gdzie jest faza i trzeba to zarobić, aby zamknąć obwód i puścić prąd na to konkretne pomieszczenie....brak słów, do dłubania dziura w ścianie, która jest wykończona w 100% pomalowana i wszystko.  Detektorem znalazłem w ścianie kabel z fazą dokładnie w miejscu w którym sąsiad ma gniazdo i zweryfikowałem na projekcie instalacji elektrycznej, że jest tam przewidziane, u mnie ściana. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...