Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Jakie jest zużycie gazu/h przez kocioł?

Recommended Posts

Wartość opałowa gazu wynosi około 10kW/m3, więc przy mocy kotła rzędu 22 kW i pracy z 90% mocy nominalnej zużycie gazu powinno być ok. 2,5 m3 na godzinę. Czy można te dane zweryfikować?

Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/ogrzewanie-podlogowe-i-grzejniki/porady/6083-jakie-jest-zuzycie-gazu-h-przez-kociol

Mam piec junkers zwe 24-2kp. Przy pogodzie jaka mamy za oknem +10 stopni mój piec pobiera 3m3 na dobę. Temperatura w mieszkaniu 22 stopnie 72m blok, parter. Czy to normalne zużycie? Pierwsza moja zima przede mną z tym piecem. Nie chciałbym pójść z torbami. Czy może ktoś się wypowiedzieć? Dembek88@gmail.com

Wszystko zależy od ogrzewanej kubatury i od ocieplenia budynku, który ogrzewasz. Istotną rolę gra też sposób sterowania kotłem: zwykły termostat w pomieszczeniu lub np. automatyka pogodowa, która działa na zasadzie zaprogramowanych krzywych. To tak w skrócie. Biorąc pod uwagę dane z tej instrukcji

http://www.serwisjunkers.waw.pl/upload/file/instrukcje/Kotly_wiszace/Eurostar_2_3/ZE24-2K - instrukcja obslugi kotla Junkers Eurostar.pdf

na kotle tym możesz ustawić minimalnie 7.3 kW co przy mieszkaniu 72 m2 w bloku wystarczy "na oko" na ogrzanie średnio-kiepsko ocieplonego mieszkania. Dochodzi jeszcze pewno cwu (o ile to z tego samego kotła idzie). To zużycie nie jest takie jeszcze duże. Zobacz nastawy na grzejnikach. Regulacja odbiorem ciepła istotnie wpływa na zużycie energii.

O zuzyciu gazu decyduje przde wszystkim ciepłochronność pomieszczeń, a regulacja kotła umozliwia dostosowanido aktualnych wymagań cieplnych. Zuzycie 3 m3 na dobę to ok. 6 zł - przy temperaturach ponizej zera zuzycie może wzrosnąć nawet 2 - 3 krotnie.

Tak teraz czytam wypowiedź Eksperta Cezarego i faktycznie 3 m3 to przysłowiowe "grosze". Nadejda mrozy i mam takie wspominki ze zużycia przy ogrzewaniu starym kotłem przewymiarowanym domu 250 m2, które wynosiło na poziomie kilkunastu m3 na dobę. Ja bym nie panikował tylko zmniejszył o stopień temperaturę zadaną. Jak jest sterowany kocioł? Termostatem pokojowym?

• 3 tygodnie później...
Gość czytelnik
nie ustawiam pracy kotła na utrzymanie jakiejś temperatury tylko na czas pracy, np 1 godzina czy trzy godziny. Ostatnio puścilem go na ok 10 godzin i zużył ponad 100m3. To chyba przesada ....

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Utwórz nowe...