Skocz do zawartości

Recommended Posts

Napisano

Witam,

kupiłem mieszkanie w bloku do wykończenia. Blok z płyt betonowych i pustaków, budowany w latach 90, ocieplony, dwupiętrowy, mieszkanie 65 m2 (2 pokoje, centralnie łazienka, przedpokój i duży salon z balkonem połączony z kuchnią) na drugim piętrze z piwnicą 15 m2. W mieszkaniu muszę założyć własne ogrzewanie. Pierwszym pomysłem była kotłownia w piwnicy z piecem na pellet, z kotłowni poprowadzony jest pion, w którym mógłbym zrobić komin i przyłącze do mieszkania, w którym planuję ogrzewanie podłogowe w całym mieszkaniu (ewentualnie po kaloryferze w dwóch pokojach-sypialniach) i mały kaloryfer na ręczniki w łazience. Pojawił się też pomysł kominka w salonie, zaraz przy tym samym pionie. Kominek miałby ogrzewać mieszkanie (salon, kaloryfery w sypialniach + podłogowe i kaloryfer łazienka) oraz wodę. Pozostaje opcja grzania wody w sezonie letnim, bo w salonie zrobi się piekarnik - bojler elektryczny? Solary? W mieszkaniu 2 osoby, w przyszłości z dziećmi, więc obawiam się rachunków za ogrzewanie prądem. Jakie rozwiązanie byłoby najrozsądniejsze, biorąc pod uwagę wygodę, koszty rachunków i instalacji? Może ktoś ma jakiś lepsze rozwiązanie?

Pozdrawiam.

Napisano

Chcesz grzać pelletem mieszkanie w bloku? Kominek jako kotłownia w salonie? Co to za blok?!

 

Nie ma gazu?

 

Jak sobie radzą sąsiedzi?

 

Napisano

Nie ma, do osiedla jest dołączona kotłownia, ale to jest nowszy blok od pozostałych i nie ma przyłączenia, ponieważ jest za mała. Sąsiedzi mają piecyki w domach, kotłownie w piwnicach lub ogrzewanie elektryczne. 

Napisano (edytowany)

jakie piecyki w mieszkaniu?

Pytałeś się ile ich kosztuje ogrzewanie elektryczne?

 

Dla mnie mieszkanie z kotłownią to jakiś absurd.

Będziesz dwa razy dziennie zaiwaniał do piwnicy, żeby napalić? A co z popiołem? Co to ma być? XIX wieczna kamienica opalana piecami, czy nowoczesne budownictwo?

 

 

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Napisano

W jakim stanie jest instalacja elektryczna w tym budynku, w szczególności w Twoim mieszkaniu?

Poważnie pomyśl o grzaniu elektrycznym!

Strop jest też odpowiednio ocieplony/izolowany?

Napisano

Mieszkanie to stan surowy, prawie wszystko zakładam od zera, podobno przy elektrycznym ogrzewaniu rachunki wychodzą tam niedużo wyższe niż przy pellecie. 

Napisano

Zapomnij o paleniu, kotłowniach itd. Po co Ci ten kłopot?

Jak nie będzie prądu to i tak kocioł nic Ci nie da bez dodatkowych źródeł prądu.

Takiej wielkości mieszkanie spokojnie ogrzejesz w tych samych pieniądzach.

Sam Kocioł też tani nie jest, nie mówiąc o całej reszcie.

Napisano
  Dnia 22.01.2020 o 10:16, Chalwa120 napisał:

Mieszkanie to stan surowy, prawie wszystko zakładam od zera, podobno przy elektrycznym ogrzewaniu rachunki wychodzą tam niedużo wyższe niż przy pellecie. 

Rozwiń  

Ja bym zgłosił do prokuratury podejrzenie popełnienia przestępstwa. Kto wydał zgodę na budowę bloku bez ogrzewania, żeby lokatorzy w piwnicach robili kotłownie? Gdzie jest prawo, skoro indywidualnemu inwestorowi nie wydawano pozwoleń nawet wtedy, gdy nie miał papieru na zjazd z drogi? Gdzie bezpieczeństwo? Wreszcie gdzie ekologia?

To jest mocno naciągane.

Napisano (edytowany)

może to Kraków? Tam deweloperzy potrafią odstawiać takie cyrki, że głowa boli.

 

Ale blok podobno z lat 90-tych, wiec tym bardziej dziwi, że do dziś, czyli przez 20 lat mieszkanie nie mało systemu grzewczego.

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Napisano

Jest to małe osiedle obok większej wioski, nie ma tu problemu z kotłownią i blok przystosowany jest pod to, żeby każdy grzał we własnym zakresie, od piwnic idą piony i kominy. 

Napisano
  Dnia 22.01.2020 o 11:52, Elfir napisał:

I nikt w tym bloku nie wpadł na to, by zrobić wspólną kotłownię? przeciez tam musi byc jakaś wspólnota mieszkaniowa.

Rozwiń  

Jest wspólnota, ale bardzo powoli te mieszkania były kupowane, więc każdy we własnym zakresie robił ogrzewanie. Sam kupiłem mieszkanie, w którym jeszcze nikt nie mieszkał i jest do zrobienia, a blok trochę lat już ma. 

Napisano
  Dnia 22.01.2020 o 08:50, Chalwa120 napisał:

Nie ma, do osiedla jest dołączona kotłownia, ale to jest nowszy blok od pozostałych i nie ma przyłączenia, ponieważ jest za mała. Sąsiedzi mają piecyki w domach, kotłownie w piwnicach lub ogrzewanie elektryczne. 

Rozwiń  

Elektryczne ogrzewanie albo najlepiej mały klimatyzator, który zimą ogrzeje a latem ochłodzi. Pobierze załóżmy 1 kW a odda 3 Kw. Pytanie - czy można jednostkę zewnętrzną przymocować na zewnątrz?

Napisano

Pewnie jest to stary popegeerowski blok, odzyskany i wyremontowany z zewnątrz.

 

Jednostka zewnętrzna doskonale zmieści się na dachu nad mieszkaniem.

  Dnia 22.01.2020 o 09:57, uroboros napisał:

Strop jest też odpowiednio ocieplony/izolowany?

Rozwiń  

Jaki tam jest dach? Dwuspadowy, jest strych?

Napisano

Dobudowany do popgrowskiego osiedla. Dach płaski, brak strychu, nie wiem jak z dociepleniem, bo poprzedni właściciel już zaczął trochę roboty i sufity są, na pewno wata, ale ile czego nie wiem póki co. Z mocowaniem na dachu to kwestia dogadania ze wspólnotą mieszkaniową, piwnica połączona pionem. Taki klimatyzator nie jest zbyt mały? Doliczając ogrzewanie wody. 

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Cześć wszystkim Zastanawiam się nad klimatyzacją do mieszkania i trochę się gubię w tych wszystkich modelach, mocach, funkcjach itd. Mieszkanie ma około 50 m², ale wiadomo — są ściany, różne pokoje, kuchnia otwarta na salon itd.   Macie może jakieś doświadczenia z doborem klimatyzacji? Czy np. lepiej dać jedną mocniejszą jednostkę w salonie, czy osobno do każdego pomieszczenia? No i czy warto dopłacać do jakichś „bajerów” typu WiFi, jonizacja, itp., czy to tylko marketing?   Znalazłem też stronę z paroma fajnie opisanymi rzeczami (jak dobrać moc do metrażu itd.), może komuś się przyda: https://airflowklima.pl   Chętnie poznam Wasze opinie, bo temat niby prosty, ale im więcej czytam, tym bardziej się zastanawiam
    • Poziomy rzek tak się zmieniają, że dzisiaj 1,5m od brzegu za tydzień może się stać już 3 metrami a wtedy już kara się należy:) Niestety kolego. Smutna prawda. Gówna się nie rusza bo można się upaćkać.
    • Najlepiej byłoby skuć przylegające ściany tarasu jak najniżej, możliwie całkowicie. Przed położeniem na ściany jakiejkolwiek izolacji musisz jak dobrze oczyścić i organoleptycznie wysuszyć. Zaizoluj jakąś masa KMB, dysperbity mogą po czasie zniknąć. Jeśli chodzi o grubość izolacji to użyj takiej ale ten kawałek ściany nie odstawał za bardzo od reszty i żeby to miało "ręce i nogi". Zazwyczaj na ściany fundamentowe nie przesadza się z grubością styropiany czy XPS'a.   P.S. A dlaczego go skuwasz? 
    • Mam pytanie bo  wyburzam taras przylegający do ściany domu. Jest on wysoki na .5 m. Chciałabym go zrównać z ziemią. Mam pytanie jak zabezpieczyć ścianę i czym ocieplić oraz do jakiego momentu skuwać taras przylegający do ściany? Ściany wokół mam ocieplone styropianem ok 20 cm. Chciałabym aby część ściany, która zostanie odkryta nie wystawała a była ocieplona i zabezpieczona przed wilgocią. 
    • Dzień dobry,  Sprawa dotyczy odrzucenia wniosku o pozwolenie na budowę domku jednorodzinnego. W opinii starostwa powiatowego, zjazd z działki na drogę gminną przebiega przez działkę BBB (pas wydzielony pod poszerzenie drogi), która w księdze wieczystej ma przypisanego właściciela - prywatna osobę. Uzyskaliśmy stanowisko urzędu w gminie, iż działka BBB została wywłaszczona w 2005r. na drogę i formalnie należy do tejże gminy. Brak wpisu w księdze wieczystej wynika z niedopatrzenia notariusza-gminy.  Starostwo powiatowe nie przyjmuje dokumentu sporządzonego przez gminę i potwierdzającego gminną własność działki i tym samym uniemożliwia inwestorowi uzyskanie pozwolenia na budowę.   Prośba o pomoc w rozwiązaniu tej kwestii. Jakim innym dokumentem z gminy przedstawić starostwu , jaki art. prawny możemy przytoczyć.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...