Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
VacoSQ

Panele fotowoltaiczne, proszę o pomoc.

Recommended Posts

Witam, jestem nowym użytkownikiem tego forum oraz laikiem w sprawach fotowoltaiki. Zawsze wiedziałem, że panele fotowoltaiczne się opłacają na jakiej zasadzie działają i że są drogie i to by było tyle z mojej wiedzy.
Jako, że wszedł w życie nowy program "mój prąd" z którego można dostać zwrot do 5 tysięcy złotych za instalację fotowoltaiczną zainteresowałem się tematem bardziej i na tyle, że jestem w stanie sfinansować przedsięwzięcie dla swojego domu z własnych pieniędzy. Budżet jaki posiadam na ten cel wynosi 25 tysięcy złotych. Prześledziłem swoje rachunki za energię z ostatnich dwóch lat oraz pół roku 2019 i roczne zapotrzebowanie wynosi w granicach od 2800 kWh do 3300 kWh. Jako, że mój dom zaprojektowano jakieś 20 lat temu to jest on wysoki, ale niezbyt szeroki, posiada parter, 2 piętra oraz strych. Dach jest blaszany, skośny oraz skierowany na południe bez żadnych przeszkód w postaci drzew więc wydaje mi się, że są to idealne warunki dla paneli fotowoltaicznych. Oszacowałem iż średnia moc paneli powinna wynosić od 4 do 4,5 KW mocy jak na zapotrzebowanie moje i członków mojej rodziny. Tutaj moja wiedza się kończy i proszę was o pomoc. Zdaje sobie sprawę z faktu iż istnieją różne panele różnych marek oraz sporo firm oferujących usługi całkowite czyli projekt, dowóz, montaż, oraz wsparcie techniczne. Tyle, że opinie na temat tych firm są podzielone (jedne negatywne inne pozytywne). Prosiłbym was o pomoc w wybraniu najbardziej profesjonalnej firmy zajmującej się takimi rzeczami oraz jakie panele wybrać jeśli chodzi o wydajność, bezawaryjność oraz jeśli chodzi o najnowszą technologię w nich zastosowaną.

4-4,5kwp to moim zdaniem za dużo. Ja celowałbym bardziej w 3,5-4 kwp - przy takim zużyciu jakie podałeś. Zapominasz, że okolo 20-30% jest zużywane na bieżąco, dopiero resztę oddajesz do "magazynu" i potem odbierasz 80%. Przy intalacji 4,5kwp część może się zmarnować. A jak masz bardzo dobre warunki (ekspozycja południowa, bez zacienienia, to powinno starczyć. Idealne nachylenie, to 30-35 stopni, ale 45 też jest ok...Pozostaje jeszcze pytanie w jakim stanie jest konstrukcja dachu

Roześlij zapytania ofertowe dla firm z okolicy, napisz co cie interesuje mniej więcej i potem będziemy rozkładali ich oferty na czynniki pierwsze...No i niestety - z własnego doświadczenia wiem, że często dużo lepsze oferty dostaje się od firm, które mają do nas dalej, niż od tych które są na miejscu....

A co do programu "mój prąd" - to bym trochę poczekał - akurat masz czas na wysłanie zapytań ofertowych...bo tak naprawdę, bardzo mało wiadomo co i jak, nie ma jeszcze regulaminu.....

• Dziękuję 1

11 minut temu, aaaa napisał:

4-4,5kwp to moim zdaniem za dużo. Ja celowałbym bardziej w 3,5-4 kwp - przy takim zużyciu jakie podałeś. Zapominasz, że okolo 20-30% jest zużywane na bieżąco, dopiero resztę oddajesz do "magazynu" i potem odbierasz 80%. Przy intalacji 4,5kwp część może się zmarnować. A jak masz bardzo dobre warunki (ekspozycja południowa, bez zacienienia, to powinno starczyć. Idealne nachylenie, to 30-35 stopni, ale 45 też jest ok...Pozostaje jeszcze pytanie w jakim stanie jest konstrukcja dachu

Roześlij zapytania ofertowe dla firm z okolicy, napisz co cie interesuje mniej więcej i potem będziemy rozkładali ich oferty na czynniki pierwsze...No i niestety - z własnego doświadczenia wiem, że często dużo lepsze oferty dostaje się od firm, które mają do nas dalej, niż od tych które są na miejscu....

A co do programu "mój prąd" - to bym trochę poczekał - akurat masz czas na wysłanie zapytań ofertowych...bo tak naprawdę, bardzo mało wiadomo co i jak, nie ma jeszcze regulaminu.....

No tak, dlatego założyłem ten temat, aby tacy użytkownicy jak Ty mi doradzili :) Jeśli chodzi o moc paneli to pewnie masz rację, ale nastawiałem się na 4-4,5 ze względu na to, że prognozuję całoroczne zużycie prądu w tym roku na poziomie 3500 kWh ponieważ zauważyłem już większe rachunki analogicznie do roku 2018 i 2017. Nachylenie dachu myślę, że mieści się w granicach 30-40* ponieważ strona północna ma większy kąt nachylenia w stosunku do strony południowej, która jest tylko lekko nachylona. Co do dachu to jest blaszany, ale stan oceniam na dobry, był już kilka razy zabezpieczany i malowany i nigdzie nie posiada rdzy, a jeśli chodzi o szczelność to cały strych jest suchy i nigdzie drewniane podpory oraz belki nie są mokre przynajmniej tam gdzie widać. Co do programu to i tak trzeba czekać na pojawienie się wniosku, a ja czas wstępnej realizacji wyznaczyłem sobie w połowie sierpnia także jest jeszcze trochę czasu. Jeśli chodzi o firmy to od razu nastawiam się na całą Polskę bo nie interesuje mnie czy firma ma blisko czy daleko, ma być po prostu profesjonalnie, solidnie i możliwie na jak najlepszych i najnowszych podzespołach. Na tą chwilę mam na uwadze trzy firmy mianowicie : solsum, stiloenergy oraz oze-biomar. Co o nich sądzisz? Druga sprawa co do paneli fotowoltaicznych to jak się to ma do ogrzewania domu z prądu z paneli? Potrzebna jest modernizacja instalacji grzewczej i zmiany pieca? Na tą chwilę mam piec na ekogroszek i interesuje mnie przejście w późniejszym czasie na ogrzewanie wody z paneli skoro idę i tak w te panele.

Jak pisałem o rozesłaniu zapytań ofertowych, to nie miałem na myśli konkretnych firm. Ja osobiście szukałem ogłoszeń na oferteo, ceneo i allegro. Do tych firm które się tam ogłaszały, wysyłałem zapytania. 3 zapytania - to dużo za mało. Kilkanaście to minimum. Przerabiałem ten temat już podczas budowy domu - casting na montaż PC, wygrała u mnie firma która miała do mnie najdalej...

Przestawienie ogrzewanie domu na ogrzewanie prądem, to zupełnie inny temat. Do podgrzewania CWU grzałką faktycznie wystarczy trochę zwiększyć moc PV, ale żeby przestawić się na prąd....to już zupełnie inna skala problemu....i inne ilości zużywanych kwh...

• Dziękuję 1

5 godzin temu, aaaa napisał:

Jak pisałem o rozesłaniu zapytań ofertowych, to nie miałem na myśli konkretnych firm. Ja osobiście szukałem ogłoszeń na oferteo, ceneo i allegro. Do tych firm które się tam ogłaszały, wysyłałem zapytania. 3 zapytania - to dużo za mało. Kilkanaście to minimum. Przerabiałem ten temat już podczas budowy domu - casting na montaż PC, wygrała u mnie firma która miała do mnie najdalej...

Przestawienie ogrzewanie domu na ogrzewanie prądem, to zupełnie inny temat. Do podgrzewania CWU grzałką faktycznie wystarczy trochę zwiększyć moc PV, ale żeby przestawić się na prąd....to już zupełnie inna skala problemu....i inne ilości zużywanych kwh...

Możesz napisać którą firmę wybrałeś? Jeśli chodzi o ogrzewanie to trochę zbadałem temat pomp cieplnych i w tej chwili ten temat zostawię w spokoju. Na tą chwilę skontaktuje się z firmami i zobaczę jakie warunki mi przedstawią, a później napiszę tutaj w temacie co i jak. Dzięki za pomoc.

Nie wiem czy to ma sens...to było naprawdę dawno temu i na rynku był wtedy praktycznie tylko pompy gruntowe, dzisiaj prawie na pewno zdecydowałbym się na pompę powietrze-woda...no i to nie w temacie wątku ;)

22 godziny temu, VacoSQ napisał:

Możesz napisać którą firmę wybrałeś? Jeśli chodzi o ogrzewanie to trochę zbadałem temat pomp cieplnych i w tej chwili ten temat zostawię w spokoju. Na tą chwilę skontaktuje się z firmami i zobaczę jakie warunki mi przedstawią, a później napiszę tutaj w temacie co i jak. Dzięki za pomoc.

Witaj, 

Dobrze, że myślisz o fotowoltaice i szukasz ekologicznych i efektywnych energetycznie rozwiązań. Co do samych produktów - warto wiedzieć, że są rynki firmy, które maja w ofercie zarówno pompę ciepła jak i fotowoltaikę. Viessmann jest dobrym przykładem. W temacie fotowoltaiki mamy pakiety "instalacje fotowoltaiczne POD KLUCZ" dostosowane do potrzeb różnych budynków. Zobacz TUTAJ

Pakiety fotowoltaiczne wraz z montażem zawierają:

- Profesjonalne doradztwo
- Montaż instalacji
- Opiekę serwisową
- Panele fotowoltaiczne wraz z niezbędnym wyposażeniem dodatkowym

Zobacz na pakiet S lub M. Ceny są na stronie. 

Poza tym, mamy również urządzenia grzewcze, więc zapraszam do kontaktu z firmami partnerskimi! W razie pytań - jestem do dyspozycji! 

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

• Utwórz nowe...