Skocz do zawartości

wiertarka udarowa czy młoto-wiertarka ?


Recommended Posts

Napisano

Szukam solidnej wiertarki udarowej / młoto-wiertarki do grubszego remontu we własnym mieszkaniu. W kolejce drugie mieszkanie (drobniejszy remont) i planowana budowa domu w przyszłości.
Zatem to ma być zakup na dłuższy czas. Nie będzie eksploatowana stale a okazjonalnie. 

Musi za to podołać takim pracom:
 - Rozbiórka ściany działowej,
 - wiercenie (beton, stal, drewno), 
 - skuwanie, kucie (bruzdy, puszki), 
 - mieszanie zaprawy (też budowlanej),
 - szlifowanie.


Marki jakie znalazlem: Milwaukee, Makita, Bosch, Hilti, Dewalt, Stayer, Metabo, Hitachi.
Jeszcze nie analizowałem cen, ale słyszałem, że Hilti jest droższe (i że nie warto bo to nie to samo co kiedyś).
Z tego co czytam niektóży polecają tańsze produkty za ok. 400zł ? Np.
http://www.e-maxmajster.pl/glowna/322-mlot-udarowy-sds-max-2300-w-mlotowiertarka-erman.html?search_query=erman&results=18
http://www.ceneo.pl/25975677#tab=reviews_scroll

Pierwotnie myśałem że będzie to wydatek 1000-1500zł. Ale jeśli za 500 może być równie dobre (i poparte sensowną gwarancją)- to dlaczego nie ?

Cechy:
 - najważniejsze to funkcjonalność i wytrzymałość. 
 - moc 800W ÷ 900W
 - moment obrotowy - nie analizowałem :)
 - udar - włączenie / wyłączenie / funkcja kucia (udar bez obrotów)
 - siła uderzenia >3J to już chyba będzie ok
 - 2 biegi
 - obroty prawo- lewo
 - SDS / SDS max ?

Pytanie co raczej wybrać młoto-wiertarkę czy wiertarkę udarową. Młotowiertarka ma mocniejszy udar ale też przenosi drgania.
Jaką firmę polecacie iść w 1000-1500zł czy raczej okolice 500zł ?

Np myślałem o Milwaukee PLH 28 XE - cema od 1620zł.
 

Gość mhtyl
Napisano

A ja dopowiem z własnego doświadczenia, że do rzeczy wymienionych wyżej przez autora tematu to jednym narzędziem wszystkiego nie opęka. Do takich prac potrzebne będą trzy narzędzia (wiertarka z udarem, mieszadło i młoto-wiertarka) a na upartego dwa (wiertarka z udarem i dwoma biegami i mloto-wiertarka). Co do określenia mieszania zaprawy to nie wiadomo co autor miał na myśli, czy chodzi o zaprawę cementowa do murowania czy różnego rodzaju kleje, gładzie itd.

Napisano

rozumiem, że albo wiertarka z udarem i dwoma biegami i będzie się nadawać też do mieszania (jaka moc będzie niezbędna np do zaprawy pod kafelki?)  albo młotowiertarka, która będzie oprócz wiercenia kuć ?

Która z firm obecnych na rynku daję najdłuższą gwarancję ? Jakąś polecicie?

Czy ogólnie w obecnych czasach gdzie rzeczy nie mają tej jakości co kiedyś jest sens wydawać 1500zł czy raczej coś koło 700zł na tego typu sprzęt ?

Napisano

Słuchaj w wielu wątkach na tym forum użytkownicy dzielili się swoimi doświadczeniami z elektronarzędziami i nie ma reguły bo są Koledzy którzy przez wiele lat i z dobrym skutkiem użytkują narzędzia z serii noname i są z nich zadowoleni. Ja mam Kolegę który od 20 lat użytkuje przy prowadzeniu swojej działaności instalacyjnej średniej wielkości młotowiertarkę Hilti i chyba tylko dwa razy wymieniał w niej szczotki. Tak że nie ma reguły. 

Napisano

Ekonomicznie - do mieszania i małych wierceń wiertarka "noname" za 40-60 zł z marketu moc do 600-750W - wiaderko zrobi

Na budowę.. to ja jednak bym kupił jakąś biedronkową/lidl/aldi max 200 zł i 2000W masz 3 lata gwarancji.

Mam boscha niebieskiego obecnie i jest luks ale jak coś się stanie to serwis 30 dni - a niech ci się to stanie na początku urlopu..

 

Napisano

Mój ojciec kupił wiertarkę z udarem coś koło 850W w Lidlu (firmy parkside)  było to z 8 lat temu.
Do dzisiaj ją zdzieram, wymieniłem tylko kabel i futerko (uchwyt na wiertła)

Rok temu kupiłem w tym samym markecie młoto-wiertarkę o mocy 1050W tej samej firmy (były też i 1400W chyba) i 
jestem zadowolony. Pieniądze niewielkie a tyle co w gospodarstwie domowym te narzędzia dają spokojnie radę.

Gość mhtyl
Napisano

Ja bym polecił całkiem coś innego, znaczy się wiertarki z rynku wtórnego. Jak kupi wiertarki Celmy to będzie miał sprzęt nie do zajechania. Ta wiertarka poniżej zastąpi spokojnie mieszadło do klejów, jest w tym bardzo dobra:icon_biggrin:

494432754_1_261x203_wiertarka-celma-z-cz

Natomiast ta posłuży do wszelakich innych prac.

wiertarka-celma-prcr-10-6es-2933135743.j

Jedynie musiałby dokupić młoto-wiertarkę jakieś firmy no name za nie duże pieniądze i będzie komplet elektronarzędzi który posłuży długo.

Napisano

Jeśli chodzi o tę pierwszą tzw. bułgarkę ona może niepozornie wygląda ale byłem kiedyś świadkiem jak przy mieszaniu kleju koleś źle umocował mieszadło / nieosiowo/  to prawie go obróciło wkoło razem z wiadrem.

Napisano

Mam młoto wiertarkę Einhell z Tesco, za 170 PLN. 850W Kupiona pilnie na jedną budowę. A opędzlowałem nią ze dwadzieścia.

Tak jak już napisano, jedną maszyną nie obskoczysz budowy, minimum to trzy, i też pisano, że nie ma reguły. Jedne noname pracują latami, inne padną od razu. Ale wtedy masz gwarancję.

Sprzęt profesjonalny zostawmy zawodowcom. Okazyjnie używany, będzie nas kosztował zbyt wiele.

Napisano

Dziękuję za Wasze rady. Popytam jeszcze sprzedawców :) 

Markowe narzędzia też są w różnych cenach, tutaj głównym zadaniem będzie jednak wiercenie i kucie w betonie.

W Tesco rozumiem że one bywają, czy są cały czas ?

Takie proste wiertarki to mam, ale jak przyszło coś w betonie, zawsze było problematyczne załatwianie, pożyczanie - Hilti, albo wiercenie godzinę jednego otworu.

Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z firmą Milwaukee lub Metabo ? Na dzień dzisiejszy mam takie 3 typy: wszystkie kosztują ok 1600zł. W przypadku Milwaukee jeden ma 800W, 4,1J w waży 3,6kg a drugi 1100W, 6,3J i waży 6,3kg. A kosztują tyle samo ? Zastanawia mnie dlaczego tak jest.

https://www.metabo.com/pl/pl/maszyny/wiercenie-wkrecanie-kucie-mieszanie/mlotowiertarki-i-mloty-kujace/kombimlotki-sds-plus/khe-3251-600659000-kombimlotek.html

http://pl.milwaukeetool.eu/narzedzia/przewodowe/plh-28/

http://pl.milwaukeetool.eu/narzedzia/przewodowe/k-540-s/

 

Gość mhtyl
Napisano

SDS MAX to takie magnum wśród sdsów:icon_biggrin: do domu na pewno się nie nada ten z sds-em maxem.

Gość mhtyl
Napisano
9 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Zależy od przeznaczenia. SDS wystarczy lekko przyłożyć do ściany i już jesteś u sąsiada w salonie :icon_cool:

SDS to rodzaj mocowania a jak szybko się przewiercimy  do sąsiada zależy od mocy młotowierkarkiB|

Napisano

na 100% SDS+ :) nie potrzebuję SDS max.

Jeszcze dumam nad MilwaukeePLH 28 XE, Milwaukee PLH 32 XE i Makita HR2811FT.

Do mieszania użyję starej niezniszczalnej Celmy.

Napisano

Do takich zastosowań, jak rozbiórka ściany, wiercenie w betonie, czy stali odpowiednim rozwiązaniem będzie młot udarowo-obrotowy z uchwytem SDS-plus GBH 2-28. Spełnia on Twoje oczekiwania dotyczące mocy i energii udarowej. Wyposażony w system zapobiegający gwałtownemu odrzutowi oraz w systemy umożliwiające najszybsze tempo wiercenia i najwyższą wydajność dłutowania w tej klasie urządzeń.

 

  • 6 miesiące temu...
Napisano

Myślę że model  HR2630X7 MAKITA powinien spełnić Twoje oczekiwania, zależy też jaki osprzęt do tego zastosujesz. Warto w takie rzeczy inwestować troszkę więcej pieniędzy jak wiertła i dłuta, ponieważ nasz sprzęt ma zdecydowanie lepszy komfort pracy. 

Napisano

Również miałem okazję wywiercić parę dziurek tą wiertarką. Rzeczywiście bardzo łatwo i sprawnie się udało zrobić otwory w żelbecie. Oczywiście zapiąłem przy tym wiertło z hawery. Bardzo fajna wiertarka. Nie jest ciężka ani nie ma ogromnych rozmiarów jak niektóre. Jest poręczna i wygodna. Wydaje mi się że warta swoich pieniędzy.

  • 1 rok temu...
Napisano

Ja mam aeg BBH18 LI-402C. zastanawiałem się czy akumulator dźwignie takiego stwora, ale to zestawienie sprawdza sie bardzo dobrze. no, a takie narzędzie przy remontówce jest jak złoto.

  • 1 rok temu...
Napisano

w tej półce cenowej i jakościowej to tylko aeg, co prawda ja mam firme remontowo- budowlaną i u mnie chłopaki są zadowoleni z tego sprzętu. no i moim zdaniem wiertarka udarowa jest bardziej praktyczna

Gość mhtyl
Napisano
1 godzinę temu, marko90 napisał:

w tej półce cenowej i jakościowej to tylko aeg, co prawda ja mam firme remontowo- budowlaną i u mnie chłopaki są zadowoleni z tego sprzętu. no i moim zdaniem wiertarka udarowa jest bardziej praktyczna

O jakiej "półce" cenowej mówisz? 

Wiertarka udarowa jest dobra ale zależy dla kogo, jeżeli wiercisz dużo w ścianach to na pewno tak, natomiast w betonie to średnio widzę wiertarkę udarową, lepsza jest młoto-wiertarka.

Napisano (edytowany)
33 minuty temu, Kamil Z napisał:

Jakiś czas temu miałem podobny dylemat jeśli chodzi o wybór, bo już w firmie coś mieliśmy, ale wiadomo co jakiś czas dokupujemy coś nowego wybór padł na Milwaukee https://allegro.pl/oferta/milwaukee-pd-705-wiertarka-udarowa-705w-pd705-7809143627 powiem szczerze że w tej półce cenowej nie ma sobie równych a już kilka przerobiliśmy.

co to znaczy - przerobiliśmy. Mamy je, czy padły. A jeśli padły - to ile po jakiej pracy? 

 

Niezależnie od tego - najlepiej mieć i wiertarke udarową, i młotowiertarkę - bo do róznych prac można użyć tej, co trzeba.

A do mieszania używam Boscha wiertarkę udarową - ale nie ze względu na udar - wyłączam go - tylko ze względu na regulację szybkości obrotu.

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Napisano

Jak bosch, to linia niebieska, w supermarkecie tego nie kupisz. Są też niezniszczalne Hitachi, poznasz po zielonej obudowie. Teraz nazywają się Hikoki.

dz01MDAmaD05NA==_src_152669-hitachi_nowa

Akumulatory 18V a nawet jest chyba automatyczna zwora pod dużym obciążeniem na 36V. To się nazywa technologia Multi Volt

https://budujemydom.pl/irbj/nowosci/57425-hitachi-multi-volt-nowa-technologia-zasilania-narzedzi-akumulatorowychd2FjPTExMDB4Mi4wNDA=_src_152670-hitachi_

Znajomy używał bezprzewodowej małej wiertareczki Hitachi 18V z udarem i dużym momentem obrotowym. Dawała radę.

Wszystko zależy od tego, jak mocno chcesz taki sprzęt eksploatować?

Napisano
15 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Jak bosch, to linia niebieska, w supermarkecie tego nie kupisz.

No niebieska - ale przy mieszaniu wg mnie b. pomocna jest regulacja obrotów. Tego w Celmie tej małej nie ma.

Natomiast: wysiadła mi w boschu głowica - a  w Celmie - nie . Mimo, że dłużej używana - dalej jest super.

Moim zdaniem Celma - to powinna być polska super firma - szkoda, że tak nie jest.

Gość mhtyl
Napisano
7 godzin temu, Kamil Z napisał:

Jakiś czas temu miałem podobny dylemat jeśli chodzi o wybór, bo już w firmie coś mieliśmy, ale wiadomo co jakiś czas dokupujemy coś nowego wybór padł na Milwaukee https://allegro.pl/oferta/milwaukee-pd-705-wiertarka-udarowa-705w-pd705-7809143627 powiem szczerze że w tej półce cenowej nie ma sobie równych a już kilka przerobiliśmy.

Nie rób sobie jaj z pogrzebu. Ta wiertarka to wygląda na podróbkę a ty sie podniecasz jakby to był Święty Graal elektronarzędzi. Do masywności elektronarzędzi firmy Milwaukee tej wiertarce dużo brakuje i nie ta cena za narzędzie tej bardzo dobrej firmy.

6 godzin temu, zenek napisał:

Moim zdaniem Celma - to powinna być polska super firma - szkoda, że tak nie jest.

 

5 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Cóż, stara Celma - rarytas. Teraz trzeba korzystać z nowych możliwości. 

Muszę Was rozczarować w sensie pozytywnym oczywiście. Celma do dziś produkuje wiertarki a model wiertarki który kiedyś był robiony na licencji Boscha (z mnóstwem przystawek) z uchwytem pistoletowym i dwoma biegami też jest do dziś produkowany.

Napisano
2 godziny temu, mhtyl napisał:

Muszę Was rozczarować w sensie pozytywnym oczywiście. Celma do dziś produkuje wiertarki a model wiertarki który kiedyś był robiony na licencji Boscha (z mnóstwem przystawek) z uchwytem pistoletowym i dwoma biegami też jest do dziś produkowany.

No rzeczywiście - przypatrzyłem i fajnie. Tylko szkoda, że mało wyreklamowana.

Ale przyznasz - że nie jest popularna w sklepach. A szkoda.

Ciekawe, czy dalej w polskich rękach, czy sprzedana?

Gość mhtyl
Napisano
8 minut temu, zenek napisał:

No rzeczywiście - przypatrzyłem i fajnie. Tylko szkoda, że mało wyreklamowana.

Ale przyznasz - że nie jest popularna w sklepach. A szkoda.

Ciekawe, czy dalej w polskich rękach, czy sprzedana?

Mało reklamowana bo to stara jak świat marka i zarazem bardzo dobra więc ma swoich stałych odbiorców, aczkolwiek przydałaby się jakaś reklama coby przyciągnąć nowych/młodych użytkowników :) 

Z tego  co wiem to podobno nadal jest w polskich rekach czyli można powiedzieć że to polska marka elektronarzędzi.

  • 11 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Dokładnie. Gram na nim z bratankami w piłkę, biegają, a ja lubię między drzewami i kwiatami wysadzanymi pod kontrolą rozłożyć sobie leżak i poczytać przy piwku książkę. Tak jest pięknie.
    • Na wydzielonych obszarach, gdzie samosiew łąki nie zagrozi ogrodom.  Bo tu zdjęcie jednego z trawników zrobione 8 godzin temu:   Na szybko przejrzałam profil na FB Uniwersytetu w Oksfordzie i nigdzie się na chwalą widokiem owej łączki. Same wystrzyżone trawniki. Pewnie nie wygląda najlepiej.   W miejscach publicznych jak najbardziej łąki są do wprowadzenia. Ale Łuczaj skupił się na przydomowych ogródkach ze swoim apelem.  Trawnik nie jest łąką. Pełni inne funkcje. Zamiast zakazywać koszenia trawników należałoby się skupić na propagowaniu łąki jako elementu ogrodu/parku . 
    • Oferuje zapoznanie się z rzetelną i profesjonalną firmą świadczącą usługi elektryk warszawa. Zapraszam się do zapoznania z zakresem usług. Instalacje elektryczne, montaż alarmów, kamer CCTV, usuwanie i naprawa awarii prądu. Wszystko szybko rzetelnie i z głową.
    • Nowość w Osmo ,  Plamy na drewnianym parkiecie to zmora wielu właścicieli mieszkań i domów. Pojawiają się najczęściej w wyniku kontaktu drewna z wodą, metalem (np. spod mebli), a także w miejscach o zwiększonej wilgotności – przy wejściu, pod doniczkami czy wokół kuchni. Czy da się je skutecznie usunąć bez szlifowania i uszkadzania powierzchni? Tak!  Rozwiązaniem jest Osmo Odplamiacz 6602.
    • Mam garaz w trakcie budowy ktory nie ma w srodku chudziaka a jedynie nasypaną glinę zmieszaną z piaskiem. Stoi na wylewanej i zbrojonej ławie fundamentowej oraz tym scisnie fundamentowej z bloczka betonowego w ilości 6 warstw i dość gruba spoina ok 2-3cm. Chcialbym go z zewnątrz odkopac do spodu ściany fundamentowej (czyli ława bedzie nadal zasypana) i zasmarowac ściany izolacja oraz obłożyć styropianem. Czy w związku z tym ze w srodku jest zasypana glina na wysokości 5 bloczków nie dojdzie do jakiegoś obsuniecia, rozsunięcia bloczków betonowych? Druga sprawa wieniec na scianie fundamentowej robi sie chyba powyżej 6 bloczków prawda?  U mnie nie ma tego wieńca a zaobserwowałem kilka rys na bloczkach betonowych na stronie gdzie są dwa okna.  Nie pamiętam czy otwory okienne były zbrojone (zbrojenie pod okienne) ale chyba nie. Czy te rysy mogą być spowodowane występowaniem okien czy może braku wieńca?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...