Skocz do zawartości

Dlaczego eternit (azbest) jest szkodliwy?


Recommended Posts

Obecnie azbest zaliczany jest do dziesięciu najgroźniejszych zanieczyszczeń na Ziemi. Gdy człowiek oddycha powietrzem zanieczyszczonym jego włóknami, docierają one do płuc, skąd już nie da się ich usunąć. Ich szkodliwe działanie może się ujawnić nawet po wielu latach.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/stan-surowy/dachy-i-rynny/a/10652-dlaczego-eternit-azbest-jest-szkodliwy

Link do komentarza
Gość AZBEST NIE JEST SZKODLIWYM DOCIE
AZBEST WCALE NIE JEST SZKODLIWY JA TYLE WY MIESZKAŁAM W BLOKU DOCIEPLONYM AZBESTEM I NIC MI NIE JEST PRAWIE WSZYSCY MIESZKAŃCY TEGO OSIEDLA MIESZKALI W BLOKACH AZBESTOWYCH I NIKOMU NIE BYŁO NIC KTOŚ NAGADAŁ GŁUPOT ŻEBY STYROPIAN ODCHODZIŁ Z FABRYK I BLOKI DOCIEPLALI STYROPIANEM A NIE AZBESTEM
Link do komentarza
Cytat

AZBEST WCALE NIE JEST SZKODLIWY JA TYLE WY MIESZKAŁAM W BLOKU DOCIEPLONYM AZBESTEM I NIC MI NIE JEST PRAWIE WSZYSCY MIESZKAŃCY TEGO OSIEDLA MIESZKALI W BLOKACH AZBESTOWYCH I NIKOMU NIE BYŁO NIC KTOŚ NAGADAŁ GŁUPOT ŻEBY STYROPIAN ODCHODZIŁ Z FABRYK I BLOKI DOCIEPLALI STYROPIANEM A NIE AZBESTEM


Padło i nie tylko na mózg jak widzę. Po nie słyszałem aby azbestem ocieplano domy.
Link do komentarza
Chodzi mi o płyty elewacyjne na wieżowcach i blokach mieszkalnych to szkodliwe wcale nie jest ja mieszkam od małego dziecka w bloku docieplonym azbestem i na nic jeszcze nie choruje w płytach się elewacyjnych znajdują deski z szelkami gumowymi i dawano do tego specjalną watę izolacyjną na koniec dano płyty elewacyjne z azbestu ja mieszkam tyle lat w bloku azbestowym nie pomalowanym mi nie zaszkodziło nic i dlatego wiem że azbest szkodliwy wcale nie jest bo ja by to mieli na budynkach szkodliwą elewację mnie już by w tym bloku dawno nie było teraz po tylu latach rozpocznie się remont całego bloku prace mają zacząć się od połowy maja tego roku pracę będą związane z wymianą całej elewacji i usunięciu azbestu na styropian roboty zaczną się na specjalnym rusztowaniu żeby ściągnąć starą azbestową elewację co ma bardzo dużo lat na budynku elewacja z azbestu była dobra z powodu że nie spadała z bloku styropian może spaść jak tylko kiedyś przyjdzie silny podmuch wiatru bardzo dużo budynków i bloków jest poszkodowanych gdy były wichury i silne wiatry elewacja ze styropianu mogła się cała zniszczyć a teraz powrót do azbestu azbest trzymał się dużo lat ani nie spadną a styropian daje mu szanse na trzy lata dobra wichura i będą zbierać to łopatami jeszcze oprócz elewacji azbestowej dawali blachę że blok nawet mógł być docieplony blachą i pod tą blachą też była ta sama wata co w azbestowych płytach
Link do komentarza
Mam znajomego budowlańca, który całe życie pracował z azbestem, teraz jest już na emeryturze i nie narzeka na zdrowie i żadne dolegliwości, które podobno powoduje pękający eternit. Przy usuwaniu nie korzystał z masek ani odzieży ochronnej bo kiedyś po prostu tego nie było, poza tym nie uważano azbestu za materiał szkodliwy zdrowiu. Mimo to jednak warto chociaż skorzystać z maski gdy mamy do czynienia z eternitem.
Link do komentarza
Cytat

Mam znajomego budowlańca, który całe życie pracował z azbestem, teraz jest już na emeryturze i nie narzeka na zdrowie i żadne dolegliwości, które podobno powoduje pękający eternit. Przy usuwaniu nie korzystał z masek ani odzieży ochronnej bo kiedyś po prostu tego nie było, poza tym nie uważano azbestu za materiał szkodliwy zdrowiu. Mimo to jednak warto chociaż skorzystać z maski gdy mamy do czynienia z eternitem.



Równie dobrze można dostać pylicy płuc przy wrzucaniu węgla do piwnicy icon_cool.gif

A to jest najlepsze
"Obecnie nie wiadomo, jaka minimalna ilość pyłu azbestowego wywołuje choroby. Wiemy jednak, że im więcej włókien azbestu wdychanych jest do układu oddechowego, tym większe ryzyko choroby. A ta może pojawić się nawet po ponad 30 latach od momentu kontaktu z włóknami azbestu."

Natomiast
"Obowiązek inwentaryzacji i usuwania wyrobów zawierających azbest ciąży na właścicielach nieruchomości (domów, sklepów, hurtowni, itp.), wspólnotach i spółdzielniach mieszkaniowych, a w przypadku budynków komunalnych na gminach z tytułu własności oraz odpowiedzialności prawnej dotyczącej ochrony osób trzecich od szkód mogących wynikać z nieodpowiedniej eksploatacji przedmiotu stanowiącego własność (Rozporządzenie w sprawie wymagań w zakresie wykorzystania i przemieszczania azbestu oraz wykorzystania i oczyszczania instalacji lub urządzeń, w których był lub jest wykorzystywany azbest, Dz. U. z 2003 roku, nr 192, poz. 1876). Sprawdzenie, czy na terenie nieruchomości znajdują się wyroby zawierające azbest i powiadomienie o tym właściwej jednostki samorządu terytorialnego to nie tylko powinność nałożona na właścicieli przez państwo, ale i wyraz troski o zdrowie własne, naszych bliskich oraz o czystość środowiska. Należy to zrobić jak najszybciej! Informacji udzielają urzędy gminne, powiatowe i wojewódzkie."




Link do komentarza
U nas jest tak to zorganizowane, że gmina tylko raz w roku zabiera nieodpłatnie worki z eternitem. Nie ma szans aby worki do tego przeznaczone wytrzymały rok na zewnątrz, zwyczajnie się rozpadną. Zatem aby pozbyć się eternitu należy albo umówić się z ekipą zajmującą się budowlanką w określonym czasie - tak aby był już sciągnięty w dniu odbioru, albo zapłacić prywatnej firmie zajmującej się utylizacją i ruszyć tematem (najczęściej prace związane z ocieplenie domu) kiedy chcemy.
Link do komentarza
Cytat

U nas jest tak to zorganizowane, że gmina tylko raz w roku zabiera nieodpłatnie worki z eternitem. Nie ma szans aby worki do tego przeznaczone wytrzymały rok na zewnątrz, zwyczajnie się rozpadną. Zatem aby pozbyć się eternitu należy albo umówić się z ekipą zajmującą się budowlanką w określonym czasie - tak aby był już sciągnięty w dniu odbioru, albo zapłacić prywatnej firmie zajmującej się utylizacją i ruszyć tematem (najczęściej prace związane z ocieplenie domu) kiedy chcemy.



A ja na własne oczy widziałem w kilku wsiach stodoły kryte eternitem i nagonka na jego szkodliwość "w pozycji" na dachu jest chyba brakiem znajomości tematu.

Ale niektóre gminy lubią bezmyślnie bić pianę na temat ekologii a zapominają o kanalizacji icon_razz.gif

Nagłaśniamy to, co jest "modne" i na co są dotacje z UE a za płotem, za przeproszenien, płynie rynsztok. Celowo przesadziłem w zobrazowaniu tematu.
Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
Cytat

pracowalem jako dekarz i kładłem eternit na dachach czy moge dostac wczesniejsze świadczenia emerytalne?



Nie dostaniesz, ponieważ TYLKO praca przy produkcji eternitu była podstawą do uznania jej, jako pracy w szczególnych warunkach.
Link do komentarza
  • 2 lata temu...

Jak będziemy ocieplać wełną, dostaniemy pylicy, pracując bardzo długo w zakładzie stolarskim możemy dostać raka, jadąc za autobusem z silnikiem diesla rocznik 1989 też możemy dostać raka itd itp. Widziałem jakieś badania (chyba z USA), w których wymieniono substancje zwiększające ryzyko zachorowań na różne choroby. Mamy jednak mózg i zalecam odrobinę rozsądku w interpretowaniu niektórych newsów. Otaczają nas substancje szkodliwe, ale w gotowych produktach i ewentualnie mogą nam zaszkodzić podczas produkcji, wydobycia, pożaru lub powtórnej obróbki etc. i to w określonych stężeniach.

 

Tylko spokój może nas uratować :)

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Dnia 1.10.2019 o 20:05, Gość Raaq1992 napisał:

Pracuje przy rozbiórkach hal grunding, tam azbest to norma po 2 latach zrobilem badania na płuca oraz przeswietlenie płuc i póki co jest wszystko wporzadku. Wata, wata, azvwst , azbest górą.

Popracuj jeszcze trochę bez zabezpieczeń, maski - to osiągniesz sukces :takaemotka: ! Osobisty!

Bedziesz mógł sobie pokrzyczeć: A ja mam rakaaaa :yahoo: ale jaja  :takaemotka: może wytnę kopytamiiii.....:takaemotka:

Dnia 2.10.2019 o 10:27, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Mamy jednak mózg i zalecam odrobinę rozsądku w interpretowaniu niektórych newsów. Otaczają nas substancje szkodliwe, ale w gotowych produktach i ewentualnie mogą nam zaszkodzić podczas produkcji, wydobycia, pożaru lub powtórnej obróbki etc. i to w określonych stężeniach.

 

Tylko spokój może nas uratować :)

Raczej zdrowy rozsądek! I szczęście...

Znajoma kupiła meble - po jakimś czasie okazało się, że w zatokach zalegaja jej szkodliwe substancje ulatniające się z tych mebli. Oczywiście gotowych.

Wszelkie impregnaty, środki chemmiczne - mogą działać przez dłuższy czas.

Podobnie jak substancje dodawane do jedzenia. To też gotowe produkty.

Wełna mineralna i azbest w trakcie zakładania i demontażu są podobno niebezpieczne, szczególnie na płuca. 

Ale co wydzielają płyty ocepleniowe, drewnopodobne - to zapewne dowiemy sie po jakims czasie. Tak jak dowiedzieliśmy się o związkach xylo w stosowanych lepikach do parkietu za PRL.

A azotoksie z USA i środkach chwastobójczych z W. Brytanii też warto pamiętać.

ITD, ITP...... 

Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...

na dachch nie jest niebespieczny bo jest w zwarciu... jak sie rusza eternit i lamie plyty pylki lataja gdzie chca... a najbardziej niebespieczny jest w kanalizcji wodnej główne róry doprowadzajace wode tez byly robione z azbestu tam wlkna odrywaja sie bezustanie przy polykaniu w posilkach niby ok bo do rzołdka leci nie do pluc hmmm ale.... wystarczy ze kilka osob zrobi pranie i wystarczy wywiesic szmatki na balknie zeby sie podsuszyly i leci tych mikropylkow w fabryce azbestu... w jakich latach montowano doprowadzenie wody do waszych osiedli???

 

....ale jak wy i wasi sasiedzi wywiesice pranie pylkow lata tyle co w fabryce eternitu.. w jakich latach mieliscie zamontowane doprowadzenie wody???

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...

Azbest jest chemicznie nieszkodliwy.

Rakotwórczo mogą zadziałać "fruwające" mikroskopijne włókienka azbestu wchłaniane poprzez układ oddechowy do oskrzeli i płuc, skąd nie mają możliwości wydostania się z organizmu. Zanurzony w wodzie nie ma możliwości pylenia!

Należałoby jakoś ten kawałek wyłowić, aby o nim nie pamiętać... i nie dołować się niepotrzebnie...

Link do komentarza
19 godzin temu, uroboros napisał:

Należałoby jakoś ten kawałek wyłowić, aby o nim nie pamiętać...

 

1 godzinę temu, zenek napisał:

Wg mnie powinno sie wyciągnąć ten eternit ze studni,

Czyli jesteśmy tego samego zdania :)

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 4 miesiące temu...
Gość Anonimowy anonim
Witam! Ostatnio byłem na spacerze z psem w lesie i przez przypadek idąc nie zauważyłem kawałka pokrycia dachu z eternitu i go lekko kopnąłem. Czy te włókna mogły się dostać do moich płuc i jakoś mi zaszkodzić?
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Gość Nieswiadomy

Witam..Nieświadomy zagrożenia miałem ostatnio do czynienia z płytą azbestową( Ok 1mkw) którą pokruszylem młotkiem na małe kawałeczki.. Czy teraz mam się czuć zagrożony i czekać na chorobę związana ze szkodliwym działaniem azbestu..Zaczynam mieć obawy:(

 

Ile tego trzeba się nawdychac żeby zachorować?

Link do komentarza
36 minut temu, Gość Jozef napisał:

Ile tego trzeba się nawdychac żeby zachorować?

 

Nikt nie zna ani ilości, ani czasu, po którym może nastąpić jakieś uszkodzenie tkanki płuc, skutkujące chorobą.  Gorzej, że te małe kawałeczki które stworzyłeś, będą "siały" groźnymi igiełkami jeszcze długo. I zagrożenie może się kumulować. Azbest w płucach jest niezniszczalny.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...