Skocz do zawartości

Postanowiłem przebrać się za kamiennego golema. Jaki materiał?


Undirion

Recommended Posts

Napisano
Witam, piszę do was z nieco nietypową prośbą. Otóż w wolnych chwilach zdarza mi się brać udział w LARPach (kostiumowych grach terenowych) i wpadłem na pomysł nieco bardziej ambitnego stroju niż zazwyczaj. Postanowiłem przebrać się za kamiennego golema (np. takiego). Jako, że jest to zbiór kamieni muszę zgubić regularność ludzkiej sylwetki- zrobię to nadwyżkami materiału. I tutaj właśnie rodzi się moje pytanie- czy znacie i potraficie wskazać coś co mogło by mi posłużyć za budulec? Musi być stosunkowo łatwe w formowaniu i możliwie tanie. Obecnie poważnie myślę o wycięciu formy ze styropianu, pokrycie jej kitem (aby się nie rozpadał) i pomalowaniu. Jednak z tego typu materiałami miałem bardzo mało do czynienia i potrzebuje waszej fachowej porady. Czym skleić płaty styropianu czy pokrycie styropianu kitem albo tynkiem przyniesie oczekiwany rezultat, czy znacie jakieś zamienniki dla styropianu (np. pianki, których ceny nie zaczynają się od 20zł za m^2)?
Jako nowicjusz na forum pewnie popełniłem już jakieś znaczące faux pas i wykazałem się krańcową głupotą, ale proszę, zignorujcie ten fakt i skupcie się na zadanym pytaniu. icon_smile.gif
Pozdrawiam
Napisano
Dzięki za pomysł, jednak bałbym się o trwałość takiego stroju- w terenie może padać, no i makulatura potrafi sporo ważyć. Na innym forum polecono mi gąbkę tapicerską- jej ceny nie są przesadnie wysokie więc pewnie na niej się skupię. Czy znacie może jakiś sposób na utwardzenie jej? Na LARPach funkcjonują strzały- pacyny, mimo że są zabezpieczone to bałbym się, iż jakaś może uszkodzić mi kostium z samej gąbki.
Napisano (edytowany)
Cytat

Witam, piszę do was z nieco nietypową prośbą. Obecnie poważnie myślę o wycięciu formy ze styropianu, pokrycie jej kitem (aby się nie rozpadał) i pomalowaniu. Jednak z tego typu materiałami miałem bardzo mało do czynienia i potrzebuje waszej fachowej porady. Czym skleić płaty styropianu czy pokrycie styropianu kitem albo tynkiem przyniesie oczekiwany rezultat, czy znacie jakieś zamienniki dla styropianu
Pozdrawiam



Możesz użyć styropianu twardego do posadzek ,są różnej grubości ,do montażu na ciało poszukaj starych ciuchów spodni i cienkiej kurtki ,są kleje do styropianu polimerowe i inne ,styropian możesz obrabiać delikatnymi piłkami do drewna ,szlifować grubym papierem ściernym a nawet topić palnikiem ,wszelkie niepotrzebne szczeliny wypełnisz pianką montażową niskorozprężną ,do maskowania kolorem potrzebna jest farba akrylowa do styropianu wodoodporna. Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Napisano
Dzięki za wszystkie propozycje icon_biggrin.gif
Jeszcze pojawił się pomysł, żeby kupić kombinezon malarski wejść w niego grubo ubranym (żeby był potem luz) i zastosować niskoprężną piankę montażową, postać te 2h i potem wyciąć z niej oczekiwany kształt. Może macie pomysł czym to potem pokryć? Wyczytałem, że piankę można zabezpieczyć masą do szpachlowania sztukaterii elewacyjnej, silikonem, akrylem lub tynkiem. Nie wiem tylko co będzie lepsze- musi być stosunkowo odporne na uderzenia, wodoodporne, musi znieść temp. otoczenia 35C, nie błyszczące i możliwie tanie. Cały projekt na końcu pomaluje i tutaj też nie wiem czym- czy lepiej będzie kupić spray, czy może farbę sylikonowa? Doradzicie coś? icon_lol.gif
Duża zaletą tego planu jest to, że jest możliwie ekonomiczny, bo styropian to dobry materiał, ale niestety droższy. icon_cry.gif
Napisano (edytowany)
Modelarze - plastycy wycinają formy z twardego styropianu, takiego typu podłoga EPS-100 (xps jest za drogi).
Formę budują z kawałków lub po całości. Tobie raczej przydałoby się zrobić kostium z małych bryłek.
Utwardzają potem ten styropian nakładając bandaż lub gazę moczoną w gipsie, gładzi, czy co ci tam takiego podejdzie. Może być klej do styropianu - twardy jest nawet w cienkich warstwach.
Malowanie powłoki - czym podleci, byle nie rozpuszczało styropianu.

---

Aha, jeszcze do obklejania świetnie nadają się szmaty, ścinki. Edytowano przez PeZet (zobacz historię edycji)
Napisano
Cytat

bo styropian to dobry materiał, ale niestety droższy. icon_cry.gif



Słuchaj, jeśli nie masz 200 zł (to nie jest zarzut), to może zrezygnuj z takich zabaw? Bo ja nic tańszego jakoś nie widzę.


Cytat

Aha, jeszcze do obklejania świetnie nadają się szmaty, ścinki.



Albo szyszki.
Napisano
Cytat

Cały projekt na końcu pomaluje i tutaj też nie wiem czym- czy lepiej będzie kupić spray, czy może farbę sylikonowa? Doradzicie coś? icon_lol.gif


Jeżeli zrobisz to ze styropianu czy pianki to spray raczej odpada bo jest w większości na bazie nitro, a nitro żre styropian.
Bardziej już farby akrylowe były by bardziej odpowiednie. Masz dojście do kompresora (sprężarki) i pistoletu?
Napisano
Budżet mam, nie chcę jednak przepłacać. Jeżeli możliwe jest osiągnięcie podobnego efektu 3 razy mniejszym kosztem to zaryzykowałbym- chyba, że podacie jakiś argument, który mnie od tego odwiedzie. icon_razz.gif
Nie mam dostępu do kompresora ani pistoletu. icon_cry.gif
Napisano
Ale można przecież dostać również farby akrylowe w spray'u, nie na nitro.
Napisano
Cytat

Ale można przecież dostać również farby akrylowe w spray'u, nie na nitro.


Oczywiście, że są, ale należy zwrócić uwagę przed zakupem na rodzaj.
Napisano (edytowany)
To akurat średnio zachęcające przykłady. Jeżeli kogoś interesują LARPy to inspiracji lepiej szukać tutaj, a z polskich: krasnoludy, orki, elfy.
Poziom kostiumów rośnie z roku na rok, jednak wciąż daleko nam do zachodnich fanów gier terenowych- głównie z powodów ekonomicznych i dostępności materiałów.
Poradnik jak zbudować golema jest tutaj. Aczkolwiek traktuje go jako luźną inspirację bo raz, że mam nieco inną wizję, a dwa, że największa frajda to szukane własnych rozwiązań. ;)

EDIT:
Jani 63 dziki za poradnik, technika jak najbardziej mi znana (z racji nieregularnych kształtów kamienia papekura bawić się nie będę), ale dobrze jest zobaczyć coś takiego w ojczystym języku. ;) Edytowano przez Undirion (zobacz historię edycji)
Napisano
No to zapraszam na oficjalną stronę Orkonu i grupę na fb! icon_biggrin.gif Na stronie są podane praktycznie wszystkie niezbędne informacje. Ja ze swojej strony dodam tylko, że za bardzo małe pieniądze, można się świetnie bawić i to niezależnie od wieku. Przyznam, że na początku dziwiłem się widząc ludzi po 30-40 lat biegających w przebraniach orków. Myślałem dość stereotypowo, że zobaczę głównie 20latków płci męskiej. A tam spotkałem zróżnicowanych wiekowo mężczyzn i kobiety, którzy potrafili fantastycznie zagrać swoje role. Zdarzyło mi się zastanowić czy gracz odgrywający jakąś antypatyczna postać faktycznie czegoś do mnie nie ma, ale przy ognisku, komentując wydarzenia dnia, zawsze wychodziło, że to jedynie świetnie odtworzona rola. icon_smile.gif


Napisano
Cytat

Larp (ang. live action role-playing)

Więcej na Wiki


Leniuch. icon_biggrin.gif



icon_biggrin.gif

Cytat

Nirwana prezesowska, to nie lenistwo icon_mrgreen.gif



o,o,o... icon_biggrin.gif

Intryguje mnie jedno zdanie z Wiki.
"Dla co najmniej jednego gracza istnieje fizyczne ciało tożsame z ciałem postaci."
To może się okazać ciekawe w trakcie gry icon_smile.gif

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Jeśli szukacie sposobu na dekoracyjne i trwałe wykończenie drewnianych podłóg, mebli czy ścian – warto zwrócić uwagę na bejce olejne OSMO. To produkty, które zdobyły uznanie zarówno wśród profesjonalistów, jak i użytkowników domowych ceniących naturalne składniki, jakość oraz ekologiczne podejście do wykończenia wnętrz. Czym jest bejca olejna OSMO? Bejca OSMO to profesjonalny, barwiony podkład do drewna na bazie naturalnych olejów roślinnych. Dzięki brakowi wosków w składzie, bejca daje ogromne możliwości w zakresie intensywności koloru – od delikatnego podkreślenia struktury drewna po intensywne, nasycone barwy. Co istotne, nie tworzy na powierzchni warstwy lakieru – pigmenty wnikają głęboko w drewno, wyrównując jego odcień i podkreślając naturalne usłojenie. Gdzie można stosować bejcę? Bejce OSMO przeznaczone są wyłącznie do zastosowań wewnętrznych, idealnie sprawdzą się na: drewnianych podłogach, deskach i parkietach, stopniach schodów, blatach, meblach, ścianach i sufitach z drewna, a także na zabawkach dziecięcych i przyborach drewnianych – po wyschnięciu są całkowicie bezpieczne i przyjazne środowisku. Jak działa? Bejca sama w sobie nie jest pełnoprawnym wykończeniem – to etap barwienia, który należy zabezpieczyć woskiem twardym olejnym OSMO. Takie połączenie daje nie tylko wyjątkowy efekt wizualny, ale również trwałość i odporność na codzienne użytkowanie. Dlaczego warto? Naturalne składniki: cztery rodzaje oczyszczonych olejów roślinnych i wysokiej jakości pigmenty. Możliwość pracy z utwardzaczem – istotne dla profesjonalistów. Idealne do przestrzeni komercyjnych, gdzie czas to pieniądz – powierzchnia może być gotowa do użytku już następnego dnia. Ogromna paleta kolorów – od klasycznych odcieni drewna po nowoczesne, designerskie barwy. Podsumowanie Bejce olejne OSMO to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają naturalnych i trwałych produktów do barwienia drewna. Ich elastyczność, ekologiczny skład oraz profesjonalne właściwości użytkowe czynią je wyborem godnym uwagi – zarówno w domach, jak i w przestrzeniach komercyjnych.
    • Albo tylko znajdował się w miejscu, obok którego uderzył piorun. Bo piorun może zabić również z dalszej odległości, to zależy od okoliczności wyładowania atmosferycznego.  A do artykułu polecam ten temat   Jak sprawdzić, czy instalacja odgromowa jest niezbędna?
    • Komentarz dodany przez Paweł: Zgadza się, uderzenie pioruna jest rzadkie, ale nie niemożliwe. Wczoraj ogłoszono śmierć Auduna Groenvolda, norweskiego olimpijczyka w narciarstwie dowolnym, który został uderzony przez piorun podczas wycieczki do domku letniskowego.
    • W Polsce każdego roku burze powodują szkody warte miliony złotych. Zniszczone urządzenia, pożary dachów i porażenia prądem to realne skutki, które dotykają nie tylko właścicieli domów na odludziu. Czy wiesz, że piorun może spalić sprzęt, nawet jeśli uderzy kilometr od twojego domu? Sprawdź, jak skutecznie i tanio zabezpieczyć dom przed burzą. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/instalacje/instalacja-odgromowa/a/116255-piorunochron-chroni-dom-przed-burza
    • Komentarz dodany przez inżynier Mirek: Niestety w artykule zapomniano o podstawowym zadaniu jaki ma spełniać dach - szczelność, pełna ochrona przed warunkami atmosferycznymi, przede wszystkim opadami, aby wnętrze budynku było bezpieczne. Każdy wie, że obecnie układane dachówki, blachodachówki, blacha czy inne pokrycia dachowe nie są szczelne. Zwłaszcza w narożach, koszach praktycznie nie ma szans na szczelne wykonanie pokrycia. Dlatego ważne jest aby pod tą dachówką, blachą, blachodachówką wykonać w 100% szczelną warstwę. Niestety membrany paroprzepuszczalne nie nadają się do wykonania takiej szczelnej izolacji. Mają bardzo małą odporność na promieniowanie UV, przeważnie 2-3 miesiące, a najlepsze do 6 miesięcy. To nic w porównaniu do pap czy membran bitumicznych, które mają odporność na kilka a nawet kilkanaście lat. Poza tym podczas układania takiej membrany paroprzepuszczalnej często dochodzi do naderwań, rozdarć, które ciężko załatać. A poza tym trzeba pamiętać, że każda membran jest przebijana przez setki gwoździ, którymi przybijamy kontrłaty i łaty. A każde przebicie membrany paroprzepuszczalnej gwoździem to dziura, która jest potencjalnym miejscem przecieku wody. Przy papach nie ma takiego problemu - gwóźdź przebija papę, ale bitum uszczelnia się wokół tego gwoździa i nie ma zagrożenia, że woda będzie przeciekała. A co do paroprzepuszczalności to oczywiście jest ona ważna i potrzebna, ale tylko w niektórych przypadkach. Ogólnym założeniem jest, że izolacja termiczna nie może być narażona na zawilgocenie. Skoro od strony pomieszczenia ocieplenie jest chronione folią paroizolacyjną, która ma za zadanie nie przepuszczać wilgoci, pary wodnej to izolacja termiczna jest dobrze chroniona od spodu (od strony wnętrza budynku). A od góry ? No właśnie, żadna membrana paroprzepuszczalna nie ochroni izolacji termicznej przed wilgocią a nawet wodą. Potrzebna jest szczelna izolacja, która daje 100% gwarancji szczelności. Dlatego stosowanie membrany paroprzepuszczalnej montowanej tylko na krokwiach to igranie z wilgocią. A zawilgocona izolacja termiczna to strata ciepła, bo wilgotna izolacja termiczna przepuszcza ciepło. A to kosztuje. Więc to, że deskowanie i dobra papa czy membrana bitumiczna nieco zwiększają koszt budowy, to w bardzo krótkim czasie ten koszt zostaje odrobiony przez oszczędność na ogrzewaniu. I na koniec coś, co żadna membrana paroprzepuszczalna nigdy nie wytrzyma. Chodzi o ostatnio występujące gwałtowne burze i mocne porywy wiatru. Nie ma roku abyśmy w mediach nie widzieli tragedii ludzi, którzy doświadczyli zerwania dachu. Jak wygląda zerwany dach wykonany w wersji ekonomicznej to chyba każdy widział. Zerwana dachówka, blacha, membrany paroprzepuszczalnej praktycznie nie ma, widać strzępy ocieplenia. A deszcz pada i zalewa wnętrze. Tragedia. Natomiast dach wykonany w technologi pełnego deskowania po zerwaniu dachówek, blachy pozostaje sprawny i nadal zabezpiecza wnętrze przed deszczem. Takie pełne deskowanie z dobrą papą czy membrana bitumiczną jest praktycznie drugim dachem. Czy wobec tego stać nas na ekonomiczny dach z membraną paroprzepuszczalną? Czy jednak lepiej wybrać bezpieczne rozwiązanie dachu z pełnym deskowaniem i papą lub membraną bitumiczną? Odpowiedź jest prosta. Każdy potrafi wskazać bezpieczne rozwiązanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...