Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Kubulus

Chudziak czy bez chudziaka?

Recommended Posts

Witam. Skończyłem murować ściany fundamentowe z bloczków teraz będzie to zasypywane w środku i tu pytanie co dalej? Czy wylewać chudziak czy można z niego zrezygnować i ułożyć na pisku folię styropian i na to zrobić wylewkę już na gotowo ( ta druga wersja oczywiście po wymurowaniu ścian i zrobieniu dachu) Zastanawiam się czy wypadku porządnego ubicia tego piasku jest sens tracić kasę na ten chudziak.

Tak jest sens tracić kasę na zrobienie chudziaka.
I najlepiej to zrobić przed wymurowaniem ścian zewnętrznych.
Zamówić gruchę i wylać na całej powierzchni domu,tylko przed musisz wyprowadzić kanalizacje pod wszelakie przyrządy i urządzenia jakie chcesz mieć w domu.

Ok dzięki za odp. Ale jeśli możesz wyjaśnij mi dlaczego jest sens? Czy dobrze ubity piasek nie spełni podobnego zadania co chudziak? Przecież 20 la temu nikt nie słyszał o podwójnych wylewkach, a domy stoją do dziś.

Cytat

Ok dzięki za odp. Ale jeśli możesz wyjaśnij mi dlaczego jest sens? Czy dobrze ubity piasek nie spełni podobnego zadania co chudziak? Przecież 20 la temu nikt nie słyszał o podwójnych wylewkach, a domy stoją do dziś.

bardzo zły tok rozumowania, bardzo. Proszę nie idź tą drogą.

Cytat

Były ,były 20 lat temu.
Jak nie chcesz chudziaka to możesz rozłożyć styro gr 20-30 cm i wylać gotowa posadzkę wraz z izolacją.
Piasek nie powiedziałbym aby spełnił role chudziaka.
A jak masz w projekcie? bo coś mi się zdaje że szukasz oszczędności ale nie tam gdzie trzeba.

Kubulus,
z piaskiem jest tak, że nie sposób go zagęścić, ubić. Spróbuj ubić piach na plaży....
Jeśli już, to pospółka.

Chudziak chroni Ci chałupę od spodu przed:
robactwem
gryzoniami
roślinami!
Nie wiesz nawet jaką moc mają korzenie roślin. Kropla drąży skałę, a korzeń potrafi podnosić asfalt.

A jak już robić chudziak, to PO postawieniu dachu. Wsypać pospółkę ubijając i niech się uleży.

20 lat temu też kładziono chudziak. Nie kładziono go sto lat temu, ale wtedy nie było jeszcze telefonów komórkowych.

Cytat

A jak już robić chudziak, to PO postawieniu dachu. Wsypać pospółkę ubijając i niech się uleży.

A ja jestem innego zdania icon_smile.gif jeżeli ma to robić sam to uważam ,że wylanie chudziaka przed ścianami jest wygodniejsze.
Jeżeli ma to zrobić firma to niech robi w którym etapie budowy jej się zachce czy inwestorowi.
Ale jeżeli już mury stoją to szczerze współczuje w wożeniu kilkadziesiąt ton piachu do środka a potem bujać się z taczkami z betonem tam i nazad aby wylać chudziaka.
A tak jak masz wyciągnięte zero ,podjeżdżają wywrotki z piachem i kiper do środka ,inwestor tylko rozsypie po obrysie domu i zagęści a potem grucha z betonem i wylać ,zaciągnąć i po robocie ,a jak masz mury to kilka razy wszystko trwa dłużej.

Cytat

Kubulus,
z piaskiem jest tak, że nie sposób go zagęścić, ubić. Spróbuj ubić piach na plaży....
Jeśli już, to pospółka.

Woda jest bardzo pomocna przy ubijaniu piachu, lejemy i ubijamy icon_smile.gif

Cytat

Kubulus,
Jeśli już, to pospółka.

Na plaży tak, bo to piach morski.
Piasek rzeczny ubija/zagęszcza się zdecydowanie lepiej/efektywnej.

Kubulus, możesz odwrócić warstwy (pisał o tym mhtyl) dając warstwę izolacji (styropian/XPS) na dobrze zagęszczonej podbudowie, na izolacji po ułożeniu folii wylać chudziak, a dopiero na nim wylewkę podłogową odizolowaną folią (warstwa antyszczepna/rozdzielająca) jeśli ma być ogrzewanie podłogowe.
Uzyskasz podłogę o bardzo dużej akumulacyjności, ale też o znacznie większej bezwładności, wymagającej zdecydowaniu dłuższego czasu grzania (dochodzenia do temperatury zadanej).
W przypadku korzystania z taryfy G12 jako głównego przedziału czasowego dla funkcji grzania zwiększona akumulacyjność jest jak najbardziej wskazana (dla ogrzewania podłogowego), ale w przypadku innych źródeł ciepła plus ten przestaje mieć tak kluczowe znaczenie.

Są to plusy i minusy z których trzeba sobie zdawać sprawę i dobrze się zastanowić czy osiągnięty efekt będzie akurat tym o jaki nam chodzi.

Oszczędności płynące z całkowitej rezygnacji z chudziaka, jak kombinujesz, zastaną najprawdopodobniej pochłonięte przez naprawę podłogi, która, co bardzo prawdopodobne będzie pękać, bo jako taka (o standardowej grubości 6-8cm) nie jest warstwą nośną/stabilizującą podłoże.
Zwiększysz grubość wylewki i dodatkowo ją zazbroisz... to przepraszam, ale gdzie tu oszczędności.
Twój pomysł to w/g mnie trochę przekombinowane podejście do tematu, i możesz zrobić sobie więcej krzywdy niż pożytku.

Już nie nie wiem jeszcze się zastanowię czy robić ten chudziak. Tak - przyznam, że szukam oszczędności. Jeszcze jedno pytanie. Mamy wrzesień mury i dach będę stawiał w przyszłym roku. Czy jeśli zdecyduje się na chudziaka to czy wylewać go teraz przed zimą czy zaczekać do wiosny?

Ja u siebie wylałem chudziaka jesienią i na zimę niczym nie przykrywałem. Na wiosnę stawiane były muru i na zimę dom zamknięty był już dachem. Żadnych ubocznych zjawisk nie zauważyłem.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

• Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

• Najnowsze posty

• Mam pytanie mam działkę rolną jest nad rzeką , i w planie zagospodarowania jest że : Tereny zabudowy Mieszkaniowej jednorodzinnej oraz mieszkalno- letniskowej i letniskowej. i pisze że utrzymuje się bezpośrednio zagrożona powodzią istniejącą zabudowę mieszkalno- letniskową z dopuszczeniem jej remontów i przebudowy, bez prawa lokalizacji nowych budynków. Na działce jest domek który praktycznie nie nadaje się do niczego czy mogę go przebudować bez zgłoszenia lub zburzyć i postawić nowy letniskowy do 35 m2 bez zgłoszenia, co ewentualnie grozi za takie działanie bez zgłoszenia, bo jak się dowiedziałem to podobno 25000 zł kary, lub około 10000 zł legalizacja. Oraz czy na takiej działce mogę postawić domek holenderski bez zgłoszenia. W urzędzie dowiedziałem się że musze mieć jakieś pozwolenie wodno- prawne, czy takie pozwolenie można dostać.
    • Demo, patrząc na nieliczne zdjęcia Twojego ogrodu, który mnie zachwyca,  uważam, że masz się czym chwalić, zatem chwal się, nie żałuj sobie .  Skoro rozplenice, to dobrze. Będę chciała te trawy powplatać jakoś między inne badyle. Raczej nie uda mi się osiągnąć efektu, który onegdaj pokazała Elfir, a mianowicie dużej połaci traw. Ogólnie przechodzę właśnie kryzys ogrodniczy, bo zaczynam się obawiać, czy jego "eklektyzm" nie będzie mnie samej przytłaczał. Przy okazji pytanie, jakich traw unikać z uwagi na ich inwazyjność? Kiedyś czytałam i wiem , że są  takie. Heniu, Twoja czujność jest porażająca . Też o tym myślę. Mąż koleżanki wymyślił nawiercenia po bokach, by ta woda spływała.  Rysiu, pomysł świetny . Tym bardziej, że mam baaaardzo duży problem z odsuwaniem tej pokrywy. Ustalmy, że to działanie nie jest moim hobby, więc czynię to rzadko ( jak na przykład wówczas, gdy robiłam dla Was zdjęcia), ale się zdarza. W wolnym czasie, czyli po skończeniu ogrodu, będę się rozglądać za takim cudem. Pokazuję pomidory, w końcu się zdecydowały odwdzięczyć. Pokazuję też trochę fauny, którą bacznie obserwuję. Rośnie kolejne  "smocze" pokolenie. Ostatnie zdjęcie dla cenzury, takie zberezeństwa się na mojej elewacji odbywają .   
    • Ręce opadają, to jest kosmetyka, a co nie ma ciemnych zasłon, rolet czy żaluzji? a co nie można w tym miejscu postawić kwiatka? bo pan architekt namalował komputer i ni hu hu  nie może tam stać nic innego. To są rzeczy które mało znaczą w wyborze projektu. A wiesz jakie jest usytuowanie budynku względem stron świata? to taka dyskusja na tema t słońca jest niepotrzebna.
    • W czym? W tym że dałem porównanie adekwatne do podłączenia kuchni.  Ja tez nigdy i nigdzie nie twierdziłem, że indukcja nie  może chodzić na 230V, ale dużo razy zachwalałem podliczenie na dwie fazy. Nie ja pierwszy wspomniałem o płycie indukcyjnej. Sory za szczerość ale to hasło brzmi jak kiedyś  reklamował sie jeden sklep, "Nie tylko dla idiotów". A czego tu sie bać? Fajna teoria, nie ma co. Tylko skąd płyta indukcyjna będzie widziała czy jest podłączona na jedna fazę czy na dwie? A może płyta indukcyjna ma w sobie wyłącznik priorytetowy? A co w przypadku gdy w tym czasie chodzi pralka, piekarnik oraz gotujemy wodę w czajniku bezprzewodowym na kawę i będziemy chcieli włączyć płytę indukcyjną?  Tak jak pisał retro, zabezpieczenie główne nie pozwoli na większy pobór energii.
    • Dzień dobry,   sprzedaż odbywa się poprzez sieć dystrybutorów. Najbliższego znajdzie Pan na stronie: https://www.netweber.pl/serwisy/znajdz-dystrybutora.html   Może Pan się też skontaktować z jednym z naszych doradców ds. inwestycji podłogowych. Listę znajdzie Pan na stronie: https://www.netweber.pl/serwisy/przedstawiciele-handlowi.html?tx_webercasestudiescategory_pi1[v_level]=65&tx_webercasestudiescategory_pi1[v_level1]=162   Niestety, bez wiedzy na odnośnie miejsca Pańskiej inwestycji, nie jesteśmy w stanie podać konkretnego kontaktu.     Pozdrawiamy!
  • Popularne tematy