Skocz do zawartości

Wysokość komina a odległość od sąsiada


Recommended Posts

Witam

Chciałbym się dowiedzieć jak prawnie wygląda sytuacja odnośnie wysokości komina, a odległości od sąsiada. Nie mam wiedzy prawnej a czytając przepisy trochę się pogubiłem.

Sprawa jest następująca. Jest stary dom przedwojenny z pomieszczeniem gospodarczym i kominem od zawsze (komin jest na planach z 70-któegoś bądź 80-któregoś). na sąsiedniej działce postawione są 2 domy, jeden stary (usytuowane jak wszystkie) 2 nowy w głębi (ok 1.5 metra od granicy i wyższy jak wszystkie). Poprzedni właściciel miał piecyk gazowy ale w kuchni. Po wstawieniu pieca do pomieszczenia gospodarczego i podłączeniu do istniejącego komina palenie odbywa się wyłącznie węglem i drzewem. Jednak sąsiad z nowego domu żąda podniesienia komina bo mu dymi przez okna do mieszkania. I straszy założeniem sprawy w sądzie.

Oni widzieli budując dom ze jest komin postawiony więc zdawali sobie sprawę że może ktoś kiedyś w nim palić.
Czy mogą wysuwać takie żądania? czy trzeba podnieść komin? A jak tak to o ile ?Jak to załatwić najłatwiej i najszybciej?

Pozdrawiam i czekam na odpowiedz
DJHOP
Link do komentarza
Twój dom już stał. Jego architekt posadowił dom w tamtym miejscu, więc zdawał sobie sprawę co to niesie ze sobą. Do sądu to może iść, ale ze swoim architektem, nie z Tobą.
Jednak dla dobra stosunków sąsiedzkich MOŻESZ ten komin podnieść, ale uważam, że przy jego udziale. Nawet finansowym.
Link do komentarza
Cytat

Witam

. na sąsiedniej działce postawione są 2 domy, jeden stary (usytuowane jak wszystkie) 2 nowy w głębi (ok 1.5 metra od granicy i wyższy jak wszystkie). Poprzedni właściciel miał piecyk gazowy ale w kuchni. Po wstawieniu pieca do pomieszczenia gospodarczego i podłączeniu do istniejącego komina palenie odbywa się wyłącznie węglem i drzewem. Jednak sąsiad z nowego domu żąda podniesienia komina bo mu dymi przez okna do mieszkania. I straszy założeniem sprawy w sądzie.


A kto mu zezwoli budować 1,5 m od granicy? Czy ten dom jest oddalony te 1,5 m od Twojej granicy.
Niech się sąsiad buja do sądu - szerokiej drogi m u życz. Ja miałem sąsiada który był oddalony od moich okien 20 m i jak palił to nieraz dym mi do okien leciał i co miałem go do sądu? Co by mi to dało,chyba tylko wroga bym sobie przysporzył.
Link do komentarza
Przepisy budowlane nie określają odległości komina od sąsiednich budynków ani ich wysokości. Ponadto problem dotyczy "zadymiania" nowego domu przez już istniejący obiekt, zatem nawet trudno w tej sytuacji powoływać się na przepisy o spowodowaniu uciążliwości dla sąsiednich budynków.

Podobne sprawy pojawiają się niekiedy przy stawianiu nowych domów zlokalizowanej w starej zabudowie, gdzie do ogrzewania wykorzystywane są kotły węglowe czy piece.

Rozwiązanie tego problemu leży po stronie właściciela nowego domu - albo powinien partycypować w kosztach ewentualnej przeróbki komina czy zmiany sposobu ogrzewania, albo uszczelnić własny budynek czy zastosować
wentylację nadciśnieniową.
Link do komentarza
Pytanie jeszcze, czy komin spełnia warunki abstrahując od domu sąsiada, czyli czy np. ma odpowiednią wysokość w stosunku do istniejących wcześniej obiektów w jego pobliżu. Jeśli tak, to nie ma problemu, sąsiad nic nie wskóra. Robiłem kiedyś projekt zamienny na przebudowę budynku z nadbudową. Komin sąsiada był blisko, bo budynek stał w granicy działki. Nadzór przyczepił się w pierwotnym projekcie właśnie do tego, że nie został rozwiązany problem komina sąsiada. W projekcie zamiennym między innymi było uwzględnione podwyższenie mu tego komina na koszt inwestora. Wszystko oczywiście z sąsiadem po przyjacielsku uzgodniono.
Link do komentarza
Cytat

Pytanie jeszcze, czy komin spełnia warunki abstrahując od domu sąsiada, czyli czy np. ma odpowiednią wysokość w stosunku do istniejących wcześniej obiektów w jego pobliżu. Jeśli tak, to nie ma problemu, sąsiad nic nie wskóra. Robiłem kiedyś projekt zamienny na przebudowę budynku z nadbudową. Komin sąsiada był blisko, bo budynek stał w granicy działki. Nadzór przyczepił się w pierwotnym projekcie właśnie do tego, że nie został rozwiązany problem komina sąsiada. W projekcie zamiennym między innymi było uwzględnione podwyższenie mu tego komina na koszt inwestora. Wszystko oczywiście z sąsiadem po przyjacielsku uzgodniono.


Ale co ma spełniać jak jego komin już stał a sąsiad się dobudował. Możesz postawić komin i 100 metrowy a jak są nie sprzyjające wiatry to i tak dym będzie w okna leciał.To sąsiada komin nie może być wymurowany w ścianie która stoi na granicy, ta ściana powinna mieć ściankę przeciwogniową. Jak już napisałem w 3 poście sąsiadowi można tylko życzyć szerokiej drogi do sądu i kupić mu huśtawę i niech się buja. Edytowano przez mhtyl (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

niemniej czułbym dyskomfort waląc swoje smrody innym w okno i chyba potrafię to zrozumieć
będąc po jednej czy po drugiej stronie - starałbym się dogadać, ale ja może nie dzisiejszy :bezradny:


Najlepszy sposób to dogadanie się. Ale autor tego tematu pisze ,że sąsiad się domaga i straszy sądem a to już mnie odpycha od polubownego załatwienia sprawy. Jeżeli sąsiadowi przeszkadza to tak jak pisał pebe komin podnieść na koszt sąsiada .
Link do komentarza
Cytat

Ale co ma spełniać jak jego komin już stał a sąsiad się dobudował. Możesz postawić komin i 100 metrowy a jak są nie sprzyjające wiatry to i tak dym będzie w okna leciał.To sąsiada komin nie może być wymurowany w ścianie która stoi na granicy, ta ściana powinna mieć ściankę przeciwogniową. Jak już napisałem w 3 poście sąsiadowi można tylko życzyć szerokiej drogi do sądu i kupić mu huśtawę i niech się buja.


Niezależnie kiedy komin powstał, to wymagania podyktowane rozporządzeniem powinien spełniać. Jeśli tak nie jest, to życzliwy sąsiad ma w ręku argument, jeśli spełnia, to nie ma argumentu.
Link do komentarza
Ale tu nie jest napisane nic o odległości komina od sąsiada. Musi natomiast spełniać warunki określone w Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690), gdzie określone są wysokości komina w odniesieniu do połaci dachu domu dla którego jest postawiony icon_smile.gif
Link do komentarza
Jedyny przepis mówiący o wysokości komina to zapis mówiący że minimalna wysokość komina dla uzyskania odpowiedniego podciśnienia (cugu) 10-15Pa powinna wynosić 4m.
Taka wysokość komina jest bez problemu do zrealizowania nawet w domu parterowym przy przestrzeganiu zapisu mówiącym o minimalnej wysokości komina ponad połać dachu w zależności od kąta jego nachylenia jak i rodzaju pokrycia.
Sam komin powinien być wykonany zgodnie z zapisem Polskie Normy PN-89/B10425
Link do komentarza
przypomniała mi się stara sprawa, jeszcze z czasów jak mieliśmy budować dom na działce od rodziców, obok ich domu...
już na samym początku, mamie nie podobał się fakt, że nasz dom będzie niższy i dym z naszego komina będzie lecieć do ich domu icon_biggrin.gif
i pomyśleć że skończyło się jak skończyło icon_smile.gif

a jeśli chodzi o sąsiada, to jeśli komin jest dobrze posadowiony, tzn ma odpowiednią wysokość ponad połać dachu, to nic ci nie może zrobić...
Link do komentarza
Cytat

a aspekt immisji? odpada? icon_rolleyes.gif



W zasadzie tak – z różnych powodów:
- budując nowy budynek, powinien to wziąć pod uwagę, na zasadzie widziały gały gdzie stawiały,
- na działkach w których budynki są blisko siebie, jest to raczej nieuniknione, ze względu na zmienne i nieprzewidzialne warunki atmosferyczne – no chyba, ze komin do stratosfery,
- wszystkie domy musiałyby być dokładnie z takimi samymi kominami i budowane tylko na płaskim terenie, wtedy odbiorcą żali byłby ten nad nami,
- ewentualnie zakaz budowy domów ogrzewanych paliwem stałym – co w wielu gminach jest stosowane, ale w tym przypadku chodzi o komin istniejący,
- zawsze właściciel nowego domu, może na swój koszt przebudować instalacje grzewczą sąsiada, na pozbawioną komina, np. fundując mu pompę ciepła.

I na koniec.
Decydując się na ogrzewanie paliwem stałym zawsze istnieje ryzyko, że jesteśmy sprawcami immisji pośredniej. Budując się, tak czy siak również będziemy narażeni na taką immisję – no chyba, że wybudujemy na działce „rezydenckiej” lub dużym siedliski rolniczym.
Link do komentarza
Tak się zastanawiam………
icon_cool.gif
A może Panowie pokażą mi jednak obowiązujące prawo, które jest w temacie, czyli wysokości komina, aby nie i nigdy, nie „smrodził” na około ?

I może zauważcie, istotne wpisy, zarówno w rozporządzeniu jak i w przywołanej przez nie PN, że wysokość komina nad dachem wynika, albo z pokrycia dachu, albo z powodu ewentualnego zakłócenie ciągu tego komina przez połać (przysłonę).

CO MA PIERNIK DO WIATRAKA ?

Dom z 2 kondygnacjami, postawiony obok domu parterowego, zawsze będzie miał wylot komina parterówki (prawie) na poziomie okien 2 kondygnacji.

W terenie górskim (pochyłym), dym z komina domu położonego wyżej, będzie zasmradzał dom położony niżej i na odwrót, w zależności od kierunku wiatru i ciśnienia atmosferycznego.

To je się uprzejmie zapytowywuję, które (jakie) przepisy to regulują ? I jak się ma to co piszecie do problemu poruszonego przez autora tematu?
Link do komentarza
Dokładnie jak bajbaga pisze - co ma piernik do wiatraka?

Norma reguluje tylko wysokość komina ponad połać dachu w zależności od pokrycia i jego ukształtowania.

Z kolei przytaczane Rozporządzenie mówi
Cytat

§ 142.
1. Przewody kominowe powinny być wyprowadzone ponad dach na wysokość zabezpieczającą przed niedopuszczalnym zakłóceniem ciągu.
2. Wymaganie ust. 1 uznaje się za spełnione, jeśli wyloty przewodów kominowych zostaną wyprowadzone ponad dach w sposób określony Polską Normą dla kominów murowanych.



Cytat

§ 266.
4. Między wylotem przewodu spalinowego i dymowego a najbliższym skrajem korony drzew dorosłych należy zapewnić zachowanie odległości co najmniej 6 m, z zastrzeżeniem § 271 ust. 8.



Link do komentarza
Czyli jak komin stał zawsze (od lat 80-tych) i wszystkie inne budynki w starej zabudowie mają taki sam komin z taką samą wysokością, to jeżeli były by wybudowanie niezgodnie z normą z 2002r to trzeba by było wszystkie przebudować ? podobno prawo nie działa wstecz icon_smile.gif ale mniejsza z tym.

A skoro jest 0,6 metra wyżej to sąsiad może sobie żądać.

Może i szło by się dogadać ale skoro to on skoczył do nas jako "nowych" to myślał że się przestraszymy i odraz podniesiemy komin. Nie lubię takiego nastawienia.

A zapomniałem dodać ze on chciał żeby podnieść o 2m icon_smile.gif dobrze ze ja tego nie słyszałem tylko z moim tatą rozmawiał bo bym mu się zaśmiał w twarz icon_smile.gif
Edytowano przez djhop (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Czyli jak komin stał zawsze (od lat 80-tych) i wszystkie inne budynki w starej zabudowie mają taki sam komin z taką samą wysokością, to jeżeli były by wybudowanie niezgodnie z normą z 2002r to trzeba by było wszystkie przebudować ? podobno prawo nie działa wstecz icon_smile.gif




Tylko dla wyjaśnienia.
Ta norma (przepisy) obowiązuje „od zawsze”, a już na pewno od 1959, bo z tego roku pochodzi obecnie obowiązująca norma (po nowelach, ale nie w omawianym zakresie).

A poza tym, budynek ma być zgodny z przepisami obowiązującymi w momencie budowy – chyba, że jest w danym zakresie przebudowywany. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 6 lata temu...

Cześć Wszystkim,

Chciałem trochę odświeżyć temat, bo mam chyba bardzo podobny problem.
Zamierzam kupić działkę letniskową nad jeziorem, ale mam problem z kominem sąsiada, który wg. mnie jest za nisko (załącznik). Domy są połączone i mają wspólną ścianę. Nie wiem który był pierwszy wybudowany, chociaż zastanawiam się czy kiedyś to nie był jeden dom i został przebudowany.
Proszę mi powiedzieć czy dobrze mi się wydaje z tym kominem i co mogę w takiej sytuacji zrobić? Najlepiej byłoby się dogadać, ale czy "zmusić" obecnego jeszcze właściciela o rozwiązanie tego problemu, czy może wszystko jest ok a ja przesadzam.

 

1jpg_qsrxnpw.jpg

Link do komentarza

Generalnie, jeżeli w odległości do 1,5 m od komina znajduje się przeszkoda, to powinien być on wyprowadzony ponad nią.

Po tym zdjęciu trudno oceniać, ale prawdopodobnie jest to właśnie taka sytuacja.

To regulacja z polskiej normy (PN-89/B-10425), starej, ale obligatoryjnej w tym zakresie, bo przywołanej przez rozporządzenie w sprawie warunków technicznych (WT).

 

kominy.jpg

Link do komentarza
Gość mhtyl
8 godzin temu, misiek1940 napisał:

Cześć Wszystkim,

Chciałem trochę odświeżyć temat, bo mam chyba bardzo podobny problem.
Zamierzam kupić działkę letniskową nad jeziorem, ale mam problem z kominem sąsiada, który wg. mnie jest za nisko (załącznik). Domy są połączone i mają wspólną ścianę. Nie wiem który był pierwszy wybudowany, chociaż zastanawiam się czy kiedyś to nie był jeden dom i został przebudowany.
Proszę mi powiedzieć czy dobrze mi się wydaje z tym kominem i co mogę w takiej sytuacji zrobić? Najlepiej byłoby się dogadać, ale czy "zmusić" obecnego jeszcze właściciela o rozwiązanie tego problemu, czy może wszystko jest ok a ja przesadzam.

 

1jpg_qsrxnpw.jpg

Komin sąsiada jest w rozsądnej odległości, ale Twój komin to raczej już nie, bo jeżeli jest to ściana dzieląca dwa mieszkania/domy to komin w takiej ścianie nie ma prawa stać no i powinien być murek przeciw ogniowy a też go nie widzę.

Link do komentarza
Gość mhtyl
1 godzinę temu, misiek1940 napisał:

I co teraz? Czy coś można z tym robić? Czy to raczej będą same problemy z tym i odpuścić sobie temat z działką?

Każdy kij ma dwa końce, Tobie przeszkadza komin sąsiada a sąsiad jak sie odgryzie to Tobie może odbić się to czkawką :) 

Odpuść sobie komin sąsiada a działkę z domkiem kupuj oczywiście. Jak do tej pory było dobrze to i będzie dalej ok, mam na myśli oczywiście te kominy.

Link do komentarza
  • 1 rok temu...

Cześć, 

 

Mam podobną sytuację. Planuję zakup domu, ale z przybudówki sąsiedniego domu z niskiego komina snuje się dym prosto do okna na poddaszu (czerwiec, 20 stopni, ciekawie jak jest w zimie :). Czy oprócz dorzucenia się do wymiany pieca na normalne, ekologiczne ogrzewanie u truciciela ktoś znalazł jakąś opcję do czasu wprowadzenia zakazu palenia paliwami stałymi na wyeliminowanie sąsiada śmierdziela. 

Na zdjęciu widok z okna na poddaszu. 

IMG20200629183615.jpg

Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...

Witam, Mój problem polega na tym że sąsiad ma w budynku wyglądającym jak garaż który zbudowany jest w granicy mojej działki komin wystający około półtora metra nad niego. W sezonie grzewczym zatruwa całą okolicę domy dookoła są wyższe, mój ma około 12 m, ale znajduje się w dość dużej odległości od niego. Nie zmienia to faktu że nawet przez nawiewniki w oknach w mieszkaniach na parterze nie da się wytrzymać bo smród jest nie do zniesienia. Czy można coś z tym zrobić? 

IMG_20201008_193827.jpg

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...