Skocz do zawartości

Co może być przyczyną blokowania się ślimaka w podajniku kotła?


Recommended Posts

Od jakiegoś czasu (kilka tygodni) często blokuje się ślimak w podajniku kotła, jednak zawleczka nie zostaje zerwana. Kiedy pokręcę wtedy ślimakiem w drugą stronę – odblokowuje się. Zauważyłam, że tego problemu nie ma, gdy kocioł pracuje z dużą mocą w sposób ciągły (tryb zimowy), a pojawia się gdy działa w trybie letnim, z częstymi przestojami. Co może być przyczyną? Zużyty ślimak czy raczej silnik i jego zasilanie?


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/kotly-i-podgrzewacze/porady/13207-co-moze-byc-przyczyna-blokowania-sie-slimaka-w-podajniku-kotla

Link do komentarza
Gość radomik
sprawdź kondensator (daj do sprawdzenia elektrykowi z miernikiem) przy silniku. Jest to częsta usterka, z takimi objawami. Inna przyczyna to za duże przestoje w podtrzymaniu. powodzenia...
Link do komentarza
Nie tylko kondensator, chociaż jego też. Należy sprawdzić cały rozruch i to zarówno po stronie elektrycznej, jak i mechanicznej. Moment rozruchowy silnika indukcyjnego nie jest specjalnie wielki, dlatego ewentualne opory mechaniczne (jakieś wygiecie, ocieranie, luzy w przekładni, albo coś podobnego) mogą również mieć na to wpływ.
Link do komentarza
  • 5 lata temu...
Gość lukasz
Ja miałem przypadek że motoreduktor się przycinał i nie była to wina kondensatora bo po podłączeniu na "krótko" motoreduktor działał, winowajcą był moduł sterujący pieca
Link do komentarza
Miałem taki przypadek :zablokowany podajnik jakieś grzebanie z mojej strony prętem i działa podajnik, za pół godziny znowu zablokowany i tak kilkakrotnie. Tel do serwisu :serwis wytypował po pierwsze kondensator po drugie ślimak wymieniłem kondensator to samo wyjąłem ślimak okazuje się że jak nowy.Wsadziłem rękę do kolana od retorty, a tam jakby zrobiła się dysza (zarosła jakimiś spiekami)po skuciu tego nagaru piec działa normalnie.Może się komuś przyda.
Link do komentarza
  • 10 miesiące temu...
  • 1 rok temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 8 miesiące temu...
  • 4 tygodnie temu...
Mój piec ma 2 tygodnie, od samego początku ślimak nie podaje pelletu i zrywa zawleczke, palnik wygasza i koniec palenia, miałam podłączony strażak i za pierwszym razem jak już porządnie się rozpalilo strażak zalal palenisko i całkowicie zablokował ślimak (musieliśmy cały sprzęt rozbierać). Powiedziano mi że powinnam palić przez jakieś 2 tygodnie eko groszkiem a potem przejść na pelett. Czy ktoś miał lub ma taki problem, pomocy
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Widać, że ekspert nie ma zielonego pojęcia o najczęstszej przyczynie. Przy podajnikach nieposiadających przeciwzwoju na końcu ślimaka w kolanie gromadzi się pył peletowy, który się zagęszcza i blokuje ślimak. Jeśli jeszcze do zalegającego peletu dostanie się wilgoć drewno rozszerzy objętość zrobi się czop jak beton, który bardzo trudno usunąć.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
11 minut temu, Gość Łukasz Sz. napisał:

Ja bym wymienił kondensator w silniku

To się dzieje zawsze przy pełnym podajniku? Czyli tak samo obciążonym?

 

Dnia 5.09.2021 o 21:32, Gość Góral napisał:

Widać, że ekspert nie ma zielonego pojęcia o najczęstszej przyczynie. Przy podajnikach nieposiadających przeciwzwoju na końcu ślimaka w kolanie gromadzi się pył peletowy, który się zagęszcza i blokuje ślimak. Jeśli jeszcze do zalegającego peletu dostanie się wilgoć drewno rozszerzy objętość zrobi się czop jak beton, który bardzo trudno usunąć.

Już po dwóch tygodniach? A to ciekawe.

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Witam wszystkich,potrzebuję pomocy więc może tu opiszę problem,mam kocioł na pellet ,i problem w tym że ślimak się co jakiś czas blokuje i nie podaje opału ,silnik działa prawidłowo wszystko działa jak powinno,dziś rozebrałem ten ślimak i na części która jest w palenisku zauważyłem tak jakby ten slimak tarł o coś ,palenisko wygląda dobrze nie widać żadnych wytarć,co może być przyczyną blokowania się tego ślimaka, pozdrawiam i proszę o pomoc.
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...
Gość Bartek
Bez dwóch zdań to wina zużytego ślimaka. Przerabiam to u siebie cyklicznie od kilkunastu lat. Po wymianie ślimaka mam że dwa trzy lata spokoju, aż znowu się wyrobi i to zawsze w tym samym miejscu.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Gość Puszkin. Sławków
Właśnie mam ten sam problem.. piec rozebrany... Ślimak do wymiany .. nawet się nie zastanawiam minuty. . napisze pod koniec tygodnia o o wyniku. Muszę kupić ślimak . Kupię go w Pszczynie . Podobno dobry sklep z częściami itp .
Link do komentarza
Gość Puszkin Sławków

Temat zamknięty . Wymieniony został ślimak na nowy. Piec już pracuje ponad dobę. Idealnie. Sama końcówka była zużyta, Reszta ślimaka w stanie idealnym . Ale końcówka też robi b. Ważna robotę. . Podkresle że sypie tylko opal suchy .sezonowany w kotłowni. Animus - masz rację obudowa też się zużywa. U mnie z racji suchego opału . W stanie idealnym.. .. tylko UWAGA zamienniki z reguły mają o jeden zwój mniej .długość ta sama całkowita.. , czyli podaje troszeczkę więcej opału przy tam samym obrocie slimaka . Wiec, jeśli ktoś jedzie na ustawieniach manual. Musi minimalnie skorygować czas podawania. Ogólnie te ślimaki o ściance 10mm wyglądają atomowo. Mam nadzieję że tam nie zajrzę przez kolejne 5 lat. Dodam że w każde lato też piec chodził nieustannie na grzanie wody. Przyszły rok już go będę wygłaszał. Odpalę grzałkę . 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Spokojnie, nowy czy stary, wszystko jest w porządku. Forum jest od pytań właśnie.       I już wiemy, że można.      Dobrze kombinujesz. Chociaż jeśli w przewodach nie ma gruzu to ja bym to lekkie wydmuchał.        
    • Jest to dom jednorodzinny. (Jestem nowy na na tym forum i za błędy w odpowiedziach przepraszam)
    • 1. Kodeks cywilny (KC) stanowi: Art. 154 KC: Określa, że ogrodzenia między sąsiednimi nieruchomościami powinny być stawiane na granicy, a koszty budowy i utrzymania ponoszą właściciele sąsiednich działek po połowie, chyba że strony ustalą inaczej. A jeśli sąsiadowi coś nie pasuje, to wystarcza cofnąć się na swoją stronę 10 cm żeby stawiać to co się chce. Do wysokości 2,2 metra. Art. 144 KC: Zakazuje działań, które nadmiernie ingerują w korzystanie z sąsiedniej nieruchomości (np. zbyt wysokie ogrodzenie zasłaniające światło). Właśnie te 2,2 metra   2. Prawo budowlane (Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r.) stanowi: Zgłoszenie lub pozwolenie: Ogrodzenia o wysokości powyżej 2,2 m wymagają zgłoszenia do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej (starostwo powiatowe lub urząd miasta). W niektórych przypadkach, np. przy ogrodzeniach od strony dróg publicznych, może być wymagane pozwolenie na budowę. Art. 29 ust. 1 pkt 23: Ogrodzenia o wysokości do 2,2 m nie wymagają zgłoszenia, chyba że znajdują się w szczególnych lokalizacjach (np. przy zabytkach lub drogach publicznych). Art. 30: Zgłoszenie musi zawierać informacje o rodzaju, zakresie i sposobie wykonania prac oraz terminie rozpoczęcia budowy.   3. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP): MPZP może określać szczegółowe wymagania dotyczące ogrodzeń, np. ich wysokości, materiału, kolorystyki czy prześwitu (np. zakaz pełnych ogrodzeń w określonych strefach). Jeśli działka nie jest objęta MPZP, stosuje się ogólne przepisy prawa budowlanego.   4. Warunki techniczne (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie):  § 41: Ogrodzenia nie mogą stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt (np. ostre elementy na górze ogrodzenia są dopuszczalne tylko powyżej 1,8 m wysokości). § 43: Bramy i furtki muszą otwierać się do wewnątrz działki, jeśli znajdują się przy drodze publicznej.   Okna sąsiada nie mają żadnego znaczenia. Oczywiście, jesli ogrodzenie bedzie miało poniżej 220 cm.
    • Komentarz dodany przez Jacek80: Eko House - OSZUŚCI !!! Publikują fałszywe "rankingi", sprzedają kiepsko działające oczyszczalnie, kupują pozytywne komentarze i straszą prawnikami za pisanie niewygodnej prawdy na temat ich produktów oraz metod działania. Uważajcie na tych oszustów i manipulatorów!
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...