Skocz do zawartości

ogródek warzywny


Recommended Posts

Napisano (edytowany)
Warto kupowac odmiany z wprowadzonym genem zawyżonej odporności na zarazę ziemniaczaną (parch to choroba jabłoni i gruszy a nie psiankowatych) np. Awizo F2, 'Jaga' 'Irka'. Nie jest to jednak pełna odporność.
Gen odporności na zarazę oznacza się przy nazwie odmiany często skrótem Ph lub Pi, a na mączniaka prawdziwego skrótem Oi

Nalezy pamietać, że odmiany oznaczone literką F nie sa ustabilizowane (co jest celową praktyką producenta), toteż ich potomstwo nie przejmuje dosłownie cech rodziców - czyli nie da się zrobić sadzonek z nasion zebranych samodzielnie.

Bardziej odporne na choroby są odmiany wczesne, karłowe. Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Napisano
Cytat

Prezio, napisz prosze gdzie Ty masz ten ogrodek? przy autostradzie?




takie informacje to ja sprzedaję!
Wyślij esemesa pod numer tysiącpińcetstodziewińcet - w tytule - "Ulżyć w niedoli Prezesowi" - a wszystkiego sie dowiesz icon_biggrin.gif
Napisano
zechcesz takiego pomidora



takie owocujące avocado w klimacie niedopuszczalnym i niezrozumiałym



albo moją brzoskwinię z pestki owocującą....
chcesz ją widzieć?
Napisano
Cytat

pragnę icon_biggrin.gif



znany jestem z tego że spełniam pragnienia
zresztą w zainteresowanych kręgach nazywają mnie "spełniacz zachcianek" cokolwiek to ma oznaczaćicon_smile.gif

Proooooszę!
Brzoskwinia z pestki!
Odmiana "autostrada"
Niskopienna, nieźle owocująca, odporna na smrody


  • 4 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
Napisano
W okresie wakacyjnym często zdarza mi się wyjeżdżać na działkę mojej ciotki, która posiada niesamowicie piękny ogródek warzywny oraz zasadzone wokół kwiaty. Rok temu podczas mojego urlopu zauważyłem w okolicy tabliczkę z napisem pszczoły sprzedam. Namówiłem ciotkę do skorzystania z oferty, dzięki której obecnie posiada owady dbające o jej ogród oraz dostarczające darmowy i zdrowy miód.
Napisano
Cytat

Jakie warzywa uprawiacie w swoim ogródku warzywnym?
Zastanawiam się czy u Was też królują ogórki, pomidory, sałata, buraki i cebula - to taka warzywna 5-tka icon_smile.gif występująca w większości ogródków warzywnych.



Mam różne pomidorki icon_smile.gif czasem posieję rzodkiewki lub sałatę.
Próbowałem kilka razy z papryką ale mizernie rosła. Podobno najlepiej udaje się pod folią.
W moim warzywniku nie może zabraknąć botwinki, cebulki, czosnku i koperku icon_smile.gif

Myślę nad posadzeniem rabarbaru ale on potrzebuje dożo miejsca więc wciąż się zastanawiam.

z roku na rok coraz mniej chce mi się uprawiać warzywa... zastępuje je powoli ziołami.
  • 1 miesiąc temu...
Napisano
Witam. Odświeżę trochę temat, co do rabarbaru, mam u siebie posadzony rabarbar, który mizernie rośnie, niektóre liście są lekko brązowe, szybko marnieją, a łodygi są bardzo cienkie i kładą się pod ciężarem liści. Co jest nie tak z tym rabarbarem.
Pozdrawiam
Napisano
może wyczerpal składniki pokarmowe?
Czy go nawozicie?

Gleba powinna być umiarkowanie wilgotna, o odczynie obojętnym, zyzna, przepuszczalna, z grubą warstwa próchniczną.
Napisano
Cytat

może wyczerpal składniki pokarmowe?
Czy go nawozicie?

Gleba powinna być umiarkowanie wilgotna, o odczynie obojętnym, zyzna, przepuszczalna, z grubą warstwa próchniczną.



Gleba szybko się wysusza, ale staram się go podlewać, niczym nie nawożę.
Nie wiem jaki gleba ma odczyn.
Za żyzna to ona nie jest, ale też nie jest piaskiem jednak sadząc go nie dałem żadnej warstwy próchnicy.
I to jest chyba problem. Elfir, a czym najlepiej go nawozić.
Dziękuję
Napisano
Najlepiej to przekompostowanym obornikiem lub kompostem na wiosnę.
Ewentualnie nawozami azotowymi (bo musi wytwarzać dużo liści, jak trawnik) - ale tutaj zalecam umiar, by w liciach nie kumulowały się szkodliwe związki azotu.
Napisano
Cytat

Czyli teraz zostawić tak jak jest, a dopiero na wiosnę go nawieźć, czy teraz też mogę podsypać obornik lub kompost.
Dziękuję



teraz raczej kompost lub nawóz azotowy.

obcinaj też kwiatostany zanim się rozwiną - bardzo osłabiają wzrost.
  • 9 miesiące temu...
Napisano
Mały przydomowy ogródek to świetna sprawa, oczywiście jeśli masz na to warunki czyli dobrą ziemię- niestety na kamieniach nic nie urośnie. Ja swój ogród podzieliłam na pół- jedna część to typowy warzywniak a druga to sad z owocami. Przy sadzie z owocami nie ma tak dużo pracy, np. pielenie trawy w truskawkach odpada bo mam je posadzone w agrowłókninie i ewentualnie zbieram z niej tylko ślimaki, których niestety jest sporo;/ Co do pielenia warzywniaka- dla mnie to czysty relax icon_smile.gif
  • 2 tygodnie temu...
Napisano
Też się zmierzę w tym roku - nasiona ładnie wzeszły, popikowane już - czekam aż się wzmocnią i podrosną i do ziemi! icon_smile.gif
Myślę że nie mają innych wymagań niż każdy inny pomidor.
  • 5 tygodnie temu...
Napisano
Cytat

ja zaczynałem od pomidorów, ziół: mięta, bazylia, ale niestety chyba nie mam do tego ręki, bo wszystko mi umiera:/


Szkoda. Ja na zioła mam sposób - mąż kupił taką ogromną donicę, która po bokach ma jakby doniczki-półeczki. Na każdej posadziłam inny rodzaj, a podlewać można tylko z góry. Fajnie to wygląda:)
  • 6 miesiące temu...
Napisano
Cytat

Szkoda, ze temat umarł. Ja mam pomidorki koktajlowe zawsze. Jak coś mogę coś podpowiedzieć.


Chętnie się dowiem co robisz w okresie jesienno/zimowym - mam na myśli jakie przygotowanie gleby na wiosnę.
Napisano
Cytat

Chętnie się dowiem co robisz w okresie jesienno/zimowym - mam na myśli jakie przygotowanie gleby na wiosnę.



Posiałam gorczycę na wiosnę przekopię. Dodatkowo zawsze robię gnojówkę z pokrzyw i skrzypu trochę mi jeszcze jej zostało i chyba rozleję na ta rabatkę ;)
  • 5 lata temu...
  • 3 tygodnie temu...
Napisano

W okresie późno-wiosennym i letnim w czasie suszy trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu warzyw, zwłaszcza kalarepy, marchwi czy rzodkiewki. Do podlewania pomidorów najlepiej używać deszczówki, a nie zimnej wody prosto z wodociągu.

W czerwcu można też zasilić rozsady nawozem wieloskładnikowym, jeśli na liściach widoczne są ślady niedoboru składników.

 

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Pod względem przeciwpożarowym różnica pomiędzy płytą drewnopochodną oraz tą samą płytą drewnopochodną osłoniętą płytą gipsowo-kartonową jednak jest Bo płyty drewnopochodne są palne, zaś gipsowo-kartonowe już nie.   W takich budynkach jak domy jednorodzinne wymogi może nie są zbyt wysokie, ale jednak określono je jednoznacznie.  Najważniejszy w tym przypadku jest zapis zawarty w warunkach technicznych (WT), czyli Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (§ 219 ust. 2): "(...) poddasze użytkowe przeznaczone na cele mieszkalne lub biurowe powinno być oddzielone od palnej konstrukcji i palnego przekrycia dachu przegrodami o klasie odporności ogniowej: 1) w budynku niskim - E I 30."  Ta klasa oznacza odporność na działanie ognia przez pół godziny. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że bariera ma przez taki czas zapobiec przenikaniu ognia oraz temperatura po jej drugiej stronie nie może przekroczyć punktowo  bodaj 180°C. W praktyce ten wymóg często nie jest respektowany. No bo jak tu wypadają poddasza wykończone boazerią albo z odkrytą więźbą (izolacja nakrokwiowa)? Szczerze mówiąc to moim zdaniem taka konstrukcja - z dwoma warstwami wełny mineralnej na metalowym ruszcie - ma szansę spełnić ten wymóg, nawet jeżeli zastosuje się poszycie z płyty drewnopochodnej. Ale to tylko przypuszczenie. Jak trafimy na kogoś czepliwego to skąd wziąć formalne potwierdzenie? 
    • Wielkie dzięki za błyskawiczną odp. Tak niosek o warunki właśnie składam przez portal e-Budownictwo.  
    • Jeżeli potraktować to jako budynek gospodarczy to trzeba wystąpić o wydanie warunków zabudowy. Jeżeli te będą dopuszczały zlokalizowanie tam budynku gospodarczego to dalej mamy już typową procedurę dla budynków gospodarczych do 35 m2 powierzchni zabudowy.  Zrobiłem jednak zastrzeżenie, że to wszystko pod warunkiem, że ten magazyn traktujemy jako budynek gospodarczy. Chociaż jak się uprzeć to nie ma on wszystkich cech budynku (brak trwałego połączenia z gruntem). Jednak w takiej sytuacji robi się totalny bałagan z interpretacją przepisów, wymaganych procedur itd. Próbowałbym więc wystąpić o warunki zabudowy i zgłosić to jako budynek gospodarczy.
    • Działka 109/1 miejscowość Byszwałd  klasa IIIA i IIIB Działka kupiona od rolnika.  Potrzebuje postawić na niej mały magazyn, niezwiązany z gruntem na bloczkach. Kupiony z Allegro gotowiec do poskładania na działce z Kompozytu lub metalowy.   Pytanie czy mogę  (lub co muszę zrobić żeby taki magazynek postawić)  Nie mam tam oczywiście MPZP Działka bezpośrednio przy drodze , przez działkę biegną linie wody, kanalizy i net. Działka na terenie Wsi. Sąsiednie działki niezabudowane, Najbliższe zabudowy - dwie działki dalej.   
    • Nieprawda.  Pamiętam, ze kiedyś istniał zakaz wykonywania boazerii z drewna liściastego w obiektach użyteczności publicznej, ale było to dopuszczalne przy wkuciu listew mocujących w ścianę tak, aby deseczki boazeryjne leżały bezpośrednio na ścianie. (z iglastych zakaz był kategoryczny). Wtedy ogranicza się dostęp powietrza i rozprzestrzenianie się ognia jest utrudnione.  We wspomnianej sytuacji pewnie jest podobnie. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...